Přehled tisku

hn090703_1.jpg
0:00
/
0:00

Bývalý investiční náměstek středočeských krajských nemocnic Filip Bušina, kterého spolu s dalšími lidmi policie podezřívá z rozsáhlých daňových úniků, má podle Hospodářských novin velmi blízké vztahy s firmou Executive Project Group, která pro středočeské krajské nemocnice začala připravovat výběrová řízení.

Bývalý investiční náměstek středočeských krajských nemocnic Filip Bušina, kterého spolu s dalšími lidmi policie podezřívá z rozsáhlých daňových úniků, má podle Hospodářských novin velmi blízké vztahy s firmou Executive Project Group, která pro středočeské krajské nemocnice začala připravovat výběrová řízení. Podle listu nelze vyloučit to, že Filip Bušina firmu přímo vlastní. Připomíná také, že ve zdravotnictví se točí miliardy korun a že rozdělování zakázek může byl velmi lukrativní. Spolupracovník středočeského hejtmana Davida Ratha Filip Bušina rezignoval na funkci investičního náměstka a bylo mu přerušeno členství v ČSSD poté, co i na jeho kontakty s hejtmanem Rathem začali upozorňovat někteří členové ČSSD, kteří se obávají, že kontroverzní politik David Rath může sociální demokracii uškodit v říjnových sněmovních volbách.


Poslanec a lídr kandidátky ODS pro sněmovní volby v Královéhradeckém kraji Jozef Kochan si podle Hospodářských novin v historickém centru Trutnova pronajímá kancelář v domě, který patří jeho manželce. Vysoké měsíční nájemné přes 20.000 korun mu proplácí stát a peníze zůstávají Kochanově rodině, informuje deník. Podle něj si tak mohl poslanec Kochan za pět let, co je poslancem, přilepšit nejméně o 600.000 korun. Jozef Kochan na tom nevidí nic divného, píše list, jemuž poslanec řekl: "Nevím, proč bych si měl hledat jiný pronájem." V krátké době je to druhý případ poslance, který podle médií zneužívá poslanecké náhrady. Zneužívání náhrad přiznal místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka poté, co časopis Týden informoval, že si loni pořídil nový byt za sedm milionů korun, přičemž přes pět milionů prý naspořil. Týden ale tak velké Sobotkovy úspory zpochybnil. Hospodářské noviny připomínají, že Jozef Kochan je poslancem od roku 2004, kdy se limity na nájmy pohybovaly od 7000 do 20.000 korun, později stoupaly. List píše, že kdyby si Kochan nechal platit v průměru jen 10.000 korun měsíčně, vydělal dodnes své ženě 600.000 korun.


Romští žáci navštěvují podle zjištění ministerstva školství bývalé zvláštní školy mnohem častěji než jejich "neromští" vrstevníci. Z celkového počtu všech romských dětí navštěvuje bývalé zvláštní školy nebo třídy se speciálními osnovami 26,7 procenta žáků, ale z celkového počtu neromských dětí navštěvovalo tyto školy pouze 2,17 procenta žáků. Vyplývá to ze sčítání, které ministerstvo zorganizovalo a o jehož výsledcích informují Lidové noviny. "Zatímco tyto školy navštěvují dvě neromské děti ze sta, u romských dětí jich je třicet ze sta. To je neuvěřitelně velká nerovnováha a kontrast,"řekla náměstkyně ministryně školství Klára Laurenčíková. Dodala, že výsledek šetření poukazuje hlavně na nevyrovnané vzdělanostní šance romských a neromských žáků. Přes 95 procent žáků, kteří absolvovali bývalé zvláštní školy, pokračuje ve studiu na středních školách bez maturity.


Miliardář David Beran nesouhlasí podle deníku Právo s trestním stíháním, které proti němu zahájila minulý týden protikorupční policie. Podnikatele, kterému hrozí 12 let odnětí svobody, stíhá jako uprchlého, protože je na neznámém místě v zahraničí a opakovaně se nedostavuje k výslechu. Beranův advokát Eduard Bruna proto podal proti obvinění stížnost a žádá, aby státní zástupce stíhání Berana zrušil. Navíc se necítí být uprchlým, protože byl kontaktní přes advokátní kancelář. Podle deníku Právo se dá očekávat, že v nejbližších dnech vydá soud z podnětu policie a žalobce na Davida Berana mezinárodní zatykač.


Lidové noviny se věnují pokračujícímu sporu hodinářské firmy Hainz s bývalým orlojníkem. Pražská firma, která pečuje o Staroměstský orloj, hrozí Otakaru Zámečníkovi soudní žalobou kvůli tomu, že po propuštění údajně odnesl technickou dokumentaci k originálním hodinkám "hainzovkám". Ty jsou rodinným stříbrem a Pražané si je mohou prohlédnout například na kostele svaté Ludmily na náměstí Míru. Jejich charakteristickým rysem je, že ručičky ukončuje reliéf listu stromu. Zámečník se v Lidových novinách všem nařčením brání. Žádnou dokumentaci prý nemá, hodiny znal tak, že je opravoval popaměti.


Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto se podle Mladé fronty Dnes chystá investovat do vývoje elektromobilů. Automobilka poskytne vědcům brněnského Vysokého učení technického vůz Škoda Superb, který výzkumný tým přestaví na elektromobil a využije k nejrůznějším testům tohoto pohonu. Podle deníku by nemělo jít o prototyp, který by se mohl dostat do výroby. Kromě testů bude vůz sloužit především k prezentaci automobilky. "Koncern Volkswagen intenzivně pracuje na vývoji řady alternativních pohonů včetně elektromobilů a Škoda Auto je do těchto aktivit zapojena,"řekl listu ředitel vnějších vztahů Škoda Auto Radek Špicar. Dodal, že podobné projekty mohou přispět k rychlejšímu zavádění vozidel na alternativní paliva do výroby a jejich budoucímu rozšíření na silnicích.


Značka Peugeot je čtvrtá nejkradenější v ČR
Pokud v příštím roce poklesne v Česku v policejních statistikách kriminalita, nebude to tím, že se tuzemští delikventi napravili, ale do značné míry proto, že řízení auta bez řidičského oprávnění už nebude trestné. Deník Právo připomíná, že tisíce černých šoférů, které každoročně nachytá policie, se budou zodpovídat jen z přestupku. Sankce až ročního vězení za řízení bez řidičského oprávnění se tak v českém trestním zákoně dlouho neohřála. Dopravním expertům se ale změna příliš nelíbí. Auto je jako zbraň, a tu také nelze používat bez legálního oprávnění, cituje deník Právo.

Za tři roky platnosti bodového systému trestání neukázněných řidičů přišlo podle statistiky ministerstva dopravy o řidičský průkaz už přes 19.000 Čechů. Ze statistiky, o níž informuje Mladá fronta Dnes, dále vyplývá, že nejvíce bodů za přestupky mají řidiči v krajích Karlovarském, Ústeckém a Zlínském. Naopak nejlépe jezdí v Moravskoslezském a Pardubickém kraji a na Vysočině. Nejčastěji čeští řidiči ztrácejí body za překročení nejvyšší povolené rychlosti a za porušení zákazu vjezdu a stání, píše list, podle něhož ministerstvo statistiku zveřejnilo ke třetímu výročí bodového systému v Česku. "Velký počet bodů v příhraničních krajích se dá částečně vysvětlit tím, že do statistik spadají i cizinci, kteří v Česku udělají přestupek,"řekl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Cizinci však nemají tolik trestných bodů, aby se statistikou zamíchali výrazněji, informuje Mladá fronta Dnes. Karel Hanzelka uvedl, že 88 procent lidí, kteří dostali bod, ho v následujícím roce nedostali. "Dávají si větší pozor a jezdí opatrněji," vysvětlil mluvčí výchovný dopad bodového systému. Dále statistika podle Mladé fronty Dnes uvádí, že 96 procent ze všech lidí, kteří už přišli o řidičský průkaz kvůli bodům, jsou muži. Nějaký bod již má přes 618.000 řidičů, tedy každý desátý. Nejvíce bodů nasbírali řidiči ve věku do 21 let.