Přehled tisku

Cyril Svoboda, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Deníky ve svých komentářích věnují hodně prostoru víkendovému volebnímu sjezdu Křesťanské a demokratické Unie - Československé strany lidové. Komentátor Hospodářských novin se domnívá, že lidovci na rozdíl od zelených přežili sjezd bez rozkladu. Pro lidovce je výhrou už to, že naděje na opětovný vstup do parlamentu nepřestala existovat, píše list.

Cyril Svoboda,  foto: ČTK
Deníky ve svých komentářích věnují hodně prostoru víkendovému volebnímu sjezdu Křesťanské a demokratické Unie - Československé strany lidové. Komentátor Hospodářských novin se domnívá, že lidovci na rozdíl od zelených přežili sjezd bez rozkladu. Pro lidovce je výhrou už to, že naděje na opětovný vstup do parlamentu nepřestala existovat, píše list.

Podle komentátora Lidových novin je jednota lidovců křehká a strana toho v současnosti voličům moc nenabízí. Strana paradoxně udělala vše pro to, aby přiměla své tradiční voliče k příklonu ke Kalouskovu experimentu. Pokud totiž dokáže sestavit alespoň trochu přitažlivý program a sehnat důvěryhodné lidi, bude se leckomu jevit jako alternativa, uvádí deník.

Lidovci byli podle komentátora Mladé fronty Dnes zatím v těžkých dobách spolehliví jen v tom, že potopili každého partnera. Cyril Svoboda, zdá se, chce udělat z nespolehlivosti program: Budeme přitažliví jen tehdy, když nebude předem jasné, s kým se spojíme, říkává. Je to však dostatečně silná vize? táže se komentátor.

Pomůckou pro chápání toho, co se stalo na víkendovém sjezdu lidovců, byla podle komentátora deníku Právo reakce předsedy ČSSD Jiřího Paroubka na zvolení Cyrila Svobody do čela KDU-ČSL. Přivítal toto rozhodnutí delegátů a dodal, že volba Svobody dává naději, že lidovci již nebudou nadále vnímáni jako křesťanská odnož občanských demokratů. Cynik by dodal, že od nynějška mohou být vnímáni jako křesťanská odnož sociálních demokratů, píše list.

Lidové noviny se také věnují kauze nového lidoveckého předsedy Cyrila Svobody, který se už rok soudí o dědictví po restituentce Marii Kaprálové. Ta mu odkázala jeden milion korun za to, že jí počátkem devadesátých let jako právník pomáhal získat činžovní domy v restituci. Cyril Svoboda teď ale tvrdí, že mu Marie Kaprálová odkázala jeden z domů a že změna závěti, kterou třiadevadesátiletá restituentka provedla půl roku před smrtí, je neplatná. Předseda KDU-ČSL se navíc soudí s křesťanskou charitou - Domovem svaté Rodiny, které majetek připadl. Mnoho Svobodových spolustraníků se teď kauzy bojí. Podle nich by měl Cyril Svoboda co nejdříve spor vysvětlit, jinak se se stranou potáhne stejně jako kauzy předchozího předsedy Jiřího Čunka. Některým lidovcům se navíc nelíbí, že se předseda křesťanské strany soudí s právě charitou, uzavírají Lidové noviny.


Foto: ČTK
Mladá fronta Dnes udělala průzkum mínění týkající se vajíčkových útoků na vedení ČSSD. Podle třetiny dotazovaných by měl předseda ČSSD Jiří Paroubek brát útoky s humorem. Padesát procent lidí si ale myslí, že letící vejce volby nijak neovlivní. I když by se mohlo zdát, že útoky rozdělily společnost na polovinu, ve skutečnosti je většina lidí netečná. Podle Přemysla Čecha z agentury Median tři čtvrtiny lidí nesympatizují ani s jednou stran vaječného konfliktu. Průzkum odhalil i další data - starší lidé si myslí, že útoky ČSSD pomohou, mladí do čtyřiatřiceti let jsou opačného názoru, shrnuje Mladá fronta Dnes.


Česko-slovenská finanční skupina Penta se rozhodla vybudovat největší okenářský holding ve střední Evropě. Začala nakupovat výrobce oken a vytváří specializovanou skupinu pod zcela novou značkou Hasau Group, píší Hospodářské noviny. Už koncem loňského roku Penta ovládla druhého největšího polského výrobce Okna Rąbień. Nyní kupuje dvojku slovenského trhu Noves Okná. "V případě, že prodávající partner na Slovensku splní odkládací podmínky a transakce doběhne, budeme mít okenářskou skupinu s ročními tržbami 70 milionů eur (zhruba 1,7 miliardy Kč),"řekl Hospodářským novinám partner Penty Marek Dospiva. V příštích měsících chce Penta investovat do růstu produkce svých dvou okenářských firem. "Pokud uzavřeme akvizici na Slovensku, získáme také výhodu v různých synergiích. Půl roku teď nemusíme nic dalšího kupovat, jen posílením našich kapacit se můžeme posunou na trhu nahoru. S dalšími akvizicemi v oboru ale počítáme,", dodal Dospiva.


Stát přiznává, že dálnice se u nás mohou stavět levněji, píší Hospodářské noviny. Ředitelství silnic a dálnic chce zlevnit výstavbu dálnic až o desetinu. Například Havlíčkův Brod už roky dusí hlavní silniční tah z Kolína na Jihlavu. Vede totiž přímo centrem města. V nejbližších letech by proto měl vyrůst obchvat za jeden a půl miliardy korun. Ředitelství silnic a dálnic si ale nedávno udělalo analýzu a došlo k zajímavému závěru - obchvat je předimenzovaný a mohl by stát až o třista milionů méně. Projekt se proto bude předělávat. V budoucnu by se takto mělo postupovat při stavbě všech rychlostních silnic. Podle expertů jsou totiž dálnice u nás příliš luxusní a ušetřit by se mohlo právě výstavbou rychlostních silnic, upozorňují Hospodářské noviny.


Praha a Moravský Krumlov bojují o soubor pláten Alfonse Muchy, zdůrazňuje deník Právo. Slavná Slovanská epopej je teď vystavená v moravskokrumlovském muzeu. Město nyní požádalo o prodloužení smlouvy do roku 2010. Podle pražského radního Milana Richtera je to ale nereálné. Pro přesun zpátky do Prahy hraje především fakt, že Alfons Mucha podepsal v roce 1929 darovací smlouvu městu Praha. V ní formuloval jediné přání - aby Slovanská epopej byla trvale vystavená v Praze, připomíná deník Právo.


Pondělní noviny se také věnují úmrtí českého zpěváka Waldemara Matušky Například deník Právo vzpomíná na zpěvákův život. Matuška se narodil v roce 1932 v Košicích. Od své emigrace v roce 1986 žil na Floridě ve Spojených státech. Po revoluci se do České republiky často vracel. Naposledy se vrátil v roce 2007 na koncert. Často ale také z USA přijížděl do českých nemocnic, kde si léčil horšící se astma. Matuška patřil ke generaci zakladatelů divadla Semafor. Spojení hudebního a hereckého talentu z něj v šedesátých až osmdesátých letech udělalo jednoho z nejobsazovanějších herců a zpěváků. Deník Právo pohlíží na Waldemara Matušku jako na člověka přímočarého, někdy možná až příliš. Zároveň ale dost osobitého, oslovujícího široké publikum.


Pavel Nedvěd,  foto: ČTK
Turín oplakal Nedvědův konec, stojí napsáno v jednom z titulků Mladé fronty Dnes. Slavný fotbalista se po osmi letech rozloučil s Juventusem. Výhrou 2:0 nad Laziem Řím umocnil dojemný konec svého angažmá v klubu. O tom, jestli je to ale i definitivní konec celé jeho fotbalové kariéry, se teprve rozhodne. Podle Nedvědova agenta je vše otevřené. Odchod miláčka fanoušků byl více než dojemný. Když se dohrál zápas s Laziem, hráči Juventusu se oblékli do dresů s číslem 11 a vytvořili špalír uprostřed hřiště. Pavel Nedvěd prošel bránou vítězů a s každým se pozdravil. Proti Laziu navíc vyběhl jako kapitán, což byla novinka. Do poslední chvíle to nikdo netušil. Nedvědovi byl post kapitána na poslední zápas s Juventusem darovaný jako projev úcty, uzavírá Mladá fronta Dnes.