Přehled tisku

0:00
/
0:00

Úřednická vláda bude podle komentátora Lidových novin stranická vláda, ale bez stranických funkcionářů. Ti budou vládu ovládat a zároveň se podle potřeby od ní distancovat a okopávat ji. Kdo tedy za ni ponese odpovědnost? Nikdo - v tom je právě největší politický půvab nepolitické vlády, píše list.

Úřednická vláda bude podle komentátora Lidových novin stranická vláda, ale bez stranických funkcionářů. Ti budou vládu ovládat a zároveň se podle potřeby od ní distancovat a okopávat ji. Kdo tedy za ni ponese odpovědnost? Nikdo - v tom je právě největší politický půvab nepolitické vlády, píše list.


Ivan Langer,  foto: ČTK
Ministr vnitra Ivan Langer může mít podle komentátora Mladé fronty Dnes nepochybně jakoukoliv pověst, patří však k nejefektivnějším ministrům v moderních dějinách republiky. Kromě revolučního a nutně chaotického Jana Rumla je přesto prvním ministrem vnitra, který jasně chápe, že státní správa a policie jsou pro občany, a ne naopak, uzavírá list.


Foto: ČTK
Cesta z krize nezačne dřív, než někdo přijde s účinným plánem, jak vyčistit banky od miliard třaskavých úvěrů. V reakci na jednání zástupců skupiny nejvyspělejších zemí G20 to píší Hospodářské noviny. V Londýně se nedohodlo víc než společná snaha takový recept hledat. Nikdo ho ale nemá, začátek cesty proto není na dohled, míní Hospodářské noviny.

V Londýně sice nikdo neví, jak nastartovat růst, ale pocit, který tam světoví lídři generují, vyznívá jako dobrá nálada, komentují summit Lidové noviny a zároveň se ptají, zda je vůbec dobrá nálada ekonomickou komoditou. V Londýně neplatí, že více hlav, více rozumu, ale platí tam, že více hlav, více odhodlání, poznamenávají Lidové noviny.


Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Komunisté dostali podle svého předsedy Vojtěcha Filipa od šéfa ČSSD Jiřího Paroubka nabídku, aby do vlády navrhli vlastní nestranické kandidáty, které by pak oficiálně nominovala sociální demokracie. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Jiří Paroubek už dříve řekl, že podobu úřednické vlády bude s komunisty konzultovat. Zároveň ale podotkl, že konzultace neznamenají, že KSČM bude aktivně vybírat členy úřednické vlády. "Nepřistoupili jsme na to. Pro nás by naše zapojení bylo přijatelné jen v případě, že bychom byli oficiálně přizváni k jednání,"řekl Filip. Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše je ve hře spíše jakési "právo veta", tedy možnost odmítnout nestranické experty, které ČSSD navrhne do vlády. Jiří Paroubek podle listu popřel, že by komunisté měli jakékoli právo veta a že by je zval do vlády. Ale dodal: "Pokud nechtějí jít s nestraníky do vlády, je to jejich věc." Premiér Mirek Topolánek (ODS) už dříve prohlásil, že podíl komunistů na sestavování kabinetu nepřipustí. "Pokud by to opravdu bylo tak, že Jiří Paroubek opravdu probírá s komunisty, kdo může být ve vládě nestraníků. a kdo ne, tak něco takového by pro ODS nebylo přijatelné,"řekl Mladé frontě Dnes první místopředseda ODS David Vodrážka.


Václav Klaus  (vlevo) a Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Nelze vyloučit, že prezident Václav Klaus do řešení nynější vládní krize zasáhne tím, že bez ohledu na jednání politických stran jmenuje svou vládu. V rozhovoru pro Hospodářské noviny to řekl ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Prezident si podle něj politickou dohodu ve skutečnosti nepřeje, uvádí deník. Langer rovněž řekl, že prezident chce zvýšit svůj vliv na politické scéně a snaží se pomáhat novým politickým stranám, hlavně Straně svobodných občanů, kterou založil jeho poradce Petr Mach. Prezident stejně jako šéf ČSSD Jiří Paroubek mají podle Langra stejný zájem - aby vláda nedokončila předsednictví EU. Za jednoho z lidí, kteří stáli za pádem vlády, označil Klause premiér a předseda ODS Mirek Topolánek. "Pan prezident může věřit, že chaos mu napomůže vypořádat se s lisabonskou smlouvou. Může to vést také k výraznému oslabení ODS, k pnutí, kvůli němuž odejde vedení zvolené na posledním kongresu, a dostanou příležitost lidé prezidentovi sympatičtější," dodal Langer. Prezidentovi jde podle Langra o vliv na politické scéně. "Stal se jedním z hráčů a jeho strategickým zájmem - neboť jinak by se nechoval logicky - je co nejvíc posílit ty, kterým fandí, a co nejvíce oslabit konkurenty. To nejsou šachy, ale dáma ve variantě "žravá", kdy jde o získání prostoru na hrací ploše,"řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny Langer.


Se zkrácením výpovědní doby na jeden měsíc a prodloužením zkušební lhůty na čtyři až šest měsíců počítá návrh novely zákoníku práce, píše deník Právo. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas poslal předpisy do závěrečného čtení. Zákoník obsahuje také nový důvod pro ukončení pracovního poměru a změny ve výši odstupného. Ministerský návrh se ale nelíbí odborům. Podle nich jde o drastické omezení zaměstnaneckých práv. Zatím není jasné, zda se vláda v demisi bude tímto materiálem skutečně zabývat, uvádí deník Právo.


Elektrárenský gigant ČEZ dostal od poslanců mocnou zbraň na černé odběratele elektřiny, upozorňují Lidové noviny. Firma je bude moci nechat bez proudu tak dlouho, dokud nezaplatí požadovanou náhradu škody. Umožní to novela energetického zákona, kterou Poslanecká sněmovna takřka "bez povšimnutí" schválila během vládní krize. Zákon teď v podstatě legalizuje kontroverzní vymahačské praktiky ČEZu. Dosud směla firma lidi podezřelé z černého odběru odpojit od proudu jen do chvíle než bude odstraněna příčina, například vyměněn elektroměr. Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman ale navrhl a poslanci odhlasovali přísnější postup. Zákon musí ještě schválit Senát, připomínají Lidové noviny.


Ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda chce jasně rozlišit, co je a co už není lichva, píší Lidové noviny. Připravil proto návrh zákona, který by takzvané lichváře mohl postihovat. V současné době žádný předpis neurčuje, jak vysoké úroky jsou ještě pro lidi únosné a jaké už ne. Podle informací Lidových novin proto ministr Svoboda navrhuje, aby hranice úroků, které dlužníkům účtují věřitelé, byla maximálně 20 procent za rok. Větší úrok, už by se mohl považovat za lichvu. Ministerským návrhem by ale mohly být nemile překvapené některé banky a nebankovní úvěrové společnosti. Právě u nich se míra úroků šplhá až přes šedesát procent za rok. „Tyto společnosti se musí začít jinak chovat. Ať půjčují peníze za přijatelný úrok," myslí si podle Lidových novin ministr Svoboda.


Na podzim se v Česku začne prodávat nová vakcína proti chřipce. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Novinka má oproti běžné injekci velkou výhodu, je téměř bezbolestná, píše list. Její jehla je dlouhá pouze jeden a půl milimetru, je tedy až desetkrát kratší než obvyklá jehla. "Jemnou mikroinjekci zavede lékař pouze do svrchní vrstvy kůže na paži. Pacienti už nemusí mít obavy z klasické injekce,"řekla listu Radka Šíchová ze společnosti Sanofi Pasteur, která vakcínu vyrábí. Podle lékařů by se díky bezbolestné injekci mohl zvýšit počet lidí, kteří se nechají očkovat. Do Evropy se podle Mladé fronty Dnes mikroinjekce proti chřipce dostává poprvé. Teprve počátkem roku ji schválila Evropská komise, v září se začne prodávat v Česku zhruba za 320 korun, píše list.


Zámek Lednice
Hrady a zámky v Česku sázejí na atraktivní exponáty, píše deník Právo. Sezóna začala 1. dubna a české památky se snaží nalákat co nejvíc lidí. Návštěvnost v posledních letech totiž klesla a kasteláni počítají s tím, že vzhledem k hospodářské krizi bude tento trend zřejmě pokračovat. Kromě exponátů proto připravují zajímavé výstavy, doprovodné programy a levnější vstupné pro rodiny. Na hradech a zámcích zase rozšiřují trasy o nové prostory. Například na Křivoklátě se můžete nově projít po úzkém gotickém schodišti, na hradě Svojanov zase otevřeli opravenou Prachovou věž a na zámku Lednice se můžete projet na lodích po ramenech Dyje, informuje deník Právo.