Přehled tisku

Sjezd ČSSD, foto: autor
0:00
/
0:00

Sociální demokraté si nechali vypracovat analýzu, jak by mohli zastavit propad volebních preferencí. Podle ní by měli s vládou spolupracovat při českém předsednictví EU. Informují o tom Hospodářské noviny.

Sjezd ČSSD
Sociální demokraté si nechali vypracovat analýzu, jak by mohli zastavit propad volebních preferencí. Podle ní by měli s vládou spolupracovat při českém předsednictví EU. Informují o tom Hospodářské noviny. Podle výzkumu agentury Median se preference ČSSD v lednu propadly o pět procent, mírný pokles potvrdily také další průzkumy. „Z analýzy vyplývá, že si lidé nepřejí útoky na vládu, že nechtějí hlasování o nedůvěře a že chtějí, abychom víc spolupracovali na předsednictví," uvedl pro deník místopředseda strany a senátor Petr Vícha. Aby ČSSD pomáhala vládě při předsednictví, ale v domácí politice důsledně zastávala opoziční roli, si podle výsledků zkoumání přeje 78 procent dotázaných. Vedení ČSSD bude analýzu projednávat začátkem března, ale už teď šéfové strany přiznávají, že některá doporučení využijí. Například předseda ČSSD Jiří Paroubek do zprávy pro sjezd ČSSD napsal, že se strana během předsednictví zřejmě nebude pokoušet svrhnout vládu. Na poklesu preferencí se podle sociálních demokratů odrazil například postoj k zahraničním vojenským misím, jejichž podporu ČSSD podmiňovala zrušením zdravotnických poplatků. "Je pravda, že ten politický obchod asi nebyl šťastný,"řekl listu v pondělí místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.


Sociální demokraté chtějí na svůj březnový sjezd pozvat bývalého amerického prezidenta Billa Clintona. Deníku Mladá fronta Dnes to řekl vedoucí marketingu ČSSD Petr Dimun. Clintonovu cestu musí schválit americké ministerstvo zahraničí, které vede jeho manželka Hillary. Vystoupení bývalého prezidenta USA, který se prý na přelomu března a dubna chystá do Evropy, pomáhá zařídit šéf Pražské společnosti pro mezinárodní spolupráci Marc Ellenbogen, díky němuž nedávno k sociálním demokratům promluvil americký generál ve výslužbě Wesley Clark. Podle Mladé fronty Dnes honoráře za vystoupení slavných řečníků typu Clarka nebo Clintona dosahují desítek až stovek tisíc dolarů. Ellenbogen však listu řekl, že za vystoupení generála Clarka ČSSD nemusela platit nic a Clinton bude prý rovněž přednášet zadarmo.


Výdej sociálních dávek v Chomutově,  foto: ČTK
Nad otázkou, zda je postup chomutovské radnice, která posílá exekutory, aby zabavovali dlužníkům sociální dávky, v souladu s právem a lidskou důstojností, se ve svém komentáři zamýšlí Mladá fronta Dnes. Podle autora je chomutovská radnice mírná, protože nechce dlužné nájemné, ale jen neuhrazené pokuty. Pokud vše ostatní selhalo, je exekuce naprosto na místě. Ombudsman a ministr pro menšiny nechť dohlížejí na to, zda se někomu neděje bezpráví. Samotná snaha vybrat peníze však určitě nezaslouží odsudek, uzavírá deník.

Město Chomutov ukázalo městům se stejnými věřitelskými problémy i to, co se nemá dělat, píše komentátor Práva. Nemá se mávat rukou nad malými počátečními dluhy, protože když ty dluhy narostou, dojde na drastické kroky. Už proti prvnímu dluhu je třeba zakročit a nabídnout řešení, když to má smysl. Kdyby to tamní radnice zpočátku udělala, nebyla by dnes za lidožrouta. Kdo neřádstvo netrestá, podporuje ho, upozorňuje Právo.

Pokud ještě ministr pro lidská práva Michael Kocáb cítí potřebu do Chomutova mluvit, bude se tam muset vypravit osobně, konstatují Lidové noviny. Autor komentáře však varuje, že rozený a movitý Pražák bude Chomutovským nutně připadat jako lord Runciman v českém pohraničí roku 1938, tedy jako člověk, který o poměrech na místě nic neví, a protože sídlí daleko, dolehnou k němu jen stížnosti těch uřvanějších. Aby ho v Chomutově respektovali, musel by ministr přijet bez předsudků, hlavně bez toho, který běžně uplatňuje jeho úřad: že totiž problém není pytel, ale až záplata, která se na něj šije.


Foto: ČTK
Stažení policistů z fotbalových stadionů, které nařídil ministr vnitra Ivan Langer, bylo předčasné, míní komentátor Hospodářských novin. Chuligáni mají určitý respekt jen před policejními těžkooděnci, sbory bezpečnostních agentur výtržnostem tvrdého jádra nezabrání. Pořádek na stadionu by si sice měli zajišťovat majitelé, ale zatím k tomu nemají podmínky ani pravomoci. Britské vymoženosti, tedy kamery, vstupenky na jméno i registr výtržníků, jsou u nás v nedohlednu a v takových podmínkách je odchod policistů ze stadionů jen "pozvánkou k rowdyovským rejdům", píše list.


Evropský parlament,  foto: Evropská parlament
Středočeská organizace ODS protestuje proti způsobu sestavování kandidátky do voleb do Evropského parlamentu. Vadí jim zejména zařazení bývalého moravskoslezského hejtmana Evžena Tošenovského na druhé místo. Podle nich jeho kandidatura porušuje stanovy ODS. Informuje o tom Právo. Předseda místního sdružení ODS v Chlebech René Franěk dokonce poslal představitelům strany dopis, v němž je obviňuje z nedemokratického rozhodování a z porušení stanov. V nich je podle Fraňka dáno, že kandidáty do EP navrhuje místní sněm a regionální sněm nominace schvaluje. "Kandidát pan Tošenovský sněmy neprošel... Předběhl v pořadí dokonce všechny kandidáty demokraticky zvolené v primárkách a dbalé stanov," píše Franěk v dopise, který má Právo k dispozici.


Bývalý detektiv protikorupční policie Karel Tichý oficiálně požádal o zbavení mlčenlivosti, aby mohl promluvit o obsahu spisu Krakatice, na kterém se podílel a který mapoval kontakty kontroverzního podnikatele Františka Mrázka na politiky. Píše to Právo s odvoláním na Tichého právníka Zbyňka Čermáka. Mlčenlivost z bývalého policisty může sejmout pouze ministr vnitra Ivan Langer, jehož jméno se ve spisu také objevuje. "Žádost byla podána v pondělí, čekáme, jak se k ní ministr vnitra postaví,"řekl PrávuČermák a dodal, že důvodem k jejímu podání byla mimo jiné snaha bránit se nařčením, že Tichý stojí za úniky informací ze spisu. Čermák uvedl, že kromě případu Mrázek chce jeho klient promluvit také o informacích, které Tichého tým sbíral na dalšího kontroverzního podnikatele Radovana Krejčíře. Tichý a jeho tým od poloviny 90. let vyšetřovali aktivity podnikatele Mrázka a založili spis Krakatice, v němž se objevují například jména Ivana Langra nebo poslance za ODS Vlastimila Tlustého. Ze spisu se ztratilo asi 1600 stran, policie dodnes nezjistila, kdo informace ze spisu vynesl. Kontroverzní podnikatel Mrázek byl zavražděn v lednu 2006, jeho smrt zůstala neobjasněná.


Vysoké tresty pro opilé řidiče přestaly pomáhat. Řidičů, kteří se před cestou napijí alkoholu, stále přibývá. Píší o tom Lidové noviny.Podle dopravních odborníků ztratili šoféři z policie respekt. Zajímavá je ale další věc. Zatímco počet opilců za volantem roste, klesá naopak počet nehod, v nichž opilí řidiči figurují. To je ale tím, že policisté vůbec nevědí, co se děje při takzvaných malých nehodách. Dva opilí řidiči, kteří si při bouračce pomuchlají jen plechy, se logicky domluví a policii nevolají. Odborníci podle Lidových novin očekávají, že letos počet dopravních nehod pod vlivem alkoholu ještě o něco poklesne. Novela policejního zákona totiž od letošního roku zvýšila hranici hmotné škody, při níž je nutné volat policii. Policistům tak unikne více nehod.


Přehlédnout někdejšího mluvčího ministra zdravotnictví Tomáše Cikrta bude podle Hospodářských novin velmi obtížné i po jeho odchodu z ministerstva zdravotnictví. Během pár měsíců zúročí tenhle "malý velký muž" svou mediální slávu z doby, kdy každý den vysvětloval v médiích reformu zdravotnictví; je na cestě k tomu stát se televizní hvězdou. Před pár týdny dostal Cikrt "od jedné celoplošné televize" nabídku na svou vlastní televizní talkshow. Další celoplošná televize mu prý zase nabídla pořad o zdraví a zdravotnictví. "Zatím nechci zveřejňovat jména ani jedné z televizí, protože jednání jsou na začátku. Pravdou ale je, že by mě vlastní talkshow i pořad o zdravotnictví lákaly,"říká bývalý mluvčí exministra zdravotnictví Tomáše Julínka. Zatím se ale tenhle devětatřicetiletý muž, kterého zná možná víc lidí než leckterého ministra, spíš rozkoukává. "Jsem teď na volné noze, takže si můžu organizovat čas sám a dělám jen to, co chci,"říká Cikrt. Rád si prý odpočinul i od hádek s koaličními politiky, kterých měl možná víc než exministr Julínek.