Přehled tisku

0:00
/
0:00

Dokud krizi léčily mozky z NERVu, šlo více méně o přijatelné návrhy. Ale teď se do věci vložila politika, což mění národohospodářskou debatu v horor na dobrou noc. Milé děti, držte si peněženky. Vaši otcové budou rozhazovat, neboť někteří z nich teď touží vyhrát volby.

Dokud krizi léčily mozky z NERVu, šlo více méně o přijatelné návrhy. Ale teď se do věci vložila politika, což mění národohospodářskou debatu v horor na dobrou noc. Milé děti, držte si peněženky. Vaši otcové budou rozhazovat, neboť někteří z nich teď touží vyhrát volby. Tak komentují Hospodářské noviny vládní i opoziční návrhy na boj s finanční krizí. Komentátor chválí snížení sociálního pojištění, trochu pomoci podle něj může zateplování panelových budov. Šrotovné ale označuje za vyhazování peněz a hloupost jsou podle něj daňové prázdniny. Principiální, fiskální, politická, píše, komentátor Hospodářských novin.

Pomáhajících politiků bychom se měli bát také podle Mladé fronty Dnes. Komentátor upozorňuje, že "krizové" převleky dostaly hned tři české daňové evergreeny. Mirek Topolánek oprášil předvolební slib z roku 2006 - jednoroční daňové prázdniny pro všechny podnikající živnostníky. Ministr financí Kalousek zase sice veřejně brojí proti jakékoli jednostranné a nesystémové podpoře, snížení DPH pro restaurace z 19 na pět procent by mu ale až tolik nevadilo. Listu se nelíbí ani návrh špiček ČSSD na snížení spotřební daně, který má zlevnit benzin a naftu. Už půl roku není pravda, že je u pump draho. Přesto návrh likvidující státní rozpočet a v důsledku zvyšující dovoz ropy tlačí dál. Mají nás všichni rádi: mazaný Topolánek, systémový Kalousek i zlevňující Paroubek, uzavírá Mladá fronta Dnes.


Autor dalšího komentáře v Mladé frontě Dnes píše o zákazu zveřejňování odposlechů. Rozhodnutí sněmovny je moc špatné. Ukazuje totiž, že když se to hodí, jdou veškeré principy stranou. Svobodu tisku necháme kňučet v koutě, jen aby nám ten tisk nestrkal nos do hovorů o milionech, píše list. Parlamentní náhubek sice novinářům podle deníku jejich práci zkomplikuje, ale slepé a hluché z nich stejně neudělá. "Na to se, myslím, vážené političky a vážení politici, těší marně," uvádí Mladá fronta Dnes.

Komentátor deníku Právo píše, že snaha omezit svobodu slova vítězí. Zákon je totiž v Evropě ojedinělým útokem na svobodu slova, je to nejsilnější útok na práva a svobody od doby přijetí Listiny, tedy od roku 1991. Nepodaří-li se to, zbývá Ústavní soud a Evropský soud pro lidská práva, aby vyložily, jaké omezení svobody slova je v demokratické společnosti nezbytné, píše deník.


Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Podle komentátora Mladé fronty Dnes se pod Jiřím Paroubkem a Davidem Rathem sociální demokracie a celá česká politika změnila. Procházejí jim věci, které byly ještě nedávno tabu, a nejde jen o rehabilitaci nereformované KSČM, píše list. Ale neběží o to, že Paroubek a jeho zdokonalený klon Rath stále více redukují sociáldemokratismus na populismus. Závažnější je, jak málo sociálních demokratů proti tomuto stylu, který je krátkodobě účinný, ale dlouhodobě bezvýchodný, protestuje, píše list.


Foto: ČTK
To, že se David Rath a Reflex "našli", je podle autora komentáře v Lidových novinách vlastně logické. Politika, který si přivlastnil právo urážet každého a říkat a dělat cokoli, někdo pořádně urazil, píše deník. Vše možná skončí před soudem, katarze se ale čekat nedá. Katarze nebude ani tentokrát mimo jiné proto, že se žádný soud nebude zabývat šílenou lehkovážností a povrchností, se kterou se v dnešním Česku mluví a myslí o nacismu, uvádějí Lidové noviny.


Zdravotní pojišťovny hlásí za leden až dvacetiprocentní propad výběru pojistného. Pojišťovny odhadují, že za letošní rok vyberou až o 12 miliard korun méně než loni. Informují o tom Lidové noviny. Podle listu tak na pojišťovny začíná negativně doléhat ekonomická krize. Plně se projevuje i v klesajícím objemu výběru zdravotního pojištění. "Za měsíc leden jsme již zaznamenali prudký pokles pojistného v celé České republice. Proti našim původním předpokladům jsme vybrali téměř o 20 procent méně. Proti lednu 2008 je objem pojistného nižší asi o 15 procent,"řekl Lidovým novinám generální ředitel Oborové zdravotní pojišťovny Ladislav Friedrich. S až osmimiliardovým výpadkem výběru zdravotního pojištění počítá podle listu i ministerstvo zdravotnictví. "Lednový propad zdravotního pojištění nejde jen na vrub tohoto měsíce, ale má kořeny ještě v prosinci uplynulého roku. To řada firem seškrtala zaměstnancům 13. a 14. platy. Zatím odhadujeme, že se letos vybere na zdravotním pojištění o čtyři až osm miliard korun méně. A to by pojišťovny ještě měly vykrýt ze svých rezerv,"řekl Lidovým novinám náměstek ministryně zdravotnictví Pavel Hroboň.


A ještě jednou z Lidových novin, které informují, že mladý Vietnamec drží hladovku, protože má být vyhoštěn z ČR. Cizinecká policie rozhodla o jeho deportaci, protože pracovní povolení pro něj jeho zaměstnavatel získal až tři týdny po Vietnamcově nástupu do práce. O přezkoumání případu usiluje několik neziskových organizací. Šestadvacetiletý Le Kim Thanh by měl být vyhoštěn na pět let navzdory tomu, že má v Česku zajištěnou práci, pracovní povolení a zaměstnavatel o něj stojí. Vietnamec už týden čeká na deportaci, nejí, jeho psychický stav je špatný a říká, že raději ukončí svůj život, než by se vrátil do Vietnamu, napsal list. "Rozhodl se odejít do ciziny, aby mohl podporovat dva sourozence a rodiče. Za zprostředkování víz zaplatil šest tisíc dolarů,"řekla listu Bich Giang Haisová, majitelka agentury Vietvanda, která Vietnamcům zprostředkovává v Česku práci. "Vyhoštění je v tomto případě absolutně nepřiměřené a nehumánní, navíc pro stát velmi finančně nákladné," uvedl Pavel Čižinský z Poradny pro občanství, která Le Kim Thanha zastupuje.


Ve Špindlerově Mlýně by mohl vyrůst obří skipark, který plánuje propojit areály ve Svatém Petru a na Medvědíně, a vytvořit tak jedno středisko s 25 kilometry sjezdovek. Skiareál je jedním z projektů, které ve své studii doporučila komise Krkonošského národního parku (KRNAP). Informují o tom Hospodářské noviny. Obce však ještě musí změnit územní plán a posoudit dopady na životní prostředí, píše list. Klíčová je podle listu podpora ochranářů. Mluvčí KRNAP Alena Drahná pro deník uvedla, že studie komise bude pro ochranáře "důležitým podkladem pro rozhodování". Díky půlmiliardové investici do propojení středisek novými lanovkami by vznikl největší skiareál v Česku. "Špindlerův Mlýn by se měl proměnit v jeden velký, propojený areál. Dole vznikne parkovací dům pro 500 aut,"řekl listu šéf Skiareálu Špindlerův Mlýn Jiří Beran. Komise KRNAP doporučila celkem 31 projektů, mezi nimiž je Špindlerův Mlýn, ale i propojení Pece pod Sněžkou a Velké Úpy a harrachovských svahů s rokytnickými, píší Hospodářské noviny.