Přehled tisku

Foto: www.army.cz
0:00
/
0:00

Komentář deníku Právo se věnuje odporu sociálních demokratů k pokračující misi českých vojáků v Afghánistánu a argumentům ČSSD - mimo jiné průzkumům veřejného mínění, podle nichž si většina českých občanů tuto misi nepřeje.

Komentář deníku Právo se věnuje odporu sociálních demokratů k pokračující misi českých vojáků v Afghánistánu a argumentům ČSSD - mimo jiné průzkumům veřejného mínění, podle nichž si většina českých občanů tuto misi nepřeje. Na otázku, jak dalece mají politické strany respektovat veřejné mínění, autor odpovídá: Myslím, že se mu někdy musejí i vzepřít a pokusit se veřejnost vést a vysvětlovat. Churchill se vzepřel, hlasy pro kapitulaci před Hitlerem nebyly v Británii bezvýznamné. Roosevelt vysvětloval v Hovorech u krbu: Hoří-li sousedovi dům a on nemá hadici a já ji mám, dám mu ji, aniž bych se ptal, co za to. Dnes hoří afghánský dům a nemylme se, v dnešním zmenšeném světě je to soused. Teroristický požár by dříve či později mohl přeskočit i k nám. I české hadice je v Afghánistánu třeba. Ten, kdo postupuje podle hesla "nechť zhyne svět, jen když preference rostou", není státník hodný toho jména. Je to jen politik, který se za ocasem veřejného mínění chce pouze dostat do vládní maštale, píše komentátor deníku Právo.


Komentátor Mladé fronty Dnes se zabývá návrhem předsedy Poslanecké sněmovny Miloslava Vlčka (ČSSD), který chce mimo jiné zjednodušit současný nepřehledný systém poslaneckých náhrad a některé náhrady poslancům odebrat za jejich neomluvené absence. Podle autora komentáře jsou politici v kleštích - chtějí vydělávat hodně, zároveň nechtějí, aby se o tom dost vědělo. Systém náhrad a paušálů je k tomu ideální. Rád bych se mýlil, ale z toho důvodu považuji Vlčkovu oprávněnou snahu za odsouzenou k nezdaru už teď, píše komentátor.


Vladimír Dryml,  foto: ČTK
Podstatou zápasu, který ve čtvrtek vyvrcholil odvoláním senátora Vladimíra Drymla (ČSSD) z funkcí prvního náměstka hejtmana a krajského radního pro zdravotnictví, nebyla podle komentáře Lidových novin zásadovost v politice, ale střet jedné osobní megaambice se součtem několika menších. Důvodem odvolání Drymla bylo, že prý sháněl kompromitující materiály na poslankyni a předsedkyni hradecké krajské ČSSD Hanu Orgoníkovou. Dryml zůstává řadovým zastupitelem a coby senátor je pořád jednou nohou i v celostátní politice. To byla také jediná funkce, která předsedu ČSSD Paroubka nenapadla, když se jal vyzývat Drymla k rezignaci. Lidový dům už nepochybně sčítá hlasy do příštích prezidentských voleb; po hříšníkově rezignaci by se v okrsku musely vypisovat nové volby. Kandidáta ODS tam Dryml v říjnu porazil těsně, repríza by nemusela vyjít. Navíc - dráždit senátora se nedoporučuje. Je to především nezřízený ctižádostivec, a teprve pak sociální demokrat. Paroubek stojí blízko před objevem, že i on má svého Tlustého, píše autor komentáře v Lidových novinách.


Hospodářské noviny komentují rozhodnutí Ústavního soudu, který vyhověl majiteli domu, jenž žádá zpětně doplatit nájemné. Autor upozorňuje, že Ústavní soud vynesl už více než deset nálezů ve prospěch majitelů domů, a přesto se tisíce vlastníků marně dožadují zrušení pomalé a nespravedlivé deregulace nájmů. Vlastníci domů by měli žádat odškodné na pravém viníkovi svých útrap: státu. Někteří to zkusili, když vláda v roce 2003 vyhlásila moratorium na růst nájmů. Samozřejmě, neuspěli. A tak se základní spravedlnosti majitelé dočkají až v roce 2010, kdy má regulace skončit. Pokud se toho politici nezaleknou, měli bychom ten den vyhlásit svátkem Ukončení destrukce vlastnických vztahů, píše komentátor Hospodářských novin.


České republice hrozí další arbitráž. Georg Nepolsky, Čech s německým občanstvím, žádá za zmařenou investici 1,24 miliardy korun. Uvedla to Mladá fronta Dnes. Podle ní chtěl Nepolsky využít prameny na svých pozemcích ve Vrchlabí a na trh začít dodávat vodu Krkonošský pramen. Za pět let ale nedostal od vodoprávního úřadu souhlas. Snaha o mimosoudní vyrovnání podle listu nevyšla, ministerstvo financí už proto hledá právníky, kteří budou stát ve sporu zastupovat. Na jejich služby prý vyčlenilo 90 milionů korun. Spor vede Nepolsky o pramen vody z několika jímek, které zásobovaly bývalý vrchlabský pivovar. Většina jímek stojí na pozemcích pivovaru. Právní zástupce Nepolského Viliam Kováčik tvrdí, že úřad zvýhodňuje české firmy. Ty si zažádaly o odběr z pramene později než Nepolsky a povolení dostaly. Podle podnikatelova právníka tak nastává situace, kdy Nepolsky jako první, kdo si zažádal, nemůže získat povolení k odběru takového množství vody, jaké chtěl. Podle vedoucího odboru regionálního rozvoje a životního prostředí vrchlabské radnice Jána Mihalečka řízení trvá dlouho proto, že se Nepolsky několikrát odvolával a dával stížnost pro podjatost. Vrchlabská radnice však odmítá, že by její úředníci byli podjatí, píše Mladá fronta Dnes.


Lidové noviny píší o dalším kontroverzním kroku Vladimíra Železného. Český europoslanec si zaregistroval pobočku irského hnutí bez vědomí jeho zakladatele Declana Ganleyho. Bývalý televizní magnát si podle něj přivlastnil značku, na kterou nemá nárok. Ganley navíc neplánuje, že by měl europoslanec Železný stanout v čele kandidátky Libertas.cz a popřel i fakt, že by se měl podílet na její české předvolební kampani. Podle zdroje Lidových novin z bruselské centrály, který si nepřál být jmenován, tam nikdo nevěděl, že pan Železný Libertas zaregistroval, protože to lídrům hnutí oznámil jako fakt.


Foto: Štěpánka Budková,  Radio Prague International
Finanční krize se už pár měsíců skloňuje snad ve všech pádech. Jak píší Hospodářské noviny, začala dohánět i české banky. Ty se bojí, že firmy v problémech nebudou mít na splácení úvěrů. České banky navíc musí čelit problémům, do kterých se dostaly bankovní systémy v západní Evropě, kde působí mateřské společnosti české "velké čtyřky". Belgická KBC, které patří ČSOB, přijala další finanční injekci od vlády ve výši dvou miliard eur. Přesto podle bankéřů zůstávají české banky bezpečné a rozhodně jim nehrozí takové problémy jako jejich západním kolegyním, píší Hospodářské noviny.


Českému entomologovi Emilu Kučerovi, který loni v září uprchl z Indie, kde mu soud uložil nepodmíněný tříletý trest vězení za nelegální sběr brouků, při útěku pomáhala česká tajná služba. Mladé frontě Dnes to řekl nejmenovaný rozvědčík. "Pomáhali jsme mu. Je přece logické, že pomáháme Čechovi, který se dostane v zahraničí do takovýchto potíží,"řekl deníku. Mladá fronta Dnes ovšem upozornila, že jeho slova nelze stoprocentně ověřit. Kučera a další lidé, kteří v jeho roli hráli nějakou roli, podíl tajné služby popírají. "Nejsem tak důležitý člověk, aby se o mě tajná služba musela starat,"řekl Kučera. Český velvyslanec v Indii Hynek Kmoníček poznamenal, že "z názvu té služby je zřejmé, že jsou její případné operace tajné". Podle Mladé fronty Dnes se mohla tajná služba do záležitosti vložit proto, že Česko nechtělo, aby jeho občan skončil za mřížemi kvůli obvinění, jež budí rozpaky. S Kučerou byl obžalován i entomolog Petr Švácha, kterého však indický soud osvobodil. Oba byli zadrženi loni 22. června nedaleko parku Singalia, asi 90 kilometrů od Dárdžilingu v severovýchodní Indii. Měli u sebe přes 200 exemplářů vzácných brouků a larev motýlů, nikoli však úřední povolení pro jejich sběr. Oba entomologové od počátku trvali na tom, že na území parku vůbec nevstoupili, píše list.