Přehled tisku

Nicolas Sarkozy, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Je zajímavé sledovat, když jeden narcis, tedy prezident Václav Klaus, narazí na ještě většího narcise, jímž je francouzský prezident Nicolas Sarkozy, uvádí autor článku v Lidových novinách. Český prezident prý narcistně lpí na své suverenitě a odmítá vlajku Evropské unie na Hradě, francouzského prezidenta zase narcistně "zraňuje" její nepřítomnost.

Václav Klaus,  foto: ČTK
Je zajímavé sledovat, když jeden narcis, tedy prezident Václav Klaus, narazí na ještě většího narcise, jímž je francouzský prezident Nicolas Sarkozy, uvádí autor článku v Lidových novinách. Český prezident prý narcistně lpí na své suverenitě a odmítá vlajku Evropské unie na Hradě, francouzského prezidenta zase narcistně "zraňuje" její nepřítomnost. "Skvělé téma pro táborové fanoušky," myslí si komentátor. Sarkozy nesází na realitu, ale na to, že hlavní názorový proud Evropské unie spatří hromosvod nejenom v Klausovi jako před pěti lety v Berlusconim, ale v obecné české nekompetenci. Pro Sarkozyho, muže bez komunikačních schopností Angely Merkelové, není narcismus cílem, ale prostředkem, jak ukázat evropským špičkám, že vše kontroluje. Že přepustí Praze předsednictví EU, ale Topolánka bude vodit jako medvědář medvěda, uzavírá autor.

Nicolas Sarkozy,  foto: ČTK
Vlajka Evropské unie na Pražském hradě by podle komentátora deníku Právo byla pouhým symbolem. Jenže v neurotické fázi evropské integrace, kde roli "padoucha" hraje právě český prezident, jde o symbol důležitý. Navíc srovnávat prý vlajku Evropské unie s vlajkou SSSR, která tam kdysi visela povinně, je trapné. Symboly zdobící Pražský hrad nejsou privátními hračkami prezidenta. Mají vyjadřovat politiku státu. Předseda vlády České republiky podepsal lisabonskou smlouvu a Česko míří nezadržitelně do společenství evropských států. Francouzský prezident to českému prezidentovi důrazně připomněl," píše autor v deníku Právo.


Nebýt drtivé porážky všech koaličních stran v podzimních volbách, vláda by se podle autora komentáře v Mladé frontě Dnes pravděpodobně nevyměnila. Ale rozhodovat bude prý vše jiné než skutečný výkon ministra, jeho talent a další energie. Jakžtakž volnou ruku má premiér ohledně čistky mezi podřízenými z ODS. Na lidovce a zelené může sáhnout jen tehdy, když to Čunek a Bursík schválí. Revoluci tedy nečekejme, spíš face-liftink, míní autor. Do voleb prý nejde o nic jiného, než aby měla vláda mladistvě vyhlížející tvář, píše Mladá fronta Dnes.


Teď to zní neuvěřitelně, ale přesně před rokem vypadala Česká pošta jako dobře řízený podnik na vzestupu, začíná komentář Hospodářských novin. Tehdejší ředitel Karel Kratina měl v ruce schválený pětiletý plán a v hlavě nepošťácky kreativní nápady: prodávat na poště léky, vydávat své noviny, expandovat do ciziny... Rok je pryč, Kratina také a pošta vytahuje hříchy jeho éry: utopila nejméně 100 milionů na riskantní investici do postsovětských cenných papírů, podotýká autor komentáře. Podle něj je to spíš poslední kapka než překvapení. Pro poštu to byl annus horribillis: na jaře skandál s 40.000 rozkradenými zásilkami na Břeclavsku (horší zrada řemesla neexistuje), pak firmu zařadil Nejvyšší kontrolní úřad mezi hlavní hříšníky roku, teď vyplula červnová investice 400 milionů do cenných papírů - tzv. CDS - na Východě. V té době už se běžně psalo, že tyto složité instrumenty nejsou určeny nezkušeným, píší Hospodářské noviny.


Nezaměstnané v Česku čeká od Nového roku přísný režim. Vláda totiž podle Mladé fronty Dnes ještě před finanční krizí připravila nová pravidla, aby motivovala lidi, kterým se nechce pracovat. Hlavní změnou je zkrácení doby, po kterou se vyplácí podpora - z půl roku na pět měsíců. Podpora se navíc vždy po dvou měsících sníží. První dva měsíce to bude 65 procent platu, další dva měsíce 50 procent a poslední měsíc jen o pět procent méně. Nová pravidla míří i na ty, kdo jen předstírají, že chtějí pracovat. Pokud někdo během půl roku dvakrát bezdůvodně odejde ze zaměstnání, které mu našel úřad práce, přijde i o podporu. Také člověk, který po pěti měsících bez práce odmítne rekvalifikaci přijde o sociální dávky. Ekonomové varují, že na Česko se valí krize. Podle nich by pravidla nemusela tvrdě dopadnout jen na lidi, kteří se práci vyhýbají. Mnohé firmy propouštějí a o měsíc zkrácená lhůta v nezaměstnanosti by dělníkům z těchto firem mohla přinést potíže, varuje Mladá fronta Dnes.


Deník Právo informuje, že dopady finanční krize na české firmy v oblasti sponzoringu zatím nemají vliv. Krize se obávají nejen pracovníci firem, které jsou ve finančním útlumu, ale i různé sportovní kluby, divadla, orchestry a neziskové organizace. Menší zisky nebo ekonomické problémy by se totiž mohly projevit v poklesu zájmu o sponzoring a charitu. Na dobrovolných příspěvcích jsou přitom neziskové organizace, ale i divadla nebo sportovní kluby často životně závislé. Velké firmy působící v Česku ale zatím své sponzorství pro rok 2009 neomezují, uvádí deník Právo.


Podle Mladé fronty Dnes začaly Finanční úřady a policie rozplétat další velký případ neplacení daní. Jde o skupinu firem, které obchodují s pohonnými hmotami. Škoda, která státu podle deníku vznikla, se má pohybovat v řádu až několika miliard korun. Úřady podle zdrojů blízkých šetření připravují daňové exekuční příkazy, jejichž hodnota by se měla pohybovat kolem šesti miliard korun. Policie potvrdila, že začala na dalších neplatičích daní v oblasti pohonných hmot pracovat. Jde o podezření s celkovou škodou za stovky milionů korun, píše Mladá fronta Dnes.


Lidové noviny informují o tom, že na Slovensku už pravděpodobně neuvidíte na plakátech, v médiích nebo úřadech češtinu. Slováci v těchto dnech protestují proti zákazu češtiny. Ta byla u našich slovenských sousedů od rozdělení federace privilegovaným jazykem. Právě to má ale z novely, kterou navrhuje slovenský ministr kultury Marek Maďarič, vypadnout. Za zakázané používání češtiny může hrozit pokuta ve výši až 5 tisíc eur, píší Lidové noviny.


Kmochova hudba Kolín musí změnit název a zaplatit 20.000 korun za soudní výlohy. Vrchní soud v Praze tak vyřešil spor dvou kolínských orchestrů o používání jména skladatele a kapelníka Františka Kmocha. Informují o tom Hospodářské noviny. Město Kolín, které vlastní ochrannou známku na Městskou hudbu Františka Kmocha Kolín, zažalovalo Kmochovu hudbu Kolín kvůli údajným zásahům do práv k ochranné známce. Město chtělo, aby se mladší orchestr přejmenoval. Lidé totiž podle představitelů města obě hudební tělesa zaměňují. Soudce Jiří Macek mimo jiné porovnával internetové stránky obou kapel, aby zhodnotil, jestli si orchestry mohou lidé plést, jak tvrdili radní v žalobě. A nejen weby, ale i plakáty, pozvánky na koncerty a loga kapel ho přesvědčily, že ano. "Běžný člověk nebude názvy orchestrů rozlišovat," prohlásil soudce. Městská hudba Františka Kmocha Kolín je sdružením dobrovolníků. Ročně absolvují řadu koncertů v ČR i zahraničí. Prakticky totéž platí o Kmochově hudbě Kolín, která je ale občanským sdružením. To vzniklo poté, co v roce 2003 městský orchestr opustilo téměř 50 členů na protest proti odvolání tehdejšího uměleckého vedoucího Petra Stříšky. Připomeňme, že původní kolínský orchestr založili zdejší sokolové v roce 1871 a jeho kapelníkem byl jmenován učitel František Kmoch. V době svého vzniku hrála jeho kapela významnou roli při upevňování národního cítění Čechů. Do širokého povědomí pronikly skladby Hoj Mařenko, Jarabáček, Kolíne, Kolíne, Muziky, muziky, Pode mlejnem, Můj koníček, Na stříbropěnném Labi i řada sokolských pochodů.