Přehled tisku

0:00
/
0:00

Nezařazený poslanec Michal Pohanka, který složil poslanecký mandát, podle komentátora Mladé fronty Dnes spustil velký radarový poplach. Opozice má blíž k tomu, aby radar zastavila, než vláda k tomu, aby ho prorazila.

Nezařazený poslanec Michal Pohanka, který složil poslanecký mandát, podle komentátora Mladé fronty Dnes spustil velký radarový poplach. Opozice má blíž k tomu, aby radar zastavila, než vláda k tomu, aby ho prorazila. Vláda musí zmobilizovat nejen všechny socialistické přeběhlíky, ale i své dezertéry, a k tomu ještě zeleného Lišku a lidoveckého Hovorku, kteří prostě radar neradi, píše list.

Podle komentátora Hospodářských novin není asi náhodou, že někdejší náměstek ministra zdravotnictví Pohanka opouští sněmovnu jen několik týdnů poté, co se sociální demokraté ujali vlády nad kraji. V okamžiku, kdy ČSSD může rozdávat přehršel funkcí, včetně míst ředitelů krajských nemocnic. Odchod poslancův je tak možné číst i jako Paroubkův vzkaz vládní koalici: Třeste se, i my už zase máme prostředky na přetahování a politickou korupci, píše list. Teď, kdy premiér Mirek Topolánek ztrácí v Pohankovi váhavý, ale přece nadějný hlas pro radar, bude muset sociálním demokratům nabídnout víc, než si představoval, myslí si komentátor Hospodářských novin.


Foto: Evropská komise
Podle komentátora Lidových novin se evropské elity voličů bojí, a přitom jimi opovrhují. Komentátor píše také o eurokomisařích. Eurokomisař má podle něj teoreticky jednat ne v zájmu své země, ale unie. V praxi to tak docela neplatí, nicméně důležitost, jakou naši politici skutečně přikládají právu na eurokomisaře, lze nejlépe poměřit jmény Kužvart a Špidla. Bez těch bychom se opravdu v Bruselu neobešli, uzavírá list.


Jan Švejnar,  foto: ČTK
Ekonom a neúspěšný prezidentský kandidát Jan Švejnar odmítl nabídku na funkci vicepremiéra pro ekonomiku, který by měl koordinovat protikrizová opatření. Informuje o tom deník E15. Podle Lidových novin uvažuje premiér Mirek Topolánek, že by na toto místo dosadil exministra financí z dob vlády ČSSD Jiřího Rusnoka. Ten však řekl, že ještě žádnou nabídku nedostal. List píše, že personální změny ve vládě premiér oznámí ještě před Vánocemi. Mluví se o odchodu čtyř ministrů. "Musí to udělat do Vánoc. Při předsednictví unie ministry svého kabinetu vyměňovat nemůže a později už by to nemělo žádný význam,"řekli Lidovým novinám pod podmínkou zachování anonymity poslanci za ODS. Podle blízkého spolupracovníka premiéra k personální výměně dojde, ale zatím není uzavřena dohoda s koaličními partnery. Podle listu se Topolánek před koncem roku rozloučí s ministry zdravotnictví a dopravy Tomášem Julínkem a Alešem Řebíčkem (oba ODS) a ministryní pro lidská práva Džamilou Stehlíkovou (SZ). List E15 píše, že premiér údajně dokonce uvažuje o zrušení jejího místa. Dlouhodobě se spekuluje o odchodu lidovecké ministryně Vlasty Parkanové ze zdravotních důvodů. Podle E15 by ji v čele resortu obrany mohl vystřídat poslanec za ODS Jan Vidím, Parkanová by však nastoupila na místo ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila.


Ministerstvo financí se rozhodlo, že poprvé v historii povolí sázení prostřednictvím internetu. Píše o tom Mladá fronta Dnes. Podle informací deníku je na resortu připraveno k podpisu pět žádostí o povolení nové hry pod názvem internetová kurzová sázka. Žádosti podala pětice největších českých firem v oboru kurzových sázek na výsledek. Informaci o chystaném povolení ve čtvrtek listu potvrdil náměstek ministerstva financí Tomáš Zídek, podle kterého odbor regulující hazard spadá. "Je to ze dvou důvodů, a to ekonomického, protože stát přichází o peníze, a za druhé kontrolního. Když české firmy budou u nás provozovat internetové sázení, tak budou samozřejmě mnohem ochotněji spolupracovat při vyhledávání a odhalování těch nepovolených firem ze zahraničí,"řekl podle deníku Zídek. Definování kurzové sázky uzavřené přes počítač jako "nové hry" otevřelo podle Mladé fronty Dnes hazardním firmám, a nyní i vysokým úředníkům ministerstva, díru v zákoně, jak zlegalizovat sázky přes internet okamžitě, bez nového loterijního zákona a bez veřejné diskuse o dopadu tohoto rozhodnutí. Ministerstvo financí pod vedením Miroslava Kalouska, které ze zákona hazard reguluje, tím zároveň dokončí překvapivý a rychlý odklon od svého dlouhodobého názoru, že sázení přes internet je nelegální, že jej nemůže povolit, a že je nutné počkat s rozhodnutím až na nový zákon, píše Mladá fronta Dnes.


Policie znovu obvinila Petra Slunéčka z útoku na veřejného činitele. Mladík prý při údajném incidentu nynější poslankyně Kateřiny Jacques a bývalého policisty Tomáše Čermáka nakopl Čermáka tak silně, až mu zlomil kostrč. Informuje o tom deník Právo. Slunéčko byl již dříve z napadení veřejného činitele obviněn, žalobce ale v květnu 2006 stíhání zastavil. Odvolací senát Městského soudu v Praze Čermáka již letos v dubnu zprostil obžaloby kvůli napadení Jacques. Slunéčkovi hrozí v případě soudní dohry až tři roky vězení, pokud se ale prokáže, že svým kopnutím skutečně způsobil Čermákovi zranění, může dostat až pět let, píše deník Právo.


Děkan Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy Pavel Beneš rezignoval na svou funkci. Informují o tom Lidové noviny. Důvodem jsou podle listu finanční problémy, do kterých se fakulta dostala, a hlavně ohlasy některých jeho kolegů, že za nedostatek peněz nese zodpovědnost právě Beneš. Podle neoficiálních odhadů dosáhl schodek v rozpočtu fakulty 20 milionů korun. Beneš popírá, že by mohl za finanční problémy. "Někteří zaměstnanci mluvili o tom, že vedení fakulty je neschopné a může za finanční problémy. To není pravda," uvedl pro list Beneš. Podle něj rovněž není pravda, že nejsou peníze na platy ani že fakulta krachuje. Myslí si, že za problémy může dlouhodobé podfinancování vysokého školství. Zda univerzita Benešovu rezignaci přijme, zatím není jasné, rozhodnout by měla podle Lidových novin do několika dnů.


Do mise v Kosovu jde nejvíce vojaček v historii, informuje deník Právo. Ženy tak stále více dobývají území, které bylo dříve čistě doménou mužů. V české armádě jsou jich už tři tisíce a začínají také častěji jezdit do zahraničních misí. V lednu by mělo být mezi pěti sty vojáky, kteří odletí do Kosova, i 43 žen. "Je to rekord v historii české armády,"řekl listu podplukovník Róbert Bielený, který bude tomuto kontingentu velet.


Na bohatší důchodce čeká od příštího roku příjemná změna a úspora, uvádí Mladá fronta Dnes. Poslanci totiž na doporučení ministra financí Kalouska schválili změnu daní. Úspora se týká tisíců penzistů, jejichž důchod přesahuje 16 500 korun a zároveň je nižší než 24 tisíc. Nyní musí důchodci zaplatit patnáctiprocentní daň z části penze, která přesahuje 16,5 tisíce měsíčně. Tato hranice se tedy posunuje o téměř osm tisíc výše. Změna se od příštího roku bude týkat jen menší skupiny důchodců. Ta ale s tím, jak do penze odcházejí lidé s vyšším příjmem, roste. Například ke konci roku 2005 pobíralo důchod vyšší než 12,5 tisíce jen sedm tisíc lidí. Koncem loňského roku už jich bylo sedmkrát více, píše Mladá fronta Dnes.


Za kdysi opsanou diplomku bude hrozit ztráta titulu, zjistil deník Právo. Lidem, kteří kdysi vystudovali vysokou školu, mají slušný plat či kariéru ale před lety opsali diplomovou práci, bude hrozit ztráta titulu. A to díky novele, kterou chtějí do tří měsíců předložit poslanci a unikátnímu počítačovému systému na odhalování plagiátů z dílny Masarykovy univerzity v Brně. Plně funkční a výkonný software už dokáže dohledat i práce z minulosti a vyhodnotit, nebyly-li opsány. Místo kariéry a slušných výdělků tak zůstane manažerům, právníkům, ekonomům, politikům a dalším, kteří před lety postupovali při studiu ne zrovna korektně, jen z ostudy kabát, píše deník Právo.


Jídlo a pití zdarma v ČSA končí, píše Mladá fronta Dnes. Let v ekonomické třídě Českých aerolinií bude pravděpodobně už v únoru připomínat cestování s nízkonákladovými společnostmi. Pasažéři na palubě už totiž nedostanou jako obvykle občerstvení v podobě nápoje a jídla zdarma. Budou si ho ale moci koupit. S tímto krokem počítá "Akční plán 2009", který vedení letecké společnosti představilo svým zaměstnancům. Mluvčí ČSA Daniela Hupáková to však nepotvrdila: "Není to nic ke zveřejnění, nemám k tomu co říct," uvedla pro Mladou frontu Dnes.