Přehled tisku
Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg si podle Lidových novin může připsat jedno plus. Omluvil se Francii za zveřejnění údajného rozhovoru francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a českého premiéra Mirka Topolánka v týdeníku Reflex.
"Omluvil se tak za skutečný průšvih české diplomacie, což se dnes moc nevidí," komentuje deník a připomíná, že průšvihem není to, že evropská veřejnost vidí, jak se spolu baví její lídři, ale že aparát české diplomacie a vlády ukázal svou neprofesionalitu, když přepis důvěrného jednání pustil do médií. Často se píše o tom, kdo a jakým způsobem se snaží podkopat plnohodnotný charakter českého předsednictví EU, píše komentátor. "Po snůšce různých argumentů a pseudoargumentů teď sama Praha dodala jeden neprůstřelný: nedokáže-li udržet klábosení premiéra, jak bude zacházet s vrcholnou evropskou agendou?"
Komentář deníku Právo se zabývá úvahami o možném vzniku nové pravicové strany, na jejíž přípravě se mají podílet lidé z okolí prezidenta a čestného předsedy ODS Václava Klause. Pokud by na šuškandě o nové straně něco bylo, vydal by se prezident cestou Miloše Zemana. Ani jeden z nich už delší dobu nedovedou překousnout prostou skutečnost, že jejich strany nejsou jejich a že doba se změnila a mění. Oba politikové jsou podle komentátora na vejminku, oba by ale chtěli našeptávat, jak strany řídit. Oba mají smůlu. Zeman v tom, že Jiří Paroubek po dvojnásobném volebním vítězství zdá se nedobytný, Klaus v tom, že za beranidlo si zvolil politického budulínka Béma, který vypadal na více, než na co má. Zeman si pro své ambice založil spolek na své pozdvihování, Klaus by si mohl zakoketovat s novou partají. Jenže návraty vysloužilých pardálů na politické kolbiště mohou být už jen komické, uzavírá Právo.
Případné nové straně se věnuje také komentář Hospodářských novin, který také připomíná bývalého předsedu ČSSD a expremiéra Miloše Zemana a spolek jeho příznivců Přátelé Miloše Zemana. Název by si Klausovi zastánci mohli jen lehce obměnit na Přátelé Václava Klause a obdobně by mohli postupovat i v dalších záležitostech. Zemanovi přátelé zavedli na svých webových stránkách i rubriku Stavby spojené s Milošem Zemanem. Uvedený "Zemanův zámeček v Novém Veselí na Vysočině" navrhuje komentátor Klausovým přátelům fiktivně trumfnout "vilou ve Švýcarsku." "Zeman se od sdružení svých přátel odtahuje a říká: Nemohu být sám sobě přítelem. Sdružení Přátelé Václava Klause by mohlo doufat, že se Klaus nebude k sobě chovat tak macešsky," uzavírá komentátor.
Mladé frontě Dnes poskytl rozhovor bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice. Kubice se stal ústředním aktérem předvolební aféry z roku 2006. Tehdy přinesl do parlamentu zprávu o prorůstání mafie do nejvyšší politiky. V rozhovoru mluví Kubice o tlaku, který byl na jeho útvar vyvíjen poté, co byl zastřelen František Mrázek, považovaný za hlavu českého podsvětí. "Tlak na nás šel ze všech stran, ze všech orgánů činných v trestním řízení,"říká Kubice. Hovoří také o okolnostech přednesení proslulé "Kubiceho zprávy".
"Auta starší 15 let budou od ledna takřka neprodejná," píší na své titulní straně Lidové noviny. Důvodem je to, že od ledna startují nové poplatky při prodeji (registraci na jiného majitele) starých vozidel, která nesplňují ekologické normy. U těch nejstarších půjde o deset tisíc korun. Autobazary v těchto dnech zaznamenávají zvýšený zájem lidí, kteří se snaží své staré vozidlo prodat a na internetu už kolují spekulace, jak se poplatku vyhnout. Nový zákon sice stanovuje výši poplatků podle emisních norem Euro, ale určit, do jaké kategorie vůz spadá, není snadné. S jistotou se to nedá určit podle modelu, motoru nebo roku výroby vozu. "Zaručeně se to dá zjistit podle technického průkazu, návštěvou STK nebo položením dotazu oficiálnímu importérovi dané značky," radí Lidové noviny.
Podle průzkumu Hospodářských novin zmrazí polovina firem příští rok platy. Třetina oslovených manažerů chce přidávat pouze inflaci. Pokud by k této situaci došlo, jednalo by se o nejnižší růst mezd v historii české ekonomiky. Řada firem přistoupí i k propouštění zaměstnanců, podle průzkumu s tím počítá každý čtvrtý podnik. 70 procent podniků také uvedlo, že se u nich nebude v příštím roce rozšiřovat výroba.