Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Všechny deníky obsáhle informují o boji extremistů s policií u romského sídliště Janov v Litvínově. Matička Praha naštěstí podle komentáře v Právu nemá žádnou čtvrť plnou "nepřizpůsobivých obyvatel", proto se jí vyhnula o něco hlučnější akce, kterou ve státní svátek pořádala Dělnická strana v Litvínově.

Foto: ČTK
Všechny deníky obsáhle informují o boji extremistů s policií u romského sídliště Janov v Litvínově. Matička Praha naštěstí podle komentáře v Právu nemá žádnou čtvrť plnou "nepřizpůsobivých obyvatel", proto se jí vyhnula o něco hlučnější akce, kterou ve státní svátek pořádala Dělnická strana v Litvínově. Ministru Ivanu Langrovi prý onen pověstný pohár trpělivosti přetekl poněkud pozdě. "Ti hoši už se příliš otrkali, už mají s policií své zkušenosti, už mají dobré právníky a organizaci pružnou jako Al-Kajda, a protože vědí, že bez spojení není velení, dovedou používat internet. Měli dost času se hodně naučit, a to zejména díky shovívavosti policie, s níž se včera servali," míní Právo. Policisté, kteří si po akci v Litvínově léčí bebíčka, by prý měli vědět, že za ně nevděčí pouze ramenatým náckům, od nichž to schytali. "Skutečně cenný podíl na růstu neofašismu v této zemi mají zejména jejich kolegové, schopní při nějaké té zajímavé "oslavě narozenin" nevidět a neslyšet hajlování, které na dálku zaregistroval i televizní divák," píše Právo.

Foto: ČTK
Odborník na pravicový extremismus Ondřej Cakl v Mladé frontě Dnes po pondělním střetu policie s extremisty říká, že bude hůř a že nás čekají mnohem tvrdší střety. Cakla například zarazilo, že ačkoliv i dříve se stávalo, že nezúčastnění lidé na chodníku někdy neonacistům tleskali, nyní viděl ohromné množství lidí, masu, která sympatizovala s neonacisty. To prý zažil poprvé, včetně obří nenávisti vůči policistům. Křičeli na policisty, proč útočí na pochodující, ať jdou radši na Cikány. „Jde mi z toho mráz po zádech ještě teď. Je vidět, že neonacisté v Litvínově a hlavně v Janově získávají podporu,“říká Ondřej Cakl v Mladé frontě Dnes.

Lidové noviny přinášejí rozhovor s Liborem Bílým, který bydlí už více než dvacet let v litvínovském Janově a v pondělí byl jedním ze stovek lidí, kteří se přišli podívat na střety mezi neonacisty a místní romskou komunitou. Bílému se nelíbilo pouze to, že policie nechala radikály dojít tak daleko. Policie je měla zastavit ještě někde před Janovem. Jinak ale Bílý s radikály v podstatě souhlasí. Vláda ani město podle něj s místními problémy v Janově nic nedělají. „Zkuste si tam jít někdy večer, a budete strachy bez sebe. Cikáni nás přepadávají, vysmívají se nám, že chodíme do práce. Je tu bordel, jsou arogantní,“říká Libor Bílý v Lidových novinách. Problém je podle něj rok od roku horší. Korunu tomu prý nasadily realitní kanceláře. „Skoupily místní domy a sestěhovaly sem Cikány ze všech koutů. Teď jich tu jsou asi dva tisíce.“


Podle autora komentáře v Mladé frontě Dnes je normální, že po devatenácti letech mají mnozí raději ruského kozáka než americký radar a mnozí se tak bojí občanů jiné barvy, že je raději zbijí. "Václav Havel krátce po revoluci řekl, že by rád po čase žil v normální zemi. Tohle je normální země. V tom dobrém i ve zlém," míní Mladá fronta Dnes a dodává: "Pravda, klíči jsme zvonili možná kvůli něčemu jinému. Ničeho lepšího jsme však dosáhnout nemohli. Revoluce zvítězila."


Podle komentátora Práva dnešní český pacient postrádá zejména jistotu. „Každému se dostane jakési péče a pojišťovna mu cosi zaplatí, na lepší pak může přitlačit z vlastní kapsy. Nikdo však neví, kde končí nárokovaný standard a kde začíná placený nadstandard.“ Právě na tomto problému se podle autora zaseklo jednání zdravotnických expertů koaličních stran. Na přesné definici standardní péče však zejména lidovci tvrdě trvají a dobře činí. Nejde totiž jen o to, že každý pojištěnec má mít své jisté. Jde také o to, co všechno je možné kdykoli prohlásit za nadstandard – a tak vyrazit z pacientů tolik peněz, kolik je libo. Podle ministra Julínka to ale nejde, a basta! Autor soudí, že především Julínkovi, Toplánkovi a spol. se podařilo vytvořit dusnou atmosféru nejistoty a nedůvěry. „Kušuj a plať, neptej se, nač máš nárok, my sami to nevíme.“


Deníky také informují o údajném tajném vládní nařízení nevydávat víza Vietnamcům. Občané Vietnamu nesmějí do Česka. Důvodem je podezření, že mezi zdejšími Vietnamci se stále více rozmáhá mafiánské chování. Podle ministra vnitra Ivana Langera je nutné připravit konkrétní opatření, abychom byli schopni ochránit Českou republiku od páchání trestné činnosti. Jak píší Lidové noviny, s vízy pro vstup do Česka se ve Vietnamu kšeftovalo natolik vehementně, že jejich vydávání vláda pozastavila, zatím do konce roku. To ale není podle deníku řešení. „Existuje jakási tajná analýza k tématu, ale o ní nikdo mluvit nechce. Je vysoce pravděpodobné, že v obchodech s vízy jedou i čeští zaměstnanci či diplomaté. Ministr zahraničí své ovečky zatím podržel a má jakýkoli podíl Čechů na šmelině za neprokázaný. To ovšem neznamená, že si nemůže myslet své,“ píší Lidové noviny.

Vláda uzavřela českým podnikům kohoutek s pracovitými, nenáročnými a levnými zaměstnanci z Vietnamu. Nečekané přerušení vydávání víz Vietnamcům může mít velmi nepříznivé následky pro české podniky. Píše o tom Mladá fronta Dnes. Stop stav znamená komplikace pro desítky českých firem, které do Vietnamu exportují, a pro ty, které měly Vietnamce dohodnuté u personálních agentur. Šlo přitom většinou o kvalifikované zaměstnance, které firmy ve Vietnamu i přezkoušely. Mladá fronta Dnes cituje jednoho pracovníka personální agentury, který říká, že budou muset hledat lidi v jiných zemích. Jsou podle něj profese, které Češi prostě dělat nechtějí a musíme je obsadit cizinci.

Tisíce zahraničních dělníků přicházejí v současné době o práci v českých montovnách kvůli krizi s odbytem zakázek. A přitom úřady práce zároveň vydávají pracovní povolení pro další tisíce lidí, kteří k nám za prací z daleké ciziny dál přijíždějí. Píši o tom Hospodářské noviny. Stále více gastarbeiterů tak mizí v šedé zóně nelegálního pracovního trhu. Zlatý důl, který si vybudovaly z námezdního zaměstnávání cizinců stovky pochybných zprostředkovatelů práce, může korigovat jen součinnost všech institucí a úřadů, jejichž evidencí různé skupiny zahraničních dělníků procházejí. Na tom se podle Hospodářských novin shodují skoro všichni zástupci solidních agentur. Jenže zřejmě hodně daleko je doby potřebná k tomu, se k účinnější kontrole zahraničních dělníků a podmínek jejich práce spojily databáze všech pracovních úřadů s údaji zdravotních pojišťoven, policejní statistikou, poznatky celníků, berních úředníků, továren, pro které cizinci pracují. Byznys s prací gastareiterů, kterých u nás působí zhruba kolem 400 tisíc, tak kvete, krize nekróze, konstatují Hospodářské noviny.


Předseda sněmovny Miloslav Vlček z ČSSD pomohl na ministerstvu financí vylobbovat pro obec Konice na Prostějovsku, odkud pochází, 35 milionů korun. Peníze obec použila k vybudování moderního fotbalového hřiště s unikátním povrchem. Informují o tom Hospodářské noviny. Vlček, který se na začátku října osobně zúčastnil otevírání hřiště v Konicích, se k přidělení dotace obci odmítl vyjádřit. Miliony dostaly Konice ze státního rozpočtu v roce 2006, kdy byl Vlček členem rozpočtového výboru. Fotbalisté z třítisícové obce díky státní dotaci trénují na umělém trávníku, který se po došlapu kopačky vrátí do původního tvaru. Podle Hospodářských novin nemá podobný povrch žádné z hřišť v Česku. Zástupci místního Sokola se proto v blízké době chystají na certifikaci podle kritérií FIFA. Dvě hvězdičky, na které konické hřiště aspiruje, je v klasifikaci FIFA maximem. Obvykle je mají stadiony, na nichž se hrají nejvyšší evropské soutěže. Kromě trávníku s tvarovou pamětí má stadion také vyhřívané sedačky, automatický systém zavlažování a elektronický ukazatel skóre.