Přehled tisku

Václav Klaus
0:00
/
0:00

Podle komentátora deníku Právo přijel prezident Václav Klaus na zahraniční oficiální návštěvu, porýpal se ve vnitřních věcech hostitelské země a nazval domácího ministra zahraničí pokrytcem. Napříště se tomu dá zabránit jen dvěma způsoby. Buďto bude Václav Klaus do zahraničí vypouštěn jen s vychovatelem, nebo se mu cesty jednoduše zatrhnou, jak kdysi už navrhoval Jiří Paroubek. Jinak Česká republika ještě čtyři a půl roku z ostudy nevyjde, uzavírá deník.

Podle komentátora deníku Právo přijel prezident Václav Klaus na zahraniční oficiální návštěvu, porýpal se ve vnitřních věcech hostitelské země a nazval domácího ministra zahraničí pokrytcem. Napříště se tomu dá zabránit jen dvěma způsoby. Buďto bude Václav Klaus do zahraničí vypouštěn jen s vychovatelem, nebo se mu cesty jednoduše zatrhnou, jak kdysi už navrhoval Jiří Paroubek. Jinak Česká republika ještě čtyři a půl roku z ostudy nevyjde, uzavírá deník.


Spor o radar podle komentátora Mladé fronty Dnes už dávno nabral úplně jinou, zřejmě nezamýšlenou dynamiku. Už vlastně ani nejde o rakety. Tím, že Rusové vstoupili tak razantně do hry, změnil se radar v teploměr, který ukazuje, nakolik mohou míchat kartami na západ od svých hranic. Jinými slovy: svými výhrůžkami dosáhli toho, že radar stát musí. Je to takové kouzlo nechtěného - tolik ho nechtěli, až nás dotlačili k bodu, z nějž už není návratu. Jinak by to vypadalo, že si určují, kdo s kým a co smí dělat třeba na našem území, píše deník. Z globálního amerického nadhledu způsobeného velkou vzdáleností se pohled podle listu může o dost lišit. Celkem tuším, jak asi bude vypadat závěr expertů, na který čeká Biden: protiraketová obrana je drahý špás s nejistými výsledky a nepříjemnými vedlejšími dopady. Co trochu polechtat brzdu, vždyť nejsou peníze, prezident Obama chce nové začátky a je plný dobré vůle, Rusové jsou rozčilení, Íránci teď s odchodem Bushe medovější a ti, u nichž by měla protiraketová obrana stát, o ni většinou nestojí (česká sociální demokracie zrovna ve čtvrtek vybroušeným stylem zopakovala, že pokud si někdo myslí, že schválí smlouvu o radaru, "měl by si dát mokrý hadr na hlavu"), píše komentátor. Amerika si však podle Mladé fronty Dnes musí být vědoma, že pro nás pěšáky už věci s radarem zašly příliš daleko, aby od toho mohla dát ruce jen tak dát ruce pryč.

Podle komentátora Hospodářských novin není nic neobvyklého na tom, že v některých krajských radách usednou ODS s ČSSD. Problém letošních velkých koalic ale tkví v požadavku ČSSD, aby se krajští šéfové ODS zřekli zdravotních poplatků a přitakali převodu nemocnic z akciovek na neziskové organizace. Což v druhém případě znamená, že budou spolupracovat na zničení jednoho ze základních reformních opatření, které se jim na krajské úrovni (na rozdíl od Julínka ve vládě) podařilo prosadit, píší Hospodářské noviny.


Mirek Topolánek, foto: ČTK
Premiér Mirek Topolánek se podle deníku Právo ve středu opět utajeně sešel s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem kvůli případné spolupráci během českého předsednictví EU. Výsledkem jednání by měla být písemná dohoda. Na ni by mohly navázat i personální změny v čele Poslanecké sněmovny a jejích výborů, píše deník. Paroubek ve čtvrtek listu potvrdil, že s Topolánkem dvacet minut jednali, oba však popřeli, že už je na stole konečný výsledek. Paroubek řekl, že nemá smysl mluvit o personáliích, dokud nebude jasno v principech. To by podle něj mělo být do týdne či čtrnácti dnů.


Lidové noviny píší, že liberecký státní zástupce obžaloval komunistického poslance a bývalého vězeňského dozorce Josefa Vondrušku ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Vondruška podle obžaloby na začátku 80. let bil ve věznici v Minkovicích u Liberce politického vězně Jiřího Wolfa. Poslanec ale svou vinu popřel a Wolfovu výpověď označil za lživou. Podle vyšetřovacího spisu Vondruška například Wolfa bezdůvodně udeřil rukou do obličeje. Wolf upadl, dozorce mu dal ránu do hrudníku a bil ho obuškem. Komunistickému poslanci teď hrozí trest tři až deset let vězení.


Hospodářské noviny informují o nárůstu dlužníků i žalob. Čím dál tím víc Čechů doplácí na svůj život na vysoké noze. Tuzemské soudy začínají být zahlceny žalobami na lidi, kteří nejsou schopni splácet spotřebitelské úvěry. Podle soudců se tento stav ještě zhorší jako následek finanční krize. Lidé se dostávají do platební neschopnosti sice už teď, ale vždy je nejdříve snaha vyřešit problém mimosoudně. Řada splátkových firem totiž ve smlouvách dává rozhodčí doložku. To znamená, že případný spor bude řešit firmou určený rozhodce, ne soud. Nejvíce o zadlužení lidí vypovídají počty exekucí. Zatímco v roce 2005 jich soudy nařídily 270 tisíc, o rok později jich bylo o několik desítek tisíc více. Za letošní rok toto číslo překoná půl milionu, uvádějí Hospodářské noviny.


Český nacionalista přednášel na konferenci zaštiťované úřadem vlády, píší Lidové noviny. Když úřad vlády před nedávnem uspořádal mezinárodní konferenci Muž října 1918, s příspěvkem vystoupil i muž s temnou minulostí, Jan Kopal. Konference proběhla v Hrzánském paláci na konci října a Kopal na ní měl referát o kontroverzním prvorepublikovém politikovi Jiřím Stříbrném, který měl, stejně jako Kopal, v některých obdobích svého života blízko k extrémní pravici. Úřad vlády na tom nevidí nic špatného, píše deník. Odborníci na extremismus se ale shodují, že právě Kopal se obklopoval lidmi z nejtvrdšího jádra českých neonacistů. Ani on sám propojení s nimi nepopírá. Lidovým novinámřekl, že se sice hlásil k českému nacionalismu, k neonacismu ale nikdy ne, pouze spolupracoval s přívrženci této ideologie. Jak uvádí deník, Kopal veřejně schvaloval útoky na USA 11. září 2001. Konference se zúčastnil také jiný kontroverzní člověk. Radikální anarchista a aktivista Ondřej Slačálek. Ten přednesl referát Úpadek a zánik českého anarchistického hnutí v letech 1914 až 1923, píší Lidové noviny.


Sexuologové podle Mladé fronty Dnes kritizují nový trestní zákoník, podle kterého se spolu s trestní odpovědností má na 14 let věku snížit i hranice pro legální sexuální styk. Nový trestní zákoník schválila v úterý Poslanecká sněmovna. Sexuolog a europoslanec za ODS Jaroslav Zvěřina nechápe, jak může někdo předhodit čtrnáctileté děti třeba i deviantům. Podle odborníků nehrozí, že by se sexem najednou začalo více čtrnáctiletých, píše list. Za problematické považují experti především styky starších lidí s teenagery. Znepokojen je i sexuolog Petr Weiss. Ten nevidí důvod, proč by se měl sex spojovat s trestní odpovědností. Jak uvedl pro Mladou frontu Dnes, lidé, kteří začínají se sexem příliš brzy, mají sklon k rizikovému chování. Častěji střídají partnery a nestarají se tolik o antikoncepci. S ním souhlasí i sexuoložka Želmíra Herrová. Ta považuje změnu zákona za katastrofu. Podle ní je patnáctý rok citlivým obdobím, kdy se dítě učí namlouvat si partnera. Spoluautor zákona, právník Pavel Šámal se však hájí tím, že když je pro nás člověk tak dospělý, že může rozhodnout o trestném činu, může rozhodnout i o pohlavním styku.