Přehled tisku

Foto: Barbora Kmentová
0:00
/
0:00

Všechny deníky se obsáhle věnují oslavám 90. výročí vzniku Československa. Přinášejí také podrobné portréty 28 osobností vyznamenaných prezidentem republiky na Pražském hradě. Jako největší atrakci oslav vyzdvihují deníky vojenskou přehlídku, která se konala v Praze poprvé od roku 1985.

Foto: Barbora Kmentová
Všechny deníky se obsáhle věnují oslavám 90. výročí vzniku Československa. Přinášejí také podrobné portréty 28 osobností vyznamenaných prezidentem republiky na Pražském hradě. Jako největší atrakci oslav vyzdvihují deníky vojenskou přehlídku, která se konala v Praze poprvé od roku 1985. V tuzemském prostředí bývá zvykem se vojenským přehlídkám vysmívat, nebo aspoň si držet ironický distanc. Píší Hospodářské noviny. „Hlavně si, v jakési švejkovsko-knihomolské povýšenosti, nezadat s armádou. Intelektuálové se chlubí modrými knížkami, o to zapáleněji pak ale debatují, jestli jsme se měli v osmatřicátém bránit. Včerejší přehlídka byla proto skvělým nápadem - a zároveň symbolem nenápadné změny. Tento stát přece vznikl nejen slovy, ale i puškou. Nejde pouze o padlé legionáře v zahraničí (přes čtyři tisíce v Rusku): Československo se zrodilo do neklidné doby a své hranice si muselo vybojovat proti Maďarům na Slovensku, proti Polákům na Těšínsku, i v sudetském pohraničí,“ připomínají Hospodářské noviny. Podle deníku současná vláda tuto tradici, zarostlou bůčkem, pomalu oživuje: bojem o radar v Brdech, zřetelným odmítnutím pokusů o vřazení do ruské sféry vlivu, medailí pro bratry Mašíny.

Přelet gripenů zkazilo nepříznivé počasí, foto: Barbora Kmentová
„Jsou ty gripeny pravé?“. Takovou otázku si položily Lidové noviny. Nemá náhodou česká armáda jen nahraný rachot, kterým šálí lidi? Lidové noviny píší, že jsme gripeny zase slyšeli, ale zase neviděli. Každý, kdo vyrazil do hlavního města na velkolepou přehlídku, aby na vlastní oči spatřil chloubu českého letectva, musel být zklamán. Stíhačky Gripen za bezmála dvacet miliard korun nikdo neviděl. „Přehlídka začala, prezident dokončil projev a od centra to zahřmělo. Všichni přítomní dychtivě vzhlédli k nebi. I pan prezident podle svědků lovil očima v oblacích. Jenže kde nic, tu nic. Nikdo nic neviděl. Škoda. Prý byly mraky příliš nízko…. Mnohé z davu proto muselo napadnout: máme ta letadla vůbec?“ Deník píše, že samozřejmě je máme a jsou připravené nás chránit. „Jenže vysvětlujte lidem to zklamání při takové krásné přehlídce..“


Mirek Topolánek, foto: ČTK
Některé deníky upozorňují na problematickou minulost prvního místopředsedy ODS a pražského primátora Pavla Béma, který bude kandidovat na předsedu ODS. Listy zmiňují kuloárové informace o tom, že Bém je na pražské radnici spojen s některými kontroverzními věcmi a že jeho protivníci to proti němu mohou použít. Řada listů otiskuje i další články a rozhovory s hlavními aktéry boje uvnitř ODS. Například v rozhovoru pro Hospodářské noviny Bém říká, že současný šéf ODS a premiér Mirek Topolánek by mohl být nadále ministerským předsedou. Bém rovněž podpořil současnou trojkoalici. Některé listy v této souvislosti varují, že by bylo předčasné Topolánka odepisovat.

Komentátor Mladé fronty Dnes píše, že primátor Pavel Bém je sice slavný svým výstupem na Mount Everest, "ale v kuloárech se povídá, že z doby, kdy vládl na pražské radnici s Paroubkem, nemá zcela čisté ruce. Jsou to sice klepy a žádný důkaz, ale v časech slabých koalic se klepy rychle mění ve skandály". "Zatím byl Pavel Bém v Praze, kterou ovládá, v závětří. A záda mu ještě kryl kouzelník z Hradu. Už tím, že kandiduje proti Topolánkovi, teď primátor riskuje. Premiér sice bývá občas protivníky úspěšně vydáván za hlupáka, ale tvrdou politiku umí. Kdyby Bém uspěl, nečeká ho radost a sláva. Sice sám naznačil, že chce pumpovat vodu z podpalubí potápějící se strany, ale zda a jak to dokáže, je ve hvězdách. Voliči jsou naštvaní na vládu a zejména na ODS proto, že dělá reformy. Voliči ODS jsou naštvaní na vládu zejména proto, že - nedělá reformy. Jiří Paroubek však převzal zcela rozloženou ČSSD v roce 2005. A v roce 2006 skoro vyhrál volby. Jen díky úspěšné reklamě z vládního křesla. Nový předseda ODS nejspíš takovou výhodu mít nebude...," uzavírá autor v Mladé frontě Dnes.

Pavel Bém (vlevo) a Václav Klaus, foto: ČTK
Komentátor Práva píše, že do kongresu ODS zbývá ještě několik týdnů, během nichž "se Topolánek může probírat z dvojitého levého háku, a jak známo, tento muž se jen tak nevzdává". "Jeho šance (a možná i chuť) obhájit stranickou funkci jsou sice malé, ale nějaké jsou a do žaludků delegátů kongresu není na konci října vidět," poznamenává autor. Upozorňuje i na možná úskalí spojená s Bémem: "Dovedou si v ODS představit to nadělení, až před volbami do Sněmovny vytáhnou političtí protivníci na Béma nějaké choulostivé informace z jeho působení na pražském magistrátu? Prodejem hotelu Praha počínaje a transakcemi kolem Masarykova nádraží konče?"

Podle komentáře Hospodářských novin nejsou Topolánkovy šance na přežití minimálně v čele vlády úplně nulové, "jak hradní kruhy doufaly". Autor soudí, že Klausova otevřená podpora Béma některé lidi z ODS spíš vyděsila, než aby je přiměla Topolánka nadobro odepsat - zřejmě se obávají vzniku mocenského supercentra, z něhož by ODS ovládli lidé ze středních Čech a Prahy a třeba by hlavou tohoto centrismu byl Klaus. Představa nenávistného souboje Topolánka s Bémem také v ODS vyvolává obavy z rozpadu strany, píše dále komentátor a předpovídá: "Noční můry rozkolu by se mohly pro Topolánka stát světluškami v temnotě. Pokud by dokázal najít ve straně spojence, jenž by uměl ODS trochu zklidnit a byl odolný vůči hradním silám. Ten by pak měl s Topolánkovou podporou slušnou šanci získat předsednický post. A po zvolení by na revanš mohl krýt záda Topolánkovu obměněnému kabinetu. Není zatím jasné, zda takový pud sebezáchovy v Topolánkovi dřímá. A zda se v ODS skrývá nějaký sjednotitel, který by si plácl s premiérem. Každopádně představa místopředsedy ODS Béma, že sebereflexe strany se omezí na politickou popravu jejího předsedy, začíná dostávat trhliny," píší Hospodářské noviny.

Komentátor Lidových novin se zamýšlí nad vizí, kterou Topolánek a Bém nabídnou delegátům volebního kongresu ODS. "S čím přijde Mirek Topolánek, je jasné. Bude hájit svůj koncept rozkročené strany, která nesmí být atraktivní jen pro své členy, ale i pro docela široké spektrum voličů zahrnující například i městské liberály, jimiž tak ostentativně a z hloubi své ublížené dušičky opovrhuje Václav Klaus. Bude-li chtít Bém stranu v tomto směru uzavřít a zpřísnit ideologickou disciplínu, nezbude mu než spolehnout se na spolupráci se sociálními demokraty. Jinak by se totiž k vládnutí nikdy nedostal. Ale nepředbíhejme. Třeba Pavel Bém nakonec překvapí a najde jiné, lepší řešení," píše autor.


ODS má podle deníku Právo naspěch s radarem. Údajně se chystá ve čtvrtek využít své nadpoloviční většiny 41 hlasů ve starém složení Senátu a bleskově schválit dvě smlouvy s USA o umístění amerického radaru v Brdech. Opozice je zásadně proti a chce, aby o tak důležitých smlouvách rozhodl až Senát v novém složení. Dosavadním senátorům vyprší mandát 2. listopadu.


Foto: Evropská komise
Viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl v Lidových novin uvádí argumenty proti brzkému přijetí eura v Česku, které podle něho mnozí "euromilci" nechtějí vzít na vědomí. Hampl upozorňuje, že odstraněním volně plovoucího kurzu se sice odstraní jedna z bariér v mezinárodním obchodu, jak argumentují příznivci eura, ovšem kurz je pouze jednou z významných cen v ekonomice. Rovněž pohyblivost ceny sama o sobě podle něj obchodu ani trhu neškodí, naopak. Dalším Hamplovým argumentem proti euru je, že strukturální reformy se ve slabších zemích eurozóny vlečnou déle než před přijetím eura. Podle něj totiž chybí rychlé tržní odměny za dobrou a naopak tresty za špatnou domácí hospodářskou politiku, které existovaly v dobách národních měn. V eurozóně se ti slabší, například známá "jižní osa" Itálie, Portugalska či Řecka schovávají pod křídly měnových lídrů - Německa. "Jednoduší je být černým pasažérem. To vede až k dlouhodobému ekonomickému zaostávání, jako v případě Itálie." Společná měna podle Hampla "dohánějící" ekonomice, jakou je ta česká, nesvědčí. Podle něj není možné mít tři věci najednou: pevný kurz, nízkou inflaci a vysoký růst. Vždy je třeba něco obětovat. "V Čechách jsme před deseti lety obětovali pevný kurz a zdá se, že jsme neudělali chybu. Ano, volně plovoucí kurz může krátkodobě přestřelovat, ale dlouhodobě je jeho pružnost výhodou." Proti brzkému přijetí společné měny podle Hampla hovoří i průběh finanční krize. Samostatná domácí měna se podle něj v době krize ukázala jako dodatečný "airbag" bránící okamžitému přelévání finančních potíží do ČR. "A to ještě krize přinesla další otazník nad společnou měnou v podobě nebezpečně znějících návrhů zejména velkých zemích na volnější interpretaci rozpočtových pravidel v eurozóně, či dokonce oklešťování nezávislosti centrální banky. Tedy těch pravidel, jež dělají jakoukoli měnu dobrou."

Naopak viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Martin Jahn v Hospodářských novinách píše, že o společné měně by se mělo pochybovat až ve chvíli, kdy by eurozóna nebyla schopna reagovat nebo se rozpadala, případně kdyby začal ochabovat význam eura. Nic takového se ale podle něj neděje, naopak se ukázalo, že unie je schopna koordinované a poměrně rychlé reakce. Podle Jahna je mylné se domnívat, že dopady krize v Česku budou mírnější pouze proto, že ČR nezavedla euro. "Najdeme řadu zemí, které si rovněž uchovávají národní měnu, ale přesto problémy pociťují, například Maďarsko, Ukrajina nebo Island. " Aktuálně nevidím žádnou konkrétní úlevu, kterou by koruna proti krizi přinášela. Zůstáváme malou otevřenou ekonomickou s exportem především do zemí EU.


Deník Právo píše, že lidé, kteří v minulých dnech rozhodli o radikálním překreslení krajské a senátní mapy Česka, budou teď pozorně sledovat sestavování koalic v jednotlivých regionech. Sociální demokracie zatím podle autora zkouší různé postupy a jednotná tendence neexistuje. „Nad tímto rozmanitým polem se však vznáší přání Jiřího Paroubka: s ODS ne! Bezpochyby dostává informace o náladách svých voličů.“ Nebezpečí, že se mu vymknou jednotlivé skupiny sociální demokracie v krajích, vedení ČSSD popírá, píše list. Ale věci jsou teprve na začátku. „Paroubek má zjednodušený úkol. Nebude považováno za jeho prohru, když sociální demokracie uzavře v krajích různé koalice. Předseda už i požehnal spolupráci s komunisty.“ Podle autora se ale paradoxně rýsuje prolomení tabu spolupráce s ODS na Ústecku, kde je Paroubek poslancem.


Tisíce drobných investorů vybírají své úspory z fondů. Píšou to Hospodářské noviny s tím, že odliv peněz je čím dál silnější. V říjnu vybrali investoři přes 12 miliard korun a jen dvě miliardy vložili. Celkem tak ve fondech ubylo přes deset miliard Kč, což je patrně nejhorší výsledek v historii českého kapitálového trhu, uvedl deník. Odchody klientů v současné době zažívají všechny fondy, nejen ty peněžní. Ztráty hlavně akciových fondů se totiž dále prohlubovaly. Nejvíce prodělal fond Sporotrend České spořitelny, a to přes 30 procent. Od začátku roku je v minusu o 66 procent.


Kunovická letecká továrna Evektor podle Hospodářských novin jedná s představiteli indického státu Ándhrapradéš o možnosti vyrábět v zemi čtyřmístné letadlo VUT 100 Cobra a dvanáctimístné letadlo EV 55 Outback. Tyto stroje továrna doposud zákazníkům nedodávala. První stroj může opustit linku v řádu měsíců. Informaci indického deníku The Hindu potvrdil ředitel Evektoru Václav Zajíc: "S indickou stranou jednáme o podmínkách spolupráce. Zpočátku se bude v Indii nejspíš vyrábět v licenci dvoumístný stroj Sport Star, na kterém si ověříme indické možnosti,"řekl s tím, že zahájení výroby je otázka měsíců, či spíše let. Podle Zajíce bude indická strana financovat projekt ze soukromých i státních prostředků. "Evektor se k výrobě v Indii staví kladně, protože se jeho výrobní náklady v Česku zvýšily kvůli drahé pracovní síle,"řekl ředitel ándhrapradéšské letecké školy S. N. Reddy, které Evektor dodá minimálně dva dvoumístné stroje Sport Star Plus. Evektor Aerotechnik vyrobil v loňském roce rekordních 190 lehkých sportovních letadel. Zhruba polovina celého exportu byla prodána na americkém trhu. Letos ale čeští výrobci malých letadel prodají na klíčovém americkém trhu výrazně méně letadel. Důvodem poklesu poptávky je kromě americké ekonomické recese také zdražení jejich strojů až o jednu třetinu především kvůli silné koruně. Aby alespoň částečně snížili dopady klesajícího zájmů v USA, hledají nová teritoria i ostatní české letecké továrny. Zajímavý pro ně podle Hospodářských novin může být například ruský trh, kde od letošního 1. září platí liberálnější zákon o komerčním létání.