Přehled tisku

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Komentáře tisku se věnují mimo jiné blížícím se krajským a senátním volbám. Komentátor deníku Právo se zabývá tím, že mnozí kandidáti do Senátu jen nejasně vysvětlují, proč kandidují, případně slibují věci, které jako členové horní komory nemohou ovlivňovat.

Komentáře tisku se věnují mimo jiné blížícím se krajským a senátním volbám. Komentátor deníku Právo se zabývá tím, že mnozí kandidáti do Senátu jen nejasně vysvětlují, proč kandidují, případně slibují věci, které jako členové horní komory nemohou ovlivňovat. Jak tak ale už druhý týden poslouchám kandidáty do Senátu, mám dojem, že se v něčem přeslechli, když se kandidovat rozhodli, že netuší, kam to vůbec jdou. Jako by šli omylem do kina na film Balada o vojákovi, protože si myslí, že hrajou Baba dala vojákovi, píše autor.

Předvolebním slibům a jejich dodržování se věnuje komentář Mladé fronty Dnes. Jít, či nejít v polovině října volit? Rozhodnout se jednoznačně v našem současném Tlustolandu není jednoduché (už u minulých krajských voleb v roce 2004 nebyla ani třetina oprávněných voličů). Pokud však překonáte znechucení z politiky, volte ty, kteří jen hloupě neslibují, jak všechno zařídí. Jenže takoví zde nejsou, píše autor.


Komentátor Hospodářských novin poukazuje na to, že od počátku 90. let existovala naděje, že už brzy doroste generace politiků, kteří přirozeně vystoupají zdola, z obcí přes kraje, takže budou zkušení a zároveň čistí a nezkažení. Autor ovšem poukazuje na podezření z úplatkářství v Brně či na dosud nenaplněná očekávání vkládaná do regionálních politiků ODS a shrnuje: V obrodu zdola už uvěřila strana mnohem starší a početnější než ODS. Do čela si zvolila starostu, za jeho zástupce jednoho hejtmana a jednoho vicehejtmana... a od té doby zaznamenává KDU-ČSL velkolepý sešup. Pravda, s elegancí a bez malicherných sporů, píší Hospodářské noviny.


Policie se zabývá třemi velkoplošnými transparenty, které minulý týden vyvěsil v Ústí nad Labem, Litvínově a Mostě hejtman Ústeckého kraje a místní jednička ODS v nadcházejících krajských volbách Jiří Šulc a na nichž je heslo "Makejte, gadžové, ať se máme líp". Někteří lidé je považují za protiromské. Šulc protiromský či rasistický podtext odmítá a tvrdí, že jen netradičně pojmenoval celospolečenský problém, jímž je zneužívání sociální dávek. Hájí se i tím, že slogan sám nevymyslel, ale "vypůjčil" si ho ze zdi jednoho litvínovského domu. O případu informují o Lidové noviny. Policie podle listu při prověřování transparentů zatím k žádnému závěru nedošla. "Přijali jsme to, abychom prověřili, jestli nejde o protiprávní jednání. Na transparentu je inzerováno, že více bude známo 1. října, proto ještě vyčkáme,"řekla mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková. Deník píše, že straničtí kolegové Šulce nejsou jeho jednáním, o němž informoval jako první Ústecký deník, nadšeni. "Takovýto způsob volební kampaně se mi nelíbí,"řekl Lidovým novinám předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Odborník na extremismus Miroslav Mareš uvedl, že žádná seriózní strana zatím nikdy k podobným rasistickým heslům během předvolební kampaně nesáhla.


Americký radar v České republice oslabuje Evropu, tvrdí v rozhovoru pro Hospodářské noviny poradce francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho pro evropské záležitosti Alain Lamassoure. Podle něj se evropští politici bojí o radaru v Česku mluvit. "Je to jedno z témat, kterému se všichni raději vyhýbají. Amerika si jednostranně rozhodne instalovat ve dvou evropských zemích část své protiraketové obrany, a Francie, Německo a Británie se tváří, že to je jen věcí Česka," tvrdí Lamassoure a dodává, že Rusko na to reagovalo tak, že zmrazilo jednání o klíčových smlouvách s celou EU, takže je to problém všech členských zemí. Původ takového jednání vidí Lamassoure v tom, že Evropská unie vlastně nemá žádné kompetence v zahraniční politice, která je pořád záležitostí jednotlivých států, a to unii v takovýchto případech svazuje ruce.


Deník Právo uvádí, že ministr financí Kalousek plánuje kvůli krizi v USA další škrty v rozpočtu. Někteří ministři mohou pro své resorty příští rok dostat ještě méně peněz, než předpokládá před týdnem schválený úsporný státní rozpočet. Ministr financí Miroslav Kalousek předpokládá, že škrty by mohly dosáhnout až deseti miliard korun. Ministři by mohli šetřit především na provozních výdajích svých resortů. Ministr Kalousek jako příklad uvedl možnost odkladu modernizace informačních sítí. Podle předsedy rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Bohuslava Sobotky budou poslanci při schvalování rozpočtu pracovat s nepřesnými údaji, což výslednou situaci ještě zhorší. Vláda by podle něj měla uvažovat spíš o opatřeních na podporu hospodářského růstu, píše deník Právo.


Děti čeká nové povinné očkování, zjistila Mladá fronta Dnes. Ministerstvo zdravotnictví zvažuje, že by nechalo přeočkovat jedenáctileté a dvanáctileté děti proti černému kašli. Profesor infekčního lékařství Jiří Havlík říká, že právě v této věkové skupině se v současné době nakazí nejvíce dětí. Nyní se proti černému kašli očkují jen novorozenci, ale ukazuje se, že vakcína u starších dětí špatně účinkuje. Existuje riziko, že mohou nakazit ty mladší. Odhaduje se však, že už nyní je nemocných třikrát víc než minulý rok. Plánované přeočkování proti černému kašli není jedinou novinkou v očkovacím kalendáři. Pravděpodobně od ledna 2009 by mělo odstartovat plošné očkování proti pneumokokovým infekcím. "Začneme buď zkraje příštího roku, nebo v roce 2010," upřesnil hlavník hygienik Michael Vít. Změny v očkovacím kalendáři se očekávají v době, kdy si lékaři budou připomínat padesát let od chvíle, co se u nás děti začaly pravidelně očkovat: bylo to v lednu 1959, píše Mladá fronta Dnes.


Dálničním známkám zvoní v Česku hrana, píší Lidové noviny. Na začátku příštího roku by je mohly nahradit elektronické dálniční čipy. Ministerstvo dopravy chce v příštích týdnech protlačit Poslaneckou sněmovnou pozměňovací návrh, který elektronickou novinku zlegalizuje. Elektronický dálniční kupon je vlastně pouze elektronická verze běžných dálničních známek. Rozdíl je v tom, že elektronické kupony nebudou vydávány na jednu konkrétní registrační značku, ale budou přenosné i na jiná auta. Zavedení nového systému ale provází už nyní řada pochybností. Proč měnit dálniční známky, když vcelku bez problémů fungují? Tak zní jedna z nejčastějších připomínek dopravních odborníků. Někteří považují i hlavní argument ministerstva dopravy za sporný. Podle ministerstva by měl nový systém umožnit sledovat plynulost dopravy na dálnici. Dalo by se tak vyhnout kolonám a hromadným nehodám. Podle mluvčího Autoklubu ČR Václava Špičky se proud vozidel dal monitorovat i dříve. Stačilo by prý přejít na modernější výběr mýtného přes satelit, uvádějí Lidové noviny.