Přehled tisku

Martin Bursík, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Víkendový sjezd Strany zelených a předvolební atmosféra patří k tématům komentářů českých deníků.

Martin Bursík,  foto: ČTK
Komentátor Lidových novin ke sjezdu zelených píše, že předseda strany Martin Bursík zná svou cenu, a proto si dovolí delegáty sjezdu vydírat závazkem, že odejde z vlády i vedení strany, nezůstane-li jejím předsedou. Jenže jaký je vzkaz delegátům strany, která se zaklíná věcností? Jsem primadona, kterou nebaví poslouchat jiné. Vždyť Dana Kuchtová již slíbila, že by ani jako předsedkyně neposlala vládní koalici do historie. Bursíkovi se jednoduše nechce hrát druhé housle a pracně s Kuchtovou a jejími přívrženci zápasit. Vidí své úkoly v ministerském křesle, píše autor.

Komentář Hospodářských novin ke sjezdu zelených a očekávanému souboji Bursíka a Dany Kuchtové o křeslo předsedy strany píše: Hodnotám vyznávaným v tomto listě je méně vzdálená vize Bursíkova než ta Kuchtové. Ale kdo ví, třeba si lid český přeje Stranu zelených jinou. Jinak zelenou než byla "deep green" Jakuba Patočky i než je "zelenomodrá" současného vedení. Třeba časem zvítězí nový, zatím ne zcela zřetelný odstín "jihočeské matky". Pokud však chce se svojí vizí vyhrát - sjezd a poté volby -, musí se v prvé řadě naučit dělat politiku. Šanci má: jeden nový přítel jejího přítele, jistý Paroubek Jiří, je v tomto umění mistrem, píší Hospodářské noviny.


Některé deníky komentují začínající kampaň před podzimními senátními a krajskými volbami. Komentátor Mladé fronty Dnes píše, že lidi čekají volby, "čili velký festival nabídek a slibů". Pobavit mohou i pomluvy protikandidátů, poletování bláta, někdy pravdivé, jindy ne. Co je pravda, co není, nikdo nerozezná, voliči se opřou o své emoce, dojmy, náhlé soudy. Rozhodující roli hrají sliby. Co příští zvolení potentáti komu dají. U nás nehrají roli koncepce (stejně se v poměrech vachrlatých většinomenšin neuskuteční), nýbrž kdo co slíbí a kdo koho dobře pomluví, píše autor.


Předseda ČSSD Jiří paroubek,  foto: ČTK
Volební kampani ČSSD se věnuje komentář Lidových novin, jehož autor píše: Hlavním problémem sociálních demokratů v říjnových volbách je, že jejich příznivce Senát ani kraje moc nezajímají. Takže zatěžovat je realistickým programem nemá příliš cenu. Z krajských a senátních voleb je třeba udělat referendum o politice Topolánkovy vlády. A hlavně své lidi k volbám vůbec dostat. Takže nastupuje nepolitická politika muzikálových zpěváků a oranžových růží. Politika bude zastoupena jen absurdními populistickými sliby, uvádí komentátor Lidových novin.


Ministerstvo vnitra se rozhodlo kvůli odposlechům obejít nález Ústavního soudu, tvrdí titulek na první straně deníku Právo. Příčinou rozepře je březnový nález nejvyšší soudní instituce u nás, který v kauze rozsáhlé korupce na ministerstvu obrany de facto zakázal policii používat jako důkaz odposlechy pořízené tajnými službami. Podle zástupců ministerstva vnitra, policie i tajných služeb tak může být ohrožen boj proti terorizmu, ale i dalším formám závažné kriminality. Varují před situací, kdy české tajné služby získají odposlechy dokazující například přípravu teroristického útoku, ale česká policie, místo aby možné teroristy zatkla, je bude muset nechat na svobodě. Ministerstvo vnitra chce proto najít cestu, jak nález ústavního soudu obejít. Nechce totiž připustit, aby zmíněný případ sloužil jako precedent, píše deník Právo.


Do státem ovládané společnosti Čepro, která spravuje strategické rozvody a sklady pohonných hmot, se hledá nový šéf. Informuje o tom Mladá fronta Dnes, podle které by měl vystřídat tři roky úřadujícího předsedu představenstva a generálního ředitele Pavla Švarce. Důvodů, proč má Švarc skončit, je podle dostupných informací hned několik - od ztráty podpory v politických kruzích až po někdy "nevybíravý" styl jednání. Hlavním argumentem však je, že ministerstva průmyslu a financí, která Čepro spravují, chtějí připravit s novým člověkem strategii svých podniků distribuujících ropné produkty a ropu. Tím je kromě Čepra ještě Mero, které spravuje ropovod Družba a sklady ropy, ale i státní hmotné rezervy, které pro stát také skladují, a tedy i obchodují s ropou a pohonnými hmotami, píše Mladá fronta Dnes. Podle deníku se zvažuje například taková varianta, že se produktovody Čepra majetkově propojí s ropovodem Družba a ty si stát ponechá, naopak by se mohl v příštích letech prodat velkoobchod s pohonnými hmotami a síť čerpacích stanic Čepra Eurooil.


Česko si podle Hospodářských novin významně polepšilo na mapě globálního byznysu. Americký softwarový gigant IBM si vybral jako místo, odkud bude řídit své aktivity ve střední a východní Evropě, českou metropoli, píše deník. "Vídeňská centrála se ruší, někteří lidé se přesunou do Prahy, jiní například do Dubaje,"řekl listu mluvčí rakouské IBM Georg Haberl. Přesun centrály souvisí s globální strategií firmy orientovat se na rychle rostoucí trhy. Centrály tak nově budou v Dubaji, Moskvě, Johannesburgu a právě v Praze. Ve hře přitom byla poměrně dlouhou dobu i Bratislava. O kolik lidí se česká pobočka rozšíří, zatím podle listu není jasné. Loni IBM v Česku zaměstnávala zhruba 1300 lidí, píší Hospodářské noviny. Důvody, které vedou k přesunu do Prahy, sice IBM nesděluje, ale podle státní agentury CzechInvest je lákavá nejenom geografická poloha Česka, ale i jazyková vybavenost Čechů či úroveň kvality života. Díky tomu není problém přesvědčit k přesunu do Česka i klíčové pracovníky. Z Prahy už nyní řídí střední Evropu například softwarová firma Adobe či DHL, připomínají Hospodářské noviny.


Německé úřady zatím nechaly na svobodě Rostislava Roztočila, na kterého byl vydán eurozatykač, protože se v Česku vyhýbá nástupu do vězení. V něm si má odpykat 13 let za více než 30 let starou vraždu egyptského studenta. Informuje o tom deník Právo. Roztočil podle něj žije v malém městě nedaleko Stuttgartu. Jeho přítel Philipp Janýr listu řekl, že Němci dobře vědí, kde Roztočil bydlí a co dělá, přesto ho dosud nezavřeli. Roztočil tvrdí, že je nevinný, a věří, že ho Němci do České republiky nepošlou. "Vidíte, že jsem v pohodě, na svobodě. Ať se Česká republika postaví třeba na hlavu. Kdyby mě Němci chtěli zatknout, tak už bych dávno zatčený byl,"řekl Roztočil deníku Právo s tím, že své šance, že do Česka nebude vydán, vidí "velmi vysoko". Mluvčí českého ministerstva spravedlnosti Zuzana Steinerová listu řekla, že Německo si v kauze zřejmě není jisté tím, zda české soudy dodržely všechny podmínky, které si kladla německá justice při prvním vydání Roztočila do Česka v roce 2006.


Česko se v létě znovu proměnilo v ráj simulantů, upozorňuje palcový titulek na přední straně Hospodářských novin. Od července, kdy se opět začaly za první tři dny nemoci vyplácet sociální dávky, se doba, kterou Češi "prostonali", zvedla o desítky procent. Když se předtím dávky na začátku roku snížily, naopak klesla nemocnost o pětinu. Oficiální statistiky zatím sice neexistují, ale trend potvrzují firmy oslovené Hospodářskými novinami. Kvůli rozhodnutí Ústavního soudu, který vyplácení znovu zavedl, se tak nemocenská státu výrazně prodraží. Do konce roku ministerstvo práce a sociálních věcí vyplatí o 1,2 miliardy korun víc, než kdyby se dávky nevyplácely, píší Hospodářské noviny.