Přehled tisku

Jiří Čunek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Komentáře deníků se zabývají například auditem šéfa lidovců Jiřího Čunka a zvyšováním regulovaných nájmů či žalobou, kterou hrozí agentuře Kroll ministr financí Miroslav Kalousek.

Jiří Čunek,  foto: ČTK
Audit renomované americké firmy dopadl dobře, ale občané, kteří opět začali na ministra Čunka pohlížet se zaslouženou důvěrou, jsou zmateni, píše ve svém komentáři deník Právo. Do rozpaků je uvedla jeho reakce na zprávu o nastávajícím prudkém zvyšování regulovaných nájmů a propadu životní úrovně, který má postihnout dva miliony lidí. Těm ministr vzkázal, aby se přestěhovali do bytů menších a lacinějších. Ale právě od něho by takovou radu nikdo nečekal, míní deník. Je přece zřejmé a auditem potvrzené, že racionálně jednající člověk se zachová jinak. Polovinu nízkých příjmů je třeba věnovat na charitu, se zbytkem zajít na sociální úřad a požádat o všechny myslitelné dávky. Za ně se postaví vilka a zbytek se uloží na různá bankovní konta. A akce Šance pro dva miliony může směle začít, uzavírá list.

Nad rozdílem mezi ministrem financí a ministrem pro místní rozvoj se zamýšlejí Hospodářské noviny. Podle listu má minulost obou mužů svá temná místa a žádnému z nich policie nic nedokázala. Ale zatímco u Jiřího Čunka jde o statisíce, u Miroslava Kalouska se jedná o miliony. I otrlý novinářský žaludek se obrací, když muž s Kalouskovou historií vyhrožuje žalobou Krollu, píše list a připomíná například armádní nákup vadných padáků, prosazování obchodů s Íránem či podivný pronájem luxusního bytu na Veleslavíně. Podle komentátora si dnešní ministr financí zvykl, že mu projde cokoliv, a ztrácí jakékoliv zábrany. Kalousek se nudí a zkouší, co všechno publikum snese. Tak tedy: Tenhle kus už je za hranou, varuje deník.


Srovnáváním se zabývá také komentář Mladé fronty Dnes, který objevil překvapivě mnoho shodných rysů volby prezidenta republiky a volby trenéra fotbalové reprezentace. Do žádné z nich nemá co mluvit veřejnost a pro obě jsou naprosto zásadní zákulisní kšefty. Téměř jistý vítěz může prohrát, protože se proti němu jeho bývalí příznivci spiknou, což při prezidentské volbě před pěti lety zakusil Miloš Zeman a při čtvrteční volbě trenéra Josef Chovanec. A stejně jako trenér ani prezident nemůže svému týmu pomoci, když hráči hrají jako ponocní, konstatuje list.


60 procent nákladních vozů, které jezdí po českých silnicích, je ve špatném technickém stavu. Zjistily to Lidové noviny z podrobného přehledu Centra služeb pro silniční dopravu. Statistiky za prvních pět měsíců letošního roku ukázaly, že v nejhorším stavu jsou kamiony ze Slovenska. Na druhém místě skončili Češi. U prohlídky brzd, karoserie nebo pneumatik neuspělo více než 61 procent tuzemských nákladních vozů. Ve špatném stavu byly také vozy ze Srbska a Bulharska. Nejčastějším prohřeškem je špatné osvětlení. Podle Luďka Floriana z Centra služeb pro silniční dopravu přitom nejde o to, že by auta nesvítila, svítí naopak moc. Našly se ale i závažnější nedostatky - nefungující brzdy nebo sjeté pneumatiky. Ty jsou výsledkem hlavně nedůsledných kontrol ve stanicích technické kontroly. Že jsou kontroly často nepoctivé přiznává i ministerstvo dopravy, dodávají Lidové noviny.


Jedna z nejprestižnějších byznysových škol opouští český trh. Americká Thunderbird School of Global Management se přesunuje do západní Evropy, kde bude hledat nového partnera. Informují o tom Hospodářské noviny. I když důvody svého odchodu neuvádí, podle konkurence by jedním z nich mohly být finanční záležitosti, zejména silná koruna. Stávající studenti program MBA ještě dokončí. "Nový kurz v září ale už otevřen nebude,"řekl listu Josef Muška z manažerské školy CMC, která byla českým partnerem Thunderbird. Thunderbird vévodí vzdělání v oblasti mezinárodního obchodu. Studium MBA na této škole je určeno převážně vrcholovým manažerům. V Česku škola působila od roku 2003 a tituly MBA si odtud odnesly špičky českého i středoevropského byznysu. Čestný doktorát za přínos svobodě a demokracii od ní obdržel bývalý český prezident Václav Havel. "Jedním z důvodů odchodu může být silná koruna vůči euru a dolaru a fakt, že zisky školy nebyly takové, jak si představovala," uvedl Thomas Mershon z University of Pittsburgh, která v Česku spolupracuje s US Business School Praha. Na podobných školách totiž studenti platí školné v eurech či dolarech, zatímco náklady účtují v korunách. Odchod Thunderbirdu nyní může nahrávat konkurenci. Možnost získat titul MBA v Česku v současné době nabízí několik desítek škol nejrůznější kvality, píší Hospodářské noviny.


Milan Jirásek,  foto: ČTK
Český olympijský výbor odmítl, aby sportovci mluvili s lidmi od Amnesty International o porušování lidských práv v Číně, píší Lidové noviny. Od čtvrtka si chodí sportovci do pražské O2 Areny pro oblečení a vybavení na blížící se olympijské hry v Pekingu. Při této příležitosti měli mít možnost seznámit se s letáky od české pobočky Amnesty International, které upozorňují na nedodržování lidských práv v Číně. Přímo na místě měli být i zástupci této organizace, kteří by sportovcům odpověděli na případné dotazy. Jenže ani letáky, ani lidé z Amnesty International v O2 Areně nakonec nejsou. Předseda českého olympijského výboru Milan Jirásek Lidovým novinámřekl, že nechtěli, aby jim debatní kroužky komplikovaly už tak logisticky náročnou záležitost. Amnesty International to ale odmítá: dobrovolníci měli být k dispozici jen sportovcům, kteří by doplňující informace chtěli. Výbor se také brání tím, že zástupcům organizace nabídl v prostorách Areny stůl, na kterém měly být umístěny letáky. Ti ale nakonec nevyužili ani tuto možnost.


Petr Rada,  foto: ČTK
Fotografie nového trenéra fotbalové reprezentace Petra Rady dominují titulním stránkám většiny českých deníků. Výsledek volby, v níž dosavadní asistent Karla Brücknera předčil protikandidáta Jozefa Chovance, pak charakterizují nejčastější přívlastky překvapivý či nečekaný. "To byl názorový veletoč!" napsal na první straně deník Sport. "Před týdnem se výkonný výbor ČMFS spíše přikláněl k Jozefu Chovancovi, včera při hlasování bylo všechno jinak," uvedl list. Doplnil, že ani fanoušci v internetových anketách po Radovi příliš netoužili. "Rada se proto nemůže divit, že ho od prvního dne čeká boj s nedůvěrou," konstatoval Sport. "Vše jinak! Vyhrál Rada," píše Mladá fronta Dnes. "Když se volil nový trenér národního týmu, objevil se sice na prvním seznamu nápadníků, ale postupem času se z něho stal totální outsider. Odpadlík bez šance. ... Ještě nikdy se nestalo, aby štafetu u národního týmu přebíral trenér s tak mizernou reklamou," uvedl list a připomněl, že Rada za sebou nemá žádné trenérské úspěchy a navíc ho provází pověst vzteklouna. Radovi podle listu pomohl sebevědomý strahovský proslov: zlepšit disciplínu mimo hřiště, navázat na úspěšného Brücknera, přemluvit k návratu střelce Kollera, srovnat napjaté vztahy s novináři. Deník Právo připomněl, že volbu rozhodlo jednotné stanovisko zástupců ligových klubů, hlasujících pro Radu. "Zřejmě na truc bývalému reprezentačnímu manažeru Košťálovi, který byl zodpovědný za výběr kandidátů na reprezentačního trenéra a v posledních dnech tvrdošíjně prosazoval Chovance," napsal list a dodal, že naštvaný Košťál odjel ze Strahova předčasně. "Jako kdyby vyhrál jamajský bob olympiádu. Nebo hokejisté Maďarska mistrovství světa," napsal deník Blesk.