Přehled tisku

Люция Талманова, Мирослава Немцова и Мирек Тополанек (Фото: ЧТК)
0:00
/
0:00

Deníky komentují hádky v Poslanecké sněmovně, která neprojednává svou agendu, což podle komentátora deníku Právo vyvolává vůči poslancům vlnu negativních postojů. Tím spíš, že poslanci ve své práci nevystupují jen za sebe, ale i za lidi, kteří je zvolili.

Zleva: Lucie Talmanová,  Miroslava Němcová a Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Deníky komentují hádky v Poslanecké sněmovně, která neprojednává svou agendu, což podle komentátora deníku Právo vyvolává vůči poslancům vlnu negativních postojů. Tím spíš, že poslanci ve své práci nevystupují jen za sebe, ale i za lidi, kteří je zvolili. Napětí ve společnosti mezi stoupenci a odpůrci této vládní koalice je velké a dál roste, píše list. Vláda si podle deníku nemá co stěžovat na obstrukci, protože k současné situaci sama přispěla. Obstrukce je navíc legitimním způsobem parlamentního boje. ČSSD na sebe podle komentátora nechce vzít odpovědnost za pád vlády, čeká, až koalice "shnije zevnitř sama". Pro úplnost je třeba dodat, že tento záměr není milý vznikající paralelní struktuře ČSSD, takzvané Společnosti přátel Miloše Zemana. Razí dialog mezi pravicí a levicí. Přeloženo do lidštiny: chtěli by novou podobu opoziční smlouvy. Lze předpokládat, že by na oplátku žádali podporu ODS pro Zemana na Hrad, uzavírá list.


Mirek Topolánek a Lubomír Zaorálek  (vpravo),  foto: ČTK
Komentátor Mladé fronty Dnes se domnívá, že strategie premiéra Mirka Topolánka "co můžeš udělati dnes, odlož na zítra" při prosazování radaru není ta nejmoudřejší. Protiraketová obrana v Evropě není totiž podle deníku nesmyslná. Americký radar, pokud bude v Brdech opravdu fungovat, bude aktivní pouze v případě aktuální hrozby. Obavy z jeho případné zdravotní škodlivosti jsou už proto nepodložené, domnívá se komentátor. Argumentace pro vybudování protiraketové obrany může být podle listu ještě delší a mnohostrannější. Proč teď Topolánek, který se o radar zasazoval, posílá diskusi o protiraketové obraně k ledu? - ptá se komentátor.


Hospodářské noviny upozorňují na to, že ministerstvo financí z dohody o smíru s japonskou bankou Nomura zveřejnilo jen některé části. Proto nemá podle deníku zatím smysl hodnotit, jak dobře ministerstvo hájilo zájmy daňových poplatníků. Komentátor kritizuje, že celou smlouvu chce vláda odtajnit až po ukončení všech sporů státu a Nomury s ČSOB, když přitom není jasné, jak a jestli vůbec spolu tyto věci souvisejí. Vše nasvědčuje tomu, že český stát se chová nevypočitatelně, že je unášen partikulárními zájmy, míní Hospodářské noviny.


Silná koruna žene zpět domů Čechy, kteří odjeli do zahraničí za lepšími výdělky. Důvodem je podle Mladé fronty Dnes to, že zatímco ještě před třemi lety dostali v Česku za 1 000 vydělaných liber 45 tisíc korun, nyní je to sotva 30 tisíc. Ještě hůř jsou na tom lidé, kteří odjeli za prací do Spojených států. Dolar totiž oslabil zdaleka nejvíce ze všech světových měn. Jsou ale i další důvody - rostoucí mzdy v tuzemsku a chuť vrátit se domů. Práce v zahraničí Čechy přesto úplně lákat nepřestala. Přibývá lidí na postech, kde uplatní například své vysokoškolské vzdělání. V zahraničí jsou vyšší nejen platy, ale i daně. Proto mají Češi motivaci vyjet za prací jen v případě, že jejich odměna bude alespoň dvakrát až třikrát větší a navíc jim pobyt může přinést profesní růst, píše Mladá fronta Dnes.


V Česku je 60 procent vysoce rizikových komunikací, nejrizikovější jsou přitom silnice prvních tříd, nejbezpečnější jsou naopak víceproudé komunikace. Silnice jsou zakresleny v takzvané Rizikové mapě České republiky, která posuzuje bezpečnost silnic v Česku. Představil ji Ústřední automotoklub (ÚAMK). Informovaly o ní deníky Mladá fronta Dnes a Lidové noviny. Při zpracování mapy se porovnával počet tragických dopravních nehod a hustota provozu. Mezi nejnebezpečnější komunikace označené na mapě černou barvou se v ČR podle Mladé fronty Dnesřadí silnice přes středočeské Lidice do Kladna, frekventovaná trasa z Prahy do Mělníka a dál na Českou Lípu a rovněž silnice od hranic u Dolního Dvořiště do Kaplice až k Netřebicím. Právě na této komunikaci se v roce 2003 u Nažidel stala tragická nehoda autobusu. Z krajů jsou na tom nejhůře Ústecký a Plzeňský kraj, vysoce rizikové komunikace v nich tvoří 40 procent ze všech hlavních silnic, píší Lidové noviny. Současná riziková mapa vychází ze statistik dopravních nehod z let 2003 až 2005, píšou deníky. Mapa zahrnuje všechny tuzemské dálnice, rychlostní silnice a silnice prvních tříd - celkem je to 6876 kilometrů komunikací.


Hospodářské noviny se v komentáři věnují výstavbě nového úseku dálnice D1 u Kroměříže. Podle deníku nemá nikdo zájem stavět dálnici levně a její výstavba se potýká dlouhodobě s několika problémy. S potřebou postavit dálnici co nejdříve, s cenou stavby, která je realizována z veřejných prostředků, a s ekologickými aktivisty, jejichž protesty stavbu prodražují a zdržují. Řešením je podle listu zatažení investora i stavební firmy více do hry tím, že by se staraly také o údržbu dálnice. Jedině tak se budou snažit o maximální kvalitu při minimální ceně, uvádějí Hospodářské noviny.


Podle plánů ministerstva dopravy by řidiči v Česku mohli zjistit stav bodového účtu pomocí SMS zpráv. Zjistily to Hospodářské noviny. Novinka má být součástí připravované novely silničního zákona. Řidič by odeslal číslo svého řidičského průkazu a obratem by dostal odpověď, kolik má bodů. Každý řidičský průkaz má své jedinečné číslo, a tak by osobní údaje zůstaly chráněny. Podle mluvčího ministerstva dopravy Karla Hanzelky by to navíc bylo mnohem komfortnější. Dopravní experti prý novinku vítají. O body přišel v Česku od předloňského zavedení systému zhruba každý jedenáctý řidič, a proto by změna mohla vzbudit zájem. V technickém provedení podle Hanzelky také problémy nejsou. Ministerstvo by pouze muselo úpravu ještě projednat s mobilními operátory a domluvit zřízení speciálního telefonního čísla, uvádějí Hospodářské noviny.


Foto: ČTK
Češi přestali vymírat! Za dobrou zprávu to považují Lidové Noviny a Mladá fronta Dnes. Už třetím rokem pokračuje stejný trend - rodí se víc lidí, než umírá. Podle Lidových novin k celkovému přírůstku obyvatel přispěli výrazně i cizinci, kterých letos do konce března přibylo 20 tisíc. A dalším novým trendem je, že se už 36 procent všech dětí narodilo mimo manželství. Mladá fronta Dnes ale upozorňuje, že rostoucí počet dětí začíná být problém pro porodnice. Pro miminka totiž přestávají mít dostatek míst a peněz.


Rozluštění kuriózní velké golfové loupeže přináší deník Právo. Zmizely při ní tisíce míčků a policie po dvou letech odhalila pachatele. Osmatřicetiletý muž se domníval, že golfové míčky budou žádaným artiklem, a tak jich na brněnském hřišti posbíral za 65 tisíc korun. Brzy ale zjistil, že tréninkové míčky nemají takovou hodnotu, a že jsou neprodejné. Nabízel je i na internetu, ale s nulovým efektem. Asi třetinu proto odhodil. K těm zbylým si nakonec pořídil golfové hole a začal trénovat. Míčky samozřejmě nesbíral. Jeho nejoblíbenější kratochvílí se staly odpaly do vod brněnské přehrady. Právě to, jak se jich unikátním způsobem zbavoval, ho nakonec prozradilo. Teď mu hrozí až tři roky vězení.