Přehled tisku

Renata Vesecká, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Otázkou, zda je opravdu náhoda, že pět žalobců kritizujících nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou za její postup v údajné korupční kauze vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka muselo změnit místo, se zabývá komentář Mladé fronty Dnes. Autorka si všímá mimo jiné toho, že Vesecká k osudu svých kritických podřízených neříká vůbec nic. Prý má tolik práce, že to nemá čas komentovat, píše komentátorka Mladé fronty Dnes.

Renata Vesecká,  foto: ČTK
Otázkou, zda je opravdu náhoda, že pět žalobců kritizujících nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou za její postup v údajné korupční kauze vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka muselo změnit místo, se zabývá komentář Mladé fronty Dnes. Autorka si všímá mimo jiné toho, že Vesecká k osudu svých kritických podřízených neříká vůbec nic. Prý má tolik práce, že to nemá čas komentovat, píše komentátorka Mladé fronty Dnes.

Komentátor Lidových novin si myslí, že Renata Vesecká by měla "začít balit". Její odchod z funkce je totiž jen otázkou času, a tedy velké či ještě větší ostudy, která ji při tom bude provázet, předpovídá autor a dodává: Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se ocitá před nepěknou volbou: Pokud Veseckou neodvolá, bude do kauzy zapleten jako ten, který kryje mafiánské praktiky. Pokud ji odvolá, vystavuje se nebezpečí, že někdo z dosud loajální garnitury promluví, soudí komentátor Lidových novin.


Vyšetřovatel Milan Šošovička, který dovedl vyšetřování údajné korupční kauzy předsedy KDU-ČSL a vicepremiéra Jiřího Čunka k obvinění a připravil podklady pro jeho obžalobu z půlmilionového úplatku, odešel podle deníku Právo od policie. Nejmenovaný zdroj z protikorupční policie listu naznačil, že Šošovička neodchází zcela dobrovolně. Podle informací listu je Šošovička už nejméně pátý policista, který v souvislosti s vyšetřováním Čunkova případu u protikorupčního útvaru skončil, nebo přišel o funkci. Média již delší dobu spekulují rovněž o čistkách v justici, jež měly s údajnou Čunkovou kauzou též souviset. Deník Právo píše, že Šošovička končí v závěru měsíce ve funkci šéfa protikorupční skupiny v Olomouci. Podle informací deníku odchází na vlastní žádost tři měsíce po svém povýšení. Šošovička ani vedení protikorupční policie se k důvodům jeho odchodu nechtěli vyjádřit. "Když se na začátku dubna začalo v médiích rozebírat, že se stal vedoucím olomoucké skupiny, tak se o celou věc začalo zajímat naše vedení v Praze. Šošovička byl poté donucen v nové vedoucí funkci skončit,"řekl deníku Právo nejmenovaný zdroj z policie.


Jiří Paroubek
Deník Právo se ve svém komentáři vrací k nedělní televizní debatě o umístění amerického radaru v Česku. Při debatě se podle něj vyjevilo to, že někteří - i vysoce postavení - sociální demokraté nemají rádi předsedu ČSSD Jiřího Paroubka. Autor poukazuje na to, jak Paroubka v debatě nelichotivě líčil stínový ministr zahraničí ČSSD Lubomír Zaorálek, a spekuluje o možných stranických bojích v souvislosti s očekávanou přímou volbou šéfa strany. Zaorálek se dokázal na severní Moravě dohodnout se Zemanovým mužem Jaroslavem Palasem. Od kováříčka ke kovářovi je pouhý krok. Že se v minulosti s expředsedou nenáviděli, nemusí hrát fatální roli, když se dočasně shodnou na stejném nepříteli. Jenže sloganem Paroubkových odpůrců mělo být pro příští měsíce Nenápadně! Zaorálek se pod tlakem prozradil. Jiří Paroubek bezpochyby pobere do hlavy, co mu stranický přítel před zástupy diváků vzkázal, uvádí komentátor deníku Právo.


Ministerstvo financí zažalovalo podle Hospodářských novin hlavní aktéry transakce, při níž před dvěma roky za nevyjasněných okolností zmizelo půl miliardy korun z účtu České konsolidační agentury (ČKA) do Švýcarska, kde peníze skončily v bance UBS. Žaloba míří proti bývalému manažerovi ČKA Janu Šikovi a podnikatelům Miloši Skořepovi a Františku Savovovi, píše deník. Podle něj bude po nich ministerstvo u soudu chtít nahradit škodu, kterou stát spočítal téměř na 140 milionů korun. Jsou to peníze, které se nepodařilo ze Švýcarska vrátit, a připočtené úroky. Hospodářské noviny ale upozorňují, že stát to nebude mít jednoduché, protože ani po dvou letech policie nikoho z trojice neobvinila. Skořepa, na jehož účtu půlmiliarda skončila, je pro detektivy navíc nedostižitelný, uvádějí Hospodářské noviny s tím, že tento muž se schovává v zahraničí.


Lidové noviny komentují návrh stínového ministra průmyslu a poslance ČSSD Milana Urbana na řešení problémů zaviněných výrazným zdražením ropy. Podle deníku ho rozhodně nelze označit za typickou ukázku sociálnědemokratické demagogie. Už proto ne, že nápad podporuje i poslanec ODS Vlastimil Tlustý. Ale po tomto manévru (dočasném snížení buď současné výše DPH nebo spotřební daně na naftu a benzin) nyní pošilhávají politici všude možně po světě a hloupost je nakažlivá, píše komentátor. Podle něj by se tento nezodpovědný krok minul účinkem, protože návrh z dlouhodobého hlediska vzhledem k růstu cen ropy nic neřeší. Dříve či později by Urban musel na mezitím ještě dražší benzin daň opět uvalit - a to bychom ho tedy chtěli vidět - anebo zvýšit nějaké jiné daně, aby nahradil výpadek příjmů, píše autor. Podle něj nám ale růst cen ropy naléhavě sděluje, že se budeme muset poohlížet po jiných zdrojích. Snažit se právě teď uměle zlevnit benzin by bylo strkáním hlavy do písku, píše komentátor Lidových novin.


Příběh zbohatnutí bývalého premiéra Stanislava Grosse na akciích firmy Moravia Energo se definitivně uzavřel. Jak konstatují Hospodářské noviny, balík akcií, které na jaře koupil Gross za 21 milionů korun, aby je po půl roce prodal se ziskem 80-ti milionů slovenské firmě Arca Capital, koupil sám Tomáš Chrenek. Ocelářský král z Třince se tak nakonec stal tím, kdo částkou převyšující 100 milionů korun nejvíc přispěl na Grossův obchod roku. Lidé z Arky nechtějí o ceně, za kterou Chrenkovy akcie nyní prodali, konkrétně hovořit. Naznačují ale, že za ně dostali víc, než 100 milionů, které loni na podzim zaplatili Grossovi, píší Hospodářské noviny.


Heydrichův mercedes po atentátu | Foto: Bundesarchiv,  Bild 146-1972-039-44,  Wikimedia Commons,  CC BY-SA 3.0
Parašutista Josef Gabčík se při atentátu na zastupujícího říšského protektora přiblížil k Reinhardu Heydrichovi na pouhý metr a půl. Tento i další detaily vydala zpráva šéfa vyšetřovací komise SSHauptsturmführera Heinze Pannwitze, kterou se podařilo získat Mladé frontě Dnes a která v Česku dosud nebyla zveřejněna. Dokument u nás vlastní pouze dva muži - Vojtěch Šustek z pražského archivu a badatel Jaroslav Čvančara, kteří ho deníku poskytli. Po 66-ti letech se ukazuje, že třetí muž nacistické říše Reinhard Heydrich překvapivě zavolal na svého řidiče, aby okamžitě zastavil. Rozkaz lze vysvětlit jen stresem. Jinak by musel zavelet: Šlápnout na plyn a zmizet z dosahu parašutistů, píše Mladá fronta Dnes.


Deník Právo se zaměřil na zdraví. Podle lékařských statistik je nemocí z povolání méně, ale zůstávají ty z přetěžování pohybového aparátu. Nejčastější je syndrom karpálního tunelu - tedy zánět středového nervu v zápěstí. Vzniká např. při nevhodné ergonometrii práce s počítačem, ale trpí jím i lidé těžce fyzicky pracující. Deník Právo ale cituje odborníky na nemoci z povolání. Podle nich je institut ohrožení nemocí z povolání problematický, je naší specialitou. Evropa ho vůbec nezná, uvádí deník Právo.