Přehled tisku

0:00
/
0:00

Komentátor Hospodářských novin si všímá návrhu ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, který má snížit administrativní zátěž soudů při exekucích. Upozorňuje, že úprava de facto zvýší pravomoci exekutorů. Počet exekucí v Česku považuje za nadměrný a řešení vidí ve zprůhlednění celého procesu.

Komentátor Hospodářských novin si všímá návrhu ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, který má snížit administrativní zátěž soudů při exekucích. Upozorňuje, že úprava de facto zvýší pravomoci exekutorů. Počet exekucí v Česku považuje za nadměrný a řešení vidí ve zprůhlednění celého procesu. Například je možné zákonem stanovit, že jakýkoli exekutorem prodávaný majetek musí být zveřejněn (třeba 14 dní) předem na internetu, navrhuje. Do exekutorského odvětví podle deníku také musí vstoupit konkurence, která by snížila ceny a zvůli exekutorů při účtování nákladů. Komentátor navrhuje i zavedení rozumných proporcí. Je nepřípustné, aby kvůli nedoplatku na psa či televizi někdo zabavoval dům a kvůli půl milionu Pražský hrad, píše. Důležité je podle listu také to, aby se politici postarali o lepší osvětu mezi chudými občany. Například by měli věnovat pozornost tomu, že v Česku vzniká "celá sociální podtřída lidí", kterým jsou exekuovány z veřejných rozpočtů vyplácené sociální dávky. Tohle všechno ale ministerská novela vůbec neřeší. Proč asi? končí deník svůj komentář.


Foto: ČTK
Nad "špínou vlaků a špínou sportu" se zamýšlí komentář Mladé fronty Dnes. Kolem drah se srocují bezdomovci, ve světě fotbalu zase asociální příšery páchnoucí fašismem. Na obojí však stát dává peníze. Podle autora právní poměry a pořádek ve vlaku určují ti, co jej demolují, nikoliv policie. Je-li vandalů větší počet, jejich vandalství se nepočítá. Ale musí to být vandalové sportovní. Už vyhodili z vlaku průvodčí, zmrzačili kolemjdoucí ženu a policie s nimi stále jedná v rukavičkách. Porazit tři sta extremistů by však pro ni neměl být problém, stejně jako vypudit páchnoucí smečky z nádraží. Proto tu je. Víc než celý fotbal a všichni tuláci světa je právní pořádek, píše deník.


Marie Benešová, foto: ČTK
Soudní spor Marie Benešové a vysokých justičních představitelů komentují Lidové noviny. Žalující se podle nich nechali vlákat do léčky a budou litovat, že tento proces vyvolali. Státní zástupci svým vystupováním u soudu rozhodně nerozptýlili podezření, že na kauze lidoveckého předsedy Jiřího Čunka se podepsaly politické tlaky. Punc soudu navíc nyní dodá starým podezřením novou použitelnost. Mlýny spravedlnosti melou pomalu a v Česku nepředvídatelně, tenhle průšvih byl ale vidět zdaleka, uzavírají svůj komentář Lidové noviny.


logo ČSOB
Československá obchodní banka si letos mimořádně odepíše ze svého majetku a zisku 1,65 miliardy korun, které dosud vedla v účetnictví jako pohledávku vůči státu vzniklou při převzetí zkrachovalé IPB - dočtete se v Mladé frontě Dnes. Bance to nařídila Česká národní banka, která dohlíží na tuzemské finanční instituce. Mluvčí banky deníku řekl, že se vymazání pohledávky neprojeví v bilanci majitele ČSOB, belgické skupiny KBC. Pohledávku totiž banka stále považuje za platnou, proto ji jen v rámci účetnictví přesunula mimo svou hlavní bilanci. ČSOB je přesvědčena, že stát jí peníze dluží v rámci záruk, které jí poskytl před osmi lety při převzetí zkrachovalé IPB. Stát odmítá bance pohledávku IPB za společností J. Ring proplatit a tvrdí, že ČSOB při jejím vymáhání udělala chyby. Obě strany se kvůli dědictví po IPB vzájemně žalují u arbitráže v Paříži.


Stát chce, aby za zdravotní prohlídky zaměstnanců platily firmy. Jejich náklady by se tak mohly zvednout až o miliony korun. Zaměstnavatelům se návrh nelíbí. Informují o tom Hospodářské noviny. Zatímco nyní prohlídky lidí z rizikových pracovišť částečně hradí zdravotní pojišťovny, nově by je podle ministerstva zdravotnictví měly platit jen firmy. Návrh se může dotknout zhruba 400 tisíc lidí. Jedna prohlídka stojí asi tisíc korun. "Není důvod, abychom to platili formou pojištění my všichni,"řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Podle šéfa svazu průmyslu Jaroslava Míla se jedná jen o další zátěž podnikatelů a stát by se měl na úhradách podílet nebo ulevit firmám snížením odvodů. Žádná z firem, které Hospodářské noviny oslovily, zatím neplánuje, že by vyšší náklady přenášela na zaměstnance. Nikdo si netroufá odhadnout, jakou podporu může návrh zákona získat.


Oběti dopravních nehod mají virtuální památník. Firma Topograf ve spolupráci s Českým sdružením obětí dopravních nehod před měsícem na internetu spustila nový projekt - takzvanou mapu smrti. Jejím prostřednictvím chce přimět řidiče k bezpečné jízdě. Uvedly to Lidové noviny. Na adrese www.pruvodcesilnicemi.cz je mapa České republiky, na níž jsou kromě jiných údajů černými křížky vyznačena místa tragických dopravních nehod. Na stránku je umísťují příbuzní obětí. Po kliknutí na křížek se objeví kompletní popis nehody se jménem člověka, který při ní zahynul, někdy i s jeho fotografií. "Chceme, aby se řidiči poučili z chyb, které udělali jiní,"řekl Bohuslav Haltmar z firmy Topograf. Slabinou nového projektu je malý počet vložených záznamů a klesající návštěvnost. Mapa je navíc značně nepřehledná, protože se na ní křížky mezi dalšími údaji ztrácejí. Proto autoři projektu plánují, že mapu rozdělí do vrstev, aby si návštěvník webu mohl zobrazit jen údaje, které potřebuje.


Stále více Čechů si vybírá celoroční dovolenou najednou. Zjistily to Hospodářské noviny. A firmy na tento nový trend reagují a delší volno zařazují mezi své benefity. Firmy si podle Hospodářských novin uvědomují, že odpočatí lidé jsou výkonnější a navíc vědí, že při současné nízké míře nezaměstnanosti by v případě neochoty mohly o své zaměstnance přijít. Také podle Miloslava Šolce z České asociace psychologů práce by měla skutečná dovolená trvat alespoň tři týdny.


Čeští kuřáci, kteří se chystají jet na dovolenou přes Rakousko, by si měli dát pozor, varují Lidové noviny. Rakušané totiž začali tvrdě pokutovat všechny řidiče, kteří při průjezdu zemí porušují takzvaný tabákový zákon. Podle něj může jedna osoba převážet z Česka do Rakouska pouze 200 kusů cigaret s českým varovným nápisem. Za každý karton navíc zaplatí přistižení řidiči 50 eur, navíc jim policisté cigarety zabaví. Chování rakouské policie vůči dovozcům českého tabáku se nelíbí českému ministerstvu průmyslu a obchodu. Rakousko totiž mělo na základě unijních dohod od Nového roku umožnit dovoz až osmi seti kusů v Česku vyrobených cigaret. Protože ale rakouští trafikanti pohrozili generální stávkou, pokud je vláda neochrání před levnou českou konkurencí, přijala Vídeň speciální opatření, píší Lidové noviny.


Rozhovor s legendou československého hokeje 70. let Mariánem Šťastným přináší deník Právo. Dozvíte se, že do československé reprezentace byli v té době vybíráni spíše jen Češi, Slováci už méně, což se dotklo i Mariána. Deníku Právořekl, že rozdělení státu byla pro hokej pak ta nejlepší věc, která se mohla stát, protože dnes jsou Češi a Slováci podle něj lepší přátelé než bývali.