Přehled tisku

Foto: Autor
0:00
/
0:00

Za "náhlou aktivitou" odborářských funkcionářů, kteří se chystají uspořádat na protest proti vládním reformám měsíc občanské neposlušnosti, je podle komentáře Lidových novin snaha po zviditelnění předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Milana Štěcha, který bude obhajovat senátorský mandát.

Foto: Autor
Za "náhlou aktivitou" odborářských funkcionářů, kteří se chystají uspořádat na protest proti vládním reformám měsíc občanské neposlušnosti, je podle komentáře Lidových novin snaha po zviditelnění předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Milana Štěcha, který bude obhajovat senátorský mandát. Štěch je senátorem za ČSSD. Co je hodno pozoru, je obava odborářů o inflaci. Její nebývalá výše se pochopitelně odborům nelíbí. Jestli chtějí opravdu upřímně zatočit s inflací, mohou odboráři začít u sebe tím, že sníží požadavky na růst mezd, napsal komentátor Lidových novin.


Podle komentáře deníku Právo mobilizaci "proti arogantní politice vlády povolebních přeběhlíků a předvolebních šidítek" leccos ztěžuje - například "zlenivělá společnost". Autor poukazuje na to, že 70 procent Čechů je proti umístění americké radarové základny v Česku, ale v ulicích nedemonstruje skoro nikdo. Jestliže se tedy v anketě mezi pěti tisíci odboráři vyslovilo 80 procent z nich pro generální stávku, faktická účast v Česku hrozí být mizivá, předpovídá komentátor.


Šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina je podle Hospodářských novin pod tlakem, aby zabránil stavbě budovy Národní knihovny v Praze na Letné, ale Pecina to nechce udělat. "Všichni by chtěli, abych to zakázal já. A já se k tomu moc nemám,"řekl listu. Prohlásil rovněž, že všichni sice čekají na jeho rozhodnutí, ale on nevede žádné řízení. "Takže čekat můžeme do Vánoc," dodal. Místopředsedkyně úřadu Jindřiška Koblihová koncem března řekla, že o soutěži na návrh nové budovy pražské Národní knihovny úřad rozhodne zřejmě tento měsíc. Úřad pokračuje v šetření dokumentace k soutěži, spolupracuje také s Evropskou komisí. Jde o komplikovanou záležitost, úřad si také nechává vypracovat odborné posudky z oblasti mezinárodního práva, sdělila. Na vyjádření ÚOHS čeká i tým Národní knihovna, který rozhoduje, jestli bude kontroverzní budova v Praze na Letné postavena. Hospodářské noviny připomínají, že Pecina už před dvěma měsíci konstatoval, že mu rozhodování nepřísluší a že uznání vítězného projektu Jana Kaplického nestojí nic v cestě. S tím ale narazil u státních úředníků, píše list. "Pan náměstek ministra kultury (František Mikeš) mi sdělil, že se domnívá, že jsme nerozhodli správně,"řekl Pecina. Mikeš se ale podle Hospodářských novin hájí, že tak silná slova nepoužil: "Žádný nátlak jsem na Pecinu nečinil. Jen jsem mu napsal dopis, jestli můžeme vynaložit veřejné peníze na něco, co nevzešlo z klasické veřejné soutěže."


Katarská justice vůbec nezahájila stíhání prince Hámida bin Abdala Sáního, který byl v létě 2005 v Česku nepravomocně odsouzen za sex s nezletilými dívkami. Píše to deník


Džamila Stehlíková
Ministryně Džamila Stehlíková (Strana zelených), která má na starosti mimo jiné národnostní menšiny, podle Lidových novin urazila Romy. V rozhovoru pro sobotní vydání regionálního deníku Jesenicka a Šumperska si posteskla, že Romové nemají vztah k nemovitostem, protože "věci, které mají, dostali příliš snadno", informují Lidové noviny. Dále podle nich Stehlíková uvedla, že "romské etnikum nemá potřebu pracovat, protože stát nabízí alternativu skoro stejných peněz, a bez práce". "Za neúspěchy romských dětí ve škole stojí rodiče, kteří jim dovolují nechodit do školy, posílají je krást,"řekla podle Lidových novin Stehlíková regionálnímu listu. Ministryně podle deníku teď namítá, že věty zazněly "v určitém kontextu". "Novinářka se ptala na negativní stránky - ne třeba na to, jak se mi líbí romské tance - a já jsem je nepopírala... Ve vyloučených lokalitách tyto jevy jsou. Rozhodně se to netýká všech Romů. Že to vyznělo jako zevšeobecňující hodnocení, mě mrzí," prohlásila ministryně Stehlíková pro Lidové noviny.


Problém, který řeší Mladá fronta Dnes, jsou jesle. Nebo přesněji to, že nejsou. Ministerstvo zdravotnictví se už totiž o ně nechce starat. Tvrdí, že jde o péči o zdravé, nikoli nemocné děti. Jejich provoz je navíc velmi drahý. Například Praha 4 dotuje stovku míst v jeslích 12-ti miliony korun ročně. Jeslí už není v Česku ani padesát a nové vůbec nevznikají. Šéfka vládního výboru pro rovné příležitosti Lucie Talmanová říká, že se politici snaží hledat všechny možnosti "předškolkové péče o děti", která by matkám a otcům pomohly. Jde však o řešení, které by nezatížilo státní pokladnu. Kolektivní péči o děti do 3 let současná vláda nepodporuje, a proto ji nechce ani dotovat. Podle Talmanové jde o to uvolnit případným zřizovatelům jeslí ruce: to znamená zmírnit nároky na kvalifikaci a uvolnit přísné hygienické normy. Na ministerstvu Petra Nečase pak vzniklo hned několik nápadů: například vzájemná rodičovská výpomoc, mikroškolky a také snížení věkové hranice pro přijímání dětí do mateřských škol ze tří na dva roky, píše Mladá fronta Dnes.


Správa Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jizerské hory udělila pokutu 1,8 milionu korun společnostem Stavby silnic a železnic, ABP Plzeň a Jizerská o.p.s. za to, že pro organizátory únorového Světového poháru v klasickém lyžování v Liberci dovážely sníh z chráněného území na Jizerce do běžeckého areálu v libereckém Vesci. Informují o tom Lidové noviny a Právo. Šéfka organizátorů Světových pohárů, bývalá reprezentantka v běhu na lyžích Kateřina Neumannová za to byla nominována na cenu Ropák, což je anketa o antiekologický čin roku. "Rozhodnutí pro jednotlivé firmy ale nejsou stejná, protože ani ta porušení zákona nebyla stejná,"řekl Právuředitel Správy CHKO Jizerské hory Jiří Hušek. Maximální výše pokuty podle zákona mohla být dva miliony korun, uvedl list. Správě vadilo, že těžká technika firem vjížděla do druhé zóny chráněné oblasti, brala tam sníh z velké plochy a rypadlem jej vyhrnovala až na zem, připomínají Lidové noviny. Podle nich nechtěli organizátoři poháru udělení pokuty komentovat.