Přehled tisku

Ondřej Liška a Kateřina Jacques, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Noviny komentují skutečnost, že republiková rada Strany zelených o víkendu vyzvala ministry, poslance a senátory strany, aby hlasovali proti výstavbě amerického radaru v Česku. Podle deníku Právo by proti radaru mohl zvednout ruku i ministr školství Ondřej Liška, kterému by takový postoj mohl otevřít cestu k funkci předsedy zelených.

Ondřej Liška a Kateřina Jacques, foto: ČTK
Noviny komentují skutečnost, že republiková rada Strany zelených o víkendu vyzvala ministry, poslance a senátory strany, aby hlasovali proti výstavbě amerického radaru v Česku. Podle deníku Právo by proti radaru mohl zvednout ruku i ministr školství Ondřej Liška, kterému by takový postoj mohl otevřít cestu k funkci předsedy zelených. Tato bílá koule v Brdech, jak ji nazývá Bursík, se stává na zeleném kulečníku mimořádně významnou, píše o radaru komentátor listu. Upozorňuje, že Liška by byl myslitelným nástupcem současného předsedy zelených Martina Bursíka. Být proti radaru by znamenalo prokázat svou věrnost ideálům, a přitom výsledek pravděpodobně neovlivnit, píše deník Právo, podle nějž není osud zelených v příštích sněmovních volbách jistý, pokud budou mít v čele Bursíka, který ukazuje čím dál více tvář technologa moci.

Martin Bursík, foto: ČTK
Podle komentátora Mladé fronty Dnes sice Bursík nebyl na republikové radě sesazen, ale jeho spolustraníci svázali jeho i ostatní poslance do kozelce - pokud budou hlasovat proti radaru, vyhodí je Mirek Topolánek pravděpodobně z vlády. Pokud budou hlasovat pro, mají na krku zelenou vzpouru, která je možná smete. V novodobé české politice je to poprvé, kdy koalici neohrožuje sobectví, ale fanatický fundamentalismus, všímá si komentátor. Když křičí lidovci, dá se tomu rozumět: chtějí uzavřít obchod. Zelení, zdá se, touží po nějaké svaté válce, píše list. Podle něj má Topolánek jedinou možnost, jak vliv zelených fundamentalistů smazat a zajistit si při hlasování o radaru většinu: musí koupit sedm sociálnědemokratických poslanců. Protože to ale není pravděpodobné, nezbývá mu než spoléhat na Bursíkovo diplomatické umění a šťastnou hvězdu, která ovšem v sobotu potemněla, uzavírá deník.

Lidové noviny míní, že by snad sněmovna smlouvu o radaru mohla schválit tehdy, pokud by kabinet spojil hlasování o radaru s hlasováním o důvěře vládě. Větší tlak na zelené už vyvinout nemůže: deklarované Evropany by postavil před volbu, zda pár měsíců před českým předsednictvím Evropské unii potopit vládu, upozorňuje list. Autor ale podotýká, že u nevyzpytatelných zelených nemůže kabinet spoléhat na pud sebezáchovy, jako tomu bylo zvykem u lidovců.


Hospodářské noviny kritizují ministry ze Strany zelených za to, že se po prvních zmínkách o návratu předsedy lidovců Jiřího Čunka do vlády nepostavili za ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který chtěl v případě Čunkova návratu z kabinetu odejít. Kdyby prohlásili, že půjde-li Schwarzenberg, půjdou s ním, Čunek by teď dost možná v kabinetu neseděl, soudí komentátor. Připouští, že existuje námitka, že nestojí za to rozbíjet vládu kvůli jednomu nesestřelitelnému politikovi. Podle autora komentáře ovšem zelení mohli s Topolánkem uzavřít dohodu o podpoře konkrétních zákonů z nevládních pozic. Neseděli by tak s Čunkem v kabinetu, a přitom by neztratili šanci ovlivňovat vládní politiku.


Deníky také komentují změny v zákoně o daních, které navrhuje ministr financí Miroslav Kalousek. Podle Lidových novin by největší Kalouskovou revolucí bylo spojení daně z příjmů a sociálního pojištění do jedné sazby. Pokud by byl tento záměr prosazen, od svého příjmu by člověk odečetl jedinou daň a pak ještě zdravotní pojištění. Zde panují spory, zda i zdravotní pojištění by mělo být zahrnuto do daně z příjmu - ale spíše nikoli, protože v tomto případě jde o skutečné pojištění. Tato zásadní reforma by měla své výhody, ale i některá rizika. Mezi výhody samozřejmě patří zjednodušení administrativy, protože by agenda "sociálky" přešla na finanční úřady. "Další výhodou je možnost podstatného zjednodušení v oblasti výjimek, kterých je víc než dost," poznamenal ředitel pro strategii Partners Pavel Kohout. Podle něj se velmi málo mluví o tom, že v rámci nového daňového zákona se uvažuje i o zásadní změně daňového režimu pro investiční společnosti. Dnes dochází k postupnému úniku kapitálu z českých společností do Irska, Lucemburska a podobných lokalit a po zavedení eura odpadne poslední důvod, proč mít své úspory ve správě českých investičních společností, které jsou v daňové nevýhodě oproti zahraničním správcům.

Pavel Páral ve svém sloupku v Mladé frontě Dnes zdůrazňuje, že zjednodušení výběru daní a pojistného šetří peníze. Nasypání všech peněz do jednoho kotle však přináší i jinou podstatnou výhodu. Tou je mnohem snazší a pružnější správa veřejných financí, nastínil Páral. Zatímco nyní se dohadujeme, zda je důchodový účet v přebytku, protože se momentálně vybírá více, než se v budoucnu utratí, nebo spíše ve schodku, protože v budoucnu nebudou peníze vybrané podle současných pravidel stačit na pokrytí zákonných nároků důchodců, v novém Kalouskově kotli by byly podobné spory bezpředmětné. Zákon o rozpočtovém určení by podle Párala prostě a jednoduše určil, že v tomto roce se z celkových daňových příjmů pošle důchodcům tolik a tolik procent. Když bude moc důchodců a málo dětí, tak se prostě a jednoduše přesunou peníze ze školství do penzí a hotovo, doplnil Páral. Podobně pak přestanou tahanice se zdravotním pojištěním a tím, kolik platí stát za své pojištěnce, tedy za děti a důchodce, píše komentátor Mladé fronty Dnes.


V Hospodářských novinách se dozvíte, že v pražské ČSSD se chystá inventura členů. Před týdnem noviny upozornily, že v sociální demokracii Prahy 11 jsou pravděpodobně "mrtvé duše". Někteří noví členové strany přiznali, že za vstup do tamní sociální demokracie dostali zaplaceno. Kontroloři navíc zjistili, že zhruba polovina členů si nevyzvedla průkazy, kterými se mohou prokazovat jako příslušníci strany. Místo nich si pro kartičky přišli šéfové místních sdružení. Možným důvodem machinací je blížící se volba šéfa celopražské ČSSD. Počty hlasujících se totiž řídí počtem členů jednotlivých místních organizací. Jinak řečeno, víc členů - víc hlasů ve volbě, píší Hospodářské noviny.


Víte, co je to RU-486? Odpověď dostanete v dnešních Lidových novinách. Jedná se o takzvanou "potratovou pilulku", která nahrazuje chirurgický zákrok. Tableta je u nás zatím zakázaná, a to chtějí lékaři změnit. Česká republika je totiž jednou z mála zemí, kde se nesmí užívat. Ženy tak musí při potratu podstoupit operaci pod narkózou, která je ale méně šetrná než potratová pilulka. Proti její legalizaci jsou především lidovci. Například ministryně obrany Vlasta Parkanová prohlásila, že by se medikament stal vítaným artiklem obchodníků na černém trhu. Lidové noviny dodávají, že Česko vykazuje vůbec nejméně potratů ze všech postkomunistických zemí a počet interrupcí se navíc stále snižuje.


Deník Právo varuje před nedostatkem medu a ovoce. Kvůli teplé zimě se rozšířila nákaza varroáza, která decimuje celá včelstva. Krajské veterinární správy už vydaly vyhlášku přikazující preventivní opatření. Chystají také přísnější kontroly. Situace je podle svazu včelařů horší v Čechách než na Moravě. Na malé roztoče, kteří nákazu přenášejí, platí tuhá zima. Ta byla v postižených regionech mírnější. Kde přes zimu mrzlo, přečkaly včely bez větší újmy. Včelaři se teď snaží prosadit u poslanců návrh na mimořádnou dotaci, která by jim alespoň zčásti škody nahradila.