Přehled tisku

Radar NATO v Nepolisích, foto: Autor
0:00
/
0:00

Deníky komentují bukurešťský summit Severoatlantické aliance a výsledky jednání, které se týkají protiraketové obrany. Česko se na summitu dohodlo se Spojenými státy na hlavní smlouvě o umístění amerického protiraketového radaru na českém území. Podle komentátora Mladé fronty Dnes by vláda neměla zapomínat na to, co si o radaru myslí česká veřejnost.

Deníky komentují bukurešťský summit Severoatlantické aliance a výsledky jednání, které se týkají protiraketové obrany. Česko se na summitu dohodlo se Spojenými státy na hlavní smlouvě o umístění amerického protiraketového radaru na českém území. Podle komentátora Mladé fronty Dnes by vláda neměla zapomínat na to, co si o radaru myslí česká veřejnost. To, že aliance na radar přikývla, je pro vládu povzbuzení. Ale zároveň by si vládní koalice neměla dovolit zapomenout, že většina občanů výstavbu obranného zařízení v Brdech pořád jaksi neschvaluje, píše list. Na strach z vysokofrekvenčního záření, na pochybnosti o íránské hrozbě a třeba i na citlivost vůči případným ruským vojenským inspekcím na našem území má podle komentátora každý právo. Ve všech těchto bodech i v mnoha dalších lze najít argumenty, proč je chystaná protiraketová obrana správným řešením, domnívá se komentátor. Proč vláda zatím tyto argumenty nedokázala veřejnosti pořádně vysvětlit, je mu záhadou. Nespokojená reakce sociálních demokratů na zprávu z Bukurešti se dala podle deníku očekávat. V tomto populistickém postoji lze Jiřího Paroubka zviklat jediným spolehlivým způsobem: počet těch, kteří se americké základny z jakýchkoli důvodů obávají, musí začít klesat, uzavírá Mladá fronta Dnes.

Podle komentátora deníku Právo je otázkou, zda rozšiřování Severoatlantické aliance má smysl. Původní akceschopná organizace se počtem svých členů podle něj postupně mění v politický debatní klub, či hůře, ve světovou policejní služebnu. Pro Českou republiku však NATO zůstává jedinou bezpečnostní volbou, neboť EU je sice ekonomický obr, vojensky však trpaslík, píše list. Výsledky summitu podle něj významně ovlivní český politický život. Podpora aliance americkým protiraketovým aktivitám v Evropě brdský radar sněmovnou zřejmě protáhne. Zelení jsou sice rozpolcení, ale mizí důvod hlasovat proti. Tím spíše, že USA počítají s dalšími podobnými radary v jižním Rusku a Ázerbájdžánu. To naopak vede do slepé uličky ČSSD. Tak ostře a dlouho byla zásadně protiradarová, až zapomněla sledovat měnící se vývoj, píše list. ČSSD zbývá snad referendum o radaru, ale to by podle deníku byla sázka na mrtvého žokeje. Odpor k trvalé ruské kontrolní posádce? Naprosto bych souhlasil, to však asi nehrozí. Takže jen odchod ze sněmovny při radarovém hlasování? Ale to by bylo jen gesto. Zahraniční politika zřejmě není silnou stránkou Lidového domu, domnívá se komentátor. Summit podle deníku ukázal, že svět, či alespoň Evropa, je bezpečnější, než se zdálo. I když ona velmocenská "realpolitika" není nic, co by mohlo být občanovi malé země příjemné, dodává komentátor deníku Právo.

Společným jmenovatelem témat summitu NATO je podle komentátora Hospodářských novin vztah Evropanů k mocnému americkému spojenci na jedné straně a k sílícímu Rusku s jeho ropovody a plynovody na straně druhé. Dokladem jisté oprávněnosti evropských obav je i rusko-americký summit v Soči, který přijde po Bukurešti. Evropu zneklidňuje, co by tam Bush a Putin mohli spolu na poslední chvíli upéct, píší Hospodářské noviny. Větší potřebu vyhranit se vůči Spojeným státům mají podle komentátora na západě Evropy. Na východě starého kontinentu je naopak spojenectví s Washingtonem bráno jako záruka vůči ruské rozpínavosti. Ať už má tvář vojáků na tancích nebo obchodních zástupců Gazpromu. Získat za této konstelace i jen vlažnou podporu aliance pro (americký) protiraketový štít - aby byli spokojeni i čeští zelení a oranžoví - je malým zázrakem, uzavírá list.


Kampaň na podporu biopotravin, kterou ve čtvrtek ohlásil ministr zemědělství Petr Gandalovič, a která přijde stát v průběhu následujících tří let na 28 milionů korun, komentují Lidové noviny. Autor komentáře nazvaného Biohloupost konstatuje, že poptávka po biopotravinách v Česku utěšeně roste a biopotraviny lze dnes koupit nejen ve specializovaných prodejnách a v lepších supermarketech, ale i v nejlevnějších řetězcích. Co víc by si Gandalovič přál? Poptávku po biopotravinách zvedá soukromý sektor a tak to má být. Neexistuje žádný důvod vyhazovat veřejné peníze na něco, co funguje přirozeně. Kdo jiný než ministr s členskou legitimací ODS by měl být schopen to pochopit?, naznačuje komentátor Lidových novin. Jeden problém tu podle něj ale je, protože 80 procent prodaného zboží se značkou bio je z dovozu. Čeští zemědělci jako obvykle zaspali. Ale i v tom má prsty stát, jehož politika bez ohledu na ideologii momentálně vládnoucí garnitury vede zemědělce ke ztrátě tržních reflexů. Na to by měl ministr Gandalovič myslet, až zas bude zbytečně rozhazovat naše peníze, podotýká komentátor Lidových novin.


Koblih, Cedule, Island, Javírek nebo Úklid - to není slovní cvičení, ale tak policisté a celníci pojmenovali vyšetřované případy. Deník Právo se zajímal o to, jak vlastně tyto názvy vznikají. Policisté říkají: "Hlavně v tom nehledejte systém a logiku". Zástupci většiny elitních policejních útvarů se shodují v tom, že za pojmenováním akce zpravidla stojí náhoda a momentální rozmar detektiva, který má případ přidělen. Nějaká souvislost s ním se ale většinou najde. Kriminalistům podle mluvčího protikorupční policie Romana Skřepka jednoduché označení pomáhá v orientaci mezi velkým množství případů. Právě protikorupční policie přitom koncem devadesátých let založila zřejmě nejznámější spis nazvaný "Krakatice". Na několika tisících stran se zabývá vazbami kmotra českého podsvětí Františka Mrázka na některé politiky, připomíná deník Právo.


Martin Michal, foto: ČTK
Manažer a manžel Heleny Vondráčkové Martin Michal se s Martou Kubišovou údajně soudit nechce. Také škoda, která vznikla zrušením turné skupiny Golden Kids, pravděpodobně nakonec nebude osm milionů, ale prý až o osmdesát procent menší. Informují o tom deníky Právo, Mladá fronta Dnes a Aha s odvoláním na Michala. Kubišová nevystoupí na plánovaném turné ke 40. výročí skupiny, šňůra se proto ruší. Michal tvrdí, že Kubišové soudem nevyhrožoval, jak zpěvačka uvedla pro Mladou frontu Dnes. "To je cílená lež. Všechny podobné úvahy jsou v tuto chvíli předčasné. Ode mě totiž dostala jen dopis, v němž je popsaná situace, která vznikla. Stojí tam, že v případě, kdy bude trvat na svém a turné se neuskuteční, tak je možné, že po ní budeme chtít vrátit peníze, které jsme do akce investovali," uvedl pro Mladou frontu Dnes Michal. Podle něj se investice do koncertní šňůry vyšplhaly až k osmi milionům korun. "Teď se snažíme tu částku zmenšit, což se naštěstí daří. Minimálně osmdesát procent těch peněz už jsme dokázali zachránit,"řekl Michal. Pro deník Právo Michal uvedl, že škoda bude známá až na konci listopadu. "Teprve pak se rozhodneme, jak s celou záležitostí naložíme,"řekl. Michal se nakonec rozhodl turné nahradit samostatnými koncerty Heleny Vondráčkové s hosty.