Přehled tisku

0:00
/
0:00

Smlouva o americkém radaru může být podepsána v symbolické datum 5. května - na výročí Pražského povstání. S odvoláním na české i americké diplomatické zdroje o tom informují Hospodářské noviny. V tu dobu bude v Praze konference NATO o protiraketové obraně a současně dostala pozvánku do Česka americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, píše list.

Smlouva o americkém radaru může být podepsána v symbolické datum 5. května - na výročí Pražského povstání. S odvoláním na české i americké diplomatické zdroje o tom informují Hospodářské noviny. V tu dobu bude v Praze konference NATO o protiraketové obraně a současně dostala pozvánku do Česka americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, píše list. "Hlavní smlouva o radaru by měla být dojednána do bukurešťského summitu NATO, který se koná příští týden, ale k podpisu bude připravena nejdřív na přelomu dubna a května,"řekl Hospodářským novinám první náměstek ministra zahraničí a šéf radarových vyjednavačů Tomáš Pojar. Možná je podle listu ale i další varianta. Smlouva v USA by prý mohla být podepsána už 28. dubna, kdy se ministr zahraničí Karel Schwarzenberg chystá do USA. Výstavbu radaru v Česku v pondělí podpořil exprezident Václav Havel. Americkou žádost o umístnění radarové základny v Brdech považuje za první šanci, jak vyjít vstříc spojenci, tedy USA. Bez pomoci USA by podle jeho slov například nikdy nevzniklo samostatné Československo a nepadla by železná opona. "Američané od nás poprvé něco chtějí. Vždycky jsme chtěli my něco od nich. Chtějí od nás maličkost. A my začínáme dělat drahoty," prohlásil bývalý český prezident v diskusním pořadu České televize.


Foto: ČTK
Přední strany všech deníků spojuje jedno téma: protesty proti olympiádě v Číně. Demonstrace při slavnostním zapálení olympijského ohně v řecké Olympii se podle novin zúčastnili také Češi. Například deník Právo píše, že se český občan pokusil zastavit olympijskou štafetu s vlajkou Tibetu. Řecká policie ho na dvě hodiny zadržela a pak propustila. Jednalo se prý o člena skupiny Studenti za svobodný Tibet. Podle některých zdrojů jde o Stanislava Sedláčka, který se protestů účastnil i se svou manželkou.

Lidové noviny komentují to, že šéf Českého olympijského výboru Milan Jirásek chce dávat sportovcům do ruky pasáž Olympijské charty, kde se zakazuje politická propaganda na sportovištích. Asi to myslí dobře a chce české účastníky her jen chránit před "potížemi". Především tím jde ale na ruku Pekingu, míní autor článku, který se ptá, proč sportovcům vůbec něco explicitně zakazovat, byť ve formě přátelské rady?

Komentátor Mladé fronty Dnes se zamýšlí nad tím, jak se mají Češi postavit k olympiádě v Číně. Podle něho by měly sport spojovat společné ideály. Ve sportu by měl zvítězit ten lepší, bez dopingu a podvodů, které nejsou povoleny. Režimy, jako je ten Čínský, jsou ale dost nesportovní. O místě na slunci tam nerozhoduje kvalita, ale moc. Volná soutěž osobností v politice a soupeření myšlenek před zraky veřejnosti se nepřipouštějí, píše autor.


Podle komentátora Hospodářských novin se blíží den, kdy ODS asi bude muset splnit to, co slíbila poslanci Vlastimilu Tlustému - bude muset rychleji snižovat daně z příjmu. Proto se začíná horečně jednat a ministr financí Miroslav Kalousek předkládá poslancům ODS první propočty, píše komentátor, podle nějž se přesto rýsuje propastný rozdíl mezi domácí politickou realitou a ideálem rozumného vládnutí. Podle autora komentáře by totiž v současné době bylo vhodnější počkat, jak se na evropském, tedy i tuzemském, růstu podepíše zatím těžko předvídatelná americká bankovní krize. Dále pak by bylo správné začít škrty ve výdajích, a teprve až bude zřejmé, kolik je možné ušetřit, snižovat daně. A za třetí zjednodušovat daňový systém a rušit výjimky, nabízejí další varianty Hospodářské noviny. Návrhy ministra Kalouska na další úpravu daňového systému by měly přilepšit všem zaměstnancům až o tisíce korun měsíčně, nejvíce lidem s vysokými příjmy. O dvou návrzích, které jsou podle Kalouska zatím pouze pracovní, bude nyní rozhodovat koalice. "Velmi pravděpodobně přijdu i s jinými variantami,"řekl Hospodářským novinám.


Čtyři úředníci musí kvůli spolupráci s komunistickou policií nebo StB opustit vysoké funkce na ministerstvu vnitra, zjistila Mladá fronta Dnes. Lidé, kteří byli v minulosti spjati s bezpečnostními složkami komunistického režimu, se podle listu navíc ucházeli o místo v Ústavu pro studium totalitních režimů. Prověrka zaměstnanců ministerstva vnitra a jejich minulosti začala už loni v lednu. Lustraci 1800 lidí tehdy nařídil ministr vnitra a kontroly při ní objevily 150 důstojníků totalitní tajné služby nebo jejích agentů. Vyšlo najevo, že každý dvanáctý významný zaměstnanec ministerstva vnitra sloužil předlistopadové státní bezpečnosti, uvádí Mladá fronta Dnes.


Českému státu hrozí další arbitráže, v nichž jde o stamiliony korun. Informují o tom Hospodářské noviny s odvoláním na šéfa mezinárodního odboru ministerstva financí Radka Šnábla. Takzvané oznámení o sporu podal například německý podnikatel, který chce 620 milionů korun za zmařenou investici do golfového hřiště Cihelna. V dalším sporu, "Nepolský versus Česko" o pozemkové investice, žalující strana požaduje 180 milionů Kč. V březnu zažalovala stát o 330 milionů korun také norská společnost, a to kvůli zmařené investici při obchodu a zpracování ryb. Dosud stály prohrané arbitráže Českou republiku zhruba 12 miliard korun, nyní se stát účastní asi 12 sporů, v nichž se rozhoduje o dalších 50 miliardách, poznamenává deník. Zatím nejvíce stát zaplatil společnosti CME za znehodnocení investice do televize Nova, tehdy ČR zaplatila 10,7 miliardy Kč. Většina kauz, včetně sporů s Nomurou či Union bankou, se má podle listu uzavřít letos a ministerstvo financí slibuje, že udělá vše pro vítězství. "Přešli jsme z alibistické pasivity do aktivní obrany. Musíme odradit další podnikatele, kteří by se chtěli na Česku hojit," uvedl Šnábl. Stát chce podle něj například podávat protižaloby a platit si dražší právníky se zahraničním renomé, píší Hospodářské noviny.


Více tři čtvrtiny Čechů chtějí, aby politici některé sociální skupiny lidí osvobodili od vybírání poplatků. Platby by se podle nich měly odpustit zejména matkám s novorozenci, důchodcům a předškolním dětem. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Median pro Lidové noviny. Sedmapadesát procent těch, kteří volají po změně, si myslí, že nejlepší by bylo poplatky okamžitě zrušit, píše list. Průzkum prokázal, že k osvobození některých skupin lidí od poplatků se hlásí větší procento voličů ODS než voličů KSČM. Například matky s novorozenci by neměly platit podle 60 procent příznivců ODS. Ve skupině těch, kdo volí komunisty, by totéž prosazovalo jen 16 procent lidí. Důchodcům by poplatky odpustilo 48 procent voličů ODS, u stoupenců KSČM tento názor zastává jen necelá třetina lidí. Celkem 60 procent Čechů si myslí, že se zavedením poplatků u lékaře se výrazně nic nezměnilo. Jen dvacet procent respondentů se domnívá, že díky reformě ubylo pacientů v čekárnách, píší Lidové noviny.


Ročně se ztratí z českých komunikací stovky dopravních značek, kanálových poklopů, svodidel, poštovních schránek i patníků, upozorňuje deník Právo. Škody jdou do statisíců. Nejvíc se kradou patníky. Vytrhávají je buď opilci, když jdou z hospody, nebo si z nich lidé také často vyrábějí poštovní schránky. Krade se také nerezové potrubí, které odvádí vodu a protihlukové stěny. Značky zase pravidelně mizejí tam, kde jimi upravený provoz nevyhovuje z dopravního hlediska určité místní skupině řidičů, většinou se jedná o značky zákaz stání a podobně. Podle údajů technické správy komunikací je na údržbu a obnovu dopravního značení vynakládáno například v hlavním městě 25 miliónů ročně. Z toho přibližně jeden milión jde jen na krádeže a vandalismus.