Přehled tisku

0:00
/
0:00

Mladá fronta Dnes a Lidové noviny přinášejí komentáře k důchodové reformě. Lidé v Česku by v budoucnu mohli odcházet do penze v 65 letech a povinné odvody na důchody by měli místo 25 platit 35 let. Návrh zákona, který má důchodový systém upravit, v pondělí jednomyslně schválil kabinet. Oba deníky se shodují, že reforma důchodů je nutná.

Mladá fronta Dnes a Lidové noviny přinášejí komentáře k důchodové reformě. Lidé v Česku by v budoucnu mohli odcházet do penze v 65 letech a povinné odvody na důchody by měli místo 25 platit 35 let. Návrh zákona, který má důchodový systém upravit, v pondělí jednomyslně schválil kabinet. Oba deníky se shodují, že reforma důchodů je nutná.

Podle Mladé fronty Dnes patří český důchodový systém k nemnoha evropským systémům, kde prakticky veškeré peníze vyplácené důchodcům jsou přímo ze sociálního pojištění mladší generace a důchodci nemají žádný příjem z povinného spoření. Komentátor míní, že současný penzijní systém fakticky zbankrotoval a proto je třeba ho reformovat. Není to problém jen náš, řeší ho mnoho zemí a mezinárodní instituce se snaží pomoci alespoň radou a včasným varováním, píše list. Podle něj má současná vláda povinnost poslat do sněmovny návrh důchodové reformy, která zajistí důstojné stáří dnešním mladým lidem. ČSSD od široké politické shody ustoupila, protože chce odmítnutím nepopulárního návrhu nasbírat politické body, soudí komentátor Mladé fronty Dnes.

Lidové noviny připomínají, že důchodový věk 65 let už platí v 16 zemích Evropské unie, v sedmi se hranice pohybuje mezi 62 a 63 lety a pouze čtyři státy unie - ČR, Francie, Malta a Slovinsko - mají odchod do důchodu zatím ještě níže. Stárnutí obyvatel nejspíše zaplatí příliv produktivních cizinců, to už vědí demografové i politici, píše deník. Kdyby se o důchodové reformě hlasovalo v referendu, správná otázka by zněla takto: Chcete zachovat dosavadní důchodový věk s tím, že země přijme každoročně na 300.000 cizinců?, myslí si list.


Jana Bobošíková,  foto: ČTK
Deník Právo komentuje možnost, že by komunisté nominovali na úřad hlavy státu europoslankyni Janu Bobošíkovou. Jestliže komunisté setrvají ve svém postoji a postaví vlastního kandidáta, anebo alespoň znemožní, aby na Hrad byl zvolen Jan Švejnar, docílí toho, že sice oklikou, ale bezpečně bude potvrzen na dalších pět let Václav Klaus, míní deník. Podle komentátora listu by taková taktika měla smysl jen v tom případě, že se komunisté nechtějí dostat do žádné vlády a chtějí dál využívat protestní hlasy jen pro zajištění parlamentní existence svých špiček.


Mirek Topolánek a Václav Klaus  (vpravo),  foto: ČTK
Podle Hospodářských novin je Václav Klaus jen krok od toho, aby byl ve druhé volbě zvolen prezidentem. Jeho protivník Jan Švejnar má situaci mnohem složitější. Podle listu to ukázaly včerejší neoficiální kontakty stran a vyjednávačů obou kandidátů. Pro Klause je nejpodstatnější, že na Hrad s velkou pravděpodobností přijde lidovecký senátor Josef Kalbáč. Ten minulý pátek dvakrát hlasoval pro současného prezidenta, ale před třetím kolem zkolaboval a z Hradu odjel. Byl to právě jeho hlas, který v sobotu Václavu Klausovi chyběl. Švejnarovi naproti tomu chyběly ve třetím kole hlavně hlasy KSČM. Tábor vyzývatele má jedinou možnost: přemluvit komunisty k podpoře, píšou Hospodářské noviny.


Jan Švejnar  (vlevo) a předseda klubu KSČM Pavel Kováčik,  foto: ČTK
Podle Mladé fronty Dnes komunisté svoji cenu před druhou prezidentskou volbou vyšponovali na maximum. Jsou prý ochotni pomoci Janu Švejnarovi, ale mají novou podmínku. Deník cituje místopředsedu KSČM Jiřího Dolejše: "Jan Švejnar může dostat všechny naše hlasy i ve třetím kole volby, když sociální demokraté a zelení slíbí, že nepodpoří smlouvu o vybudování amerického radaru v Česku". Podle šéfa komunistů Vojtěcha Filipa by ještě lepší bylo referendum o radaru, ale jeho schválení je nereálné. ODS má sílu to zablokovat. Hlasy ČSSD, zelených a komunistů ve Sněmovně by ale k odmítnutí dohody s Američany stačily, uvádí Mladá fronta Dnes.


Foto: Štěpánka Budková,  Radio Prague International
Lidové noviny přinášejí komentář Pavla Kohouta z firmy Partners k lednové inflaci. Kohout za vysokým růstem cen vidí tři faktory. Za prvé, růst objemu peněz v ekonomice, který nafukuje ceny. Za druhé, růst cen některých položek, zejména potravin. A za třetí, zvýšení daně z přidané hodnoty. Vláda se bohužel rozhodla zvyšovat DPH namísto toho, aby zrušila nadměrné veřejné výdaje zavedené předchozími vládami. Toto zvýšení daní se promítlo do nárůstu cen více než dvěma procentními body, myslí si Kohout. Česká ekonomika není podle něj jediná, kde je rychlý růst objemu peněz příčinou růstu cen. Srovnává Česko se Slovinskem, které již od ledna 2007 používá euro a inflace k lednu dosáhla ve Slovinsku hodnoty 6,4 procenta. Kdybychom od české inflace odečetli 2,1 procentního bodu (korekce na zvýšení DPH), měli bychom meziroční inflaci ve výši 5,4 procenta. Kdybychom tedy euro zavedli již roku 2007, ceny by rostly nejméně o 8,5 procenta, protože by neexistoval protiinflační vliv posilující koruny, míní Kohout.


Hospodářské noviny píší, že české firmy už víc než rok řeší stejný problém jako podnikatelé na celém světě. Nemají lidi. Nezaměstnanost se drží na rekordně nízké hranici už od loňského léta a dobrého zaměstnance si tak podniky musí pořádně zaplatit. Loňským hitem byl v Česku výrazný růst absolventských nástupních platů. Podle studie personální agentury na situaci nejvíc vydělali absolventi v počítačové branži. Těm se nástupní mzda zvedla v průměru o celou čtvrtinu na pětadvacet tisíc korun. Polepšili si i nováčci se specializací na daně a finance. Znamená to, že kvalifikovaní absolventi můžou hned po škole nastoupit za plat, který se pohybuje kolem průměrného příjmu v republice. Firmy na vyšší platy lákají ale třeba i "čerstvé" recepční, dodávají Hospodářské noviny.


Nepříjemnosti, daňové úniky a naschvály - tomu prý nahrává podle taxikářů i některých expertů na dopravní legislativu nová vyhláška 281, píše deník Právo. Podle vyhlášky by měl taxikář při každé soukromé jízdě - tedy i z práce domů nebo na svačinu - odstranit z vozu všechny označení taxislužby. To znamená strhat boční pásy a sejmout nebo zakrýt střešní svítilnu. Na trhu ale chybějí schválené komponenty, které by něco takového umožňovaly, aniž by si taxikář musel denně kupovat nové samolepky. Opatření navíc podle jeho kritiků nejspíš vůbec nic neřeší.


Mladá fronta Dnes se vrací k významnému zvratu v kauze týrání dětí v Kuřimi. Barbora Škrlová, která v případu sama dosud figurovala spíš jako oběť, byla podle nejnovějšího obvinění policie sama tyrankou. Podle informací listu sedmiletému Ondřejovi namáčela hlavu do vody tak dlouho, až se topil. Deník také zjistil, že po svém novém obvinění chce jít Barbora Škrlová s pravdou ven. Podle důvěryhodného zdroje už nevystupuje jako dítě a chce říct policii pravdu.