Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Deníky se zabývají debatou prezidentských kandidátů Václava Klause a Jana Švejnara v senátním klubu ČSSD. Komentátoři se většinou shodují, že debata obou kandidátů nepřinesla v zásadě nic nového a názory volitelů nezmění. Kritizují také otázky sociálnědemokratických senátorů.

Václav Klaus (vpravo) a jeho protikandidát Jan Švejnar (vlevo), foto: ČTK
Deníky se zabývají debatou prezidentských kandidátů Václava Klause a Jana Švejnara v senátním klubu ČSSD. Komentátoři se většinou shodují, že debata obou kandidátů nepřinesla v zásadě nic nového a názory volitelů nezmění. Kritizují také otázky sociálnědemokratických senátorů. Podle komentátora Mladé fronty Dnes byl duel Klause se Švejnarem nudný. Profesor z Ameriky nezklamal a profesor z Česka se představil ve své klasické formě. Senátorky a senátoři ČSSD totiž připravili kandidátům (ale možná, že tak nesmyslně byly nastaveny podmínky, aby se vůbec debaty Klaus a Švejnar zúčastnili) otázky, na které byly dopředu známé odpovědi, píše list. Úroveň některých senátorů a senátorek nebude podle komentátora asi valná, když nejsou schopni vymyslet ani jeden překvapivý a originální dotaz. Otázky podle deníku většinou mířily ve svém kritickém podtextu na současného prezidenta a Janu Švejnarovi měly nahrát a ulehčit situaci. Dopadlo to však naopak: Klaus dokázal situaci využít ve svůj prospěch. Diskuze neřekne občanům vůbec nic. Dokonce si myslím, že nemohla přesvědčit ani žádného z 281 budoucích volitelů, aby ještě v příštích dnech změnil svůj názor, uvádí komentátor. Proto by ponechal současný stav: Střídání za pět let je přece jisté. Švejnar by mohl k datu 2013 napřít síly. Vytrvalost se v těchto případech vyplácí. To už známe. Právě od stávajícího prezidenta, uzavírá Mladá fronta Dnes.

Podle komentátora deníku Právo zvítězil v debatě obou prezidentských kandidátů těsně na body Václav Klaus. Umožnily mu to špatné otázky sociálnědemokratických senátorů. Temných devadesátých let, dobu Koženého, bankovního socialismu, útěku privatizérů před právníky senátoři prakticky nevyužili. Mohli a měli, vždyť tam seděl profesor Švejnar, jehož názor na onu dobu transformace se od názoru Václava Klause dosti liší, píše list. Největší chybou senátorů byla ale podle listu takřka absence otázek, které především zajímají spodních deset milionů občanů - důchodová reforma, zdravotní reforma, školství, podpora mladých rodin, rušení solidarity bohatých s chudými. O tom naštěstí promluvil dobře sám Jan Švejnar, píše deník. Švejnar podle něj působil důstojněji než Klaus a byl věcný.

Podle komentátora Lidových novin může být po duelu prezidentských kandidátů spokojen Václav Klaus, který ovládl debatu. Jan Švejnar nedostal ani šanci. Co udělali zástupci ČSSD? Nejenže kladli kandidátům dotazy, jako by je formuloval mluvčí současného prezidenta Petr Hájek, ale dokonce ani nedbali pravidel, které si sami stanovili. Václav Klaus dostal daleko větší prostor. Se špetkou jedovatosti lze tvrdit, že občané v přímém přenosu sledovali praktické cvičení na téma: Proč Senát nepožívá žádné velké úcty, píše deník. Klausovi dovolili senátoři exhibovat, Janu Švejnarovi neposkytli jediný dotaz, na němž by ukázal své silné stránky. Jan Švejnar byl také podle komentátora nekonkrétní. Doufejme jen, že ty skutečné diskuze s kandidáty, probíhající za zavřenými dveřmi klubů, byly věcnější, tvrdší a na alespoň o fous vyšší úrovni, uzavírá list.

Hospodářské noviny píší, že Jan Švejnar odešel z debaty poražen. Michiganský profesor se držel názorů hlavního proudu, bez barvy a chuti. Zato Václav Klaus nasadil známý klausovský arzenál a vehemenci, uvádí list. Senátoři ČSSD neměli jedinou otázku na justici nebo ČNB, o nichž prezident skutečně rozhoduje. Místo toho se podle komentátora poslušně ptali na globální oteplování. Při závěrečné otázce, co na soupeři oceňují, odpověděl Švejnar jako v gentlemanském klubu - pochválil houževnatost a vyhraněnost. Václav Klaus mu vzápětí převedl, jak se to v české politice dělá: soupeřovy názory moc nezná, nesdílí je a je za to rád. ČSSD chtěla Klause před kamerami ponížit a potrápit; povedl se jí pravý opak, píší Hospodářské noviny.


Inspekce ministryně obrany Vlasty Parkanové prověřuje, zda se bývalý náčelník generálního štábu Pavel Štefka protizákonně neobohatil o 600.000 korun. Údajně pobíral příspěvek na bydlení a současně pět let bydlel ve služebním bytě. Informovala o tom Mladá fronta Dnes. Ze zákona přitom podle deníku vyplývá, že voják, který žije ve služebním bytě, nemá nárok na příspěvek 10.000 korun měsíčně - a právě ten Štefka dostával. "Pan generál Štefka ve služebním pražském bytě bydlel. A z toho mi vyplývá, že mu neměl být vyplácen příspěvek na bydlení. Po několik let ho tedy podle mne pobíral v rozporu se zákonem,"řekl náměstek ministryně obrany Radek Šmerda. Na příspěvek mají totiž nárok jen vojáci, kterým armáda nemůže zajistit bydlení. Generála, který se nyní připravuje na diplomatickou dráhu, už jednou bez výsledku prověřovala vojenská policie. Zejména proto se podle Mladé fronty DnesŠmerda, podle něhož bylo Štefkovo jednání nemorální, obrací na inspekci. Podle něj na příspěvek Štefka nárok neměl. Pokud by generál opravdu pobíral příspěvek v rozporu se zákonem a bezdůvodně se obohatil, Vojenský úřad pro právní zastupování po něm začne vymáhat škodu, tedy 600.000 korun, píše list. "My jsme dokonce povinni peníze státu vymáhat zpět. V tomto smyslu nemáme na výběr,"řekl Mladé frontě DnesŠmerda.


Když už český řidič spáchá dopravní přestupek a na jeho kontě přibude trestný bod, výsledek je překvapivý: celý další rok dokáže jezdit bez dalšího prohřešku. To zjistily Hospodářské noviny, když nahlédly do statistiky bodového systému. Řidičů, kteří po dopravním přestupku minimálně další rok jezdí podle předpisů, je plných 84 procent. Strach z bodů se ale stále projevuje jen částečně. Podle odborníka na dopravní bezpečnost to není bohužel vidět ve statistice nehod a nesnižuje ani počet mrtvých na silnicích. Je to podle něj tím, že stále unikají ti nejnebezpečnější řidiči. Ty může postihnout jen policie, která dohlíží na provoz v maskovaném autě za jízdy, píší Hospodářské noviny.


Bathory
Městský soud v Praze zamítl v pondělí v celém rozsahu návrh na prohlášení konkurzu společnosti Jakubisko film, která patří režiséru Juraji Jakubiskovi a jeho manželce Deaně. Informuje o tom deník Právo. Navrhovatelé František Urban a Noon-Filmtechnik požadovali zaplacení částek ve výši 90.000 a 904.000 korun za údajně nezaplacené práce a pronájmy movitých věcí určených k natáčení velkofilmu Bathory. "Návrhy pana Františka Urbana a společnosti Noon-Filmtechnik se ukázaly jako šikanózní. Doložili jsme u soudu, že faktury byly předražené, zdvojené nebo pohledávky vůbec neexistovaly či práce nebyly odvedené,"řekla listu Jakubisková. Oba navrhovatelé nyní musí Jakubiskovým zaplatit náklady soudního řízení, což činí pro každého téměř 34.000 korun, píše list. Bathory je nejdražší film v české historii. Jeho rozpočet se pohybuje kolem 300 milionů korun. Premiéra velkofilmu, který byl natočen v koprodukci čtyř zemí, byla posunuta už třikrát. Nejprve z konce loňského října na druhou polovinu ledna, pak na únor a pak zmizela z plánu premiér Unie filmových distributorů na první polovinu roku 2008 úplně. Uskutečnit se má až 10. července, píše deník Právo.


Lidové noviny zaznamenaly nejkratší trest odnětí svobody v dějinách českého vězeňství. Dvě neodpracované hodiny stály dvacetiletou dívku z Brna přesně jeden den života za mřížemi. Dívka se v roce 2006 dopustila krádeže a byla za to potrestána padesáti hodinami veřejně prospěšných prací. Soud určil, že na splnění trestu má jeden rok. Mladá žena to ale nesplnila - ve lhůtě odpracovala jen 48 hodin. Když pak nereagovala na opakované výzvy, soud ji poslal do vězení, píší Lidové noviny.