Přehled tisku

Ondřej Liška, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Hospodářské noviny hodnotí koncepci ministerstva školství, kterou v úterý představil nový ministr Ondřej Liška. Jeho výstup lze hodnotit stejně, jako to kdysi učinila jistá gurmetská rubrika hodnotící Liškovy pokusy vstoupit mezi znalce stolování: pan ministr má snahu, ale výsledek vypadá - citujeme - jako sex v ponožkách, píše deník.

Ondřej Liška, foto: ČTK
Hospodářské noviny hodnotí koncepci ministerstva školství, kterou v úterý představil nový ministr Ondřej Liška. Jeho výstup lze hodnotit stejně, jako to kdysi učinila jistá gurmetská rubrika hodnotící Liškovy pokusy vstoupit mezi znalce stolování: pan ministr má snahu, ale výsledek vypadá - citujeme - jako sex v ponožkách, píše deník. Liška podle něj zřejmě dožene skluzy ve využití celoevropských peněz, udrží úřad v chodu a křik odborů na přijatelné hladině. Ale školství potřebuje skutečného lídra. Tím Liška nebyl, není a po oznámení zcela prázdné koncepce víme, že ani nebude, myslí si komentátor. Podle listu jsou v Česku nyní čtyři klíčová ministerstva, na nichž musí sedět důrazní politici, aby prosadili zásadní reformy. Jsou to ministerstva financí, sociálních věcí, zdravotnictví a školství. Ministerstvo školství je ale prý možné nyní odepsat, protože s ministrem Liškou školství žádná reforma nečeká. Podle Hospodářských novin zelení změny z ideologických důvodů blokují, ale ve srovnání s Liškou byla jeho předchůdkyně Dana Kuchtová pro školství na ministerstvu lepší.


Foto: Štěpánka Budková
Už je skoro jisté, že úředníci nezakážou neonacistům ohlášený pochod centrem Plzně 19. ledna. Přestože vlna odporu proti plánované akci extremistů sílí, záporné stanovisko zřejmě nepadne, píše deník Právo a pokračuje: Úřady mohly pochod zakázat do tří dnů po ohlášení. Teď už je ale pozdě. Policie se proto začíná připravovat. Ohlášeno je asi 150 radikálů, dorazit jich ale může až třikrát tolik a do Plzně nejspíš míří i anarchisté. Pravicoví extremisté si podle odborníků nevybrali 19. leden náhodně. Toto datum souvisí s prvním transportem plzeňských Židů, který s nimi vyjel 18. ledna 1942 do Terezína.


Foto: ČTK
České hranice zažijí v noci ze čtvrtka na pátek slávu srovnatelnou snad jen se stříháním drátů železné opony po pádu komunismu. Česko vstoupí do schengenského prostoru a ministři budou řezat závory na hranicích, uvádějí Lidové noviny. Řešilo se i to, jakou barvou závory natřít, než se do nich pustí ministři. Všechny nakonec budou červenobílé, kromě těch na česko-polské hranici. Ty zůstanou červené. Důvod je prozaický - červená a bílá jsou polské národní barvy. Kdyby se řezalo do takto natřené závory, polský ministr vnitra by ťal do svých státních symbolů. Čeští vyjednavači tak museli při plánování společných oslav vyhovět polskému požadavku na přemalování, píší Lidové noviny.


Finská zbrojařská firma Patria, která v loňském tendru na dodávku transportérů pro českou armádu za více než 20 miliard korun skončila druhá za rakouským Steyrem, se chce o zakázku znovu ucházet. Poté co nedávno česká ministryně obrany Vlasta Parkanová oznámila vypovězení dodávky transportérů od společnosti Steyr, poslala firma oficiální dopis ministryni obrany Vlastě Parkanové. Nelíbí se jí, že ministerstvo obrany zatím vyjednává jen s rakouskou zbrojovkou. Píší to Hospodářské noviny. "Žádný kontrakt mezi Českem a Steyrem teď neexistuje. My to chápeme tak, že je celá zakázka znovu na začátku. A proto očekáváme, že ministerstvo vedle jednání se Steyrem zahájí diskuzi i s námi o naší nabídce,"řekl Hospodářským novinám viceprezident Patrie Wulf Hessulf. Ministerstvo ale zatím údajně jednání s Patrií v plánu nemá. "Dopis jsme vzali na vědomí, blíže se k němu nebudeme vyjadřovat,"řekl listu mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. Ministerstvo chce v lednu pokračovat v jednání s rakouskou firmou Steyr. Od více než dvacetimiliardové zakázky česká vláda ustoupila kvůli tomu, že Steyr podle ministerstva obrany neplnil závazky vyplývající ze smlouvy - nestihl transportéry dodat včas. Stroje při kontrolních zkouškách nevyhověly ve 24 z 93 smluvních bodů, připomínají Hospodářské noviny.


Policisté budou příští rok kontrolovat řidiče na silnicích pomocí 14 vrtulníků. Zaměřit se tak chtějí především na předjíždějící kamiony, jejichž řidiči mají na svědomí řadu nehod. Nejčastěji by se létající hlídky měly objevovat nad dálnicemi. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Sledování dopravní situace ze vzduchu má mít údajně preventivní efekt. Hlídky budou z vrtulníků nahrávat situaci na silnicích. S kamerou si navíc budou moct přiblížit i registrační značku riskujícího vozidla. Údaje pak zavolají kolegům na zemi, kteří vytipovaného řidiče zastaví. "Máme k dispozici čtrnáct vrtulníků, které hodláme na kontrolu řidičů postupně nasazovat. V každém kraji by měli mít naši kolegové vrtulník k dispozici na zhruba 100 hodin za rok a v případě potřeby to může být ještě víc,"řekla Mladé frontě Dnes Petra Srnková z policejního prezidia. S vrtulníky dosud policie hledala pohřešované, případně sledovala situaci při demonstracích. Na kontrolu silnic je posílala výjimečně.


Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas chce od poloviny roku 2009 zpřísnit postihy při zneužívání nemocenských dávek. Pokud se prokáže, že zaměstnanec zneužívá fiktivní nemoci, zaměstnavatel s ním bude moci okamžitě rozvázat pracovní poměr. O návrhu změny zákoníku práce informují Hospodářské noviny. Důvodem ke změně zákona je především skutečnost, že nemocenská je pro stát jednou z nejvíce nákladných a zároveň nejvíc zneužívaných dávek. Od začátku roku 2009 budou navíc prvních 14 dní nemoci vyplácet nemocenské dávky zaměstnavatelé místo státu, a Nečas jim chce proto dát silnější páky, jak se bránit podvodníkům, napsaly Hospodářské noviny. Zatímco zaměstnavatelé Nečasův návrh na možnost propustit zaměstnance vítají, odbory i opozice jsou proti. "S návrhem ministra Nečase nesouhlasíme. Ztráta dávky nebo budoucí možnost udělit pokutu se nám zdají jako dostatečné," uvedl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Navíc prý může být zamýšlené opatření i protizákonné. Zaměstnavatelé totiž nemohou postihovat zaměstnance za to, co provedl mimo pracoviště. "Kromě vyhazovu čeká od roku 2009 na simulanty při zneužití nemocenské i pokuta. Člověk, který bude zneužívat nemocenskou, může dostat od začátku roku 2009 pokutu až 20.000 korun,"řekla Hospodářským novinám mluvčí správy sociálního zabezpečení Štěpánka Filipiová.


Vláda řeší mimořádný problém s vymáháním miliardových pohledávek v Libyi, píše Mladá fronta Dnes. Kdyby ještě žila slavná královna detektivek Agatha Christie, určitě by se vypravila pro téma na další knihu na české ministerstvo financí. Tady totiž vznikají při vymáhání starých státních dluhů za desítky miliard korun, které má Česko v zahraničí, neuvěřitelné příběhy. Poslední se odvíjí v Lybii a nechybí v něm ani tajemný Egypťan. O Lybijském dluhu má jednat vláda. Státu unikají stovky milionů až miliardy korun za někdejší dodávky zbraní do Libye. Na nesrovnalosti se přišlo až teď. Dokumenty o dluhu jsou tajné. Podle některých zdrojů blízkých vládě není vyloučeno, že ministři rozhodnou i o odtajnění celé kauzy a vysvětlí, co se vlastně stalo a o kolik peněz přesně jde. Ministerstvo financí, které má dobývání dluhů na starosti, asi předá kauzu policii, uvádí Mladá fronta Dnes.