Přehled tisku

Vladimír Mlynář, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Deníky komentují kauzu bývalého ministra informatiky Vladimíra Mlynáře, kterého pražský vrchní soud v odvolacím jednání s konečnou platností zprostil obžaloby v souvislosti se společností Testcom servis.

Vladimír Mlynář,  foto: ČTK
Deníky komentují kauzu bývalého ministra informatiky Vladimíra Mlynáře, kterého pražský vrchní soud v odvolacím jednání s konečnou platností zprostil obžaloby v souvislosti se společností Testcom servis. Komentátor Mladé fronty Dnes se pozastavuje nad tím, že dva rozsudky nad Vladimírem Mlynářem, které od sebe dělí deset měsíců a dva různí soudci, jsou diametrálně odlišné. Jistě, soudci mohou mít jiné názory. Ale důkazy jsou tytéž, svědci titíž, údajný zločin je veřejně známý a dokonale popsaný. Takže jak to může být jednou za pět a půl roku a podruhé za nic?, ptá se komentátor. Současný rozsudek nad Vladimírem Mlynářem je v souladu se zdravým rozumem. Ministr udělal hrubou úřední chybu. Udělala ji z neznalosti, a jakmile se dozvěděl, co měl vědět, vše napravil. Soudkyně Slepičková v tom však viděla spiknutí, píše list. Podle Mladé fronty Dnes jde tedy o názor určitého soudce. Kdyby soudkyně Slepičková seděla na vrchním soudu, mohlo být všechno jinak. Otázkou zůstává, kolik lidí, kteří nejsou slavní ani vlivní, má Mlynářovu zkušenost s opačným znaménkem. Reforma soudů, kterou chystá ministr Pospíšil, nejspíš přichází pro mnohé z nich pozdě. měli prostě špatného soudce..., uzavírá deník.

Podle komentátora Hospodářských novin Mlynář dopadl dobře. Zato "divný" Hučín z Přerovska seděl rok ve vyšetřovací vazbě..., píše list. Komentátor se zamýšlí nad tím, kolik "neznámých" lidí končí ve vězení, protože si nemohou dovolit služby vlivných advokátů. Vladimír Mlynář podle listu až příliš důvěřoval svému náměstkovi Dušanu Chmelíčkovi. Ministerstvo se snažilo o průhlednost a rychlost, podle listu pak ale zaráží, že Chmelíček na programování stránek Testcom servisu nevypsal regulérní výběrové řízení. Vzniká tak podezření z nepravostí, rozhodně však nejde o "zneužití informací v obchodním styku". A za lapsy náměstků mají politika trestat voliči, nikoli soud pětiletou káznicí, dodává deník. V případu tak podle Hospodářských novin zůstává jediný kladný hrdina - předseda senátu vrchního soudu Pavel Zelenka, který případ provždy rozhodl.

Deník Právo píše, že ve středu měly šťastný den hned dva české soudy. Pražský vrchní soud osvobodil exministra Vladimíra Mlynáře. Spis neobsahuje nic, co by Mlynáře a spol. usvědčovalo. Jediná oprávněná výtka zněla: ministr porušil zákon, když společnost Testcom servis, která měla uvést do provozu Portál veřejné zprávy, založil jako s. r. o. Prý měl vědět, že se to nesmí, pravila soudkyně, ale vůbec se nepozastavila nad tím, že obchodní soud tohle protizákonné eseróčko zapsal, podotýká komentátor. Rozsudek v případu ústavních činitelů, kteří podle rozhodnutí soudu nemají právo využívat zdarma služeb soukromých dopravců, je podle listu drsný. Zákonodárci by měli za jízdné u soukromých dopravců zacvakat. Jak tomu bude u dopravců ne zcela soukromých, zatím není bohužel jasné. Zatím se ale jak ČD, tak pražský dopravní podnik ústy svých zástupců drbou na hlavě: zákon jim nařizuje vozit volenou šlechtu zdarma, byť každý ví, že si ta šlechta ještě přiděluje desetitisíce měsíčně na dopravu, píše deník.


Josef Zieleniec a právní zástupce společnosti Student Agency Stanislav Polčák  (vpravo),  foto: ČTK
Podle komentátora Lidových novin je soudní spor, v němž se europoslanec Josef Zieleniec se senátorem Igorem Petrovem úspěšně pokusili nechat se potrestat za zneužití poslaneckého privilegia, působí jako recese, ale je to spíše druh občanského aktivismu, který by se dal nazvat testováním systému. To, co se zde testuje doopravdy, jsou samozřejmě poslanecká privilegia a hroší vytrvalost, s níž se jích poslanci drží, píše list. Česká kultura podle Lidových novin tato privilegia u "funkcionářů" toleruje. Změnit to by si žádalo velký kulturní tlak, který tu není, uzavírá deník.


Zatímco šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka žalobce před několika dny definitivně očistil od podezření z braní úplatku, jeho největší zastánce - zlínský podnikatel Roman Vaškůj - skončí podle deníku Právo zřejmě před soudem. Protikorupční policisté ho totiž spolu s dalším podnikatelem navrhli obžalovat za údajné ovlivňování korunní svědkyně v dnes už uzavřené korupční kauze. Oba viní z podplácení, nadržování a z přípravy ke křivému obvinění. Listu to potvrdil přerovský žalobce Miroslav Stoklásek. Mužům teď hrozí až osm let vězení. Při společném jednání na začátku března prý po svědkyni Marcele Urbanové žádali, aby změnila svou výpověď týkající se údajného uplácení Jiřího Čunka. Nabídli jí 750 tisíc korun jako odškodnění za problémy a další libovolnou částku. Podnikatel Vaškůj považuje své obvinění za účelové a vykonstruované.


Foto: Evropská komise
Chaos hrozí kvůli plánu přimíchávat od ledna do benzinu biopalivo, píší Hospodářské noviny. Přestože se novela zákona o spotřební dani dostala do druhého čtení, nestihne podle listu Sněmovna, Senát a prezident do konce roku tato pravidla schválit. Společnosti, jako jsou Česká rafinérská s majoritním podílem Unipetrolu nebo státní distributor Čepro, mají technologie k přimícháván biopaliva do benzínu připravené. Chybějí jim ale jasná pravidla pro účtování, vykazování a daňovou bilanci. Petrolejáři mají určitou možnost, jak se problému vyhnout, píše deník. Zákon jim totiž nařizuje, aby dodávali na trh v celkovém ročním objemu prodaného benzinu celkem dvě procenta lihu. Teoreticky tedy mohou s přimícháváním začít později. O to větší množství lihu by pak ale museli do paliva dávat. Do litru benzinu ho přitom nesmějí přidat víc než pět procent.


Foto: Archiv Radia Praha
Na pobočkách České pošty, která se od ledna zapojí do ověřovacího a podacího systému CzechPoint, zatím nebude možné získat výpis z rejstříku trestů, informují Lidové noviny. Vyjednavačům ministerstva vnitra se totiž podařilo přesvědčit zástupce Rejstříku trestů pouze o tom, aby souhlasili s vydáváním výpisů na obecních úřadech. Na poštovních pobočkách si od ledna můžete požádat o výpis z katastru nemovitostí, obchodního rejstříku a živnostenského rejstříku. Cílem projektu CzechPoint je co nejvíc přiblížit dostupnost míst s možností vyzvednout si dokumenty z centrálních registrů, které spravuje stát. Zapojením České pošty se počet kontaktních míst zvýší zhruba o 2 tisíce terminálů.


Mladá fronta Dnes po celé republice testovala, jaké jídlo jedí děti ve škole. A zjistila, že školní jídelny vaří chutně, pestře a zdravě. Podle odborníků je školní strava poměrně vyvážená a žádné z jídel nepřekročilo kalorický limit. Oběd ve škole je prý to nejlepší a nejzdravější, co dítě školou povinné během dne spořádá. Pokud měli porotci výhrady, pak jedině k nedostatku mléčných výrobků, ovoce a zeleniny. Jenže teoretici i lidé z praxe se shodují v tom, že děti zeleninu nosí zpět a pranic je nelákají ani luštěniny nebo neslazené mléko. Naopak - chtěly by víc hranolků a hamburgerů. S tím odborníci na výživu ale nic nezmůžou, konstatuje Mladá fronta Dnes.