Přehled tisku

Mirek Topolánek (vpravo), foto: ČTK
0:00
/
0:00

Komentátor Mladé fronty Dnes se pozastavuje nad chováním premiéra Mirka Topolánka a předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Ptá se, zda je arogantní, když premiér nepovolí jedné televizi vstup na nedůležitou tiskovou konferenci, když si na cestě z Bulharska jede zalyžovat, nebo když předseda ČSSD Jiří Paroubek jede dvousetkilometrovou rychlostí. Domnívám se, že ne. Jsou to hlouposti, které nesvědčí o moudrosti našich politiků, nikoliv však hrubé násilné akty moci, odpovídá komentátor.

Mirek Topolánek  (vpravo),  foto: ČTK
Komentátor Mladé fronty Dnes se pozastavuje nad chováním premiéra Mirka Topolánka a předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Ptá se, zda je arogantní, když premiér nepovolí jedné televizi vstup na nedůležitou tiskovou konferenci, když si na cestě z Bulharska jede zalyžovat, nebo když předseda ČSSD Jiří Paroubek jede dvousetkilometrovou rychlostí. Domnívám se, že ne. Jsou to hlouposti, které nesvědčí o moudrosti našich politiků, nikoliv však hrubé násilné akty moci, odpovídá komentátor. Podle listu je správné, že jsou politici za tyto přestupky kritizováni, ale tyto případy nejsou projevy skutečné zvůle. Skutečnou zpupností by bylo, kdyby někdo ovlivnil nejvyšší státní zástupkyni v důležitém politickém případu. Kdyby někdo odposlouchával politické protivníky. Kdyby někdo dosadil televizního ředitele proto, aby televizi ovládl. Kdyby si bývalý čelný politik vypral před očima zostuzených občanů sto milionů korun a ostatní politici, policie i prokuratura trapně mlčeli... Jsou jisté náznaky, že i takové velké případy se u nás dějí..., dodává komentátor.


Martin Bursík  (vpravo) s Ondřejem Liškou,  foto: ČTK
Deníky komentují i situaci ve Straně zelených, která podle deníků dlouho váhala s kandidátem na post ministra školství. Podle komentátora Hospodářských novin je školství klíčovým úřadem a je třeba, aby ho konečně vedl alespoň nějaký ministr. Stejný názor zastává i komentátor deníku Právo, který si myslí, že tahanice o post ministra ubírají Straně zelených na prestiži. Všímá si i kritiky Martina Bursíka, která se ozývá například od Dany Kuchtové. Strana zelených má tu smůlu, že teprve nyní, málem v polovině vládního angažmá, dělá první krůčky k tomu, aby se stala skutečnou politickou stranou. Doposud v ní vládly poněkud feudální pořádky: král, který si byl vědom, že v boji převyšuje družinu o hlavu, se choval jako panovník vůči poddaným. A chová se tak stále, píše deník.


Pavel Bém  (vlevo) a Mirek Topolánek na kongresu ODS,  foto: ČTK
Lidové noviny se vracejí k sobotnímu kongresu ODS, který podle listu neřešil skutečné problémy. Nemluvilo se o tom, co Mirka Topolánka ohrožuje nejvíc. Není to nestabilita vlády, křehkost sněmovní většiny ani volba prezidenta, nýbrž nestabilita Topolánkovy stranické koalice. V ODS dnes, jak ve zkratce říká jeden ministr, "Čechy dodávají hlas ve volbách, a Morava funkcionáře". Většina sporů tak je jen maskovaným projevem mocenské neukojenosti některých regionů v čele s Prahou, pro které tento kabinet neoficiálně už zůstane "Dalíkovou vládou", dodává list. Rovněž se nemluvilo o současném růstu cen potravin, který po Novém roce umocní zvýšení sazby DPH. Podle Lidových novin na to ODS raději ani nemyslí.


Dohoda politických stran o důchodové reformě se podle Hospodářských novin vzdaluje. List informuje, že ČSSD přišla před klíčovým jednáním s návrhem, na který ODS skoro jistě nepřistoupí. ČSSD chce, aby se obě strany předem a závazně dohodly nejen na zvýšení věku odchodu do důchodu na 65 let nebo prodloužení doby pojištění z 25 na 35 let, ale i na tom, jestli si budou moci lidé část povinných odvodů vyvádět na soukromý účet. Hospodářské noviny označují za skoro nulovou pravděpodobnost, že by se politici v nejbližších týdnech dohodli na možnosti vyvést část peněz ze státního systému do soukromých důchodových fondů. Zatímco pro ODS je to nejdůležitější bod reformy, který má motivovat lidi spořit si masivně na důchod, ČSSD s tím jednoznačně nesouhlasí. List připomíná, že nová podmínka ČSSD přichází měsíc poté, co Škromach připustil, že je o možnosti vyvést několik procent na soukromé účty ochotný bez problémů jednat. Minulý pátek ale vedení ČSSD v čele s Jiřím Paroubkem něco podobného odmítlo.


Sdružení Cevro (Celoživotní vzdělávání a rozvoj osobnosti), kterému předsedá ministr vnitra Ivan Langer (ODS), odtajnilo své sponzory. Podle Mladé fronty Dnes podporuje aktivity ministra vnitra česká podnikatelská elita. Vzdělávacímu sdružení Cevro loni přispěly společnosti oceláře Tomáše Chrenka, finančníka Petra Kellnera a naftaře Karla Komárka. Každý z nich mu dal dva miliony korun. Ředitel občanského sdružení Ladislav Mrklas řekl, že Langrovo jméno pomáhá sdružení spíše v rovině symboliky. Připustil však, že některé sponzory oslovil Langer osobně. Bylo to tak například v případě lidí z Nadačního fondu Naděje pro třetí tisíciletí, kteří rozdávají peníze, jež musí kasina Happy Day povinně odvádět na charitu. Občanské sdružení Cevro vzniklo pře osmi lety, aby vzdělávalo členy ODS. Už rok má také vlastní vysokou školu, která nabízí bakalářské diplomy. Minulý rok získalo Cevro od deseti sponzorů přes 11 milionů korun, píše Mladá fronta Dnes.


Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto následována Budějovickým Budvarem a Plzeňským Prazdrojem jsou v tuzemsku nejhodnotnějšími značkami. Vyplývá to z ankety, kterou mezi téměř čtyřmi desítkami odborníků na reklamu, marketing i finance a mezi právníky uspořádaly Hospodářské noviny a poprvé tak na českém trhu seřadily značky nikoli jen podle známosti, ale také podle ceny. Případní zájemci by za ně museli zaplatit majitelům, mezi nimiž je i český stát, miliardy korun, píše deník. "Značka tvoří průměrně kolem dvaceti procent hodnoty celého podniku," citují Hospodářské noviny Aleše Michla z Raiffeisenbank. V některých případech se může jednat i více než o polovinu hodnoty. Reálná suma se však projeví až při případném prodeji a dost přitom záleží na nabídce i poptávce, píšou. Hodnotou několika miliard korun se podle deníku může "samo o sobě" pochlubit hned několik českých značek. "Kromě zmiňovaných vítězů je to ještě například Česká pojišťovna nebo obuvnická legenda Baťa,"řekl listu Ondřej Obluk z reklamní agentury Mather Communications. "Větší hodnotu mají značky, které jsou známé v zahraničí. Například Lentilky je sice značka, kterou Češi milují, ale v zahraničí nikomu nic neřekne," poznamenal marketingový manažer softwarového gigantu Microsoft Jiří Grund. Na dalších pomyslných příčkách nejhodnotnějších českých značek se tak podle odborníků na marketing, které list oslovil, umístily Baťa, Kofola, Jan Becher, Mattoni, Česká pojišťovna, Staropramen a Česká spořitelna. Dalšími často uváděnými značkami jsou rovněž Orion, ČEZ, Vitana, Opavia, Bohemia Glass, Indulona, Míša, Tatra, Madeta, Dobrá voda, Jawa, ČKD či jízdní kola Author.


Nové pravomoci, které získala loni v červenci městská policie s novelou silničního zákona, strážníci využívají hojně. Pokuty sice skoro nestíhají rozdávat, ale na bezpečnosti silnicích v obcích se to neprojevilo, píše deník Právo. Podle dopravních expertů se totiž strážníci zaměřují na méně závažné prohřešky. Třeba na svícení. Skoro vůbec se přitom nevěnují přestupkům, které jsou hodně nebezpečné a jsou důsledkem mnoha nehod, například předjíždění. Navíc se věnují jen lehce dokazatelným věcem, jako je parkování nebo rychlost. Podle šéfa Asociace autoškol Ondřeje Horázného by mělo dojít ke zredukování stacionárních radarů a zlepšení efektivity postihování přestupků. Podle ředitele dopravní policie Martina Červíčka je ale role strážníků pozitivní. Díky práci obecní policie prý může republiková provádět víc kontrol mimo města, píše deník Právo.


Na tři sta tisíc rodin s malými dětmi vybírá v těchto dnech z poštovní schránky objemnou obálku. Je v ní třístránkový dopis ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase a čtyři formuláře. Vyplnit je musí každý, kdo chce příští roky brát rodičovský příspěvek. A v tom je právě háček, píší Lidové noviny. Rodiče si stěžují, že je dopis zbytečně dlouhý a složitý. Než se lidé, kteří problematiku neznají, dostanou na konec, zapomenou, co bylo na jeho začátku. Úředníci se v těchto dnech mají co ohánět, protože musí odbavovat dlouhé fronty rodičů. Formuláře nemusíte jít odevzdat hned, podle úřadů stačí, když přijdete až v lednu. Dávky vám vyplatí zpětně, tedy v únoru za leden, uvádějí Lidové noviny.