Přehled tisku

0:00
/
0:00

Deníky komentují úterní rozhodnutí jihlavského státního zástupce Arifa Salichova, který znovu zastavil trestní stíhání předsedy KDU-ČSL a bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka. Čunek, jenž byl podezřelý z přijetí půlmilionového úplatku, již dříve zcela nevyloučil návrat do kabinetu, pokud se prokáže jeho nevina.

Jiří Čunek
Deníky komentují úterní rozhodnutí jihlavského státního zástupce Arifa Salichova, který znovu zastavil trestní stíhání předsedy KDU-ČSL a bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka. Čunek, jenž byl podezřelý z přijetí půlmilionového úplatku, již dříve zcela nevyloučil návrat do kabinetu, pokud se prokáže jeho nevina. Komentátor Práva si klade otázku, zda je nyní Čunek definitivně očištěn. "To by v neckách, ve kterých ho Salichov dvakrát umyl, musela být čistá voda. Jenže necky jsou plné hnojůvek," odpovídá si autor. Dále se ptá, zda by Salichov podruhé uzavřel Čunkův případ i tehdy, kdyby Čunek nebyl potvrzen ve funkci lidoveckého předsedy. Zbavit se nepohodlného ministra je podle komentátora něco jiného než dopustit trestní stíhání šéfa koaliční strany v situaci, kdy vládní koalice má ve sněmovně pouze těsnou většinu.

"V Čunkově případu rozum trpí jako zvíře," stěžuje si Mladá fronta Dnes. "Zarputilý a rychlý" žalobce Salichov dal podle listu druhým zastavením Čunkova stíhání pochybný demagogický důkaz těm, kteří věří v Čunkovu nevinu jako v neposkvrněné početí. "A stejný důkaz zase podal těm, kdo věří v ďábelské kejkle, jimiž vláda zneužívá právo a spravedlnost," dodává deník.

Podle komentátora Lidových novin mají zřejmě lidovci Čunka radši než svou stranu - jinak by se nápadem na jeho "recyklaci" ve vládě asi nezabývali. "Politická malá násobilka říká, že pokud má polovina obyvatel pochybnosti o regulérnosti vyšetřování, politik nemá šanci se před voliči beze zbytku očistit," upozorňuje list.

Hospodářské noviny se domnívají, že předseda vlády Mirek Topolánek by měl utnout úvahy o Čunkově návratu do vlády už v zárodku. "Stále je tu podezření, že pobíral sociální dávky a přitom načerno podnikal. Další důvody jsou podstatnější. Čunek je minimálně nezodpovědný nepořádník (ne-li chaot), a takový člověk nemá na postu vysokého státního úředníka co pohledávat," píšou Hospodářské noviny a dodávají, že Čunek nemá na svou funkci vzdělání ani kvalifikaci, neumí cizí jazyk, a přitom má pečovat o evropské fondy, kterými přitékají do Česka desítky miliard korun.


Deník Právo si všímá rozhodnutí ministra zemědělství Petra Gandaloviče nedotovat chovatele prasat. List toto rozhodnutí schvaluje. Na státním příspěvku zemědělcům by stejně podle deníku nakonec vydělali zpracovatelé a obchodníci. Důležité je zjistit, do jaké míry si za své údajně bědné postavení mohou sami farmáři a do jaké míry ho způsobuje cenový dumping v sousedních státech nebo možná "domluvená hra" nákupčích a prodejců zemědělské produkce. V tom by měl pomoci Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, radí Právo.


Česko je testovací zemí firem. Toto konstatování patří jednomu z titulků Hospodářských novin. Podle nadnárodních koncernů je naše země ideálním průsečíkem mezi západem a východem. Společnosti tak sázejí na to, že to, co uspěje v Česku, si oblíbí klienti v celé Evropě. Nejvíce obchodních pokusů na nás dělají hlavně mobilní operátoři. Firmám také nahrává, že v Česku má téměř každý svůj mobilní telefon a například v posílání SMS držíme světový primát. Navíc jsou Češi známí "hračičkové". Pro Čechy z toho plyne výhoda, že v zemi se řada výrobků ukáže dřív než kdekoliv jinde ve světě. Nadnárodní společnosti představují řadu svých novinek - výrobky či služby - nejdříve v Česku, pak teprve ve zbytku Evropy


Jízdné v městské hromadné dopravě v Praze bude možné platit od nového roku i pomocí SMS. O této revoluční novince informují Lidové noviny. Stačí jen odeslat SMS na číslo dopravního podniku a za dvě minuty má zákazník jízdenku přímo ve svém mobilu. Kontrolu telefonických jízdenek mají provádět běžní revizoři. Pasažér jim ukáže na svém mobilním telefonu celou zprávu, kterou od dopravce obdržel. Revizor pak údaje z mobilu porovná s databází platných jízdenek na webu dopravního podniku. Dopravce chce podle Lidových novin touto novinkou řešit problémy s prodejem jízdenek na okraji města. Tam totiž často nejsou trafiky ani prodejní automaty. Než aby je namontoval, vyplatí se mu zavést službu prodeje lístků přes SMS.


Mladá fronta Dnes informuje o výcviku nenápadných mužů, kteří se učí zneškodňovat teroristy na palubě letadla. Deník připomíná, že minulý týden Česko podepsalo s USA dohodu, kterou se zavazuje posílat policisty do letadel. Byla to jedna z podmínek, aby nám Američané zrušili víza. Naostro česká jednotka „vzdušných maršálů“ zatím ještě nezasahovala. Agenti ale stále dokola pilují řešení modelových situací. Sídlí v budově na ruzyňském letišti a doprovázejí vybrané lety do ´rizikových zemí´. Nejsou to nápadné typy. Musí ale projít přísnými fyzickými i psychickými testy. V letadle hrají roli běžného cestujícího. Před třemi roky čítal český tým kolem šedesáti policistů. Dnes nechce policie počty zveřejnit. Podle Mladé fronty Dne jich ale asi bude víc. Policejní specialista musí znát i konstrukci letadla, aby střelbou ve výšce neohrozil let. Kromě toho jednotka používá speciální střelivo.


Do letadla si cestující budou moct vzít nápoje. Informují o tom Lidové noviny. Na letišti v Ruzyni testují v těchto dnech robota Emila 1. Ten funguje jako detektor nebezpečných tekutin. Jak píše deník, přístroj je schopen poznat rozdíl mezi limonádou a nebezpečnou kyselinou. Pokud Emil 1 v testech obstojí, pak možná přispěje ke zrušení některých bezpečnostních opatření na letištích.


Shromáždění neonacistů v Hyde Parku v Praze 17.listopadu 2007, foto: Štěpánka Budková
Nad pražským Hyde Parkem na Palackého náměstí se smráká, píší Lidové noviny. Jediné prostranství v metropoli, kde může každý hlásat co chce, aniž by musel shromáždění dopředu ohlásit na magistrát, po třech letech existence asi zanikne. Zvláštní výsadu Palackého náměstí chce zrušit městská čtvrť Prahy 2, na jejímž území svobodný plácek leží. Radním Prahy 2 se nelíbí, že původně zamýšlený řečnický koutek se mění na prostor pro konání demonstrací, které blokují tamní hustou dopravu.


Vedení komunistické strany řeší, co před sjezdem se soudruhy, kteří se odmítají vzdát Marxe a Lenina, píší Hospodářské noviny. Tito „rudí rebelové“, často důchodového věku, totiž chystají revoluci, minimálně na stránkách svého "samizdatu" - časopisu Dialog, v němž spílají "sionistům a revizionistům" ve vedení strany a obviňují je ze zrady komunismu. Kdo Dialog vydává? "Marx-leninský proud v KSČM. Ve straně ale jdou po nás. A to si říkají demokrati," cituje deník starého muže, který Dialog nabízel na antiradarové demonstraci 17. listopadu v Praze za desetikorunu. Víc se prý bavit nechtěl. Podle Hospodářských novin se KSČM od plátku orazítkovaného srpem a kladivem distancuje. Ve straně o něj ale zájem je. Podle politologa Miroslava Mareše tvoří tzv. tvrdé jádro komunistů asi pět procent stranické základny.


Mladá Fronta Dnes se zaměřila na bydlení primátora Béma. Ten žije v jedné z nejluxusnějších částí Prahy, ve Vokovicích - za pronájem vily ale platí pouhých 22000 měsíčně. Normální cena v této lokalitě je přinejmenším dvojnásobná. Mladá fronta Dnes zjistila, že vila patří Bémovu kamarádovi z fotbalu, Zbyňku Karešovi. To by bylo sice v pořádku, kdyby Kareš nebyl majitelem firmy, která staví a obchoduje s luxusními nemovitostmi v Praze a kdy je jeho podnikání podle deníku přímo závislé na rozhodování pražských radních.