Přehled tisku

0:00
/
0:00

Deník Právo si všímá listopadového průzkumu stranických preferencí, který provedla agentura STEM, a pozice KDU-ČSL. Strana Jiřího Čunka je poslední, nebezpečně blízko pětiprocentní hranici volitelnosti, prostě outsider, připomíná list.

Deník Právo si všímá listopadového průzkumu stranických preferencí, který provedla agentura STEM, a pozice KDU-ČSL. Strana Jiřího Čunka je poslední, nebezpečně blízko pětiprocentní hranici volitelnosti, prostě outsider, připomíná list. Podle komentátora lidovci momentálně nemají naději, že se jim preference nějakým zázrakem zvednou. Jednak pro to není žádná vhodná politická příležitost, jednak jim chybí silný, charismatický předák typu Josefa Luxe. Potvrzení Čunka v předsednické funkci hned poté, co musel odejít z vlády, demonstrovalo neschopnost vidět dopředu, a také personální nepřipravenost. Najednou tu nebyl nikdo, kdo by v aféře vymáchaného vůdce plynule nahradil, píše list. Podle něj by ale bylo příliš jednoduché svádět nízké preference lidovců jen na maléry Čunka. Problémem je i to, že ačkoliv KDU-ČSL sedí ve vládě, její předvolební sliby se rozplývají jako pára. Veřejnost (bohužel pro lidovce) pak nezajímá, že je to třeba kvůli ústupkům v koaliční smlouvě, míní komentátor deníku Právo.


Lidové noviny se vracejí ke spolupráci písničkáře Jaromíra Nohavici s komunistickou Státní bezpečností. Podle listu je pochopitelné, že se Nohavica proti nařčení z udavačství brání - nikdo nechce v médiích figurovat jako udavač, ať už skutečně udával, nebo si jen myslel, že StB obalamutí známými informacemi, které už stejně věděla. Podle komentátora listu se ale písničkář při své současné obhajobě dopouští hned dvou chyb, když na svém webu tvrdí, že StB jeho výroky zkomolila. Zpěvák jednak zvolil metodu tvrzení proti tvrzení, která nikam nevede, jednak se brání pouze písemně - nekomunikuje s médii a nemůže tak zodpovědět otázky, které by veřejnost zajímaly. Lidové noviny připomínají loňský Nohavicův výrok o jeho vztahu k StB: "Pustil jsem se na území, které do smrti nebudu moci opustit." Deník soudí, že písničkář se teď na zmíněném území drží dobrovolně - svým mlčením.


Manželé Paroubkovi, foto: ČTK
Mladá fronta Dnes kritizuje rychlou jízdu předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, který v sobotu spěchal na svou svatbu do Mariánských Lázní. Podle komentátora bohužel Paroubek představuje svým chováním na silnicích český průměr. Riskantní a nezákonná jízda Paroubkova vozu je v naprostém souladu s jeho politikou, glosuje dále deník. Rychlost, hrubost, síla, frajerství, vychloubání a zapírání a tvrdý tah na cíl - byl jsem tam o hodinu dřív než obyčejný lidi - má stejnou cenu jako Paroubkovo vychloubání - kdo má takové příjmy jako já, pánové? Kdo jede rychleji? - píše komentátor a varuje, že taková silová jízda často končí havárií.


Mirek Topolánek
Nové komunikační strategie ODS si všímají Hospodářské noviny. Premiér Mirek Topolánek totiž čelí kritice z vlastních řad, že nedokáže dobře vysvětlit veřejnosti reformní plány. A tak ODS spustila rozsáhlou informační ofenzivu. Smysl reformy mají přiblížit půlstránkové inzeráty v novinách. V nich ODS například tvrdí, že snižuje daně a zadlužení země. Podle Hospodářských novin jsou ale některé slogany v inzerátech sporné. Například heslo "Rovná daň pro občany a firmy" už ale neříká, že tento bod se skutečně naplní až od roku 2009. Úbytek popularity své strany mohou jako první pocítit hejtmani ODS. Už za rok totiž budou krajské volby, ve kterých ODS obhajuje třináct ze čtrnácti hejtmanských postů, píší Hospodářské noviny.


Lidové noviny se vrací k oficiální návštěvě premiéra Mirka Topolánka v Bulharsku. Podle listu konec návštěvy zahaluje tajemství. Vládní letadlo mělo premiéra dopravit do vlasti nejbližší trasou. Ze Sofie ale letělo do rakouského Innsbrucku, kde Topolánek vystoupil a letadlo se do Prahy vrátilo bez něj. Podle časopisu Týden si premiér chtěl v Alpách soukromě zalyžovat. Odklon letadla měl ale vládní návštěvu prodražit o 150 tisíc korun. Letadlo totiž musí platit vysoké poplatky za přistání. Mluvčí vlády Jana Bartošová Lidovým novinám odpověděla, že si premiér v Innsbrucku vyřizoval pracovní věci. Časopisu Týden ale předtím tvrdila, že nebude komentovat Topolánkovy soukromé cesty.


Jiří Zlatuška, foto: ČTK
Předseda Strany zelených Martin Bursík chce do funkce ministra školství navrhnout senátora Jiřího Zlatušku. Na svých stránkách to uvádí deník Právo. Podle informací listu by mohl bývalý rektor Masarykovy univerzity nastoupit do úřadu už tento čtvrtek. Situaci by ale mohlo zkomplikovat středeční jednání týmu zelených, který na ministerský post prosazuje poslankyni Olgu Zubovou. Podle deníku Právo chce Bursík nominovat Zlatušku už ve čtvrtek proto, aby předešel nesouhlasu některých spolustraníků na zasedání republikové rady, které by se mělo konat v pátek.


Sochu Edvarda Beneše na Loretánském náměstí v Praze pomaloval někdo v noci z neděle na pondělí červenou barvou. Po celou dobu, kdy vandal hlavu sochy ničil, přitom ve vchodu do ministerské budovy, před kterou socha stojí, byli strážci ministerstva s policisty. Píší to Mladá fronta Dnes a Lidové noviny. V pondělí poškozenou sochu umyli veteráni, mimo jiné generál Josef Hercz. Přistavili si k Benešově soše třímetrové štafle a barvu za udivených pohledů a dotazů zahraničních turistů z bronzu umyli, uvádí Mladá fronta Dnes. Podle deníku ale ani viditelný rozruch kolem sochy nepřiměl nikoho z ministerstva, aby zjistil, co se před Černínským palácem děje. "Na sochu jsme vybrali peníze mezi lidmi a s ministerstvem se dohodli, že ji ohlídá. A teď s památkou na svého někdejšího šéfa nechce nic mít,"řekl listu veterán od Dunkerque Jan Horal. "Socha stojí na prostranství městské části. Ta ji má také chránit a pečovat o ni," uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová. Legionáři nečekali, až sochu uvede do původního stavu její majitel - Galerie hlavního města Prahy. Generál Josef Hercz byl před dvěma lety hlavním aktérem realizace díla. Podle něho sochu zřejmě nabarvili čeští neonacisté, uvádí Mladá fronta Dnes.


Americká společnost Walt Disney otevřela v Praze své centrum pro vývoj her do mobilních telefonů, všímá si Mladá fronta Dnes. Česká metropole se tak zařadí vedle Los Angeles, Tokia a Pekingu mezi nejvýznamnější taková vývojářská centra. Disney Mobile Games Studio očekává, že ročně vyprodukuje až deset nových mobilních her. Prahu si firma vybrala kvůli dobré nabídce schopných programátorů. Disney působí v Česku od roku 2005, kdy převzal tuzemskou vývojářskou společnost Living Mobile. Právě z ní počátkem listopadu Disney Mobile Games Studio vzniklo. Čtyřicet pracovníků už na vývoj her nebude stačit, a tak se během příštího roku počet zaměstnanců rozšíří na 60. V Česku Disneyho hry prodávají všichni tuzemští operátoři, píše Mladá fronta Dnes.