Přehled tisku

0:00
/
0:00

Připravované česko-americké smlouvy o umístění radaru americké protiraketové obrany v Česku by podle Lidových novin měly dát České republice právo kdykoliv požádat Američany, aby si radar odvezli. Smlouvy budou uzavřené na dobu neurčitou s tím, že je obě strany budou moci kdykoliv vypovědět, informuje list.

Připravované česko-americké smlouvy o umístění radaru americké protiraketové obrany v Česku by podle Lidových novin měly dát České republice právo kdykoliv požádat Američany, aby si radar odvezli. Smlouvy budou uzavřené na dobu neurčitou s tím, že je obě strany budou moci kdykoliv vypovědět, informuje list. S odvoláním na nejmenovaný zdroj deník uvádí, že Američané jsou si vědomi toho, že v případě dramatické změny politické situace v Česku je možné, že radar budou muset během několika měsíců odsunout. Výpovědní lhůta se má pohybovat mezi jedním a dvěma roky, informuje list. Do ČR by s radarem mělo přijít asi 200 Američanů, z toho okolo 120 vojáků, píší Lidové noviny s tím, že vybaveni by měli být jen lehkými zbraněmi. Deník dále uvádí, že aktivity radaru budou pod drobnohledem české armády, která bude mít k dispozici monitor, na němž uvidí totéž, co radar. V místě radarové stanice bude mít svou kancelář zástupce českého ministerstva obrany, uvádí list. Čeští a američtí vyjednavači, kteří jednali ve středu, se zatím shodli na zhruba polovině bodů v návrhu smlouvy. Je mezi nimi například pasáž o ochraně životního prostředí a to, že informace z radaru bude mít k dispozici vedle Američanů také česká armáda. Česká vláda letos zahájila s USA jednání o radaru navzdory nepříznivému veřejnému mínění.

Záměrem vlády investovat miliony korun do regionu, kde by měla stát radarová základna americké protiraketové obrany, se zabývá komentátor deníku Právo. Stamiliony korun, které vláda Mirka Topolánka rozhodla investovat do brdských vesnic, není nic jiného než úplatek, píše autor.


Dana Kuchtová
Na ministerstvu školství "zuří" podle komentáře Lidových novin boj o náměstky a o peníze. Nenechte si namluvit, že u náměstků jde hlavně o odbornost, vzkazuje autor komentáře čtenářům v souvislosti s nynějšími spory mezi lidovci a zelenými o ministryni školství Danu Kuchtovou. Komentátor hledá odpověď na otázku, proč lidovci na Kuchtovou "tlačí". Předsedkyně poslaneckého klubu KDU-ČSL Michaela Šojdrová vysvětlovala, že kvůli způsobu, jakým ministerstvo rozhoduje o dotacích z evropských peněz. Ty nejsou vůbec malé. Během šesti let to má být 130 miliard korun a část z nich zůstane (legálně) v rukou těch, kdo je budou spravovat. Proto není divu, že se koaličním partnerům nelíbí, že by o nich měl rozhodovat převážně Jaromír Soukup, náměstek nominovaný na ministerstvo školství zelenými," píše autor.


O reformně důchodů a záměrech ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase píše komentátor Hospodářských novin. Pozdě, ale přece: Petr Nečas odkryl část karet, s kterými chce hrát důchodovou partii. Kdyby se mu podařilo své vize prohnat parlamentem, už bychom nebyli jedinou zemí v regionu, kde třicátníci nevědí, jak se bude počítat jejich důchod, píše autor komentáře.


Agentura CzechInvest, která láká do Česka zahraniční investory, podle Hospodářských po šesti letech uzavřela pobočku v kalifornském Silicon Valley. Ačkoli vláda označuje za prioritu rozvoj informačních technologií a inovací, vyklidila země pozice v místě, které je vyhlášeným centrem právě pro tento typ podnikání, píše deník. "Pobočka v Silicon Valley byla jednou ze dvou kanceláří CzechInvestu v USA, druhé zastoupení máme v Chicagu. Tamní kancelář vykazuje lepší výsledky, proto jsme zastoupení v Silicon Valley uzavřeli,"řekl deníku ředitel CzechInvestu Roman Čermák. Nad odchodem z proslulého úkřemíkového údolíú se však podle listu pozastavují jak bývalí pracovníci CzechInvestu, tak i čeští diplomaté v USA. "Je to chyba," cituje list bývalého šéfa agentury Tomáše Hrudu, kterého na jaře odvolal ministr Martin Říman. "Kritika kalifornské pobočky neodpovídá našim zkušenostem a její dobré výsledky potvrzuje i výroční zpráva CzechInvestu z roku 2006,"řekl Hospodářským novinám Martin Dvořák, obchodní a ekonomický rada ambasády ve Washingtonu. Diplomaty zarazilo i to, že se o uzavření pobočky dověděli až z reakcí amerických firem, které se ji marně snažily zkontaktovat, píší Hospodářské noviny.


Češi by nejraději v novém trestním kodexu viděli snížení trestní odpovědnosti na 14 let, někteří i na 12. Podle deníku Právo to vyplývá z připomínek k návrhu nového trestního zákoníku, které lidé zaslali na ministerstvo spravedlnosti. Návrh se snížením hranice trestní odpovědnosti na 14 let počítá. Lidé také požadovali zavedení takzvané kumulační zásady, tedy sčítání trestů. Ta se ale v kodexu neobjeví. Za dva měsíce ministerstvo dostalo 330 podnětů. V řadě případů šlo o kuriozity, ale zhruba polovina nápadů byla podle informací Práva přínosných.


Na ministerstvu dopravy podle Hospodářských novin vznikl plán na to, jak konečně zařídit pořádek ve vlacích. Ve všech obyčejných rychlících, jejichž provoz si u Českých drah objednává právě ministerstvo dopravy, začnou čistotu hlídat inspektoři Drážní inspekce, kteří až dosud dohlíželi "jen" na bezpečnost na dráze, píše deník. Inspektoři teď budou mít podle listu nově na starost i čistotu interiérů, to, zda je na WC toaletní papír a tekoucí voda. Sledovat budou i to, jaké má vlak zpoždění nebo zda je ve vagonu alespoň 18 stupňů Celsia. Ministerstvo si od změny slibuje hlavně to, že vlaky budou čistší. "Jedna z podmínek, abychom lidi vůbec dostali do veřejné dopravy, je, že prostředí ve vlaku bude příjemné a čisté. A to se dá udělat hned a levně," je podle listu přesvědčen náměstek ministra dopravy Petr Šlégr. České dráhy pak budou na základě zjištění inspektorů za svá pochybení, třeba i za špinavý vlak, dostávat od ministerstva pokuty. "Ministerstvo dopravy, jako objednavatel našich služeb, má právo kontrolovat dodržování podmínek smlouvy a to se týká i čistoty vozů,"řekl Hospodářským novinám Radek Joklík z tiskového oddělení Českých drah.


Tajní policisté nejvíce sedávali v hledišti při Cimrmanově hře Lijavec a zapisovali si do notesů. Svá odhalení pak shromáždili ve spisu Sprcha, který v archivech Státní bezpečnosti prostudovala Mladá fronta Dnes. Proč nejvíce sledovali hru z roku 1982 je pochopitelné. Lijavec totiž paroduje špehování lidí a udavačské metody tajné policie. Například jeden z agentů-diváků si zapsal: "Paroduje práci Stb zesměšňujícím způsobem, což má patřičný negativní dopad na obecentstvo." Kvůli této jediné protirežimní hře divadla Járy Cimrmana začala Stb Zdeňka Svěráka odposlouchávat a sledovat. Také se ho snažila získat ke spolupráci, což se jim nepodařilo, informuje Mladá fronta Dnes.