Přehled tisku

0:00
/
0:00

Evropa po celé generace sází na systém sociálního státu a teď se ukazuje, že neví, jak z něj postupně vycouvat, píše komentátor Mladé fronty Dnes v zamyšlení nad reformou veřejných financí. Podle něj ten, kdo tvrdí, že český sociální stát je možné vydržovat dál bez podstatných změn, lže.

Evropa po celé generace sází na systém sociálního státu a teď se ukazuje, že neví, jak z něj postupně vycouvat, píše komentátor Mladé fronty Dnes v zamyšlení nad reformou veřejných financí. Podle něj ten, kdo tvrdí, že český sociální stát je možné vydržovat dál bez podstatných změn, lže. Zároveň ale lže také ten, podle nějž reformy všechno vyřeší a každý si nakonec polepší. Copak máme skutečně zdravotnictví zadarmo, když každý ví, že statisíce lidí si připlácejí na léky? - ptá se. Všichni to víme a všichni se pořád tváříme, že je něco zadarmo. Není a nebude. Češi si podle autora komentáře stejně jako Němci, Francouzi, obyvatelé Skandinávie i dalších zemí prostě navykli, že od všeho je tady stát. Reforma je milimetrový krůček k tomu, jak změnit pohled lidí na život u nás. Na život, který bude tvrdý. Na příští život bez velké péče sociálního státu. Ať udělají politici cokoliv, vždy na to podle komentátora vzhledem k nastavenému systému někdo doplatí. A pokud nedoplatí, nepůjde o potřebné změny, píše komentátor Mladé fronty Dnes.


Foto: ČTK
Komentátor Lidových novin se zabývá požadavkem iniciativy Ne základnám, která žádá, aby polovina státních prostředků určených na kampaň o radaru na českém území připadla odpůrcům radaru. "Dostali snad odpůrci českého členství v EU polovinu z peněz určených na státní projekt?" diví se autor. Naopak údajně chápe brdské starosty, kteří za možnou výstavbu radaru žádají peníze a "morální" kompenzaci. "Starostové obcí u radaru na Aljašce by si počínali stejně, vždyť promarnit šanci na peníze pro vlastní voliče je politická sebevražda," glosuje komentátor Lidových novin.


Noviny také komentují nominaci bývalého šéfa České národní banky a někdejšího premiéra Josefa Tošovského do čela Mezinárodního měnového fondu. Komentátoři se věnují zejména tomu, že kandidáta do prestižní funkce nominuje Rusko, zatímco Česká republika zřejmě podpoří favorita Evropské unie. Deníky si všímají Tošovského odbornosti, ale také jeho dřívějšího členství v KSČ i údajné spolupráce se Státní bezpečností.

Především platí, že pokud jeho konkurenta Francouze Dominiqua Strausse-Kahna podporuje francouzský prezident, Evropská unie a Spojené státy, nemá cenu hnát se do ztraceného souboje. Zvláště když nečekanou nabídku vytasilo Rusko, se kterým zrovna máme radarovou při, glosují události kolem bývalého guvernéra ČNB Hospodářské noviny. Nakonec tu podle nich zbude jeden závěr a jedna otázka - Josef Tošovský si připíše do svého životopisu důležitou řádku, že se o něm uvažovalo v souvislosti s velevýznamnou funkcí, a hodně lidí se bude ptát: Proč ti Češi, když už se k němu otočili zády, nebyli vůči bankéři jeho formátu alespoň o chlup zdvořilejší?

I dnes mohou ekonoma jeho příznivci hájit slovy o nezpochybnitelné odbornosti, míní Lidové noviny. Záleží na tom, jestli své schopnosti používal ve službách komunistické rozvědky nebo cizí mocnosti? Panu Tošovskému zjevně ne, soudí list. Pokud bývalý předseda vlády odmítá mluvit s médii, je to velmi neobvyklé. Avšak pokud přijme kandidaturu na šéfa MMF, aniž by svůj krok konzultoval s vládou země, které je občanem, dá se mluvit přinejmenším o hlouposti, pokračuje komentátor. A dodává, že pokud snad myslel svou kandidaturu vážně, sám se svým postupem diskvalifikoval. MMF nepotřebuje ve svém čele naivního "odborníka", jehož loajalita je ekonomicky řečeno volatilní nebo eufemisticky řečeno sporná. A Česká republika takového člověka naprosto správně nepodpoří, poznamenává deník.

Tošovského kandidaturu mohou podle deníku Právo vládní kruhy vnímat jako pomstu za radar. Tošovský se výkonným ředitelem MMF nejspíš nestane, mnohem větší šance má společný kandidát EU. V Česku se ale najde mnoho lidí, kterým naskočí pupínky při pouhé představě, že by se mu takové pocty mohlo dostat. Muž s oceněním Evropského manažera roku 1994 a Evropského bankéře roku 1995 podle listu vadí politicky. Především byl od roku 1976 členem KSČ a z titulu své funkce vysoce postaveného úředníka, a tedy i poradce mocných, zřejmě spolupracoval s StB. Kritici mu vytýkají ale například i to, že v době svého premiérství přilákal údajně pochybné investory. Nikdo není doma prorokem, míní autor sloupku. Bankéř je nyní doma ve Švýcarsku a ruskou kandidaturu přijal s povděkem, byť věděl, že tím své bývalé bratry v triku naštve. Oni by ho nenominovali nikdy. Moc toho pamatuje, uzavírá deník Právo.


Foto: Štěpánka Budková,  Radio Prague International
Ministr financí Miroslav Kalousek podle Hospodářských novin nezískal podporu pro svůj návrh nesnižovat v roce 2009 sazbu daně z příjmu fyzických osob. Reforma počítá se snížením daně v roce 2009 na 12,5 procenta. Kalousek navrhuje zachování patnácti procentní daňové sazby a kompenzaci vyššími slevami na dani. Roční úspora by tak prý byla patnáct set až dva tisíce korun vyšší. Výhodnější varianta pro lidi s příjmy do třiceti tisíc, která by byla zároveň stejně ohleduplná k rozpočtu podle Kalouska neexistuje. ODS ale s touto variantou nesouhlasí, doplňují Hospodářské noviny.


Dvojitého povýšení využili dva náměstci policejního prezidenta - Ivan Bílek a Tomáš Kužel, zjistila Mladá fronta Dnes. Bílek má na starosti uniformovanou policii, Kužel je ekonomickým náměstkem. Oba původně nesplňovali podmínky pro místo náměstka policejního prezidenta. Vedli okresní policejní ředitelství a byli zařazeni do deváté tarifní třídy. Oba pak vyhráli konkurzy na místa zástupců krajských policejních ředitelů, tím se dostali do desáté tarifní třídy a vzápětí se přihlásili do konkurzu na náměstky policejního prezidenta. Post náměstků je totiž v jedenácté tarifní třídě a služební zákon skok o dvě třídy zakazuje. Stejný postup využil i nově jmenovaný šéf dopravní policie Martin Červíček, připomíná Mladá fronta Dnes. Ten původně vedl kriminální policii v Náchodě, pak byl povýšen do funkce policejního rady na prezídiu. Tím splnil podmínky uchazeče konkurzu na ředitele dopravní policie a ve stejný den se do něj také jako jediný přihlásil. O dva dny později funkci dostal, uvádí Mladá fronta Dnes.


Tzv. Kubiceho zpráva dělí lidi na Židy a ostatní, píše deník Právo. Jednou z osob, které dokument Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu označuje za Žida, je advokát Tomáš Sokol. Ten na autora zprávy podal žalobu k Městskému soudu v Praze. Podle předsedy sněmovního výboru pro bezpečnost Františka Bublana to svědčí o xenofobii a je proti základním lidským právům.


První pivo prý připomínalo kaši a vzniklo pravděpodobně náhodným vykvašením zapomenutého obilného jídla smíchaného s vodou, píší Lidové noviny. Podle listu se archeologové dlouho domnívali, že kolébkou piva byl Egypt. Pozdější nálezy ukázaly, že ho znali už staří Sumerové. Je zajímavé, že kvašený nápoj z obilniny vznikl nezávisle na sobě na různých místech země. V jihovýchodní Asii se pilo pivo rýžové, v některých oblastech Afriky kvašený nápoj z prosa a v Americe pivo z kukuřice, uvádějí Lidové noviny.