Přehled tisku

Zleva: Miroslav Kalousek, Michal Hašek a Jiří Paroubek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Deníky se v komentářích věnují průběhu a výsledkům jednání koalice o reformě veřejných financí. Navržené snižování daní je čisté politikum, myslí si Hospodářské noviny. ODS chce podle listu splnit volební slib, ale činí tak nepřehledně a komplikovaně.

Zleva: Miroslav Kalousek, Michal Hašek a Jiří Paroubek, foto: ČTK
Deníky se v komentářích věnují průběhu a výsledkům jednání koalice o reformě veřejných financí. Navržené snižování daní je čisté politikum, myslí si Hospodářské noviny. ODS chce podle listu splnit volební slib, ale činí tak nepřehledně a komplikovaně. Celá reforma je málo ambiciózní, takže se dluh na chvíli sice přestane zvětšovat, ale nijak zásadně se nezmění, míní komentátor. Důsledky schválení či neschválení tak podle něho budou hlavně v politické rovině, kde se rozhodne, zda padne vláda. Celá debata nad reformním "batohem" je podle listu dalším apelem ke změně volebního zákona, která by dovolila vznik silných vlád. Kdyby dnes neměli moc sto první poslanci, mohli jsme sledovat mnohem zajímavější diskuzi, která by snad mohla reformu vylepšit, myslí si Hospodářské noviny.

Deník Právo se pozastavuje nad tím, proč vláda podobu reformy financí dojednávala ve spěchu na poslední chvíli před schůzí sněmovny. Předseda ODS věnoval čas přebalování a nynání, předseda lidovců zápasil se svým korupčním obviněním a šéf zelených šplhal po horách v Pákistánu. Reforma počkala, míní komentátor. O smysluplné reformě podle listu nemůže být ani řeč, protože se nedotkne jen lidí s vysokými příjmy. Tento špatný a nebezpečný batoh se sněmovnou asi těsně protáhne pomocí odběhlické firmy Melčák a Pohanka. Výmluvnější visačku na onom díle si nelze ani představit, glosuje deník Právo.

Reforma financí je podle Lidových novin smyslem existence nynější vlády, ale i opozice. Veškerou svou politiku založila totiž opozice na tvrzení, že změny nejsou nutné. Odpor ke každé podstatnější změně je základním rysem politiky ČSSD, protože strana má dosud jen program napsaný týmem Miloše Zemana, myslí si komentátor. Podle něj není Paroubek schopný modifikovat tento program podle svých představ a politických okolností a opozice na to pak doplácí v parlamentu.


Martin Bursík (vlevo) a Jiří Paroubek, foto: ČTK
Podle Mladé fronty Dnes by v každé slušné zemi byl předsedou sněmovny předseda nejsilnější opoziční strany, tedy v Česku předseda ČSSD Jiří Paroubek. O to, že nejsme v politice slušnou zemí, se ale velkým dílem přičinil právě i Jiří Paroubek, píše list. Podle něj měl Paroubek po volbách ustoupit vítězné ODS a dostal by tak křeslo předsedy Sněmovny hned druhý den. Nebyl by to ale teflonový Paroubek, kdyby si nutnost výměnného obchodu připustil. Naopak vyhrožuje tím, že bude praktikovat jakousi vlastní zahraniční politiku, a vrazí tak Topolánkovi vývrtku do zad v době zvlášť choulostivé, v době českého předsednictví Evropské unie, myslí si Mladá fronta Dnes. Paroubek do čela dolní sněmovny patří, ale musí řádně zaplatit, uzavírá komentář.


Návrhu ministra Cyrila Svobody, aby katolíci odváděli jedno procento ze svého platu církvi, se věnuje komentář Lidových novin. Podle něj je návrh pokusem o ofenzivu uvnitř církve, aby nemusela čekat na dohodu se státem o ekonomické samostatnosti. Předseda České biskupské konference Jan Graubner se Svobodovým návrhem nesouhlasí, protože ho děsí, že by katolíci mohli kontrolovat tok svých peněz, myslí si list. Návrhu se podle něj dá vytknout jen načasování, protože nynější vláda má šanci se s církví na osamostatnění financování domluvit.

Podle Hospodářských novin je nápad Cyrila Svobody správný, mravný a odvážný. Když dvanáct let před ním totéž napsal konzervativní komentátor Richard Štencl, sklidil už tehdy kritiku, připomíná komentář. Katoličtí ekonomové mají pochopitelnou obavu, že by se církev ukázala jako až příliš málo početná, proto dávají přednost bezpečné státní jistotě, myslí si Hospodářské noviny.


Ministerstvo obrany vede spor s rakouskou zbrojovkou Steyr, která má dodat transportéry za 20 miliard korun a splnit tak největší armádní zakázku v historii České republiky. Ministerstvo po zbrojovce požaduje dodání modernější radiostanice, pře se se zbrojovkou o funkci kanonu transportérů a satelitní navigaci. Píší to Lidové noviny. Zbrojovka tvrdí, že dodání modernější radiostanice do transportérů by zvýšilo cenu o 180 milionů korun, což je podle ministerstva neúměrné. Spor se vede také o kanon, který údajně při střelbě vzad nesplňuje parametry sjednané ve smlouvě. Největší problém je ale podle listu se satelitním systémem. Steyr nyní zjistil, že nemůže dodat armádní navigační systém, který na rozdíl od civilního funguje bez rušení a bez uměle vypočtené chyby, píše list. Americká vláda totiž prý systém dodává pouze na základě mezivládní dohody, která zatím nebyla podepsána. Ministryně obrany Vlasta Parkanová měla v pondělí informovat o potížích členy vlády, na poslední chvíli ale rozhodla materiál z jednání vlády stáhnout. "Do materiálu ještě zpracováváme dílčí změny. Ministrům ho předložíme na některém z příštích zasedání," uvedl mluvčí ministerstva Andrej Čírtek. Šéfa sněmovního výboru pro obranu Jana Vidíma informace zřejmě překvapily. "Vadí mi, že se to dozvídám od novinářů, a ne přímo od paní ministryně,"řekl Lidovým novinám.


Počet nově zakládaných firem v České republice roste podle Hospodářských novin raketovým tempem. Loni vzniklo podle statistik společnosti Dun & Bradstreet nejvíce akciových společností za posledních šest let, přes 1200. Trend pokračuje i letos, kdy do začátku srpna vznikla akciovek už skoro tisícovka. Tedy zhruba stejně jako předloni za celý rok. V průměru tak na jeden den vznikají čtyři akciové společnosti, píše deník. Rekordně podnikatelé v poslední době podle listu zakládají i menší společnosti s ručením omezeným. Těch za loňský rok přibylo více než 15.500. Stoupající zájem o podnikání pozorují například i banky. "Letos je žádostí o úvěry pro podnikatele a malé firmy zhruba o deset procent více než loni,"řekla Hospodářským novinám Simona Můčková z tiskového oddělení České spořitelny. Zvýšený zájem je podle banky způsoben i větší dostupností úvěrů. Podíl na boomu akciových společností a s. r. o. společností měly podle deníku nejenom technologické firmy jako například Sun Microsystems, kterých loni do Česka přišlo několik desítek. "Mnoho firem, které teprve plánují expanzi do Česka, si zde nejprve založí s. r. o.," cituje analytika Raiffeisenbank Aleše Michla. Čeští živnostníci si k názvu svých firem přidávají stále častěji koncovky s. r. o. či a. s. ze dvou důvodů: kvůli chystanému rozšíření podnikání za hranice a také kvůli zvýšení důvěryhodnosti. "Akciová společnost, která má větší základní jmění, je jistějším partnerem pro obchodníky i případné investory,"řekl Hospodářským novinám jeden z podnikatelů, který si nepřál být jmenován. Celkem loni vzniklo 85.000 nových firem, téměř o 6000 víc než v roce 2005. "Není přitom důvod k tomu, aby tento boom letos zpomalil. Hospodářství stále roste,"řekl Hospodářským novinám analytik Patria Finance David Marek.


Mladá fronta Dnes se přesvědčila, že věk v hernách není problém - zahraje si i školák. Obsluha heren během testu omlouvala přítomnost patnáctiletého chlapce typickými výmluvami: že vypadal starší, že si nezletilého hráče nevšimli a podobně. Porušili tím ale zákon a riskovali tak pokutu tři sta tisíc korun. Ze tří měst, kde pokus probíhal - v Praze, v Ústí nad Labem a v Kladně - vyšlo jen Ústí s čistým štítem. Ze všech čtyř heren chlapce bez předložení občanského průkazu vyhodili. Nejhůř dopadla Praha - mohl si zahrát ve třech hernách.