Přehled tisku

0:00
/
0:00

Ministr financí Miroslav Kalousek je spokojený s českým velvyslancem při Evropské unii Janem Kohoutem a je prý "mimořádně rozpačitý" k diskusi o jeho odvolání. Pokládal by za bezpečnější mu prodloužit mandát a neriskovat tak průběh českého předsednictví Evropské unii. Řekl to v rozhovoru pro deník Právo.

Ministr financí Miroslav Kalousek je spokojený s českým velvyslancem při Evropské unii Janem Kohoutem a je prý "mimořádně rozpačitý" k diskusi o jeho odvolání. Pokládal by za bezpečnější mu prodloužit mandát a neriskovat tak průběh českého předsednictví Evropské unii. Řekl to v rozhovoru pro deník Právo. "Pokládám pana Kohouta za mimořádně kompetentního velvyslance. Kdyby tady byla připravena osobnost, u které by byla jistota, že změna bude k lepšímu, tak bych pro to snad měl ještě porozumění. Ale ta diskuze, která se - pro mě z nepochopitelných důvodů - vede v médiích, ukazuje, že připravená osobnost tu není, že se hledá," uvedl Kalousek. Pozice velvyslance v Evropské unii podle něho bude ještě důležitější v období českého předsednictví a nesouhlasí proto s tím, že se krátí mandát někomu, kdo podle něho stálé zastoupení v Bruselu vede kompetentně. Kohout by měl z Bruselu odejít nejpozději na konci letošního roku, funkční období mu přitom vyprší až v květnu 2008. Podle místopředsedy vlády Alexandra Vondry chce vláda výměnu provést kvůli českému předsednictví EU, aby se mohl jeho nástupce v Bruselu "usadit" a plně připravit na náročné období českého předsednictví, připomíná deník Právo.


Rozhodnutí státního zastupitele obžalovat bývalou prokurátorku z procesu s Miladou Horákovou je správné a má smysl. Shodují se na tom komentáře Mladé fronty Dnes a Práva. Podle Mladé fronty Dnes je dobrá zpráva, že bývalá prokurátorka v procesu s Miladou Horákovou Marie Brožová-Polednová jde k soudu. Proces podle komentátora může pomoct všem lidem pochopit, co je to vražda. To hlavní panstvo komunistického teroru ale leze do dějin bez trestů, bez odsudku. Jejich pohrobci jsou drzí v parlamentu a svých katovských myší se ani nezastanou. KSČM by měla říci: "naše vrahounská revoluce věšela správně. Ale rudí sirotci dnes jen nevinně čučí a tváří se jak svatý utřinos: vraždili jsme, ano, ale marxučení máme pěkné," glosuje list.

Komentátor deníku Právo si klade otázku, zda má vůbec smysl soudit tak starého člověka, jako je bývalá prokurátorka Polednová, když po spáchání skutku uplynulo už 57 let. Podle něho to má zásadní smysl, protože je třeba pojmenovat zlo soudním rozhodnutím a ukázat, že za zločiny a podílnictví na nich nikdo soudu a případnému trestu neujde. V souzení vězeňských dozorců, prokurátorů a podobných opor komunistického režimu mají však české soudy pasivní skóre. Buď je osvobodily, nebo jim dovolily soudu se vyhýbat až do jejich fyzického konce, píše list. Zatímco ale v prvním případě to podle něho mohlo být skutečně pro nedostatek důkazů, to druhé je neomluvitelné, míní. Podle komentátora Práva se také nabízí rozhořčené srovnání případu Horákové s právě ukončenou třináctiletou kauzou Yekty Uzunoglu, který byl obviněn z několika zločinů včetně vraždy a mučení. To by však byla urážka jak oné statečné ženy, které se žádného soudu nedostalo (a také za co vůbec?), tak českých soudů, tvrdí. V případu Uzunoglu totiž soudy sice pracovaly trestuhodně pomalu, ale jejich závěrem bylo zproštění viny. Horáková a tři její spoluzavraždění na takový soud štěstí neměli, uzavírá komentář.

Bývalá prokurátorka v procesu s Miladou Horákovou Ludmila Brožová-Polednová, kterou minulý týden státní zástupce obžaloval z účasti na vraždě, cítí obvinění jako křivdu. Tvrdí, že neudělala nic špatného, píší Lidové noviny. "Podle mě všichni odsouzení dělali protistátní činnost, na tehdejší poměry, činnost proti nám,"řekla Polednová listu. Proces s Horákovou byl podle ní veřejný, aby zastrašil lidi a zastavily se útoky proti státu, uvedl deník. Vinu prý vůbec necítí. "Vždyť byla studená válka, životy padaly na obou stranách. Horáková doznávala trestnou činnost, zakládání protistátních skupin. Dělala něco, co neměla,"řekla Polednová. Dnes asi šestaosmdesátiletá Polednová je jedním ze dvou posledních žijících aktérů procesu s Miladou Horákovou. Podle dřívějšího vyjádření Jana Srba, mluvčího Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, který žalobu připravil, byla mezi prokurátory zařazena proto, aby jako žena obžalovala ženu. Podle policie nebyl proces řádně veden ani podle tehdejšího práva. Horáková byla jedinou ženou popravenou v komunistickém Československu z politických důvodů. Polednová je obviněna ze spolupachatelství na vraždě a hrozí jí až patnáctiletý trest vězení. Nikdo jiný z těch, kteří se na procesu podíleli, se před soud zatím nedostal, připomínají Lidové noviny.


Yekta Uzunogla,  foto: ČTK
Lidové noviny blahopřejí kurdskému podnikateli Yektovi Uzunoglu k zproštění obžaloby. Méně už ovšem lze blahopřát občanům naší země, ve které se tento odpuzující případ odehrál, píše list. Podle komentátorky bylo na případu nejděsivější zřejmé zaujetí vyšetřujících policistů, ale i "strašlivé právní chyby a nečinnost dozorujícího prokurátora". To, že nevinný člověk strávil dva a půl roku ve vazbě i další prohřešky proti trestnímu řádu, si lze těžko vyložit jinak, než že se vše dělo záměrně nebo že prokuratura a státní zastupitelství o případ vůbec nedbaly. Pokud se příslušní ministři spokojí větou - konec dobrý, všechno dobré, pak je naopak mnohé velice špatně, uzavírá komentátorka Lidových novin.


Foto: ČTK
Noviny si ve svých komentářích také všímají zdražování mléka a mléčných výrobků. Příčina je jednoduchá, píší Hospodářské noviny. Nenasytný čínský trh kromě obilí polyká i obrovské dodávky sušeného mléka. Dvě a půl miliardy lidí z budoucích hospodářských supervelmocí tlačí Evropu, aby se s nimi podělila o své bohatství, poznamenává list. Evropská unie, známá svými přebytky, se stává dvorním dodavatelem nejlidnatější země světa. Cena jde nahoru v Británii, Německu i Česku, píše list, který to pokládá za projev současné globalizace. Když si Číňané oblíbí mléčné pochutiny, zdraží to sýry českým domácnostem, popisují Hospodářské noviny zákonitosti světového trhu. Podle listu z toho vyplývá poučení, že i evropské zemědělství se může obejít bez dotací a vývozních podpor. Podnikatelé jsou totiž schopni vyrobit kilo sušeného mléka za 40 korun a prodávat v Číně za trojnásobek. Lidé platí za zvýšení cen jednak v obchodě, jednak na podporách pro rolníky. Pokud se k zdražování mléčných výrobků přidá růst cen dalších potravin - pečiva, vepřového masa, oleje - lidé se začnou ještě hlasitěji ptát politiků, proč vlastně mají připlácet farmářům dvakrát, shrnují Hospodářské noviny.


Němečtí piráti silnic jezdí s českými řidičskými průkazy. Deník Právo cituje ze žádosti německého ministerstva dopravy, aby česká vláda pozastavila platnost čtyř tisíc řidičských průkazů vydaných německým občanům v Česku. Jedná se zpravidla o šoféry, kteří ve své zemi o řidičské oprávnění přišli a nové dostali u nás. Podle evropské směrnice o řidičských průkazech totiž policisté jednoho státu nemohou zastavit platnost průkazu vydaného v jiném státě. A získat oprávnění v jiné zemi není nijak složité stačí povolení k trvalému nebo přechodnému pobytu.