Přehled tisku

0:00
/
0:00

Polský lobbista Jacek Spyra Mladé frontě Dnes řekl, že od českého podnikatele Andreje Babiše nechtěl podvodně vylákat deset milionů korun. Podle Spyry nešlo v tomto případě o korupci ani vydírání, ale o cílenou provokaci, kterou řídily polské zpravodajské služby.

Polský lobbista Jacek Spyra Mladé frontě Dnesřekl, že od českého podnikatele Andreje Babiše nechtěl podvodně vylákat deset milionů korun. Podle Spyry nešlo v tomto případě o korupci ani vydírání, ale o cílenou provokaci, kterou řídily polské zpravodajské služby. Měla prý případně posloužit jako důkaz při arbitráži v kauze Unipetrol. "Bylo to připravované jako provokace. A já jsem byl vybrán, abych navázal s Babišem kontakt a získal jeho důvěru. Cílem akce bylo získat důkazy, že Babiš používá při své práci formu úplatků,"řekl listu Spyra. Pokud by se Babiše podařilo natočit, jak poskytuje úplatky, využila by to polská strana v arbitráži o 22 miliard korun. Peníze požaduje Babišova firma Agrofert za to, že polská společnost PKN Orlen nedodržela dohodu při privatizaci Unipetrolu. Podle Spyry akce s úplatkem nevyšla, protože Babiš byl rychlejší a včas se obrátil na policii, píše Mladá fronta Dnes. Spyra majiteli společnosti Agrofert Andreji Babišovi údajně nabízel, že ho za úplatek deset milionů korun zbaví problémů s jeho vyšetřováním v Polsku. Prý mu řekl, že v Polsku mají vysocí státní představitelé zájem na jeho kriminalizaci a že může tuto snahu zastavit. Agrofert na něj proto podal trestní oznámení. Kriminalisté lobbistu zadrželi přímo na schůzce, na které měl zástupce firmy Spyrovi peníze předat.


Úřady chystají bič na drobné zloděje - elektronický registr přestupků. Jak uvádějí Hospodářské noviny, ministerstva vnitra a spravedlnosti chtějí vést seznam lidí, které policisté mohou jen pokutovat. Pokud totiž škoda nepřesahuje pár tisíc, jde jen o přestupek. Ty by se nově podle představ obou ministerstev sčítaly. Úředníci se zatím nedohodli, jak by registrované recidivisty trestali. Jednou z možností je princip dvakrát a dost. To by ale podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila příliš zdržovalo už tak zatížené soudy. Nejpravděpodobnější tak je, že za každý další přestupek budou vyšší tresty, například pokuty. Založení registru může zabránit i velké tragédii. Noviny připomínají čtyři roky starý případ muže, který dlouhodobě terorizoval jihočeskou obec. Protože ale přitom páchal jen přestupky, úřady proti němu nemohly zasáhnout. Muž nakonec zastřelil tři lidi.


O bezmoci úřadů, tentokrát v případě bodového systému, píší Lidové Noviny. Lidé, kteří využívají firemní auta, totiž našli způsob jak body obejít. Taková firma má několik společníků a desítky či dokonce stovky zaměstnanců. Když majitel překročí rychlost, policisté mají k dispozici fotografii auta. Nemohou ale prokázat, kdo ho řídil. Předvolaný řidič pak řekne, že nebude vypovídat, protože za volantem seděla osoba blízká. To je například právě společník. V zákoně chybí povinnost oznámit, kdo firemní vozidlo řídil. To bývá sice zdokumentováno v knize jízd, tu ale úřady požadovat nemohou. Například v Německu je to jinak. Pokud tam řidič policii neřekne, kdo seděl při přestupku za volantem, musí si povinně vést knihu jízd. I když je jen soukromá osoba.


Čeští turisté, kteří cestují s tzv. rychlopasem, mohou mít problém v některých zemích, například Thajsku nebo Egyptě. Řada mimoevropských zemí totiž požaduje, aby pas platil ještě půl roku po opuštění státu. Rychlopasy, tedy cestovní doklady, které lze pořídit ve zkrácené lhůtě, se však vydávají s platností právě jen na půl roku. Píše to deník Právo. "Víme o tom, že český turista dostal po příletu do Thajska razítko do pasu Nežádoucí osoba,"řekl deníku Ivan Hotěk z thajského velvyslanectví v ČR. Podle něj nejde jen o problém rychlopasů, ale stát se to může každému, kdo má platnost pasu kratší než šest měsíců. Možné problémy s tímto druhem pasů potvrdila i mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová. "Rozhodně nedoporučujeme cestovat do vzdálenějších destinací na pasy platné půl roku,"řekla Právu. Podle mluvčího ministerstva vnitra Petra Vorlíčka představují tyto pasy asi deset procent ze všech vydaných cestovních dokladů za loňský rok.


Vytvoření hlukových map České republiky se protáhlo, píší Hospodářské noviny. Ekologické organizace tvrdí, že termín pro všechny členské státy Evropské Unie byl třicátého června. České ministerstvo zdravotnictví ale mapy vypracuje nejprve v září. Zmapování míst, kde je nejméně ticho, má pomoci obyvatelům, které obtěžuje například hluk ze silnic, železnic nebo letišť. Na základě těchto podkladů totiž mají úředníci naplánovat změny. Hluk může uškodit zdraví až čtyřiceti procent evropské populace. Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že má čas do konce letošního roku. Část map už mají prý úředníci k dispozici. Celý projekt se zdržel kvůli tomu, že firma Ekola Group, která získala část této státní zakázky za 42 milionů korun, se kvůli neshodám odvolala k antimonopolnímu úřadu, uvádějí Hospodářské noviny.


Organizované gangy vykrádají české památky ve velkém. Informuje o tom deník Právo. Policisté jsou na skupiny, které kradou na objednávku, krátcí. V nadsázce říkají, že za chvíli už v Česku nebude co brát. Jen za první pololetí letošního roku totiž bandy vykradly přes sto historických památek, policisté dopadli jen pětinu pachatelů. V módě jsou teď krádeže smírčích křížů. Ty často končí na zahrádkách v Německu. Stávají na odlehlých místech, takže lidé jejich zmizení zaregistrují až po delší době, uvádí deník Právo.