Přehled tisku

Pražský hrad
0:00
/
0:00

V boji o prezidentský trůn nečekají Českou republiku podle komentáře Mladé fronty Dnes šlechetné souboje, ale obyčejná plebejská politická rvačka. Jako by se prastarý étos noblesy zdejšího prezidentského majestátu začal propadat do obecné politické žumpy, píše autor komentáře.

Pražský hrad
V boji o prezidentský trůn nečekají Českou republiku podle komentáře Mladé fronty Dnesšlechetné souboje, ale obyčejná plebejská politická rvačka. Jako by se prastarý étos noblesy zdejšího prezidentského majestátu začal propadat do obecné politické žumpy, píše autor komentáře. Připomněl, že možný prezidentský kandidát Jiří Dienstbier nazval současnou hlavu státu Václava Klause všeználkem a že Klaus nezachoval nadhled a ústy svého herolda Dienstbierovi uraženě odpověděl. Funkce hlavy státu je zde občanstvem vnímána jaksi jako majestát. Ten neformují osoby do něj vstupující. Naopak: majestát sám modeluje jejich postavení u lidu. Postavy mizí, prezidentský zlatoháv zůstává. Mýtus hradního pána působí sice trochu komicky, ale je symbolem čehosi dlouhodobého nad okamžitými umazanými politickými hádkami, napsal autor komentáře.

Dienstbierův profil pod názvem "Jiří Dienstbier, muž neúspěšných návratů" otiskují Hospodářské noviny. Komentátor Práva v souvislosti s prezidentskou volbou předpovídá, že lidovcům, zeleným a nezávislým senátorům se jen těžko podaří shoda na společném vyzyvateli Klause s ČSSD a komunisty. Zavánělo by to u jedněch zradou současné koalice, u druhých přihlášením se k nepravicovosti, a to v polovině vládního cyklu patrně nedokážou, píše autor.


Hospodářské noviny komentují přípravu reformy veřejných financí a postoje ODS v této věci. Podle autora komentáře je stále zjevnější, že brzdou či dokonce hrobařem reforem je sama ODS, která podcenila jejich přípravu a věcnou diskusi o programu. Neustálé přešívání batohu není výsledkem tlaku ze strany menších koaličních partnerů nebo přeběhlíků, ale výhradně opatrnictví, pnutí a rozbrojů uvnitř největší vládní strany. Proč to tak je? Ukazuje se, že bez kompetentního ekonoma - kouče s politickým nadáním a autoritou, se reformy dělat nedají. ODS takový člověk zoufale chybí. Její předseda (a premiér) potřebné znalosti nemá a nedokáže přesvědčit, že se bez nich obejde, píše autor komentáře v Hospodářských novinách.


Stížností zaměstnanců na vedení české pobočky obchodního řetězce Plus-Discount si ve svém komentáři všímá Mladá fronta Dnes. Zákoník práce je prý prodavačům platný jak mrtvému zimník. Situaci pracovníků řetězce by ale mohla vyřešit odboráři proklínaná neviditelná ruka trhu. Ždímání zaměstnanců v obchodech není ničím zvlášť překvapivým, avšak co se děje v řetězci Plus, je mimořádné, píše komentátor. O tom, jak se dodržuje zákoník práce, by si měl možná s nějakým prodavačem promluvit šéf odborové centrály Milan Štěch. Firemní odborová organizace totiž sepisuje petice "všem šéfům a svatým" zcela bez výsledku. Zaměstnanci se zastání sociálního státu dovolávají marně, upozorňuje deník. Zasáhnout by však mohla neviditelná ruka trhu. Odchody zaměstnanců a jejich nespokojenost se nemohou neprojevit na ekonomické výkonnosti, míní list. Poukazuje na to, že tržby řetězce začaly s příchodem nového vedení klesat, ačkoli maloobchodní obrat v Česku dramaticky roste. Přes naordinovaný program úspor nákladů navíc firmě klesá i zisk. Odpověď je podle komentátora třeba hledat v zákaznících, protože i šetřílkové už chtějí alespoň elementární služby. Američané by neúspěšné šéfy vyhodili nejspíše už dávno. Nakonec každý dobrý šéf ví, jakou hodnotu má dobrý a loajální zaměstnanec, píše deník. Plus-Discount podle něj nemá na tvrdém českém trhu šanci, pokud nepřistoupí k obměně vedení.


Foto: ČTK
Pokud by někdo chtěl zaútočit na tuzemské informační sítě a databáze a ochromit tak v krajním případě chod celého státu, nejspíš by české úřady nachytal v nedbalkách. Jak píše deník Právo, odborníci se shodují, že Česko zaspalo vývoj a na takzvaný kybernetický terorismus není vůbec připraveno. Podobné útoky se přitom pomalu stávají reálnější hrozbou než klasický terorismus. Podle expertů zatím Česko není pro kyberteroristy tak zajímavé, to se ale může změnit, pokud u nás bude americký radar. Tuzemským úřadům v boji proti kybernetickým hrozbám chybí specializovaný personál, který by měl k dispozici odpovídající techniku. Například policejní školství se této problematice věnuje jen obecně a proti vývoji je ve skluzu, dodává deníkPrávo.


Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) hodlá prosadit zákon, podle kterého by se musel pojistit proti úpadku každý prodejce zájezdu. Stále častěji totiž zájezdy nabízejí například odborové organizace, které se na rozdíl od cestovních kanceláří pojistit nemusejí. Napsaly to Lidové noviny. Mluvčí AČCKA Tomio Okamura tvrdí, že bez jakéhokoli pojištění se prodá zhruba deset procent zájezdů. Kupující tak podstupují riziko, že přijdou o investované peníze, aniž by získali nasmlouvané služby. Zájezd také nemají možnost reklamovat. Zájezdy podle Okamury kromě odborářů nabízejí i školy, lékaři, učitelé nebo reklamní agentury. Celkem prý jde o stovky subjektů. Stále aktivněji podle mluvčího AČCKA prodávají zájezdy právě odborové organizace. "Mají své katalogy a prodávají cesty nejen svým členům, ale také veřejnosti,"řekl deníku Okamura. "Svým klientům ručíme mnohem vyšším majetkem než kdekterá cestovní kancelář. Nějaké pojištění nic nevyřeší,"řekl listu šéf železničních odborů Jaromír Dušek. Odborářům prý dal za pravdu i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Železniční odbory se přesto před nedávnem proti úpadku pojistily. Právě odborářům se podle Okamury podařilo výrazně ovlivnit nedávnou novelizaci zákona o cestovním ruchu. Díky nim prý vypadlo nařízení, že každý prodejce zájezdu, tedy kombinace minimálně dvou služeb, se musí pojistit. Do zákona se tak dostalo jen povinné pojištění pro cestovní kanceláře a přísnější pravidla pro cestovní agentury, uvádějí Lidové noviny.


Foto: ČTK
Všechny noviny se věnují současné vlně veder. Mladá fronta Dnes píše, že před dvěma tisíci lety používali lidé proti slunci blátíčko rozmazané po těle. Dnes jsou opalovací krémy voňavé, v praktických tubách a patřičně drahé. Před sluncem ale stoprocentně neochrání. Dá se říct, že bláto na těle afrických Křováků a indiánů bylo lepší ochranou před sluncem než sebelepší opalovací mléka. Aby krém do těla nepropustil škodlivé UVB záření, musel by být hustý jako pasta na boty a stejně tak černý. Podle dermatologů se vyplatí používat krémy maximálně do padesátky. Faktor 60 je prý už jen reklamní trik. Mladá fronta Dnes připomíná, že kůže má paměť. Opalování se střádá a může se za několik let projevit rakovinou.


Pokud vás současné tropické počasí hodně trápí, zkuste tričko s klimatizací, radí Lidové noviny. Pořídit ho můžete v Japonsku za necelých 160 dolarů. Tričko má na spodní straně zad dva větráčky o průměru 10 centimetrů, které vhánějí pod oděv vzduch. Přímo na triku je pak regulátor otáček. Aby se větráčky roztočily, je potřeba připojit tričko USB kabelem do počítače. Pokud u computeru sedět nebudete, energii větrákům dodají čtyři AA baterie. Triko sice ochladí, ale ještě má pár nevychytaných much. Jednou z nich je třeba to, že vzduch tričko dost nafukuje, takže budete vypadat podobně jako figurka Michelin, píší Lidové noviny.