Přehled tisku

0:00
/
0:00

Pravou příčinou konce smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě, kterou se Rusko rozhodlo přestat plnit, je podle komentáře deníku Právo politika amerického prezidenta George Bushe spočívající v uplatňování preventivních vojenských úderů USA, která zvyšuje napětí ve světě.

Pravou příčinou konce smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě, kterou se Rusko rozhodlo přestat plnit, je podle komentáře deníku Právo politika amerického prezidenta George Bushe spočívající v uplatňování preventivních vojenských úderů USA, která zvyšuje napětí ve světě. Smlouva ale padla i kvůli chystaným amerických základnám v Polsku a v Česku, píše autor. Prezident Vladimír Putin je pro českou vládu nepřítelem demokracie. Ta v Rusku jistě trpí více, než to odpovídá nutné dani prezidentského systému. Proti mocenské zvůli je tam někdy nutno protestovat. Jenže české vládě ruská demokracie na srdci neleží. "Demokracii" chápe jako nadvládu USA ve světě i s Irákem a s Guantánamem. Záští k Putinovi se ani netají, Bushe poslouchá, protože chce Putina oslabit," píše komentátor.

Slovenskem obviňují Rusové z toho, že nejsou úochotny přijmout závazky o úpravě maximálních územních úrovní výzbroje, uvádí autor. Myslí si, že výbušný míček je "na naší polovině" hřiště od dubna, kdy Putin poprvé pohrozil vypovězením smlouvy. Skutečnost, že si česká politická reprezentace nestačila připravit odpovídající a kvalifikovanou reakci, je přinejmenším na pováženou, uzavírá komentátor. Lidových novin si všímá reakcí některých českých politiků na ruský krok. Píše, že původní dohoda odráží logiku mocenských vztahů z dob Varšavské smlouvy. Neochota bývalých členů tohoto paktu včetně Česka smluvně zachytit změny ve složení skupin států nyní posloužila Kremlu jako záminka k vypovězení celé smlouvy. Česko spolu s Maďarskem, Polskem a

Podle zástupce šéfredaktora Mladé fronty Dnes se ruský prezident Vladimir Putin snaží před odchodem z funkce vrátit svoji zemi naplno "do celosvětové velmocenské hry". Putinovo rozhodnutí podle něj nebude ve vojenské oblasti mnoho znamenat, protože počty děl a tanků moderní války nerozhodují. To ví Putin až příliš dobře, píše autor a poznamenává, že to byl jen plánovaný asymetrický krok proti snahám Američanů vybudovat například funkční protiraketovou obranu včetně radaru v Česku. Vladimir Putin rozjel antizápadní hru skvěle. Jen doba se změnila a také halasní rétoři i vojáci mají na paměti peníze: 1. Rusko potřebuje investice z bohatšího světa. 2. Ten potřebuje jeho ropu a plyn. 3. Za ty pak ruské podniky obsazují ekonomické pozice na Západě. 4. Kruh se uzavírá. 5. Putin dál něčím hrozí. 6. Nová studená válka se nekoná. 7. I když v médiích možná ano..., dodává autor komentáře v Mladé frontě Dnes.


Jiří Dienstbier
Někdejší československý ministr zahraničí Jiří Dienstbier, o němž se spekuluje jako o možném prezidentském kandidátovi a soupeři Václava Klause, podle komentářů Lidových novinPráva promluvil v nedělním diskusním pořadu České televize mnoha lidem z duše, když označil Klause za všeználka šířícího blbou náladu. Komentář Hospodářských novin ale Dienstbierovo vystupování nehodnotí kladně.

Jako možný prezidentský kandidát nezačal Jiří Dienstbier špatně. Pojmenoval Klausovy slabiny, o kterých uvažují i ti, kteří Dienstbiera nechtějí, napsal komentátor Lidových novin. Komentátor Práva píše: Válka byla vyhlášena. Hlásné trouby Hradu budou mít hodně práce, aby rozmělnily a uhladily vše, co z obrazovky zaznělo. To se týká zejména strašidelné představy, že by se snad chystané české předsednictví Evropské unie mělo dít pod taktovkou zarputilého neevropana Klause. Proti tomu jsou totiž jeho amatérské výlety do klimatologie nebo do urbanistiky vcelku nevinné. Komentátor Hospodářských novin k Dienstbierovu vystoupení poznamenává, že nedokázal víc než opakovat "soundbity" moderátora a i hlavní titulek "Klaus je všeználek šířící blbou náladu" zformuloval "z jeho kuňkání" moderátor Václav Moravec. Je léto. Věřme tedy, že úctyhodný, leč vyhaslý politik jen nic zlého netuše rozjíždí peloton - aby v září zklamaně odpadl. Chtějí-li zelení, růžoví, rudí a černí mermomocí najít člověka, který je nejvíc jiný než Klaus, ať zkusí posadit na Hrad třeba Jiřinu Šiklovou. Je energičtější, veselejší, není negativistická (na rozdíl od Dienstbiera, soustavně bojujícího proti negativismu Václava Klause). A kromě osobité elegance a vitality má i jednu zásadní přednost: měla by proti současnému hradnímu nájemníkovi jistou šanci, píše komentátor.


Veterinární správa se odhodlala k neobvyklému kroku. Jak zjistila Mladá fronta Dnes, pomocí policie začali veterináři pátrat po člověku, který roznáší virus ptačí chřipky na Orlickoústecku. Mají totiž podezření, že neznámý člověk mohl šlápnout na ptačí trus, ve kterém virus chřipky byl, a po východočeské oblasti mohl nemoc roznést na svých botách. Má to být člověk, který po vypuknutí ptačí chřipky navštívil letos v červnu zasažené farmy Tisovou nebo Nořín. A o měsíc později se pohyboval v Kosoříně a Netřebech v Pardubickém kraji. Zvláštní je, že nově zasažené zemědělské podniky v Kosoříně a Netřebech patří jiným vlastníkům, takže nemají stejný personál. Jak řekl Mladé frontě Dnes mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben, nyní se sepisují seznamy lidí, kteří s chovy přišli do styku. Mohl to být neopatrný veterinář nebo nějaký údržbář.


Po dvanácti měsících trvalého vysokého růstu vyslali stavbaři vládě první varovný signál. Jak konstatují Hospodářské noviny, v květnu se stavební výroba zvýšila meziročně jen o 1 a půl procenta. Pět měsíců přitom byly nárůsty dvouciferné, ještě v dubnu se stavebnictví zvedlo o téměř 18 procent. Stavbaři mají vysvětlení - kvůli předvolebním i povolebním tahanicím stát devět měsíců nepřipravoval nové zakázky. To se nyní projevilo v oblasti inženýrských staveb. Výstavba bytů, obchodních a logistických center, financovaná soukromými investory, ale pokračuje. Inženýrské stavby, což jsou silnice, dálnice, železniční koridory nebo vodovody, tvoří asi třetinu prací ve stavebnictví. Jejich investorem je stát - vysvětlují Hospodářské noviny. Ani probíhající stavby dálnic ale nejsou připravené tak, aby na nich stavební firmy mohly pracovat na plný výkon. Například pro severomoravskou dálnici D47 stále nejsou vykoupené všechny pozemky.


Kriminálník se stal soudním přísedícím. Deník Právo popisuje případ muže, který před 15 lety skončil ve vězení za majetkový podvod. Nedávno složil slib a zanedlouho se zúčastní svého prvního přelíčení jako právník amatér. Šest let za mřížemi vysvětluje mladickou nerozvážností. Nyní - po deseti letech od propuštění - má záznam v trestním rejstříku zahlazený a studuje dvě vysoké školy s právním zaměřením. U soudních přísedících je požadován věk nad 30 let, české občanství, negativní lustrační osvědčení a bezúhonnost. To vše muž splňuje. Podle profesionálních soudců takový případ není výjimkou. Někteří z přísedících mají pochybnou minulost. Přitom takový přísedící má při rozhodování o trestní kauze stejnou moc jako předseda senátu, tedy jeden hlas. Ve tříčlenné soudní porotě tedy mohou přísedící přehlasovat předsedu. Soudci považují funkci přísedícího za přežitek. Většinou jsou to důchodci nebo lidé se svobodným povoláním, což podle nich stejně není dostatečný vzorek populace, uzavírá deník Právo.