Přehled tisku

0:00
/
0:00

Při jednání o nákupu švédských stíhacích letounů Gripen se uplácelo, myslí si to Lidové noviny. Komentátor ale dodává, že před soudem by toto tvrzení asi neobstálo.

Při jednání o nákupu švédských stíhacích letounů Gripen se uplácelo, myslí si to Lidové noviny. Komentátor ale dodává, že před soudem by toto tvrzení asi neobstálo. Deník si myslí, že firma BAE, která prodávala gripeny, zřejmě "uplácela, kam přišla". Nejsnadnější je zkorumpovat politiky, jimž na obraně země nezáleží a nic o ní nevědí. "Přesvědčit je k tomu, aby schválili nákup stíhaček, které země nepotřebuje, vyjde laciněji," píše list. Rovněž Hospodářské noviny uvádí, že důkazy v případu korupce spojené s nákupem gripenů nejsou, ale podezření trvá. Šance na vyšetření případu je tak půl na půl. Ironicky se k problematice korupce vyjadřuje komentář Mladé fronty Dnes. "Když vidíme, jaký je poprask kvůli několika gripenům, můžeme být ještě rádi, že nemáme moře, protože by nás určitě čekala nějaká další aféra kvůli ponorkám," píše deník.


Americký Senát začal jednat o možném zrušení víz pro Česko. Dosavadní podmínka, že země nesmí mít více než tři procenta odmítnutých žádostí o víza, je v návrhu nahrazena posílenými bezpečnostními prvky, píší Hospodářské noviny. Američané požadují zavedení strojově čitelných biometrických pasů či okamžité nahlášení ztracených a odcizených cestovních dokladů. Bezvízové země by měly také Američany předem informovat o návštěvnících USA. Zástupce českého velvyslance ve Washingtonu Jaroslav Kurfürst listu řekl, že jsme ještě nevyhráli válku, ale rozhodně je to vítězství ve velmi podstatné bitvě. Podle Hospodářských noviny je to vůbec poprvé, kdy se Senát zabývá obecnou změnou vízového programu. Američané mají v současnosti bezvízový styk se 27 státy světa.


Na armádní letecké základně v Čáslavi dealeři prodávali drogy zhruba dva a půl roku. Jak informuje Mladá fronta Dnes, kvůli distribuci a užívání drog zde policie v lednu zadržela čtyři profesionální vojáky a dva z nich obvinila. Nyní vyšlo najevo, že na základně, odkud vzlétají stíhací letouny Gripen, se pohybovalo nejméně devět lidí, kteří měli v krvi drogy. Oba obvinění vojáci patřili k personálu, který se na zajištění leteckého provozu přímo nepodílel. Na základně podle Mladé fronty Dnes distribuovali heroin, pervitin a marihuanu. "Vypovídali však, že drogy spíše rozdávali než prodávali,"řekla deníku státní zástupkyně Vlasta Bláhová. Kromě dvou obviněných jsou z distribuce drog podezřelí i další dva vojáci. Zbylých pět vojáků, kteří rovněž nepatřili k pilotům či obsluze letounů, drogy zřejmě jen bralo. Kvůli skandálu se podle deníku nyní musí všichni piloti stíhaček i klíčoví servismani čáslavské základny podrobit při nástupu do služby kontrole na přítomnost drog v krvi. Jde o několik desítek lidí. Ostatní vojáci absolvují namátkové testy.


Půjčky bank českým zemědělcům vzrostly loni o desítky procent. Banky zjišťují, že zemědělci jsou pro ně zajímavými klienty, protože se díky rostoucím dotacím nebojí žádat o úvěry. Jak píšou Lidové noviny, největší sumu úvěrů zemědělcům loni poskytla ČSOB, a to tři miliardy korun, což byl meziroční nárůst o 40 procent. Podle bankéřů stojí za tímto vývojem štědré dotace. Totéž potvrzuje i prezident Agrární komory Jan Veleba. Nákup zemědělské techniky a půdy podporuje také Podpůrný a garanční, rolnický a lesnický fond, který zemědělcům mimo jiné dotuje úroky z půjček. Loni na dotacích rozdělil víc než 650 milionů korun. Veškeré dotace, které farmáři za loňský rok obdrželi, představovaly asi 24 miliard korun.


Praha se stala působištěm malajských gangů padělatelů bankovních karet. Deník Právo popisuje praktiky podvodníků. Vyrobí padělky karet a vyšlou spojku do české metropole. Ta z Malajsie přiletí do Vídně a do Česka pokračuje vlakem - s deseti až patnácti falešnými kartami. Úkol má jediný: nakupovat v luxusních obchodech drahé zboží a platit padělky. Pak zbývá jen vrátit se do malajského Kuala Lumpuru s tučnou zásilkou, kterou tam odevzdá dalším členům gangů. Česká policie už zadržela dva takzvané "bílé koně." Muže a ženu, kteří takto způsobili škodu za zhruba 500.000 korun. Data k bankovním kartám získávají podvodníci většinou od turistů v Thajsku. Padělky, které policie zajistila, vysávaly peníze z bankovních kont lidí v Austrálii, na Novém Zélandu, v USA i v řadě evropských zemí. Vyšetřování ukázalo, že personál obchodů a butiků falešné karty neumí odhalit, konstatuje Právo.


Penzijní připojištění se v Česku možná změní. Jak píší Hospodářské noviny, ministerstva práce a financí připravují novelu zákona, která má zvýšit výnosy klientů penzijních fondů a zároveň do nich přilákat víc peněz. Základem je oddělení majetku fondů od peněz, které si v nich ukládají jejich klienti. Zákon je zároveň základním kamenem chystané reformy penzí. Na ní se však politici ještě neshodli. Česko je jednou z mála zemí, kde je dosud majetek fondů i klientů společný a fondy tak mohou nekontrolovaně sahat i na peníze klientů. Jedním z motivů oddělení majetku fondů je vyšší bezpečnost vkladů. Druhým důvodem jsou nízké výnosy, které i přes státní podporu penzijní fondy připisují klientům. Penzijní připojištění mělo ke konci loňského roku přes 3,6 milionu lidí a využívalo ho tak víc než 60 procent práceschopných Čechů.


Hotel Intercontinental v Praze
Mezinárodní realitní společnosti zaměřily pozornost na hotelové podnikání v Česku. Podle Asociace pro rozvoj nemovitostí dají zahraniční investoři v příštích dvou letech do českých hotelů několik miliard korun. Jak píší Hospodářské noviny, realitní společnosti svůj zájem zdůvodňují mimo jiné zvyšujícím se počtem přijíždějících turistů. Výnosy z investic směřujících do ubytování turistů se loni v Česku pohybovaly kolem osmi procent. To bylo ve srovnání se starými zeměmi EU asi o dvě procenta víc. Jen v posledních pěti letech se v Praze zvýšil počet hotelů o stovku. Koncem loňského roku jich bylo v hlavním městě téměř 500. Výrazně stoupl zejména počet čtyř- a pětihvězdičkových hotelů, kterých je nyní ve městě kolem stovky. Tento trend by měl pokračovat.


České programátory nahrazuje stále víc specialistů z východu, všímají si Hospodářské noviny. Čechů je na trhu práce nedostatek, proto k nám míří experti ze Slovenska, Ruska, Ukrajiny, Rumunska nebo Bulharska. Získat tady zaměstnání je pro ně finančně atraktivní. Nedostatek kvalifikovaných lidí je pro firmy podnikající v informačních technologiích nepříjemný, specialisté z ciziny jsou proto vítanou posilou. Platy programátorů jsou v Česku podobné jako v západní Evropě, náklady na život ale nižší.


Studenti dvou českobudějovických středních škol měli v rámci vyučování jít na nové filmy Jiřího Menzela a Miloše Formana. Nakonec nešli nikam, vedení škol mělo promítání zrušit, píší Lidové noviny. A důvod? Obsluhoval jsem anglického krále i Goyovy přízraky mají prý nevhodný obsah. Podle manažerky multikina Svatavy Kopečkové zasáhlo ředitelství školy údajně kvůli nevhodným erotickým scénám ve filmu. Alespoň tak jí to popisovali žáci školy. "To mě rozesmálo. Erotické scény ve filmu jsou cudné a poetické. Navíc si myslím, že z hlediska své profese by měli studenti hotelové školy ten film vidět povinně", míní Kopečková. Souhlasí s ní i režisér filmu oceněného na nedávném festivalu Berlinale Jiří Menzel, kterému zákaz přijde jako velmi hloupý. Vedení školy se k případu odmítlo vyjádřit. Proti osočení z cenzury však ostře protestoval ředitel Biskupského gymnázia Zdeněk Dvořák. Představení Goyovy přízraky podle svých slov nedoporučil proto, že studenti měli poslední dobou zábavných aktivit až moc a pomalu jim nezbývá čas na výuku.


Pozůstatky středověkého židovského hřbitova, který nalezli loni na podzim archeologové vedle bývalého plzeňského výstaviště, mají šanci získat status kulturní památky. Usiluje o to plzeňská Židovská obec i pražská Federace židovských obcí. Jak píše deník Právo v regionální příloze, při průzkumu pro izraelskou firmu Plaza, která na místě staví parkovací dům pro své zábavní centrum, odkryli archeologové vrstvu, pod níž se nalézá šest hrobových jam. Ty jsou součástí židovského hřbitova, který zde podle písemných zpráv existoval mezi lety 1432 až 1533. Nález rozpoutal vlnu emocí, protože podle židovské tradice musí hroby zůstat netknuté. Investor se nakonec zavázal, že parkovací dům postaví na desce, která se nebude vrstvy s hrobovými místy dotýkat.


Diskuse o prodeji zámku ve Starých Hradech na Jičínsku možná skončí jinak, než by kdokoliv očekával. O vrácení památky totiž začali usilovat potomci šlechtického rodu Schliků, jemuž zámecký areál před sto lety patřil, informují Mladá fronta Dnes a Právo. "Náš klient předtím, než oficiálně vznese nároky mimo jiné i na tyto nemovitosti, by rád znal stanovisko obce k jejich vydání na základě dvoustranné dohody," stojí v dopise, který starohradské radnici adresoval advokát Tomáš Těmín. Zastupuje pětapadesátiletého Františka Schlika, který se kvůli správě rodinného majetku před několika lety přestěhoval z Německa do Jičíněvsi. Podle Těmína má jeho klient k dispozici právní analýzu, podle níž byla jeho předkovi Ervínu Schlikovi protiprávním způsobem odňata základní část rodinného majetku, jejíž součástí byl i zámecký areál ve Starých Hradech. Záměr obce prodat zámek vyvolal mezi obyvateli protesty, spolumajitel realitní kanceláře ze Dvora Králové nad Labem Rudolf Suk, který byl za zámek ochoten zaplatit až 30 milionů korun, svou nabídku stáhl. Obecní úřad později vypsal výběrové řízení na pronájem některých částí. Dosud se přihlásili dva zájemci.