Přehled tisku

Jan Kavan
0:00
/
0:00

Exministr zahraničí Jan Kavan uvedl, že nákup švédských stíhacích letounů Gripen provázela korupce českých politiků. Píše to Mladá fronta Dnes a deník Právo. Bývalý šéf české diplomacie později tyto své výroky označil za spekulace a "drby". Výpověď Kavana natočenou skrytou kamerou odvysílá v úterý švédská televize.

Podle deníku Mladá fronta Dnes a deník Právo. Bývalý šéf české diplomacie později tyto své výroky označil za spekulace a "drby". Výpověď Kavana natočenou skrytou kamerou odvysílá v úterý švédská televize. "To, že docházelo (v souvislosti s gripeny) k předávání peněz, bylo v parlamentu docela dobře známým tajemstvím sdíleným velkým počtem lidí,"řekl podle Mladé fronty Dnes Kavan. Podle něj se uplácení týkalo jak sociálních demokratů, kteří tehdy vládli, tak ODS a lidovců. Výroky Kavana zachytili švédští novináři skrytou kamerou. Tvrdili na schůzce s českým politikem, že jsou bezpečnostní agenti a chtějí zjistit rozsah možné korupce v případu. Kavan nyní uvedl, že jim řekl pouze kuloárové spekulace a "drby". Jeho slova prý byla vytržena z kontextu. Považuje takové chování novinářů za neetické a již si na ně stěžoval u vedení švédské televize a podal na ně trestní oznámení. Právo Kavan novinářům také řekl, že se korupce může týkat tuctů lidí. "Mně osobně úplatek nikdo nenabízel. Daleko víc se zajímali o lidi, kteří neměli názor nebo museli být přesvědčeni nebo koupeni," cituje Mladá fronta Dnes další vyjádření Kavana. Podle deníku exministr zahraničí mluví také o šéfovi české pobočky zbrojovky BAE Systems. "To by mohlo být katastrofální, kdyby Steve Mead řekl policii všechno, co ví a čeho se účastnil. To by mohlo zahrnovat velké množství důležitých lidí,"řekl Kavan. Mead obvinění z korupce už dříve odmítl, píše Mladá fronta Dnes.


Nynější systém zveřejňování majetkových oznámení politiků neumožňuje účinnou kontrolu, myslí si Hospodářské noviny. Podle deníku je současná podoba mantinelů, které politici v tomto případě nastavili, neudržitelná. Nejsou-li plány na boj s korupcí jenom prázdné kulisy, a nehrají-li politici s námi cynický poker, musí mít veřejnost právo vidět svým politikům do karet, uvádějí Hospodářské noviny v souvislosti s problémem zveřejňování majetkových oznámení politiků. Podle deníku je nový zákon o střetu zájmů přísný v tom, kdo všechno musí něco o svém majetku či podnikání hlásit. Ale mantinely, které politici sami sobě nastavili a hlavně způsob, jak si nechají do karet koukat, je neudržitelný, domnívá se deník. Podle listu individuální a evidovaný přístup do registrů účinnou kontrolu veřejnosti neumožňuje. Pokud chtějí (politici) stanovovat pravidla pro náš život a hospodařit s miliardami z našich daní, musí hrát s otevřenými kartami, uzavírá deník. Majetková přiznání politiků komentuje jednou větou i Mladá fronta Dnes. Politici se brání zveřejnění svých dluhů, což je nepochopitelné, vždyť obecné povědomí považuje papaláše za pracháče a jejich dluhy zatím dokazují, že mají majetek menší než nula, uvádí deník.


Občanští demokraté ztrácejí reformní elán. Na povrchu to vypadá jako spor s ministrem financí, zda nejdřív snižovat daně, nebo škrtat sociální dávky. To je ale jen mediální kouř. Ochlazení ODS je jinde, a to v odkladech, soudí komentář Hospodářských novin. (Ministr zdravotnictví) Tomáš Julínek představil průlomové změny ve zdravotnictví. A hned dodal: až v roce 2009. (Ministr práce) Petr Nečas oznamuje, že v sociální síti se napřesrok dají čekat jen "hasičské" změny. Ostatní později. To už budou na obzoru volby. Diplomatické 'později' je potřeba realisticky číst "nikdy", stojí v komentáři listu. První rok či dva přinášejí reformy šok, odpor ke ztrátě letitých jistot, zato komfortnější zdravotnictví, nižší nezaměstnanost a vyšší životní úroveň přichází později, poznamenává list. Vláda bez většiny také potřebuje čas, aby se pokusila vyjednat podporu opozice. Šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek je rychlý vyjednavač. Na kompromisy s datem 2008 může kývnout, na pozdější nikoli. To už bude žít billboardy, spoty a taktikou do televizních debat. Rád se sveze na vládním úspěchu a připomene, jak k prosperitě konstruktivně přispěl. Proč by ale nesl odpovědnost za první šok z reforem? Toho chytře využije a barvitě vykreslí voličům vládu asociálů, napsaly Hospodářské noviny.


Záměr ministerstva dopravy zvýšit rychlost na dálnicích na 160 kilometrů v hodině je podle Lidových novin sympatický. V omezování rychlosti panuje u nás všechno možné, jenom ne rozum - když kupříkladu na čtyřproudové rychlostní komunikaci je předepsána osmdesátka, kdežto na vedlejší místní komunikaci zákon umožňuje devadesátku, uvádí deník. Podle Mladé fronty Dnes neexistuje žádný zvláštní důvod, proč nepovolit na dálnici rychlost 160 kilometrů v hodině. Na druhou stranu však podle deníku ani není žádný důvod, proč rušit dosavadní "starou vyzkoušenou stotřicítku".


Deník Právo se zabývá výroky, které nedávno předseda KSČM Vojtěch Filip pronesl na ústředním výboru strany. Uvedl zde mimo jiné, že by se KSČM měla "vrátit k V. I. Leninovi". Čeští komunisté mohou malovat rudé ďáblíky na zeď, ale to je asi tak všechno. Protože o tom, zda dojde k nějakým revolučním otřesům. které by mohli zneužít k novému únoru, nerozhodují oni, ale praxe většinové demokratické společnosti, píše deník.


Čeští lékaři letos začnou dělat transplantaci, kterou dosud neuměli a která je i ve světě velmi neobvyklá. Budou umět pacientovi nahradit tenké střevo stejným orgánem od dárce. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) nyní sestavují čekací listinu pacientů, kteří by tento zákrok potřebovali. "Je jich několik desítek,"řekl listu ředitel IKEM Štefan Vítko. Jde o lidi, kteří nemohou potravu přijímat ústy, ale výhradně rovnou do žíly. Podle deníku podobnou transplantaci provádí jen několik nemocnic na světě. Tenké střevo se stane šestým orgánem, který čeští lékaři vedle přenosu tkání, jako je kůže a kostní dřeň, umějí transplantovat. Statistiky uvádí, že v loňském roce dostalo celkem 227 lidí v Česku nový orgán. Na čekacích listinách je několikanásobně víc pacientů, je však málo vyhovujících dárců, píše Mladá fronta Dnes.


Česko začíná dělit hranice mezi severem a jihem, upozorňuje Pražský Deník. Na jedné straně tu je Karlovarsko, Ústecko, Liberecko a Ostravsko se svými problémy, proti nim stojí místy až idylické jižní Čechy, Vysočina, jižní Morava a Zlínsko. Zatímco na severu je výrazně více rozvodů, vražd i mrtvě narozených dětí, na jihu vykazují všechny negativní vlivy výrazně menší hodnoty. Rozdíly ve statistikách jsou tak dramatické, jako by se jednalo o dvě odlišné země, uvádí list.