Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

V obci Trokavec na Rokycansku vyhlásili místní referendum kvůli radarové základně Spojených států. Jak píše deník Právo, obec leží na hranici vojenského území Brdy, kde by podle prozatímních vyjednávání mohla být radarová stanice systému protiraketové obrany umístěna.

Foto: ČTK
V obci Trokavec na Rokycansku vyhlásili místní referendum kvůli radarové základně Spojených států. Jak píše deník Právo, obec leží na hranici vojenského území Brdy, kde by podle prozatímních vyjednávání mohla být radarová stanice systému protiraketové obrany umístěna. Jak potvrdil starosta Jan Neoral, svůj názor v referendu bude moci vyjádřit 98 obyvatel obce. Starosta prý neví o nikom z nich, kdo by s radarovou základnou souhlasil. Už koncem ledna prohlásil, že postavení základny v okolí obce není možné z důvodu nevhodného terénu.

Umístění radarové základny v ČR naopak v článku pro Právo podpořil bývalý prezident Václav Havel. Zopakoval, že o základně by se nemělo rozhodnout v referendu. "Vyhlásit referendum v této věci by znamenalo zpochybnit vlastní mandát, manifestovat nedůvěru k vlastní kompetenci a v posledku i zpochybnit výsledky voleb," uvedl. Havel také nepřímo polemizuje s názory zelených a ČSSD, podle nichž by základna měla být součástí obrany NATO. "Tvrzení, že Česká republika nemá uzavírat bilaterální smlouvu se Spojenými státy, ale jako členská země by měla využít společné obrany Severoatlantické aliance, je absurdní především proto, že americký projekt je koncipován jako první krok k obraně celého euroatlantického prostoru. Bez amerického projektu nevznikne v budoucnu ani obranný systém NATO," argumentuje exprezident.

Foto: ČTK
Pokud česká vláda americkou nabídku odmítne, navenek se podle Havla nic nestane. "Nikdo nám nic nevyčte. Jen se podiví, že my, kteří nejsme schopni dávat na svůj armádní rozpočet ani tolik, kolik jsme se zavázali při vstupu do NATO, odmítáme nabízenou spolupráci a ochranu. Pak bychom si museli položit otázku, co vlastně v tomto světe chceme," napsal Havel pro Právo.

Jeden ze čtenářů upozornil deník Mladá fronta Dnes na to, že z webových stránek KSČM zmizela "ze dne na den" anketa, v níž do 1. února souhlasilo s umístěním radaru v ČR 59 procent účastníků a 39 procent bylo proti. Mluvčí KSČM Monika Hoření listu řekla, že neví o tom, že by komunisté anketu stáhli. "Dříve se nám ale opakovaně stalo, když jsme zveřejnili nějakou anketu, že nám odpovídali lidé s pravicovými názory,"řekla Hoření.


Novou politickou stranu chce založit bývalá poslankyně ČSSD Jana Volfová. Podle Lidových novin by do ní ráda zlákala i poslance zvolené do Sněmovny za ČSSD - Miloše Melčáka a Michala Pohanku. Ti museli řady sociálnědemokratických poslanců opustit poté, co umožnili koaliční vládě Mirka Topolánka získat důvěru. Pracovní název nové strany je Domov - Životní jistoty. Podle Volfové by mohla mít záhy tři a půl tisíce členů a v budoucnu by ji prý mohl podpořit i bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman.


Bohumil Laušman, foto: ČTK
Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká chce jmenovat pražským vrchním státním zástupcem Libora Grygárka. To se ale nelíbí veřejnému ochránci práv Otakaru Motejlovi, kterého znepokojuje Grygárkovo působení na prokuratuře před listopadem 1989. "Jeho horlivost ho dovedla až k účasti na protizákonných akcích," upozornil Motejl, který před listopadem 1989 obhajoval disidenty. Právo píše, že dokladem zmíněné horlivosti Grygárka má být například jeho údajná aktivní účast v represích proti zadrženým lidem při pražských demonstracích proti sovětské okupaci 21. srpna 1989. Mezi desítkami postižených demonstrantů byla v Grygárkově péči například manželka dnešního vicepremiéra Alexandra Vondry. Grygárek však tvrdí, že Motejl nemá přesné informace. Uvádí, že nevyslýchal, jen prováděl kontrolu, co se tam dělalo. V důsledku té mé kontroly a údajné angažovanosti byl se mnou hned druhý den rozvázán pracovní poměr, řekl Grygárek. S výhradami Motejla se ztotožnila bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. Uvedla, že pod vedením Grygárka bylo vrchní státní zastupitelství zpolitizováno.


Zahraničnímu obchodu, který loni skončil rekordním přebytkem, se věnují Hospodářské noviny. Dávají výsledek bilance do souvislosti s posilováním české měny. Upozorňují ale i na rizika, která by se mohla projevit v budoucím vývoji ekonomiky. I když asociace exportérů stále skuhrá a vydává dramatická prohlášení, statistika dokazuje, že silná koruna vývozu svědčí, míní komentátor. Firmy zvyšují produktivitu, posilují na horší časy. Přesto jsou podle listu dvě vady na kráse. Česko je v OECD jedinou zemí, které roste podíl průmyslu na celkovém hrubém domácím produktu. To znamená například velkou energetickou náročnost ekonomiky. Dalším potenciálně znepokojujícím jevem je zvyšující se závislost českého hospodářství na automobilovém průmyslu.


Policie odhalila část gangu "virtuálních lupičů", který dokázal třem lidem vzít přes internet z Komerční banky dohromady jeden milion a 600 tisíc korun, píše Mladá fronta Dnes. Organizátoři zločinu byli pravděpodobně Ukrajinci, kterým pomáhali tři Češi. Podle listu zloději kradli peníze z účtů, aniž museli vkročit na území České republiky. Lupiči peníze kradli tak, že hackeři z Ukrajiny pomocí počítačového viru okopírovali klíč, kterým podnikatelé přes internet ovládali své bankovní účty. Když měli zloději klíč, přihlásili se do systému a převedli peníze na jiný účet. Najatí Češi pak peníze vybrali a mezinárodním systémem Western Union poslali na Ukrajinu. Tam je někdo s falešnými nebo kradenými doklady vyzvedl. Komerční banka všem třem svým okradeným klientům peníze vrátila.


České aerolinie dodržovaly v loňském roce letový řád skoro nejlépe ze všech evropských společností. S odvoláním na statistiky Asociace evropských aerolinek o tom píší Hospodářské noviny. ČSA předstihl pouze rumunský Tarom. Podle statistik asociace odlétá v Evropě načas v průměru zhruba 78 procent letadel; v barvách ČSA je to ale přes 85 procent letounů. Zůstává za nimi nejen středoevropská konkurence, ale i letečtí giganti British Airways, Air France nebo Lufthansa. Nejčastějším důvodem zpoždění je přeplněné evropské nebe, píše list. Pro českého leteckého dopravce představuje výsledek výrazné zlepšení proti předchozím letům. V roce 2003 byly ČSA v přesnosti na 20. a dva následující roky na 6. místě. Firma také vyhlásila motivační program pro zaměstnance zaměřený na zajištění včasného odletu.


Foto: Evropská komise
Do zahraničí se už nevyvážejí jen české automobily, bodují i české nápady. Jak informují Hospodářké noviny, loni se poprvé prosadilo v cizině hned několik českých reklamních agentur. Kampaně "Made in Czech Republic" běží například v Rusku, Polsku, Řecku, ale i ve Finsku. Největší zájem o naše kreativce je na východních trzích. Nejsou to ale jen reklamní agentury, kterým je český trh malý. Za hranice republiky stále častěji míří i jednotliví reklamní režiséři. V cizině si totiž vydělají mnohem víc než v Česku.


Nejdražší zahraniční cestu z českých politiků podnikl loni prezident Václav Klaus - byla to třináctidenní cesta do Mongolska, Vietnamu, Singapuru, ruského Omsku a čínské provincie Šen-si. Píše to Právo s tím, že z rozpočtu 7,5 milionu korun na cestu již ČR uhradila účty za téměř 3,9 milionu korun. Právočerpá informace z přehledu, který vládě pravidelně předkládá ministr zahraničí. Jak uvádí, prezident byl nejvelkorysejší i při přijímání hostů. Například dva dny návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina stály státní kasu 2,5 milionu korun, o milion levnější byl týdenní pobyt kambodžského krále.


Stížnost na policii podá Nadace Valeč kvůli pomalému vyšetřování krádeže vzácných replik soch Matyáše Brauna z tamního zámku. I když se už delší čas ví, že sochy skončily v Rakousku, policie došetření případu a převoz soch do Čech stále odkládá, uvádí Deníky Bohemia. Podle předsedy nadace Petra Sušanky hrozí, že osoba, která sochy nyní vlastní, je prodá. Sochy objevili detektivové ze soukromé agentury, kterou Valeč požádala o pomoc. Sedm replik soch Matyáše Brauna odcizili zloději ze zámeckého parku před třemi lety nadvakrát. Nalézt se podařilo čtyři, tři jsou stále nezvěstné. Podle policie jde o velmi složitý případ. Je problematické dokázat, že se jedná o sochy z Valče, protože totožných kopií vzniklo před rokem 1989 více a nemají konkrétní značení. Sušanku ale postup policie zaráží. "Je podivné, že je nezajímá, kdo sochy do Rakouska prodal. A identifikace? Vždyť nám ve Valči ještě několik soch zůstalo, není snad problém udělat rozbor materiálu," konstatoval Sušanka.