Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Možnost, že se návrhy ČSSD a KSČM o referendu setkají v parlamentu s úspěchem, je podle Lidových novin velmi malá. Levice podle listu nijak nepopírá, že zákon o referendu, který chce předložit sněmovně, by občané měli poprvé využít při hlasování o radarové stanici Spojených států na území Česka.

Foto: ČTK
Možnost, že se návrhy ČSSD a KSČM o referendu setkají v parlamentu s úspěchem, je podle Lidových novin velmi malá. Levice podle listu nijak nepopírá, že zákon o referendu, který chce předložit sněmovně, by občané měli poprvé využít při hlasování o radarové stanici Spojených států na území Česka. ODS má k referendu vyhraněné negativní stanovisko a v Senátu dostatek hlasů na to, aby jakoukoli sobě nemilou zákonodárnou iniciativu uťala. Zákon o obecním referendu je na tom v parlamentu jako velbloud v uchu jehly, myslí si deník. Podle něj je však referendum použitelné jako prostředek "politického boje". Deník uvádí, že žádný občan nechce, aby v blízkosti jeho bydliště stála chemická továrna, muniční sklad či jaderná elektrárna. Levice chce téhle frustraci vyhovět, přičemž využívá toho, že je v opozici a nemusí občanům sdělovat nepopulární, leč nezpochybnitelný fakt, že vojenská základna či dálniční přivaděč někde být musejí, uvádí list.

Deník Právo si myslí, že rozhodovat referendem o radarové základně v Česku, a tudíž o vojenské strategii, je nesmysl. Být členem vojenského paktu, těšit se jeho ochraně a odmítat se podílet alespoň minimálně také na ochraně spojenců je postoj zbabělců, dodává deník. Mladá fronta Dnes spojuje otázku referenda i s možností předčasných voleb. ČSSD by ráda kvůli radaru zavedla referendum, takže zlomyslníky napadne, že by se to dalo spojit s brzkým referendem o předčasných volbách, které lid dle průzkumů jasně chce, uvádí Mladá fronta Dnes.


Nový trestní zákoník, který předloží ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, počítá se snížením hranice trestní odpovědnosti na 14 let. Kodex také zavádí delší tresty za vraždy a násilné zločiny, rozlišování drog na tvrdé a měkké nebo trestnost držení dětské pornografie. Informují o tom Lidové noviny. "Byl bych rád, kdyby materiál přišel do vlády v první polovině tohoto roku, tak aby Poslanecká sněmovna začala text zákona projednávat ještě v tomto roce,"řekl listu Pospíšil. Obě parlamentní komory by podle něj mohly nový trestní zákoník schválit na konci příštího roku. Prosadit nový zákoník se pokoušely už předchozí vlády, ale neúspěšně. poslanci první verzi nového kodexu loni v březnu neschválili. Pro některé navrhované změny bude těžké najít podporu i nyní. Mezi kontroverzní témata bude patřit pravděpodobně snížení hranice trestní odpovědnosti či zkrácení trestů za pěstování marihuany. Problematické paragrafy je připraven Pospíšil obětovat. Týká se to například návrhu, aby eutanazie byla posuzována mírněji než vražda. Podporu naopak bude mít u zákonodárců určitě návrh na prodloužení vězení pro brutální zločince, uvádí Lidové noviny.


V používání počítačů a ve využívání internetu zaostávají Češi za ostatními Evropany. Svědčí o tom průzkum, který si nechala zpracovat společnost Microsoft, informují Hospodářské noviny. Tuzemští zaměstnanci jsou ve všech ohledech pod průměrem Evropské unie a ve většině kategorií se dokonce umístili na chvostu deseti hodnocených zemí. Studie je podle deníku výjimečná tím, že srovnává počítačové dovednosti zaměstnanců podniků v různých zemích Evropy, ale i tím, že je hodnotí sami jejich šéfové. Ze studie však vyplývá i to, že domácí podniky nekladou na počítačové znalosti svých pracovníků takový důraz jako jinde. Evropskému průměru se Češi blíží jen v základech práce s počítačem. Elektronickou poštu nebo textový editor dokáže používat 85 procent českých zaměstnanců. U pokročilejších znalostí, jako je třeba ovládání specializovaného softwaru nebo využívání internetu pro rozvoj podnikání, výrazně zaostávají například i za Rumuny, kteří letos v lednu vstoupili do unie. Autoři průzkumu z britské společnosti IDC oslovili ředitele a personální manažery z celkem 600 firem. Dotázaní se shodli, že počítačové dovednosti jsou nezbytné nebo důležité pro čtyři pětiny všech pracovních míst v Evropě. Podle většiny podniků důležitost těchto dovedností poroste ve všech sektorech. A 40 procent evropských zaměstnavatelů tvrdí, že by vůbec nepřijalo do práce člověka, který neovládá počítač. Vedení firem většinou viní z nedostatečné kvalifikace lidí školský systém v jednotlivých zemích. Dvě třetiny z nich však zároveň přiznávají, že nemají čas ani peníze na to, aby kvalifikaci zaměstnanců sami zvyšovali.


Česká společnosti KKCG podnikatele Karla Komárka se od začátku roku podílí na hledání ropy v Súdánu. Loni založený holding KKCG Oil&Gas koupil podíly na dvou průzkumných licencích poblíž súdánského hlavního města Chartúmu. V obou projektech drží 42procentní majetkový podíl. Píší to Hospodářské noviny. Hlavním partnerem firmy je pákistánská společnost Zaver Petroleum ze skupiny Hashoo Group, s níž Komárek spolupracuje už několik let na těžbě plynu právě v Pákistánu. Po zbývajících 15 procentech vlastní súdánská státní firma Sudapet. Komárek do průzkumu v Súdánu investuje během příštích dvou let přes 26 milionů dolarů, tedy asi 600 milionů korun. KKCG Oil&Gas dnes komerčně těží ropu a plyn hlavně na jižní Moravě. V Pákistánu komerčně využívá zatím jen plynařské ložisko Sawan a další lokality zkoumá. Podíly na průzkumných ložiscích ropy a plynu má také v Jemenu, jižním Německu a v Rumunsku. Kapitálový podíl drží také v ropné společnosti v Kanadě, po dalších projektech se rozhlíží v Rusku a na Ukrajině, uvedly Hospodářské noviny.


Za posledních pět let se v Česku zdvojnásobil počet lidí, kteří berou víc než 40.000 korun hrubého měsíčně. Loni se na vrcholek mzdového žebříčku dostalo téměř 300.000 lidí, zatímco o pět let dřív jich bylo necelých 120.000. Píše to Mladá fronta Dnes s odvoláním na údaje společnosti Trexima za první pololetí loňského roku. V platové skupině nad 40.000 korun je stejný počet lidí jako v pásmu do 10.000 korun měsíčně. Největší podíl zaměstnanců v podnikatelské sféře, víc než 17 procent, dostává měsíčně 20.001 až 25.000 korun. Mzdovou špičku tvoří hlavně ty profese, kterých je v tuzemsku nedostatek. "Nejvíce chybějí počítačoví experti, firmy hlásí také nedostatek špičkových obchodníků, kteří jsou schopni sjednávat důležité zakázky," uvedl ředitel české pobočky personální agentury Robert Half International Aleš Křížek. Na místech s platy překračujícími 50.000 korun měsíčně pracuje třiapůlkrát víc mužů než žen. Skoro pětina těchto zaměstnanců pracuje v bankách a pojišťovnách, pět procent v realitních kancelářích a dalších pět procent v obchodě. Skupině nejlépe placených zaměstnanců je téměř 44 let, což je nejvíc ze všech platových pásem. Dvě třetiny lidí s platem nad 40.000 korun mají vysokou školu. Bez maturity se mezi vyvolené nedostane skoro nikdo, napsala Mladá fronta Dnes.