Přehled tisku

0:00
/
0:00

Celníci se při výběru mýtného zřejmě musejí připravit na další pokusy obejít placení příslušných poplatků. Podle informací Pražského deníku může spojení mezi mýtnou bránou a palubní jednotkou narušit sprej nastříkaný na přední sklo vozu.

Celníci se při výběru mýtného zřejmě musejí připravit na další pokusy obejít placení příslušných poplatků. Podle informací Pražského deníku může spojení mezi mýtnou bránou a palubní jednotkou narušit sprej nastříkaný na přední sklo vozu. Odhaleným nepoctivcům hrozí ve správním řízení pokuta až půl milionu korun. Celní správa, která výběr mýtného denně kontroluje prostřednictvím 25 vozů se speciální technikou, si ale údajně s těmito hříšníky poradí. Podle právníka Zdeňka Svátka to ale budou mít složité. "Musí zajistit takové důkazy, aby bylo nezpochybnitelné, že šlo o úmysl," cituje deník právníka. O snaze některých řidičů vyhnout se placení mýtného upravením palubní jednotky informovala v pondělí televize Prima. Nepoctiví šoféři údajně obalují alobalem zařízení, která mají ve vozidle, a tím znemožní, aby vůz zaregistrovala mýtná brána. Tento návod, který podle televize koluje na internetu, ale provozovatel mýtného systému označil za nesmyslný. "Náš koncept, tak jak je navržen, je prakticky nemožné obcházet nějakými podvody,"řekl generální ředitel Kapsche Karel Feix.


Lidové noviny v souvislosti s personálními změnami, které oznámil nový vlastník zbrojovky Aero Vodochody, investiční skupina Penta, píšou, že nástup bývalého ministra obrany Karla Kühnla do vedení dozorčí rady je nemravný. Deník připomíná, že Kühnl byl členem vlády, která prodej státního podílu ve vodochodské továrně na letadla firmě Oakfield, ovládané Pentou, připravila. Obsazení funkce v dozorčí radě Aera Kühnlem tak deník přirovnává k počínání pilného ptáčka, který si na ministerstvu stele hnízdo, aby v něm po odchodu ze státních služeb pohodlně ulehl.


Potomci manželů Tugendhatových požádali oficiálně město Brno a ministerstvo kultury o navrácení vily Tugendhat, kterou židovská rodina opustila před válkou v roce 1938. Jak píše Mladá fronta Dnes, vilu chtějí získat na základě zákona o zmírnění křivd způsobených holokaustem. Vila, která nyní patří Brnu, je od roku 2001 zapsána jako jediná česká stavba moderní architektury na seznam UNESCO. Tugendhatovi pocházeli z rodin významných textilních podnikatelů. Dům užívali do roku 1938, kdy rodina před nacisty emigrovala do Švýcarska a pak do Venezuely. Po obsazení Československa nacisty vilu zabavilo v roce 1940 gestapo, v roce 1945 ji jako majetek nacistů zabavil tehdejší československý stát. Rodina Tugendhat podle ministerstva kultury nepožádala o vrácení vily po válce, ani v 90. letech. Podle informací ČTK ale původní majitelé po roce 1945 o vilu žádali, procedura, o níž jsou záznamy v brněnském archivu, se však nestihla vyřídit do února 1948.


Lidové noviny píší o zprávách CIA, které komentovaly vznik Charty 77 v Česku. Američané totiž nyní zveřejnili k 30. výročí vzniku Charty řadu dokumentů, které osvětlují její vznik i fungování. Na stránkách Národního bezpečnostního archivu lze například najít, jak o ní CIA informovala vrcholné politiky Spojenýh států. Stránky obsahují i několik původních návrhů prohlášení Charty s vlastnoručními vpisky Václava Havla a spisovatele Pavla Kohouta. Nejstarší zveřejněná zpráva CIA je z ledna 1977. Je stručná a věnuje se hlavně represím, které komunitický režim rozpoutal. Stojí v ní, že komunistický režim podle neoficiálních informací uvažuje o deportaci prominentních signatářů. V další svodce se píše, že Charta sice nezískala masovou podporu, ale 'vytváří potenciál způsobit SSSR a ostatním východoevropským státům vážné potíže' kvůli nedodržování lidských práv.


Foto: ČTK
Českobudějovický pivovar Budvar získává přístup do obchodní sítě svého amerického konkurenta Anheuser-Busch. Jak píše Právo, stalo se tak po téměř století soudních sporů o značky Budweiser a Bud v desítkách zemí po celém světě. Firmy vytvořily historickou alianci, ve které se AB stane importérem českého piva značky Czechvar. Smlouva umožnuje Budvaru přístup k americkému marketingovému a obchodnímu know-how na území Spojených států i přístup do její rozsáhlé distribuční sítě. Prémiový ležák značky Czechvar z Českých Budějovic se dnes prodává ve 30 amerických státech. Generální ředitel Budvaru odmítl, že by tato spolupráce mohla vyústit v další rozšíření společných aktivit až po případný prodej Budvaru. I přes tuto spolupráci platí, že Budvar nemůže do USA dovážet pivo pod svými hlavními ochrannými značkami. A smlouva nemá žádný dopad na existující spory o známky.


Čeští vysokoškoláci budou mít zřejmě možnost získat během studia zkušenosti na nejlepších amerických univerzitách, jako je třeba Harvardova, Columbijská či Michiganská univerzita. Ministerstvo školství plánuje vyslat na tyto školy od září asi 50 studentů, kterým by hradilo nejen školné, ale i dopravu a životní náklady v USA, píší Hospodářské noviny. Studenti z veřejných i soukromých vysokých škol by se vybírali na základě rozřazovacích testů z jazyka, vysvětlil ředitel analyticko-koncepčního odboru a poradce ministryně Petr Matějů. Vysokoškoláci by na stáži zůstali i déle než dva semestry. Studium, které na prestižních univerzitách stojí ročně 35.000 dolarů a více, by mělo být podle listu pro vybrané studenty zdarma. Ministerstvo chce pro ně vyjednat stipendia, a to s pomocí asociace zastřešující v New Yorku krajanské spolky Čechoameričanů. Její viceprezident Pavel Paleček uvedl, že Česko zatím ve spolupráci s americkými univerzitami zaostává. Výhodné studium využívají více například Poláci či Maďaři.


Loni spáchali pachatelé v České republice 234 vražd nebo pokusů o ně. Je to skoro o 50 více než v roce 2005, píše Mladá fronta Dnes. Objasnit se podařilo 201 těchto zločinů, tedy 87 procent. Nejvíce vražd se stalo ve východních Čechách, nejméně naopak v jižních Čechách. Také v roce 2005 se na jihu Čech vraždilo nejméně.


Ani dvojí snížení původní půlmiliardové pokuty až na desetinu podle Hospodářských novin neodradilo stavební spořitelny od pokračování sporu s antimonopolním úřadem. Všech šest stavebních spořitelen nesouhlasí s posledním verdiktem, podle kterého by měly zaplatit celkem 55 milionů korun a podaly proti němu rozklad. Stále popírají, že jakkoli porušily hospodářskou soutěž. Podle předsedy antimonopolního úřadu Martina Peciny není sporu o tom, že si stavební spořitelny mezi sebou vyměňovaly informace, jádrem problému ale zůstává, zda šlo o nezákonné jednání nebo nikoli. "Zatímco stavební spořitelny tvrdí, že to dělaly na pokyn ministerstva financí, my takový pokyn neviděli," citují Hospodářské noviny Pecinu.


Ne příliš dobře na nás bude vzpomínat tým pětačtyřicetiletého německého běžce Robbyho Clemense, který se od středy pokouší oběhnout celou planetu. V Česku byl už podruhé okraden. Jak píše deník Právo, poprvé se stal terčem nenechavců v Kladně, podruhé v Příbrami. Česko je první zemí na jeho trase za světovým rekordem. Na Českou republiku prý ale Clemens ani jeho tým kvůli nepříjemnostem se zloději nezanevřeli. List připomněl, že v noci na sobotu vyrabovali zloději běžcovo doprovodné vozidlo na hlídaném parkovišti před hotelem v Kladně, kde bydlel. Přišel tam mimo jiné o část speciálního oblečení. V neděli byl okraden v jedné z internetových kaváren v Příbrami fotograf z Clemensova týmu. Když chtěl poslat v internetové kavárně v Příbrami snímky, které po krádeži v Kladně pořídil, zmizela mu brašna se všemi fotoaparáty, kterou měl pověšenou za sebou na opěrce židle. Clemens vešel do povědomí před třemi lety, kdy uběhl s helmou na hlavě a neprůstřelnou vestou 700 kilometrů v Iráku, kde právě byla válka. Nyní se chce stát prvním člověkem, který oběhne svět za méně než 300 dní.


Důchodci v Praze 1 možná budou mít novou šanci si přivydělat - za peníze by mohli informovat radnici o různých nepravostech ve svém okolí. Podle Mladé fronty Dnes o tom uvažuje starosta Petr Hejma. Starší lidé, kteří by měli zájem, by podle něj informovali úřad o různých problémech, které se týkají například životního prostředí, tedy čistoty a pořádku v okolí. Nápad nemá jednoznačný ohlas. Někteří lidé ho považují za obdobu udavačství z doby totality, jiní ho vítají.


Obraz, který údajně namaloval nacistický vůdce Adolf Hitler a který byl nabízen v české internetové aukci, byl stažen z nabídky, píše Mladá fronta Dnes. "Máme podezření, že nejde o originál. Což poškozuje naše jméno aukčního portálu uměleckých děl - proto jsme ten akvarel stáhli,"řekl manažer Václav Liška. Prodejce vystupující pod pseudonymem byl varován, že nabídne-li znovu falzifikát, bude mu zamezen přístup k aukcím. Prodejce prý tvrdí, že vlastní i další Hitlerovy kresby z let 1914 až 1917. Mladá fronta Dnes už minulý týden napsala, že je to poprvé, co je v Česku Hitlerovo dílo nabízeno k prodeji. Prodejce vyvolávací cenu obrazu podle deníku stanovil na 100.000 korun. Majitel tvrdil, že je dílo pravé a vzniklo v období první světové války. Podle ředitele Národní galerie Milana Knížáka je ale obraz malován zcela jinou technikou než jiné Hitlerovy obrazy.