Přehled tisku

0:00
/
0:00

Česká republika podle Lidových novin ztratila spojence v úsilí proti zvýšení minimální sazby spotřební daně na alkohol. Německo, které dosud podle listu vystupovalo v pivním protestu jako klíčový český spojenec, údajně naznačilo, že je ochotno na zvýšení přistoupit. Český ministr financí přesto na úterním zasedání šéfů financí EU hodlá navýšení sazby vetovat.

Česká republika podle Lidových novin ztratila spojence v úsilí proti zvýšení minimální sazby spotřební daně na alkohol. Německo, které dosud podle listu vystupovalo v pivním protestu jako klíčový český spojenec, údajně naznačilo, že je ochotno na zvýšení přistoupit. Český ministr financí přesto na úterním zasedání šéfů financí EU hodlá navýšení sazby vetovat. Lidové noviny připomínají, že Finové coby nynější šéfové unie původně navrhovali zvýšit minimální sazbu daně na alkohol včetně piva, ale ne u stolního vína, o 31 procent; Češi a Němci to odmítli. Finové proto přišli s novým návrhem zvýšit minimální sazbu jen o 4,5 procenta, který tento týden představili velvyslancům členských států v Bruselu. Důvody trvajícího českého odporu podle deníku nejsou jasné. Ministerstvo financí se listu nevyjádřilo s odkazem na to, že šéf resortu Vlastimil Tlustý je v zahraničí. Finští diplomaté a Evropská komise přitom upozorňují na to, 4,5procentní zvýšení se Česka v podstatě nedotkne. Znamenalo by totiž novou nominální sazbu z hektolitru piva ve výši 0,78 eura. Současná daň v Česku v přepočtu činí 0,84 eura, je tedy už nyní vyšší než Finskem navrhované minimum pro celou unii, píšou Lidové noviny.


David Šeich,  foto: ČTK
Zákon musí platit i pro poslance, poznamenává Mladá fronta Dnes k případu člena dolní komory za ODS Davida Šeicha, který podle strážníků usedl za volant pod vlivem alkoholu. "Poslanec ODS David Šeich porušil dopravní předpis a byl chycen. Nadýchal 2,4 promile alkoholu. Krevní zkoušku odmítl. Teď zpochybňuje věrohodnost policejních měřičů alkoholu. Přesto ho chrání směšná a trapná poslanecká imunita," rekapituluje deník událost, jež se stala v noci na čtvrtek. Podle deníku je samozřejmé, že se Šeich imunity musí vzdát a podstoupit stejný trest jako ostatní řidiči podle nového zákona. "Tím je drastická pokuta a zákaz řízení nejméně na půl roku. A navíc, podle mého mínění, absurdní obžaloba u soudu. Zákon však, ať dobrý či špatný, musí platit i pro pana poslance," shrnuje autor glosy.

Také Právo připomíná, že dnešní legislativa zákonodárcům umožňuje řešit takový případ dvěma způsoby - buď se jít zodpovídat před příslušný parlamentní výbor, nebo na privilegium zapomenout a nechat se ztrestat jako každý normální občan. "Prvního způsobu využije poslanec-zbabělec, druhého poslanec-chlap," dodává autor poznámky.


Miroslav Kalousek,  foto:autor
Několik měsíců o něm nebylo téměř slyšet. Na konci léta pořádně otřásl stranou, které předsedal, když se pokusil domluvit vládu KDU-ČSL a ČSSD podporovanou komunisty. Teď se jméno Miroslava Kalouska objevilo znovu - může se stát vicepremiérem pro ekonomiku v příští vládě Mirka Topolánka. Píší o tom Lidové noviny. Podle deníku se informace o Kalouskově možném angažmá v chystané vládě se objevila před dvěma dny. Měla zůstat v utajení. "To jsou standardní spekulace. Před sestavováním jakékoliv vlády se lze dočíst sto padesát možných jmen. O personálních otázkách příští vlády ještě nikdy nikdo nevedl řeč. Nikdo nikomu nic nenabízel," reagoval Kalousek. Připustil pouze, že se s Topolánkem běžně potkává ve sněmovně. Podle informací Lidových novin ale Topolánek s Kalouskem o personálních otázkách vlády skutečně mluvil. "Nešlo zatím o něco, co by bylo možné označit za nabídku,"řekl deníku jeden z vlivných politiků, který zná podrobnosti vyjednávání o příští vládě.


Sociální demokraté schválili před několika dny plán, podle kterého se mají prošetřit kauzy spojené s ODS a Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu. Píše to Mladá fronta Dnes. Zprávy o politických konkurentech a nepřátelích ČSSD má podle deníku pro stranu vypracovat bývalý majitel vlivové agentury Tomáš Dvořák. Podklady by měl následně předat policii. Dvořák se má zaměřit zejména na šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho a jeho podřízeného Hynka Vlase. Neušetří však ani samotného premiéra a předsedu ODS Mirka Topolánka a ministry financí a vnitra Vlastimila Tlustého a Ivana Langra, píše list. Co přesně se v Lidovém domě rodí, ale není jasné. "Nechte se překvapit. Plody našeho úsilí budou venku během několika dnů,"řekl Mladé frontě Dnes Jiří Paroubek. Představitelé ČSSD tvrdí, že Útvar pro odhalování organizovaného zločinu je politickou policií ODS a že sociální demokracii záměrně poškozuje. Takzvané Kubiceho zprávě zveřejněné krátce před volbami připisují někteří představitelé ČSSD porážku sociální demokracie v červnových volbách do Poslanecké sněmovny.


Karel Feix ze společnosti Kapsch  (vpravo) a Aleš Řebíček,  foto: ČTK
Ministr dopravy Aleš Řebíček podle Hospodářských novin zpochybnil závazek společnosti Kapsch zahájit výběr mýtného včas, tedy od 1. ledna příštího roku. Ministr deníku sdělil, že situace není tak jasná, jak ji firma nastínila, a uvedl, že rizika za provozování systému musí převzít dodavatel. Předseda představenstva rakouské společnosti Georg Kapsch přitom zahájení výběru mýtného od 1. ledna potvrdil ve čtvrtek po společném jednání s ministrem dopravy.


"Bývávalo, že marihuanu bylo možné v Čechách spatřit tak leda ve filmech odehrávajících se na Západě. Dnes je naše mladá generace v hulení v Evropě top. A užívání marihuany už nejde vymýtit. Ne kvůli množství uživatelů, ale kvůli kulturní změně, která se odehrála," píše autor glosy v Lidových novinách. Marihuana je podle něj tak normální, jak jen něco nezákonného může být. "To není dané tím, kolik lidí si zapálí, ale tím, jak se lidi dívají na toho, kdo si zapálí. A mladí se na něj rozhodně nedívají jako na vyvrhele. Naopak, pro někoho je marihuana přijatelnější než alkohol či tabák. Znamená to také, že zhulit se k nehybnosti bude považováno za stejně neestetické jako opít se do němoty. A že každý bude chápat, že dát si špeka několikrát do roka neznamená stát se narkomanem." Autor soudí, že si lze představit i dnes nepředstavitelné, a to legalizaci. "To, co by mohlo přesvědčit i konzervativce, je vidina daňových příjmů. Možná nám daň z konopí vydělá na důchody. Pokud ovšem nebudou všichni permanentně zhulení tak, že přestanou chápat, co ta slova ´člověk v produktivním věku´ vlastně znamenala."


Soudce Krajského soudu v Plzni Tomáš Bouček prohrál spor s reportéry televize Nova kvůli nahrávce z tajné porady senátu, jenž rozhodoval v případu dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka. Policie dospěla k závěru, že zveřejněním nahrávky nebyl spáchán trestný čin, a případ odložila. Píše to Právo. Nova odvysílala 8. března zvukový záznam z porady senátu, který rozhodoval o obnově procesu s Kajínkem. Bouček přerušil hlavní líčení na 15 minut, aby se senát mohl poradit o provedení důkazů, jež navrhla obhajoba. Ve zveřejněné části nahrávky mluvil k přísedícím, kteří jako jediní zůstali v místnosti. Televize mimo jiné odvysílala jeho slova: "Takových věcí se dějí desítky v normálních spisech. Tohle není žádná výjimečná situace, že Kajínek dostal doživotí...Je to přeci jedna verbež,...Ďurči, Hegedüss ...,"řekl soudce Bouček. Ten pak podal trestní oznámení na redaktory pro pomluvu. Jejich jednání bylo podle něj neetické. Právo píše, že soudce nesouhlasí s odložením případu a podal kvůli tomu stížnost, o které bude rozhodovat státní zástupce.


České aerolinie se nechystají kupovat nová letadla, která by případně posílila dálkovou flotilu letecké společnosti. S odvoláním na prezidenta ČSA Radomíra Lašáka to píšou Hospodářské noviny. Naopak, pokud se prokáže, že Airbusy A310 jsou nadále ztrátové, vedení rozhodne o jejich prodeji, naznačil deníku Lašák. O tom, zda dálkovou flotilu bude ČSA nadále provozovat, musí být podle něj definitivně rozhodnuto do konce srpna příštího roku. "Musíme říct, co nám bude v prvním pololetí vydělávat a co ne," uvedl. Prodat se ale zřejmě nemusí jen dálková letadla. Damoklův meč visí podle deníku také nad některými stroji, které létají na středních tratích. Aerolinie mají ve flotile 50 strojů. Do roku 2008 však firma odebere ještě devět již objednaných airbusů na střední tratě. "Tyto stroje odebereme. Jich se případné snižování leteckého parku netýká," oznámil Lašák.


Komentář Hospodářských novin popisuje situaci, která nastala poté, co se cukrovarnická společnost Eastern Sugar rozhodla uzavřít v Česku své závody. Firma má přitom opustit zemi i s kvótou na výrobu sladkého produktu, což vyvolalo odpor hlavně u tuzemských zemědělců, kteří tento týden dokonce svolali demonstraci před německou a britskou ambasádou. Podle listu je tentokrát na vině sama agrární politika Evropské unie, tedy ta politika masívních dotací a ochrany trhu, kterou jinak sami zemědělci vzývají. Jen se teď v plné nahotě ukazuje, že regulace agrárního trhu, "celá slavná společná zemědělská politika", ve skutečnosti nechrání ani rolníky, míní Hospodářské noviny. Pěstitelé cukrovky nejen z Hané přijdou o odbyt proto, že ze země odchází velká zahraniční cukrovarnická firma. Sebou si přitom bere kvótu, která cukrovarům určuje, kolik cukru smějí vyrobit, a zaručuje za to stálý odbyt za vysoké ceny, vysvětluje komentátor s tím, že snížení kvót celé EU souvisí s poklesem miliardových dotací na vývoz jejích přebytků do světa.


Někteří klienti společnosti Citibank se zřejmě stali terčem útoku neznámých pachatelů, kteří se snaží vylákat od zákazníků údaje o jejich bankovních účtech, informuje Právo. Deník má k dispozici e-mail, který svědčí o pokusu takzvaného phishingu (rybaření), tedy podvodné metodě sloužící k vylákání například klientova osobního hesla. Nebezpečná zpráva je v angličtině a stejně jako v předchozích případech, ke kterým došlo například před pěti týdny u tisíců klientů České spořitelny, adresáty varuje před napadením jejich účtu. Současně je vybízí k zadání osobních hesel, čímž by měli obnovit internetový přístup ke svým účtům. V e-mailu je uveden odkaz na webovou adresu, v níž je slovo citibank. Po jejím otevření se tváří jako stránka americké Citibank, vysvětluje Právo. Banka byla podle deníku informací o pokusu o útok zaskočena. Mluvčí Právuřekla, že o posledním útoku nic neví.


Ještědský vysílač | Foto: Štěpánka Budková,  Radio Prague International
Nejznámější český vysílač na Ještědu není na seznamu vysílačů, ze kterých se bude šířit digitální signál. Unikátní stavba, za kterou architekt Karel Hubáček sklízí obdiv po celém světě, a jež má šanci dostat se pod ochranu UNESCO, tak přijde o jednu ze svých hlavních funkcí. Vedení Libereckého kraje se proto obává o její další osud, uvádí to liberecká příloha Mladé fronty Dnes. Signál z Ještědu má skončit v červnu 2009. "Ještěd tím ekonomicky oslabí, to je jisté,"řekl deníku liberecký hejtman Petr Skokan. Pro Radiokomunikace, které objekt vlastní, se tak po roce 2009 může stát horský hotel a vysílač nadbytečným majetkem. Už v minulosti zazněly hlasy, že Radiokomunikace by se nejradši objektu zapsaného na seznamu národních kulturních památek zbavily. Situaci podle listu ještě zkomplikoval ve čtvrtek oznámený prodej Radiokomunikací společnostem Lehman Brothers Holdings Inc. a Mid Europa Partners. "Je otázkou, zda pro nové majitele nebude Ještěd jen účetní položkou, kterou kdykoliv prodají," netají se obavami o budoucnost unikátní stavby Skokan.