Přehled tisku

Jiří Čunek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Šance na zvolení vsetínského starosty a senátora Jiřího Čunka předsedou KDU-ČSL jsou podle komentářů nemalé. Deníky poukazují zejména na skutečnost, že tento kontroverzní politik má podporu značné části svých spolustraníků a zřejmě i veřejnosti.

Jiří Čunek,  foto: ČTK
Šance na zvolení vsetínského starosty a senátora Jiřího Čunka předsedou KDU-ČSL jsou podle komentářů nemalé. Deníky poukazují zejména na skutečnost, že tento kontroverzní politik má podporu značné části svých spolustraníků a zřejmě i veřejnosti. Čunkovo rozhodnutí předsedat KDU-ČSL je odvážné - jenže lidové straně jiné než odvážné kroky nezbývají, píší Hospodářské noviny. Podle komentátora deníku PrávoČunkova osobnost napovídá, že by v čele lidové strany nestanul fantom politického zákulisí, ale muž průhledných, i když kontroverzních činů. Lidové noviny soudí, že KDU-ČSL pod Čunkovým vedením by se nejspíš pokusila zbavit "kasalovské šedi" a více se otevřít. To si podle listu Čunek uvědomuje. "Měl by ovšem říci, co konkrétně chce. Pokud teď lidovci zaspí, stárnutí a šednutí je nemine," varuje list. Podle Mladé fronty Dnes je sázka na Čunka jedinou nadějí KDU-ČSL. List připomíná, že když svou kandidaturu do čela ODS oznámil jiný senátor též původem z Valašska, byl ještě méně známý než Čunek. Jenže Topolánkův zázrak se opakuje těžko, dodává autor poznámky.

Čunek vyvolal rozporné reakce řešením problému romských neplatičů nájemného ve Vsetíně, které nechal vystěhovat, i svými výroky o této věci. Hospodářské noviny v této souvislosti uvádějí, že kdo "Dům hrůzy" naproti vsetínské poliklinice viděl, musí starostovi přitakat - jenže hned za hranicemi okresu jsou ta slova nepřípustná. Předseda strany nesmí mluvit tak, aby nechal byť skulinku pro rasistický výklad. V normální situaci by úspěšný senátor měl čas ukázat, zda má celostátní formát. Čunkovi hrozí, že se bude muset naučit chovat evropsky za jedinou adventní noc, upozorňuje deník. Vsetínský starosta podle něj vyrostl na krizi své strany, kterou nechtěně odhaluje i současný úřadující předseda Jan Kasal, když stafáž velké koalici sebevědomě nazývá "nárazníkem". Kasal asi nejezdí autem. Jinak by věděl, jak končívají malé automobily mezi dvěma kamiony. Pro KDU-ČSL je vládní kompars riskantní. V politickém středu budou lovit oba velkopartneři a lidovcům moc místa nezbude, namítá autor glosy. Čunek chce podle listu předsedat zmatené straně bez myšlenek a lidí, kteří by se chtěli o vedení poprat. I proto může riskantní sázka na razantního Moraváka vyjít. Pan senátor říká věci bez obalu, ať je tedy po jeho: KDU-ČSL bojuje o celostátní přežití. Po Kalouskově pádu nabízí Jiří Čunek nejistou, ale jakž tak zřetelnou cestu, uzavírá komentátor Hospodářských novin.

Starosta Vsetína a senátor Jiří Čunek, který chce usilovat o křeslo předsedy KDU-ČSL, se v minulých dnech tajně setkal se šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem. Předsednictvo KDU-ČSL se o zhruba hodinové schůzce, na kterou spolu s Čunkem přišel i lidovecký hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek, dozvědělo až později. Píší to Lidové noviny a Mladá fronta Dnes. "Pan Paroubek mě chtěl poznat. Žádné závěry jsme nemohli dělat, protože k tomu nemám mandát,"řekl Čunek Mladé frontě Dnes. Podle Paroubka šlo spíš o společenské setkání. Deníky v této souvislosti připomínají letní schůzku šéfa ČSSD s tehdejším lidoveckým předsedou Miroslavem Kalouskem, na které politici jednali o vládě s podporou komunistů. Čunek ale tvrdí, že je proti takové podobě kabinetu. Juránek i vsetínský starosta Lidovým novinámřekli, že úřadující šéf strany Jan Kasal byl o jejich setkání s Paroubkem informován. Podle hejtmana hned po schůzce, podle Čunka před ní. "Bylo to ex post," uvedl Kasal. List také uvádí, že jsou lidovci rozezleni a případ budou řešit na předsednictvu strany. Občanští demokraté, jimž předseda ČSSD v pondělí veřejně nabídl sestavení společné vlády na jeden rok, v níž by mohli zasednout i lidovci, podle Mladé fronty Dnes tvrdí, že o schůzce Paroubka s Čunkem vědí. "Není to důvod, abychom kvůli tomu při sestavování vlády čekali, jak dopadne sjezd lidovců,"řekl listu místopředseda ODS Petr Nečas. Podle Čunka zůstává otevřené, zda by KDU-ČSL vstoupila do vlády s ODS a ČSSD. "Pokud by to měla být vláda, která by si nepředsevzala udělat některé reformní kroky, tak v takové vládě my být nemusíme. Když je duhová, tak musí přinést něco konkrétního,"řekl. Podle Čunka by vláda měla být maximálně na jeden rok, pak se ale nabízí diskuse o tom, proč by to nemohla být nějaká menšinová vláda.


Česká národní banka je normální státní úřad, jmenování jejích členů by proto mělo být průhledné, míní komentátor Hospodářských novin. V souvislosti s vypršením mandátu dvou členů bankovní rady, ke kterému dojde příští pátek, navrhuje některé změny při hledání jejich náhradníků. Je to samozřejmě slabina, nedomyšlenost české ústavy, že zrovna o centrální bance rozhoduje prezident výhradně sám, bez jakékoli brzdy a rovnováhy, píšou Hospodářské noviny, podle kterých je prezident tentokrát obzvlášť záhadný a mlčenlivý, stupňuje napětí a bankéři mu visí na rtech. Přitom zvlášť nyní je důležité, kdo se do bankovní rady dostane. Ze všech středoevropských bank je ČNB vůči euru nejopatrnější. "Co teprve, kdyby v ní definitivně převládli euroskeptici, kteří věrně kopírují prezidentovy názory," zamýšlí se komentátor a dodává, že pod ČNB se přesunul veškerý dozor nad finančním trhem, včetně Komise pro cenné papíry, a stal se z ní mocný superregulátor. Řešením by tak podle listu mohlo být, kdyby prezidentovy nominace schvaloval Senát, jako se to osvědčilo u výběru ústavních soudců. Bylo by také možné, aby prezident udělal vstřícné gesto i bez změny ústavy. Například v předstihu oznamoval a vysvětloval své kandidáty, případně je pozval třeba do Senátu na neformální slyšení. To se ale zřejmě nestane. Václav Klaus se podle komentátora zjevně o ČNB nijak rozsáhle radit nechce, všechny odpovědi zná totiž předem.


Budějovický měšťanský pivovar může začít v Polsku prodávat svůj prémiový ležák pod označením BB Budweiser Bürgerbräu. Povolení budějovický pivovar získal od tamního patentového a známkového úřadu, který firmě zaregistroval její tradiční známku, informuje deník


V Česku je stále víc dětí, které zažily únos vlastními rodiči. Jak píše


Podle Hospodářských novinČeši mění pracovní návyky. Velké firmy tu totiž zavádějí společné kanceláře pro své zaměstnance. Většině z nich se nový trend nelíbí. Vadí jim ztráta soukromí a hluk. Podle hlavního hygienika ale velké prostory vyhovují normám. Češi se spíš drží tradice. Ta pochází ještě z dob Rakouska Uherska, kdy v kanceláři seděli dva lidé.