Přehled tisku

Jiří Paroubek a Mirek Topolánek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Řešení hlavních problémů země, mezi něž patří důchodová či zdravotní reforma, situace v policii a stav veřejných financí, by mělo patřit mezi klíčové body programu rodící se koaliční vlády. Shodují se na tom komentáře některých středečních deníků. Hospodářské noviny o rýsující se koaliční vládě ODS, ČSSD a KDU-ČSL píší, že vláda se 168 hlasy poslanců si bude dělat, co chce. Takhle mohutné koalice se obvykle vytvářejí ve válce.

Jiří Paroubek a Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Řešení hlavních problémů země, mezi něž patří důchodová či zdravotní reforma, situace v policii a stav veřejných financí, by mělo patřit mezi klíčové body programu rodící se koaliční vlády. Shodují se na tom komentáře některých středečních deníků. Hospodářské noviny o rýsující se koaliční vládě ODS, ČSSD a KDU-ČSL píší, že vláda se 168 hlasy poslanců si bude dělat, co chce. Takhle mohutné koalice se obvykle vytvářejí ve válce. Svůj mocenský pakt může Topolánek s Paroubkem obhájit jen a jen v tom případě, že pohnou s třemi nejbolavějšími potížemi země: policií, důchody, eurem, píše autor. Nebude-li v činech příští vlády "tohle bazální minimum", nebude podle něj chystaná trojdohoda Topolánek - Kasal - Paroubek ničím jiným než "cynicky kořistnickým paktem".

Komentátor deníku Právo píše: "Od voličů přece politici dostali zadání k velké koalici. V její moci by bylo řešit už přezrálé problémy. Důchodovou a zdravotnickou reformu, jakož i náhubek pro zdivočelý rozpočet. Vyvažování obou stran by vedlo k tomu, že nutné reformy by příliš nebolely občany a žádná ze stran by neztratila tvář."

Ivan Langer
Předseda ČSSD Jiří Paroubek už není proti tomu, aby místopředseda ODS Ivan Langer byl za určitých okolností i v nové vládě ministrem vnitra. Naopak šéf ODS a premiér Mirek Topolánek nesouhlasí s tím, aby se do funkce ministra zdravotnictví vrátil sociální demokrat David Rath. Paroubek a Topolánek to uvedli v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes. Server Aktuálně.cz napsal, že Vlastimila Tlustého by měl v nové vládě v křesle ministra financí nahradit Martin Říman, který teď vede ministerstvo průmyslu a obchodu. Jiří Paroubek Mladé frontě Dnesřekl, že ČSSD by chtěla obsadit křesla ministrů v nejméně dvou ze čtyř klíčových resortů, jimiž jsou finance, sociální věci, vnitro a zahraničí. Nesdělil, o které funkce by ČSSD měla konkrétně zájem, ale vlivný poslanec ČSSD deníku prozradil, že kandidátem socialistů na ministra zahraničí má být jejich poslanec Lubomír Zaorálek. O této nominaci se zmiňuje i server Aktuálně.cz. Tento server dále napsal, že podle prvního scénáře k nové vládě by křesla ministrů zahraničí a zemědělství měla připadnout ČSSD a lidovci by měli dostat dvě až tři ministerská křesla. Pro lidovce se počítá s ministerstvem kultury a průmyslu, ve hře je ale i ještě jedno zatím blíže neurčené křeslo. Paroubek se v Mladé frontě Dnes vyslovil proti tomu, aby zástupce KDU-ČSL byl ministrem dopravy. Topolánek se k tomu nevyjádřil. Server Aktuálně.cz dále informoval, že za ČSSD by měl do vlády přijít současných šéf sociálnědemokratických poslanců Michal Hašek a další dva lidé. V kabinetu by měl zůstat ministr práce a sociálních věcí a místopředseda ODS Petr Nečas, píše server.

Hospodářské noviny otiskují pasáže z rozhovoru s Mirkem Topolánkem, který deník zveřejní ve čtvrtek. Podle něj už má Topolánek hotovou taktiku, s níž chce veřejnosti a členům ODS vysvětlit, proč má jeho strana poprvé po listopadu 1989 usednout ve společné vládě s ČSSD. Podle této taktiky jsou všechna ostatní řešení daleko horší a i vláda ODS s ČSSD dokáže prosadit alespoň některé body volebního programu ODS - například snižování daní či zjednodušení pravidel pro podnikání. ODS chce také s ČSSD jednat o odkladu či novelizaci zákoníku práce.


Do České republiky za první tři čtvrtletí letošního roku přišly zahraniční investice za téměř 106 miliard korun. Proti stejnému období minulého roku je objem investic zhruba poloviční, hlavně kvůli absenci velkých příjmů z privatizace. Zvýšil se však podíl technologicky vyspělých projektů, uvedl deník Právo. Czechinvest, stejně jako další nezávislí odborníci, však považuje příliv zahraničních investic za stabilní, větší vlnu očekává opět v příštím roce. "Velké investice, které letos ohlásily firmy jako Hyundai nebo Hitachi, budou realizovány až v druhé polovině příštího roku," uvedla mluvčí Czechinvestu Alžběta Honsová. Navíc se zvyšuje podíl technologicky vyspělých projektů, například technologických nebo vývojových center, dodala Honsová. Ty jsou sice co do objemu menší, ale mají pozitivnější dopad na strukturu ekonomiky. Podíl těchto projektů na investicích zprostředkovaných Czechinvestem již podle Honsové přesahuje 30 procent. Dobré hospodářské výsledky zahraničních investorů v Česku však jdou na vrub běžného účtu platební bilance. Objem repatriovaného zisku za prvních devět měsíců letošního roku dosáhl 64 miliard korun, zatímco loni to ve stejném období bylo 49 miliard. Reinvestované zisky letos činí 86 miliard korun, loni se do září vyšplhaly na 59 miliard, upozornil v deníku Právo David Marek z Patria Finance.


David Rath
Lidové noviny komentují to, jak velké finanční částky vynakládal exministr zdravotnictví David Rath na různé účely v době, kdy ministerstvo řídil - mimo jiné na odměny jeho podřízeným a na inzerci. Od pana Ratha jsme slyšeli spoustu křiku na adresu ODS a jejího tunelování veřejných zdravotních rozpočtů. Jenže to, co prováděl ministr Rath, je tunel v nejčistší podobě. Obcházení tendrů, neobhajitelné odměny kamarádům a podezřelé zakázky ostatně provázejí celou jeho profesní dráhu, napsal autor komentáře.


Bývalá ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiřina Musílková tvrdí, že bývalý premiér Jiří Paroubek jí před rokem při vyjednávání o finanční situaci VZP na schůzce mezi čtyřma očima otevřeně vyhrožoval. Píší to Hospodářské noviny. Paroubek podle nich slova Musílkové odmítl. Událost se měla stát při jednání v Kramářově vile loni 21. listopadu, tedy 11 dní po uvalení nucené správy na VZP a den předtím, než začala o situaci ve VZP bouřlivě jednat Poslanecká sněmovna. "Expremiér mi řekl, že pokud neodstoupím, budou na mě a na firmu házet hnůj. Že si na to prý za šest měsíců nikdo ani nevzpomene," popsala bývalá šéfka VZP. Řekla, že hned po jednání se s údajnými vyhrůžkami Paroubka svěřila členovi správní rady a generálnímu řediteli Svazu dopravy Zdeňku Liškovi, který slova Musílkové potvrdil. "Potkali jsme se náhodou v Paláci Flóra. Paní Musílková byla tehdy hodně rozčílená," vzpomíná Liška. Slova Musílkové o nátlaku Paroubka potvrzuje i její tehdejší mluvčí Jiří Suttner. "Na schůzce jsem s nimi nebyl, ale jako bývalý tiskový mluvčí tuto informaci mám. Paní Musílková mi ji řekla těsně po jednání," řekl Suttner, který i takto tvrdé obvinění své bývalé šéfce věří. "Nepamatuji si, že by mně někdy paní Musílková lhala," dodal. Paroubek ale jakýkoli nátlak na bývalou šéfku VZP odmítá. Ačkoli spolu s tehdejším ministrem zdravotnictví Davidem Rathem téměř každý den po uvalení nucené správy vyzývali Musílkovou k odchodu z funkce, žádné výhrůžky prý na schůzce nepadly. "Je to nehorázná pomluva. Ukazuje to, kam až paní Musílková dokáže klesnout. Je mi jí líto," sdělil Hospodářským novinám. Více se ale ke zmiňované schůzce s Musílkovou nechtěl vyjadřovat.


Papež Benedikt XVI.,  foto: ČTK
Papež Benedikt XVI. zřejmě příští rok nepřijede do České republiky. Píší to Lidové noviny. Uvedly, že papežův úřad nepřijal osobní pozvání kardinála Miloslava Vlka. Zamítavá odpověď dorazila z Vatikánu do Prahy v těchto dnech, napsal list. Církev se podle něj zatím odmítla k věci vyjádřit. "Dostali jsme vnitřní poštou dopis, více se veřejnost dozví začátkem příštího týdne. Diplomaticky ale říkám, že to nemůžu popřít," řekl deníku mluvčí České biskupské konference Martin Horálek. Podle Lidových novin sdělil Vatikán českým katolíkům, že papežovi nevyhovuje plánovaný termín návštěvy. Benedikt XVI. měl do Česka přijet příští rok v září z Rakouska. Papež se podle Apoštolského stolce chce soustředit na již potvrzenou cestu do Rakouska. Čeští biskupové chtějí příští týden navrhnout papežovi jiné termíny případné návštěvy, napsaly Lidové noviny. Deník připomněl, že čeští biskupové minulý měsíc o případné návštěvě papeže jednali na svojí konferenci. Chtěli úřadům Apoštolského stolce navrhnout plán dvoudenní návštěvy, při které by papež navštívil Brno a Prahu. Měl navštívit prezidenta Václava Klause a v Brně sloužit slavnostní bohoslužbu pro větší množství lidí.