Přehled tisku

0:00
/
0:00

Už jsou zase zpátky lidovečtí mistři převleků a tanečníci mezi vejci, píše komentátor Mladé fronty Dnes. Úřadující předseda lidovců Jan Kasal prohlásil, že nebude pro žádné řešení politického patu, pro které nebude ČSSD. Předtím však řekl, že je pro předčasné volby, které podporuje ODS, a ne ČSSD. Podle Lidových novin tak dělají lidovci vše proto, aby byli naprosto nečitelní.

Už jsou zase zpátky lidovečtí mistři převleků a tanečníci mezi vejci, píše komentátor Mladé fronty Dnes. Úřadující předseda lidovců Jan Kasal prohlásil, že nebude pro žádné řešení politického patu, pro které nebude ČSSD. Předtím však řekl, že je pro předčasné volby, které podporuje ODS, a ne ČSSD. Podle Lidových novin tak dělají lidovci vše proto, aby byli naprosto nečitelní. Také Právo se ptá, zda se náhodou nemotají v začarovaném ideologickém kruhu. "Tomu se vážně říká být jazýčkem na vahách," píše Mladá fronta Dnes. Problém je ale podle listu v tom, že váhy tu nejsou a jazýček komíhající se jen tak v atmosféře je pro smích. Podle komentátora Lidových novin se z toho jednomu zatočí hlava. "Lidovci jsou čilí jak kapka vody na rozpálených kamnech. Poskakují ze strany na stranu, hned vlevo, hned vpravo. A ještě něco mají s kapkou vody společného - vypařují se," dodává komentátor Lidových novin. Podle něj mají lidovci jistě mnoho dobrých vlastností, ale čitelnost k nim nepatří.

Také Právo se ptá: Když předseda lidovců Kasal slibuje, že nepodpoří žádnou duhovou vládu bez ČSSD, vládu podporovanou komunisty, jak potom může podporovat přijetí ústavního zákona pro rozpuštění sněmovny? Sociální demokraté jsou proti, z čehož vyplývá, že bez komunistů ten zákon nevznikne. Co na to zdravé jádro v Brně a dalších regionech, nemotají se lidovci v začarovaném ideologickém kruhu?


Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Martin Zvěřina pak v Lidových novinách komentuje frontální útok expremiéra Miloše Zeman na Jiřího Paroubka. Analytik z Vysočiny podle něj svůj útok pochopitelně profesionálně načasoval. "Na Paroubka vytáhl v okamžiku, kdy se svou politikou vmanévroval do kouta. Jako prognostik a politik, který tuhle stranu vyvedl z bezvýznamnosti, na to má jisté právo. Proto mu také spolustraníci vždy pozorně naslouchají," domnívá se Martin Zvěřina. Zeman brojí proti velké koalici a nabízí přechodnou vládu odborníků, která by fungovala do předčasných voleb. ČSSD by podle Zemana měla odejít do opozice. Expremiér situaci analyzoval podle komentátora Lidových novin poměrně jasně, jeho motivace už však tak zřetelná není. "Zemanovo jednání nelze chápat jinak než jako povzbuzení straníků ke vzpouře proti předsedovi," domnívá se Martin Zvěřina. V dalším plánu je podle komentátora "terčem i prezident Klaus, který spletitou situaci neumí řešit, a není-li v těchto dnech po jeho, mlží a schovává se za třetí osoby". "Nepoleví-li Zeman, může Jiřího Paroubka ,sestřelit'. Zvláště bude-li lovený pokračovat v dosavadní politice," uzavírá svůj komentář Martin Zvěřina v Lidových novinách.


Informace o neplatičích zajímají v Česku stále větší okruh firem, uvádějí to čtvrteční Hospodářské noviny. Zatímco dosud registry dlužníků využívaly hlavně banky a splátkové společnosti, když rozhodují o nové půjčce, teď finanční historie klienta začíná hrát roli i jinde. Zadluženost domácností přitom letos rekordně roste. Ke konci září překročily dluhy lidí přes 500 miliard korun a předvánoční nákupy by je podle některých odhadů měly vyhnat o dalších 50 miliard nahoru. Problém se splácením půjček na nákup má přitom podle Hospodářských novin deset půjček ze sta. Novým trendem se tak stává, že se o dluhy zajímají firmy při přijímání nového zaměstnance. Personalisté se shodují, že prozatím reference o dluzích nepožadují zaměstnavatelé často. Ale na pozicích, kde se pracuje s penězi, to dává smysl. Letos také výrazně roste počet dotazů ze strany bank a dalších finančních institucí, stejně tak se letos prověřování platební morálky stalo běžnou praxí u mobilních operátorů, informují Hospodářské noviny.


Lidové noviny věnují na svých stránkách pozornost dětem, které se vzdělávají doma. Do "domácí školy" totiž chodí v Česku stále více dětí. Nejčastěji jde přitom o děti, které mají nějaký mimořádný talent, a rodiče soudí, že jej mnohem lépe rozvinou pod jejich vedením. Druhá část dětí, které se učí doma, má podle Lidových novin naopak problémy se zvládnutím školní látky a vyhovuje jim, že se o pozornost učitele nemusejí dělit se spolužáky. Za nárůstem počtu rodičů, kteří chtějí své potomky vzdělávat sami, stojí přijetí nového školského zákona v lednu 2005, který domácí vzdělávání umožnil. Zatím se týká jen dětí ve věku první až páté třídy. Potom už musí do školy.


"Doba je těhotná změnami," konstatuje v Mladé frontě Dnes redaktor Ladislav Verecký. "K těm významnějším bude patřit výměna stejnokrojů Hradní stráže," pokračuje ve své úvaze o neodvratné změně. "Frčí svinibrodská zeleň s červenými doplňky. Taktéž vyumělkovaná zdobnost je dnes trapná. Mají ji nahradit střízlivé linie z roku 1930," komentuje módní trendy Ladislav Verecký v Mladé frontě Dnes. "Každý český prezident současnosti se právem musí obávat, že nezmění-li uniformy Hradní stráže, bude zapomenut, stejně jako když je změní. Je vůbec chyba české ústavy, že v ní není zakotveno prezidentovo právo, ba povinnost aktualizovat služební oděv svých strážců," ironizuje současné prezidentovy problémy Ladislav Verecký. " ,Vaše starosti a Rothschildovy peníze bychom chtěli mít,' vrtí prý hlavou v sousedních zemích. Pravda: ty peníze nemáme, ale naše starosti si vzít nedáme!" uzavírá svou úvahu Ladislav Verecký v Mladé frontě Dnes.


Žije v brlozích jako Babinský, ale přitom je to intelektuál, který neváhá vrátit se opakovaně na samotu, kterou předtím vyloupil, aby si odtud odnesl další díl románu. Místní mu už dlouho neřeknou jinak než Forest man - Lesní muž. Policie se podle deníku Právo snaží tuto známou postavu v podhůří Jeseníků zadržet již více než půl roku. Ovšem marně. Hledaným mužem má být osmatřicetiletý recidivista Michal Kotraš, který si už v minulosti měl odpykávat trest ve vězení. Ani středeční rozsáhlá pátrací akce však nepřinesla výsledky, lesní muž opět unikl. Policie se přesto nevzdává a v pátrání po něm bude v následujících dnech pokračovat, informuje deník Právo.


Hospodářské noviny zaznamenaly, že masové pirátské stahování z internetu a domácí vypalování zlevňuje hudební a filmové nosiče v oficiální distribuci. Aby gramofirmy a filmové distribuční společnosti přilákaly lidi do obchodů, snižují ceny o desítky až stovky korun. Pro zákazníky je potěšující, že tak děje v předvánoční době, kdy je zájem o originální disky největší, konstatují Hospodářské noviny.