Přehled tisku

0:00
/
0:00

Mladá fronta Dnes se vrací k tajemství útěku manžela Milady Horákové. Sám Bohuslav Horák o něm totiž nemluvil ani po emigraci do USA. Až nyní tajemství prolomili bratři Šimákovi. Jejich otec totiž v roce 1949 převáděl přes železnou oponu skupinu uprchlíků. Jedním z nich byl i Horák, manžel političky Milady Horákové, kterou popravili komunisté.

Mladá fronta Dnes se vrací k tajemství útěku manžela Milady Horákové. Sám Bohuslav Horák o něm totiž nemluvil ani po emigraci do USA. Až nyní tajemství prolomili bratři Šimákovi. Jejich otec totiž v roce 1949 převáděl přes železnou oponu skupinu uprchlíků. Jedním z nich byl i Horák, manžel političky Milady Horákové, kterou popravili komunisté. Podle Mladé fronty Dnes napsal v Horák emigraci o útěku pouze jedinou větu: "Po dvou měsících čekání přešel jsem hranice 1. prosince 1949." Neuvedl, kdo ho převáděl a u koho se skrýval. Nejspíš šlo o opatrnost. Mohl by totiž uškodit svým dobrodincům na druhé straně železné opony. Díky vyprávění Šimákových se však podařilo najít i ostatní, kteří Horákovi pomohli.


Původně byly mezinárodní školy v Česku jen pro děti velvyslanců či zahraničních byznysmanů. Postupně se ale staly i alternativou ve výběru škol pro české rodiny, všímají si Hospodářské noviny. Základní i střední zahraniční školy jsou většinou v Praze, Brně a větších městech. Všude se platí vysoké školné, které se ročně může vyšplhat i na půl milionu korun. Zahraniční školy ale mají kromě toho, že se děti už odmalička učí cizí jazyk a že se naučí žít v multikulturním prostředí, také další podstatnou přednost: výuka žáků je velmi interaktivní. Děti se učí v souvislostech, důraz se klade na osobnost žáka, nikoli na mechanické zapamatování dat, uvádějí Hospodářské noviny.


Deník Právo zaznamenal, že čeští vědci objevili gen dědičných poruch. Tým vědců, vedený profesorem Milanem Ellederem, z 1. lékařské fakulty UK v Praze a Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí přesně stanovil gen odpovídající za vzácné onemocnění mukopolysacharidy. To jsou dlouhé řetězce cukrů, jež jsou součást kostí, chrupavky, kůže a šlach. Pacienti tyto dlouhé cukry ale neumějí odbourávat a v důsledku toho se jejich zdravotní stav zhoršuje. Onemocnění se přitom týká zejména dětí. Objevením genu jsou lékaři kousek dál k budoucí terapii, uzavíráPrávo.


Foto: ČTK
Po více než 40 letech se do Prahy dočasně vrací část jednoho z největších židovských pokladů - souboru více než 1500 svitků Tóry, které do zahraničí v 60. letech minulého století prodali komunisté. Takový soubor liturgických předmětů je těžko s něčím srovnatelný. Je to podobné, jako kdyby někdo najednou prodal třeba všechny bible z českých kostelů, uvádí Mladá fronta Dnes a zároveň zve do Galerie Roberta Guttmanna na výstavu ke 100 letům Židovského muzea, kde bude malá část z prodaného pokladu sbírky Tór od čtvrtka k vidění. Sbírka vznikla za holokaustu a obsahuje svitky Tóry po Židech, kteří skončili v koncentračních táborech, doplňuje Mladá fronta Dnes.


Zatímco spotřeba piva je v Česku jedna z největších na světě, v pití kávy Češi zaostávají. Podle Hospodářských novin to chtějí napravit zahraniční řetězce značkových kaváren. V následujících letech totiž plánují otevřít v tuzemsku několik desítek nových značkových kaváren a zlikvidovat tradičního "turka". Na českém trhu je v současné době více než čtyřicet tisíc míst, kde je možné objednat kávu, uvádějí Hospodářské noviny. Kaváren nabízejících "luxusnější značkovou kávu" je přitom více než osmnáct procent. Podle anglické výzkumné společnosti Allegra bude v následujících pěti letech jejich podíl výrazně vzrůstat. Zástupci firem na trhu s kávou doufají, že se jim podaří spotřebu kávy v Česku zvýšit. Podle průzkumu firmy Allegra totiž průměrný Čech zkonzumuje pouze 3,18 kilogramu kávy, zatímco například spotřeba Italů je pět kilo.


Ulice Na Příkopě
Stejně jako ostatní deníky informují i Lidové noviny o tom, že pražská ulice Na Příkopě je osmnáctou nejdražší obchodní ulicí na světě. Proti loňsku klesla o jednu příčku. Oznámila to světová poradenská firma v oboru Cushman&Wakefield. Nájemné Na Příkopě průměrně dosahuje více než 2000 eur za metr čtvereční a rok. Za poslední čtyři roky vzrostly nájmy maloobchodních prostor Na Příkopě o 23 procent, uvádějí Lidové noviny. "Tato čísla ukazují trvalý nárůst poptávky mezinárodních i domácích značek po maloobchodních prostorách v centru Prahy," uvedl Martin Žížala z pražské pobočky Cushman&Wakefield.