Přehled tisku

Pražský Vítkov
0:00
/
0:00

Komentátor Práva se pozastavuje nad hanobením Národního památníku na Žižkově. Píše, že ani komunisté si celých pět let až do Gottwaldovy smrti nedovolili památník zhanobit třeba tím, "že by tam pořádali mejdany vyznamenaných úderníků. Dočkali jsme se až minulý týden.

Komentátor Práva se pozastavuje nad hanobením Národního památníku na Žižkově. Píše, že ani komunisté si celých pět let až do Gottwaldovy smrti nedovolili památník zhanobit třeba tím, "že by tam pořádali mejdany vyznamenaných úderníků. Dočkali jsme se až minulý týden. To Tamara Bendlová, manželka hejtmana Petra Bendla (ODS), tam s desítkami bohatých a bohatších slavila výročí firmy na dovoz luxusních hodinek." Jak píše komentátor Práva, hodinky i bohatství všem přeje. Nemůže se však smířit s "buranskou arogancí celého podniku". Příště by se tam prý mohla uspořádat třeba megapípšou. Autorovi zároveň vadí, že pražský primátor Pavel Bém, který se "oné trapnosti" nezúčastnil, ji na druhou stranu posvětil slovy, ´ať si každý pořádá, co chce, v tom je krása té demokracie a svobody naší společnosti´. Podle komentátora Práva to tedy znamená, že má-li člověk ´na to´, pak ho nemusí zajímat takové "prkotiny" jako, že v Národním památníku se třeba nedávno národ loučil s generálem Eliášem a s generálem Peřinou. "Jaká to lidskost, jaké to národní oduševnění!"


Jiří Paroubek a Mirek Topolánek
Mladá fronta Dnes v komentáři nazvaném Tři muži ve člunu rozebírá osobnosti prezidenta Klause, premiéra a předsedy ODS Mirka Topolánka a šéfa ČSSD Jiřího Paroubka. "Bezstarostnou plavbu prožijí v báječné knížce Jeroma Klapky Jeroma tři gentlemani. V našem státním člunu teď veslují jiní tři muži - Klaus, Topolánek a Paroubek. A jako ve staré Anglii zažívají historky k popukání. A užívají si svého výletu. Koneckonců, co v bezvládí dělat jiného?" píše list. Zároveň politikům doporučuje, aby veslovali ze všech sil. "Státní člun totiž může doplout do poklidných vod amsterdamského grachtu nebo norského fjordu. Nebo ho strhnou peřeje slovenského Hnilce," upozorňuje autor komentáře. Poukazuje na to, že zatímco tři visegrádské země, Slovensko, Polsko a Maďarsko, zažívají vážnou krizi, Česko ji, typicky česky, odkládá. "Ale donekonečna to nepůjde. Buď sklouzneme k vládě závislé na nevypočitatelných a odpudivých výstřednících jako v Polsku a na Slovensku, nebo zemi čeká drancování hlavních tříd metropole jako v Maďarsku," míní autor. "Ale pořád je naděje, že bezvládí povede k civilizovanému řešení. Mnohé záleží na těch třech mužích ve člunu. Zatím zabírají každý jinak, takže se zdá, jako by kormidlovali loď bláznů," dodává.


Lidové noviny si všímají účinkování Václava Klause v reportáži televize Nova, která zachytila jeden z prezidentových pracovních dnů. Pořad podle deníku připomínal ze všeho nejvíc ´starý dobrý´ Československý filmový týdeník. "Byla to jakási variace na Den soudruha prezidenta," uvádí list. Jak poznamenává, po listopadu 1989 se české mediální prostředí zřetelně kultivovalo. "Nelze tedy minout otázku: Proč taková hrubozrnná a prázdná propaganda?" ptá se deník.


Zleva: Vojtěch Filip,  Jiří Dolejš a Václav Klaus,  foto: ČTK
Předseda KSČM Vojtěch Filip potřebuje po propadu hlasů, který jeho strana utrpěla v červnových volbách, nutně úspěch, píše Právo v komentáři věnovaném úterní hradní schůzce lídrů KSČM s prezidentem Václavem Klausem. Komentátor naznačuje, že předčasné volby, jež prosazuje ODS, by komunisté nakonec mohli chtít podpořit. Prezident úterním setkáním se zástupci KSČM ukončil sérii konzultací s představiteli všech pěti parlamentních stran. Právo píše, že Filipovi by se po červnovém ´průšvihu´ úspěch nabízel tehdy, pokud by se předčasné volby uskutečnily dřív, než se ČSSD stihne ´zmátořit´. "Tento vstřícný krok k ODS by ale na pár let zazdil vyhlídky celé levice," dodává autor poznámky.


Komentáře středečních novin si všímají projektu registračních pokladen, jejichž zavedení sněmovna o rok odložila, a vesměs soudí, že jde o absurdní příběh plný zvratů. Lidové noviny píší, že o registrační kasy se vedl dlouhý zápas a nakonec byl přijat poslanci tehdejší koalice jen s nechutí. Současný krach původního projektu má podle komentáře zvláštní význam v období mezi dvěma koly senátních voleb. Levice vystrašená vidinou možného fiaska si nechtěla troufnout pozlobit ani jednoho voliče, který se chystá k urně. Zasmušilí ovšem budou prodejci a servismani, těchto pokladen - ale ti mají smůlu, jako mívá občas každý, kdo je statisticky bezvýznamný, tvrdí Lidové noviny.


Foto: Evropská komise
Zavedení eura v Česku se s největší pravděpodobností odsouvá na neurčito. Informují o tom Hospodářské noviny. List má k dispozici analýzu ministerstva financí a České národní banky, která takový odklad doporučuje. Z materiálu vyplývá, že dokud nebude připravená nová reforma veřejných financí, je stanovení termínu zbytečné. Dalším problémem země může být inflace. Podle dosavadního plánu jsme měli platit eury už v roce 2010, připomíná list.


Hospodářské noviny si všímají i výsledků kontroly na ministerstvu spravedlnosti. Deník konstatuje, že exministr Pavel Němec provolal měsíčně až 130 tisíc korun. Němcův sekretariát také za statisíce nakupoval luxusní alkohol, drahé květiny a pořádal rauty, aniž by bylo jasné, pro koho. Na milión přišla zakázka na reklamní předměty. Kontrolu provedlo ministerstvo financí v létě, tedy v době, kdy byl Němec ještě členem vlády. K závěrům se nechtěl vyjádřit. Jak dodávají Hospodářské noviny, za plýtvání nikomu žádný trest nehrozí: neutratilo se totiž víc, než bylo v rozpočtu.


Předběžné plány managementu České pošty rozšířit služby také na doručování léků naráží na omezení české legislativy, která striktně stanovuje, kdo s těmito výrobky může manipulovat. Píšou to Lidové noviny v reakci na úvahy ředitele České pošty Karla Kratiny, který doručování léků jmenoval jako jednu z možných strategií podniku. Zavedení služby Kratina podmínil případnou privatizací státního podniku. Ačkoliv podle něj jde o pouhé předběžné plány, považuje hustotu poštovních poboček za jeden z možných argumentů. Pro pacienty by navíc poštovní doručení bylo pohodlnější a levnější než například cestování pro léky autobusem, uvedl před několika dny v tisku. Podle Lidových novin se podnik chystá i na další nepeněžité služby. Jde o prodej letenek či distribuci lístků na různé kulturní akce. Tyto kroky analytici českému doručovateli schvalují. "Alespoň by se využilo obrovské množství poboček, kterými pošta disponuje," uvedl hlavní ekonom České spořitelny Viktor Kotlán.


Ivan Langer,  foto: ČTK
Ministr vnitra Ivan Langer dostává v posledních týdnech výhrůžné anonymy, kvůli nimž dokonce nechal na čas odvézt svoji rodinu do zahraničí. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. "Ta hrozba byla reálná a vážná. Museli jsme přijmout opatření," uvedl ředitel ochranné služby Lubomír Kvíčala. Zvýšil se například počet mužů, kteří ministra a jeho rodinu hlídají. Policie zjišťuje, kdo je autorem výhrůžných dopisů a jaká je jeho motivace. Jednou z pracovních verzí může být podle Mladé fronty Dnes i ministrova role při úniku takzvané Kubiceho zprávy. "Dokud se to nevyřeší, budeme Langrovu rodinu hlídat,"řekl Kvíčala. Deník připomíná, že pyrotechnici před necelým měsícem prohledávali Langrův dům v Olomouci. Anonym totiž ohlásil, že je tam uložena bomba. "Anonym skutečně vyhrožoval bombovým útokem na můj dům v Olomouci. Celá věc je pro mě velmi nepříjemná," uvedl tehdy ministr. Dnes tvrdí, že to nejhorší teprve následovalo. "Ta bomba, to byl jen začátek,"řekl listu. Podle Kvíčaly však musejí premiér a šéfové klíčových resortů s výhrůžkami počítat. "Téměř každý vysoký politik nějakou výhrůžku obdržel, jde o to, jak ta hrozba působí reálně," dodal. Nejohroženějším politikem polistopadové éry byl podle něj někdejší ministr vnitra a pozdější sociálnědemokratický premiér Stanislav Gross. "Tam už jsme věděli, že je na vraždu objednán člověk a dostali jsme i fotografii zbraně, která byla na Grosse připravena," uvedl Kvíčala. Plánovaná vražda ale podle něj byla v polistopadové historii ojedinělá.


Případ bývalého vychovatele Hradní stráže Miloše Topolovského, kterého vojáci lživě obvinili ze znásilnění, pokračuje. Policie podle Lidových novin stíhá jednoho z vojáků Vladimíra Smutného, kterému za křivé obvinění hrozí až osm let vězení. "Státní zastupitelství vrátilo případ k došetření policejním orgánům, aby změnily právní kvalifikaci na vyšší trestní sazbu,"řekla listu obvodní státní zástupkyně pro Prahu 1 Jana Hercegová. Smutnému hrozily původně jen tři roky, podle žalobců je ale jeho vina taková, že by se trest měl pohybovat v rozmezí tří až osmi let. Výši trestu státní zastupitelství odůvodňuje následky, které z obvinění vyplynuly pro Topolovského. Ten byl původně viněn ze tří znásilnění vojáků základní služby a dvou pokusů o ně, z porušování práv a chráněných zájmů vojáků, z urážky mezi vojáky a z výtržnictví. Podle obžaloby se dopouštěl trestných činů vesměs podnapilý a vodkou prý opíjel i vojáky. Hrozilo mu až osm let vězení. Topolovský od počátku veškerá obvinění odmítal jako vykonstruovaná. Uvedl, že nikoho z vojáků k ničemu nenutil, všichni k němu do kanceláře prý chodili pít a bavit se dobrovolně. Při hlavním líčení zbylo postupem času z rozsáhlé obžaloby, která otřásla pověstí Hradní stráže, jen torzo. Topolovský byl nakonec předloni v září odsouzen k podmíněnému trestu za orální znásilnění jednoho vojáka, v ostatních bodech byl obžaloby zproštěn. Loni v březnu se konala obnova procesu, při které ho soud zprostil viny i ze skutku, za který byl nejdřív odsouzen. Topolovský strávil dva měsíce ve vazbě, zhroutil se jeho osobní život a už tři roky marně hledá práci, uvádějí Lidové noviny.


Moravské naftové doly nabídly ruskému státnímu kolosu Gazprom a jeho dceřiným firmám spolupráci při budování nového zásobníku plynu na českém území. Jak píše Mladá fronta Dnes, firma ze skupiny Karla Komárka za to po Rusku žádá, aby bylo vstřícnější k její snaze koupit v této zemi velká ropná pole v hodnotě až desítek miliard korun. "Obě strany se dohodly, že k této otázce připraví podrobnější informace," stojí v zápisu z jednání mezivládní česko-ruské komisi v Moskvě, píše Mladá fronta Dnes. V plánovaném zásobníku by mohl Gazprom uskladňovat plyn a garantovat tak západní Evropě, kterou loni na přelomu roku vyděsily výpadky dodávek ruského plynu kvůli sporům s Ukrajinou, plynulé a bezpečné zásobování, míní list. Ruské firmy by tím navíc mohly získat v Evropě kontrakty přímo s konečnými odběrateli, například velkými podniky. Mladá fronta Dnes připomíná, že Moravské naftové doly těží v Pákistánu a těžbu měly zahájit v Jemenu. Za další cíle firma považuje kromě Ruska severní Afriku a Ukrajinu. Do pěti let chce firma současnou těžbu 6000 barelů denně zvýšit na 100.000 a za dalších pět let na 200.000 barelů denně.


Víc než polovina vražd, ke kterým u nás dojde, souvisí s osobními vztahy, konstatují regionální Deníky. Podle expertů jsou představy lidí zkreslené detektivkami. Nejvíc se mezi sebou zabíjejí příbuzní a známí. Motivem bývá nejčastěji žárlivost nebo závist. Pachatelem je ten slabší, který v sobě dusí následky ponižování od silnějšího partnera nebo jeho nevěru. Psychologický profil vraha v afektu je přitom takový, že pokud by se nedostal do extrémní situace, nikdy by nezabíjel. Vrahem tak může být každý z nás, varují regionální Deníky.


Půjčit si peníze na vánoční dárky nikdy nebylo snazší, uvádějí Hospodářské noviny. Banky totiž soupeří se splátkovými společnostmi a předhánějí se, kdo lidem rychleji vyřídí úvěr, nabídne nejnižší měsíční splátku či odloží splácení až na dobu po Novém roce. Viditelnější bude i smršť televizních reklam na půjčky. Odborníci se podle deníku shodují, že až budou finanční domy sčítat letošní předvánoční půjčky, dostanou se na nejvyšší číslo v historii.