Přehled tisku

0:00
/
0:00

Lidové noviny se pozastavují nad krizí výuky angličtiny na českých základních školách. Potřebné vzdělání má totiž pouze 29 procent kantorů, kteří tento jazyk učí. Zjistila to Česká školní inspekce během svých šetření v uplynulém školním roce.

Lidové noviny se pozastavují nad krizí výuky angličtiny na českých základních školách. Potřebné vzdělání má totiž pouze 29 procent kantorů, kteří tento jazyk učí. Zjistila to Česká školní inspekce během svých šetření v uplynulém školním roce. Co se týká němčiny, je statistika o něco příznivější: aprobaci má 45 procent učitelů, uvádí list. Na základních školách je tak běžné, že angličtinu učí lidé, kteří mají pouze maturitu. Angličtinu se naučí třeba jako au-pair v zahraničí, nebo mají dokonce pouze středoškolské znalosti. V každém případě nejsou pedagogy - nevědí, jak žáky cizí jazyk správně naučit, píší Lidové noviny.


Drtivá většina pacientů svůj infarkt přežije. Zatímco před třiceti lety zemřelo na akutní infarkt až 30 procent lidí, nyní to je jen každý dvacátý, informují Hospodářské noviny. Česká kardiologie a kardiochirurgie totiž patří k absolutní špičce. "Záchranáři jsou dobře proškoleni, jejich auta už mají EKG. Pacienty již nevozí do okresních nemocnic, ale rovnou do kardiologických center, která jsou k tomu speciálně vybavena. Úspěšnost při záchraně lidského života je tak mnohem vyšší než před lety," upozorňuje v Hospodářských novináchšéf České kardiologické společnosti Michael Aschermann. Důvod, proč se může téměř každý pacient s infarktem velmi rychle dostat na špičkové pracoviště, je jednoduchý. Česko má v současnosti hustou síť kardiologických center. Právě sem vozí záchranáři všechny pacienty, kteří mají první příznaky infarktu či jiné obtíže se srdcem, uvádějí Hospodářské noviny.


Nejprestižnějším povoláním v Česku je lékař, vyplývá to ze zářijového průzkumu Centra výzkumu veřejného mínění. S jeho výsledky seznamuje své čtenáře deník Právo. Na druhém a třetím místě skončily v nevelkém vzájemném odstupu profese vědce a vysokoškolského učitele. Nejméně si lidé naopak váží uklízeček a poslanců a také kněžích. V tomto hodnocení se zjevně odráží obecně negativní postoj zejména k vysoké politice a trvale nízká důvěra k zákonodárnému sboru, soudí deník Právo.


Helfštýn | Foto: Tedmek,  Wikimedia Commons,  CC BY-SA 3.0
Lidové noviny věnují pozornost správcům desítek českých hradů a zámků, kteří chtějí změnit své postavení v rámci Národního památkového ústavu. Žádají větší míru autonomie a nevylučují ani vznik nové organizace. Peníze, které lidé zaplatí za vstupné na hradech a zámcích, směřují podle kastelánů do společného rozpočtu památkářů a hradí tak další práce ústavu, které s údržbou státních památek nemají příliš společného. Kasteláni podle Lidových novin tvrdí, že současná podoba památkového ústavu je postavena na kostře centralistické organizace ze šedesátých let minulého století. "Administrativa nám váže ruce. Většina z nás ani nemůže podepsat nájemní smlouvy na pronájem objektu, který spravuje. Musí žádat o jejich potvrzení u příslušných nadřízených. Zájemci pak raději odejdou," shodují se kasteláni.


Česká republika a Slovensko dopadly velmi dobře v žebříčku stavu svobody tisku, který v pondělí vydala v Paříži organizace Reportéři bez hranic. O tom, že se Česko umístilo na pátém a Slovensko spolu se Švýcarskem na osmém místě, informuje deník Právo. Na prvním místě jsou společně Finsko, Irsko, Island a Nizozemsko. Poslední tři ze 168 míst zaujímají Eritrea, Turkmenistán a Severní Korea, které organizace Reportéři bez hranic označuje za "pekelné trio".


Úterní Mladé frontě Dnes neuniklo, že symbol socialistického nakupování, bývalý obchodní dům Máj v Praze, se stal kulturní památkou. Přitom se ještě před několika měsíci vedly vážné debaty o tom, zda by nebylo lepší tuto krabicovitou železobetonovou budovu na rohu Národní třídy zbořit a přestavět, upozorňuje list. Návrh, aby se obchodní dům stal památkou, podal historik architektury Rostislav Švácha. "Na fasádách je uplatněn kontrast plně prosklené eskalátorové haly s nečleněnou věží nákladních výtahů z pohledového betonu," vysvětlil výjimečnost nové pamětihodnosti v Mladé frontě Dnes.