Přehled tisku

0:00
/
0:00

Ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič chce postupně utlumit zvýhodněné státní půjčky na bydlení lidem do 36 let. Řekl to deníku Právo. Dnes mohou mladí získat až třísettisícovou půjčku na výstavbu domu nebo koupi bytu a až 150 tisíc korun na jejich modernizaci s úrokem jen dvě procenta ročně.

Ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič chce postupně utlumit zvýhodněné státní půjčky na bydlení lidem do 36 let. Řekl to deníku Právo. Dnes mohou mladí získat až třísettisícovou půjčku na výstavbu domu nebo koupi bytu a až 150 tisíc korun na jejich modernizaci s úrokem jen dvě procenta ročně. Půjčky zavedla vláda Jiřího Paroubka a podpořily je všechny parlamentní strany s výjimkou ODS. Podle ministra Gandaloviče tyto půjčky představují produkt, který patří minulosti. Za lepší nástroje než státní půjčky považuje ministr hypotéky a úvěry ze stavebního spoření. Mladým lidem podle něj prý nejlépe pomůže deregulace nájemného.


Ivan Langer
Majetková přiznání pro odsouzené za hospodářskou kriminalitu nebo vytvoření "černé listiny" hříšníků, kteří by už nedostali šanci při zadávání veřejných zakázek - i takové návrhy bude podle Mladé fronty Dnes obsahovat materiál o boji proti korupci, který chce už příští týden předložit vládě ministr vnitra Ivan Langer. Černá listina, která by omezovala přístup k veřejným výběrovým řízením, by se podle ministra týkala lidí, kteří byli odsouzeni za korupci. Mohly by se ale na ní ocitnout i firmy. Ministr Langer deníku potvrdil, že součástí jeho "balíčku" návrhů má být výrazné zvýšení hranice trestů za korupci - z osmi až na patnáct let vězení. Podle Davida Ondračky z Transparency International ale není tak důležité zvyšovat trestní sazby jako to, aby za prokázanou korupci u soudu padaly vždy nepodmíněné tresty. Do hry by se také znovu mohla dostat majetková přiznání. Ovšem ve výrazně jiné podobě, než když je jako plošná od určité výše majetku prosazovali komunisté a někteří sociální demokraté. "Majetková přiznání by se týkala lidí, kteří byli odsouzeni za závažnou hospodářskou kriminalitu, nejen za korupci," vysvětlil Mladé frontě Dnes ministr vnitra Langer.


Všechny deníky se obsáhle věnují současným nepokojům v Maďarsku. "Prvotřídní skandál je na světě, ale Ferenc Gyurcsány ho možná přežije," podotýkají Hospodářské noviny. List připomíná, že socialisté a liberálové mají v parlamentu většinu a snadno pravicové opozici s Viktorem Orbánem v čele připomenou její spoluodpovědnost. "Na dnešní dluhy Maďarska, které si žádají radikální kúru, se zakládalo v dobách, kdy nynější vláda levého nebyla u moci. A jestli Gyurcsány, jak přiznává, před volbami vědomě sliboval nesplnitelné, jeho konkurent Orbán mu těžko má co vyčítat: rozhazoval stejně štědré sliby," píší Hospodářské noviny. Hněv Maďarů je podle komentátora oprávněný. "Ještě horší ale je, že nemají na vybranou. Chtěli věřit volebním slibům. Ale kdokoli jim bude vládnout, musí šetřit, má-li se země vyhnout bankrotu," dodává autor.

Co se nyní děje v Maďarsku, způsobil nahromaděný hněv. Maďaři mají poslední dobou čím dál hlouběji do kapes, protože hospodářství nefunguje, jak by mělo, píše komentátor deníku Právo Jiří Franěk. Podobná vlna protestů, jaká se nyní odehrává v Maďarsku, se podle něj může jistě stát i v Česku, pokud někdy nastanou podobné okolnosti. "Zatím však Češi jen tradičně brblají. V Praze a dalších velkých městech zejména kvůli nájemnému, jinde třeba kvůli cenám za dopravu. Současně ale čím dál víc nakupují byty na hypotéky, k tomu drahé zbytečnosti a na zahrádkách začínají pěstovat okrasné dřeviny místo dřívější zeleniny a brambor. To je lepší důkaz hospodářského růstu než jakékoli statistické cifry," napsal Jiří Franěk v Právu.


Mladá fronta Dnes poukazuje na posílení pozic extrémní pravice v Německu a ptá se, proč se jí v Česku tolik nedaří. "Ale on není všem dnům konec. Pokud je pravda, že extremistický potenciál je ve společnosti kolem dvaceti procent, zatím ho stačili v pohodě vyluxovat komunisté. Jenomže komunisté jsou přece jen trochu za zenitem a revoluční švih se vytratil," píše list. Romové a Vietnamci, jakkoli to zní podle deníku paradoxně, jsou tak nějak "naši" a lidé je mají tu, co paměť sahá. "Oni 'zcela jiní' imigranti vzbudí časem nevoli. A noví čeští hnědí, to bude jiné kafe než vyšeptalí komunisté. A pokud budou jazýčkem na vahách, běda veškeré pravici. Pokud nezměníme volební systém, budou pro pravici stejný balvan na noze, jako jsou dnes komunisté pro levici," upozorňuje autor glosy.


Foto: Evropská komise
Podle členky bankovní rady České národní banky Michaely Erbenové nastal čas vážně hovořit o nové strategii přistoupení k euru. Dosavadní strategie se neplnila, takže nyní by se mělo hovořit hlavně o důvodech, a ne jen o termínu přijetí, řekla Mladé frontě Dnes. O jiném terminu přijetí, než byl rok 2010, nemá podle ní smysl mluvit, dokud se nezmění nynější systém zdravotnictví, penzí a celých státních financí. Česko dosud kritéria kritéria pro zavedení eura plnilo, ale hlavně díky tomu, že se zvyšovaly příjmy z daní s tím, jak rostla ekonomika. Před volbami však politici schválili řadu sociálních přilepšení, která vyženou příští rok dluhy mimo evropské limity. "Státní finance nejsou v tuto chvíli pod kontrolou," prohlásila Erbenová. Pro rychlé přijímání eura nemluví ani zkušenosti ostatních zemí. Náklady na plnění maastrichtských kritérií se podle Erbenové nyní zdají větší, než se ČNB původně domnívala.


Získat hypotéku je stále snazší. Hypoteční banka jako první na zdejším trhu nyní začíná lidem nabízet, že jim ocení nemovitost během několika minut - a to bez odhadce. Informují o tom Hospodářské noviny. V Hypoteční bance stačí, aby žadatel o úvěr na první schůzce s bankéřem uvedl do počítače základní parametry bytu a cenu se dozví na počkání. Posudek odhadce tak nebude potřebovat. Podle zástupců Hypoteční banky tak klient ušetří tři tisíce korun, které dosud platil odhadci. Na expresní ocenění mohou lidé dostat úvěr pouze do 85 procent ceny bytu. Banka chce oceňovací systém vložit i na webové stránky, kde si lidé spočítají cenu nemovitosti zcela sami. Také další banky se ale podle Hospodářských novin předhánějí v novinkách, které mají získání půjčky usnadnit.


Lidové noviny píšou, že na českých základních školách studují i děti, které "papírově" neexistují. Jde o děti běženců, kteří na našem území nejsou legálně. Takoví žáci nemají pojištění a podle školského zákona ani právo na vzdělání. Většina škol proto děti imigrantů odmítá. Někteří ředitelé škol je ale naopak přijímají. Věří, že mezinárodní smlouvy mají větší význam než školský zákon.

S tím souhlasí i někteří odborníci. Resort školství se bude vzděláním dětí běženců zabývat v následujících týdnech. "Legislativci začnou pracovat novele školského zákona", řekl listu Ondřej Gabriel z ministerstva.


Tvrdá konkurence mezi dopravci se ze vzduchu přenesla i na české dálnice a silnice. Tuzemské autobusové firmy začaly po vzoru aerolinií nabízet jízdenky z Prahy do řady evropských měst za stokorunu - píšou to Hospodářské noviny a Lidové noviny. Podle nich jsou součástí konkurenčního boje firem vedle předhánění se ve slevách také vzájemná obvinění z neserióznosti nabídek.


Ruské ministerstvo zahraničí odmítlo prodloužit akreditaci zpravodaji České televize v Moskvě Janu Moláčkovi. Píše to Právo. Moláček včas oficiálně požádal o prodloužení akreditace, kterou měl platnou do letošního 25. srpna. Ruské úřady mu ale 21. srpna bez udání důvodu sdělily, že jeho žádost byla zamítnuta. Zpravodaj dostal pouze měsíční vízum na ukončení pobytu. "Jediné, co k tomu mohu říci, že si nejsem vědom ničeho, čím bych porušil pravidla pro akreditaci, nebo jakýkoli ruský zákon,"řekl Moláček Právu. Podle nejmenovaných zdrojů Práva jde údajně o reciproční krok ruské strany poté, co musel letos na jaře ukončit činnost v České republice ruský zpravodaj vládní tiskové agentury RIA-Novosti Leonid Sviridov. Tiskový mluvčí ruského velvyslanectví v Praze Vladimir Fjodorov Právu sdělil, že žádný z ruských diplomatů nebo novinářů nebyl letos ani loni z ČR vyhoštěn. Připustil však, že české úřady neprodloužily akreditaci zpravodaji RIA-Novosti sídlícímu ve Varšavě. Ruská mise v Praze však podle něj o odvetném opatření nebyla informována. Právo píše, že k celé kauze došlo v době, kdy byl v Česku podle vojenského zpravodajství odhalen cizí špion - nelegál, tedy člověk, který fungoval pod krytím například vědeckého pracovníka, studenta či novináře. Neprodloužení akreditace by nemělo ohrozit fungování České televize v Rusku. Moláčka, který se má do Prahy vrátit už dnes, by měl brzy nahradit jiný zpravodaj ČT, uvedlo Právo.


Microsoft vyhlašuje v Česku boj pirátským kopiím softwaru. Místní pobočka pod vedením nového šéfa Michala Čupy představila plán, který má zajistit do roku 2009 dvojnásobný prodej. Píší to Hospodářské noviny. V zemi jsou dva z pěti počítačových programů pirátské kopie. To je téměř nejvíc z celé unie.

To chce nyní Microsoft změnit. "Porosteme výrazně rychleji. K růstu se dá využít právě i vysoká míra nelegálně používaného softwaru,"říká Čupa. Firmě přitom loni propadl zisk skoro na třetinu. Podle Čupy je možné, aby se Česko dostalo na úroveň třeba Rakouska, kde je "jen" 26 procent nelegálního softwaru. "Osobně se mi nechce věřit, že by Češi byli o něco horší než Rakušané," tvrdí Čupa s tím, že s piráty bude Microsoft bojovat důrazně. Kromě osvěty půjde například o přísnější pravidla při stahování aktualizací.


Foto: Jojo,  Creative Commons 3.0
V lesích střední Moravy ubylo srn a divokých prasat. Myslivci ze Šumperska a Jesenicka hlásí dokonce jen polovinu obvyklého počtu srnek. Za úbytek může dlouhá a tuhá zima, jarní povodně a červencová sucha. Do obvyklého počtu se bude lesní zvěř podle odborníků vracet několik let. Informuje o tom středomoravská Mladá fronta Dnes. "Zima se podepsala skutečně výrazně. Počet kusů srnčí zvěře se na Šumpersku snížil v průměru o 50 procent, místně ještě víc," uvedl Petr Božovský ze státní správy myslivosti Šumperk. Jeho kolega z Jeseníku Martin Řeha podotkl, že v jiných letech místní myslivci počítali po zimě uhynulé srnky v desítkách, letos to bylo ve stovkách. U divočáků nehynula ani tak dospělá populace, ale narozená mláďata. "Bachyně mívají mláďata v únoru až březnu. Letos většina vrhů pomrzla," uvedl tajemník olomouckého mysliveckého spolku Jiří Zbořil. Populace divočáků se zmenšily na celé střední Moravě. Do obvyklého počtu se bude lesní zvěř podle odborníků vracet několik let.


Děčín,  foto: Archiv Radia Praha
Děčínský primátor Vladislav Raška koupil opravářům varhan v místním kostele Povýšení svatého Kříže 407 lahví vína. Severočeské vydání Mladé fronty Dnes napsalo, že tak pokračoval v tradici, podle níž musí investor stavby nebo opravy varhan koupit řemeslníkům tolik vína, kolik se vejde do jejich největší píšťaly. V případě děčínských varhan, které město nechalo opravit za 1,4 milionu korun, to bylo 284,6 litru, tedy 407 sedmiček vína. Raška listu řekl, že vzal povinnost na sebe. Víno objednal u jednoho děčínského vinaře a uhradí ho ze svých soukromých peněz, napsal deník. Výběr značky nechal na odborníkovi. "Dohodl jsem se s ním jen na finančním stropu 50.000 korun,"řekl listu primátor.