Přehled tisku

Tank Praga LT-38
0:00
/
0:00

Objev unikátních válečných snímků připomíná netušený význam výzbroje československé armády pro německý wehrmacht. Píše o tom Mladá fronta Dnes. I fotografie ze zlomových dějinných událostí se podle listu mohou stát pokladem. Tím je pro historiky nález publikací s ojedinělými barevnými snímky ze druhé světové války. Fotografie připomínají známý fakt, že na bleskovém obsazení Francie fašistickým Německem se velkou měrou podílela špičková výzbroj československé armády.

Tank Praga LT-38
Objev unikátních válečných snímků připomíná netušený význam výzbroje československé armády pro německý wehrmacht. Píše o tom Mladá fronta Dnes. I fotografie ze zlomových dějinných událostí se podle listu mohou stát pokladem. Tím je pro historiky nález publikací s ojedinělými barevnými snímky ze druhé světové války. Fotografie připomínají známý fakt, že na bleskovém obsazení Francie fašistickým Německem se velkou měrou podílela špičková výzbroj československé armády. Například tři tankové divize z deseti, které klešťovými manévry paralyzovaly v červnu 1940 francouzskou armádu, byly vyzbrojeny československými tanky Praga LT-38. Wehrmachtu se dokonce osvědčil natolik, že na jeho podvozku vznikla řada modifikací průzkumných a stíhacích tanků či samohybných děl. Zejména Jagdpanzer Hetzer 38 je odborníky označován jako nejlepší lehký stíhač tanků druhé světové války.

Podle Jana Uhlíře z Vojenského historického ústavu objev unikátních snímků výzbroje československé armády ve službách hitlerovského wehrmachtu opět nastoluje otázku, nakolik si premiéři západních mocností Daladier a Chamberlain při podpisu mnichovské dohody uvědomovali, že podepisují ortel i nad Evropou.


Pouhé tři týdny strávili ve vězeňské cele dva policisté z dálničního oddělení v Ostrově na Tachovsku, které v srpnu zatkla zásahová jednotka, když se chystali vyloupit benzínovou pumpu - informuje o tom Právo. Krajský soud v Plzni rozhodl, že není důvod obviněné, kterým hrozí až 12 let vězení, dál držet pod zámkem. Za mřížemi skončili strážci zákona z obavy, že by na svobodě mohli ovlivňovat svědky. Ty už policie podle soudce vyslechla. Ohrožen se ale může cítit muž, který detektivy z inspekce ministerstva vnitra na stopu policejních lupičů přivedl. Ti s ním totiž spolupracovali, aniž by tušili, že jde o agenta, který se pohybuje v podsvětí. Právo doplňuje, že díky jeho informacím se inspekce brzy dozvěděla o zločineckém úmyslu obou policistů a zatkla je před loupeží se všemi důkazy v ruce.


Zatímco v Rakousku se teprve debatuje o tom, jestli uzákonit nelegální práci českých pečovatelek, řada firem v Česku je už roky vyváží bez pracovního povolení do Rakouska zcela oficiálně - píší o tom Lidové noviny. Agentury nabízejí na internetu českým zdravotním sestrám zprostředkování práce v rakouských rodinách. V nabídce přitom přiznávají, že se jedná o činnost bez pracovního povolení. Bez něj žádný Čech v Rakousku zatím nemůže pracovat.

Ženy za službu u starých lidí v Rakousku dostávají peníze na ruku. Hrozí jim přitom vyhoštění ze země, zákaz pobytu a jejich zaměstnavatelům vysoká pokuta. Rakušané ale postupně přicházejí na to, že se bez levných pečovatelek z nových členských zemí EU neobejdou a politici před nadcházejícími parlamentními volbami uvažují o nějaké formě legalizace jejich zaměstnání. Například Horní Rakousy už vydaly pokyn, aby úřady při odhalení takové nelegální pracovnice upustily od jakýchkoli postihů. Lidové noviny poznamenávají, že mezi Českem a Rakouskem tak vlastně funguje zvláštní forma obchodu.


Předseda Strany zelených Martin Bursík,  foto: autor
Zelení by ve sněmovně mohli podpořit menšinovou vládu ODS, pokud se premiér Mirek Topolánek před hlasováním o důvěře zaváže, že občanští demokraté neuzavřou po komunálních a senátních volbách velkou koalici s ČSSD. Další podmínkou také bude, aby předseda vlády a šéf ODS prohlásil, že jeho strana nebude prosazovat změnu volebního zákona. Předseda Strany zelených Martin Bursík to uvedl v dopise svým spolustraníkům. Píše o tom Právo. Zelení dále svou možnou podporu vládě ODS podmiňují tím, že se omezí víkendový provoz kamionů na celý rok a že se bude více podporovat výroba energie z obnovitelných zdrojů, píše deník.


Za elegantní označují Lidové noviny snahu nového ministra financí vytvořit komisi politiků a odborníků na řešení rozpočtu a dluhu veřejných financí, respektive způsob, jakým Vlastimil Tlustý do komise přizval členy sociální demokracie, ačkoliv její vrcholní představitelé o žádné konsensuální řešení nestojí. Nový šéf financí podle komentáře konal promyšleně a podařilo se mu předejít tomu, aby zamýšlená konstruktivita skončila vzájemným očerňováním a hádkami. "Řekl si, jestliže nejde jednat s Paroubkem, ale sociální demokraty do komise potřebuje, proč nedojet na konzultaci za Milošem Zemanem na Vysočinu. Účast otce-zakladatele by byla ideálním mostem k armádě ustrašených politiků ČSSD, kteří se bojí jen Paroubkova hněvu," míní komentář. Obratný manévr pak podle listu přinesl několik konstruktivních výsledků. Šéf financí se převtělil z ideologicky zarputilého opozičníka ve státotvorného ministra, vtáhl do koncepční diskuze sociální demokraty a vyslal jasný signál, že ODS nevidí problém v samotné ČSSD, nýbrž v ČSSD pod vedením Paroubka, shrnuje komentář Lidových novin.

Vytvoření příležitostné komise politiků a odborníků na řešení rozpočtu a dluhu veřejných financí je námětem také Hospodářských novin. Podle listu jsou motivy nového ministra financí Vlastimila Tlustého průhledné, když se zajel poradit na vysočinu s bývalým šéfem sociální demokracie Milošem Zemanem. Být v roli zkušeného moudrého muže dělá Zemanovi dobře. Stejně tak ho příjemně zašimrá, když si s ním Tlustý popovídá o tom, jak ministrův předchůdce zvrtal rozpočet. Tlustý je podle Hospodářských novin ale také člověkem odnepaměti blízkým Nomuře a Zeman, mírně znejistěn, zda v roce 2000 postupoval vůči IPB správně, může být ochotný k jednáním. Ne že by Zeman či Jiří Rusnok mohli Tlustému k rozpočtu něco úžasného poradit. Ministr si již platí poradce Miroslava Zámečníka a Pavla Kohouta a ti jsou kompetentní dost. Ale jako tah, který má znejistit Paroubka, to bylo vymyšleno dobře, uzavírají Hospodářské noviny.

Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Z jiného úhlu pohlíží na setkání Vlastimila Tlustého s Milošem Zemanem komentátor Práva. Klade si otázku, co bude Tlustému platné, když v jeho týmu začne působit "Zemanův vyslanec Jiří Rusnok, který nemá od vedení ČSSD řádný mandát a navíc je představitelem soukromé sféry přímo zainterované na lobbingu vůči státu." Komentátor soudí, že Miloš Zeman a Vlastimil Tlustý patří k nejzkušenějším polistopadovým politikům. "Takoví se jen tak nescházejí, natož aby přitom zorganizovali únik informace z rádoby tajného setkání. Veřejnost, a to především stranická, se o tomto ujednání musela dozvědět, bylo to zřejmě součástí plánu." O důvodech se ale podle komentátora dá zatím jen spekulovat. Přesto autor jedno nabízí. "Zemanovo vlídné přijetí sociálními demokraty nenáviděného Tlustého a expremiérovo personální požehnání práce týmu, který má vést k přijetí rozpočtu navrženého ODS, je vyhlášením války Sobotkovi a jistě i Paroubkovi.... Jiří Paroubek vynaložil značné úsilí před volbami, aby přítele Miloše neutralizoval. Příměří končí?", táže se komentátor Práva.


Foto: Evropská komise
Lidové noviny pozitivně hodnotí vystoupení politiků nových členských zemí, kteří kritizovali rozhodnutí Evropské komise odsunout rozšíření schengenského prostoru. Podle listu je tlačení na zrušení hranic správné, jen "odmítat", ale nestačí. Deník si myslí, že je v tomto případě třeba přesvědčovat čísly, fakty a vstřícností. "Strach Němců či Francouzů z otevření 'Divokého východu' je totiž příčinou zpoždění, stejně jako administrativní šlendrián v Bruselu," uvádí list. Klíčové je podle Lidových novin "odbourání nedůvěry".

"Po velkorysém rozšíření o deset nových zemí v květnu 2004, většinou chudých, dělají ty bohaté všechno, aby jim daly najevo, že do tohoto spolku vlastně nepatří," píše Mladá fronta Dnes. Podle deníku je ale v moci nových členských států tuto diskriminaci zlomit - ne však tím, že se tyto země budou v Bruselu dovolávat "vyšších mravních principů". Deník soudí, že je třeba jednat "až do omrzení". "Staré země se musí naučit nést důsledky svého rozhodnutí a ne jen poplakávat. Přijmou je však až tehdy, kdy jim střední Evropa ukáže, že je to pro ně výhodné," píše Mladá fronta Dnes.


Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Právo komentuje kauzu kolem podnikání Topolánka ve firmě VAE. List se domnívá, že premiérovi lze v tomto případě vytýkat pouze "šibalství mravní". List srovnává jeho případ s aférou expremiéra Stanislava Grosse, která se týkala financování jeho bytu. Podle deníku Gross tehdy také nezpůsobil nikomu finanční újmu, jen nedovedl věrohodně vysvětlit původ peněz. "Grosse to stálo kariéru, zejména po tvrdých atacích poslance Kalouska ve sněmovně. Předpokládám tedy, že i nyní tvrdý a nesmlouvavý hlas stejného poslance uslyšíme při interpelaci pana premiéra," píše komentátor Práva.

Ve městech, kde vládne ODS, se daří získávat lukrativní zakázky firmě Eltodo. Tento podnik je přitom věřitelem firmy VAE, kde měl až do loňského roku čtvrtinový podíl předseda ODS a nynější premiér Mirek Topolánek. Eltodo také zrušilo zástavu akcií bývalé Topolánkovy společnosti a umožnilo mu prodat jeho podíl ve VAE, za který si pak šéf ODS koupil luxusní byt. Zástupci ODS jakékoli vazby na firmu odmítají. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. V Eltodu podle deníku krátce působil také bývalý pražský primátor Jan Koukal (ODS). Policie začala firmu VAE prověřovat minulý týden na základě dvou udání. Obě se ptají, zda se Topolánek dopustil úvěrového podvodu. Topolánek jakékoli nezákonné jednání popírá. Jeho politický oponent, šéf ČSSD Jiří Paroubek, je naopak přesvědčen, že se podvodu dopustil a vyzývá ho k rezignaci.


Kvůli úniku utajované zprávy Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, kterou na květnovém zasedání sněmovního branného výboru několik dní před volbami předložil ředitel útvaru Jan Kubice, se Inspekce ministra vnitra zaměřila i na současného šéfa resortu Ivana Langra (ODS). Informují o tom Lidové noviny. Podle deníku se vyšetřovatelé ptají na Langrovu roli v případu úniku informací novinářů i policistů z ÚOOZ. Lidé, které Inspekce ministra vnitra v minulých dnech vyslýchala, tvrdí, že se vyšetřovatelé zajímají především o verzi, že za únikem takzvané Kubiceho zprávy do médií těsně před sněmovními volbami stál Langer. Ten o tom, že by ho vyšetřovatelé prověřovali, nic neví. "Považoval bych to za zvláštní. Inspekce prověřuje podezření ze spáchání trestných činů u policistů a já policista nejsem," sdělil Lidovým novinám Langer.

Ministr vnitra Ivan Langer zastavil přípravy na vznik protiteroristického centra v ČR. Informují o tom Hospodářské noviny. Nový útvar měl získávat a shromažďovat všechny informace, které se týkají terorismu, předávat je partnerům v zahraničí a zároveň na případech dále pracovat. Vznik centrály podporovala vláda ČSSD. "S dosavadní koordinací protiteroristických aktivit jsme nebyli spokojeni. Dal jsem policejnímu prezidentovi pokyn, aby budování protiteroristické centrály zastavil. V tuto chvíli se speciální jednotka zřizovat nebude,"řekl deníku Langer. Zrušení projektu centra boje proti terorismu je podle bývalého ministra vnitra Františka Bublana chyba. "Teď se budou dohadovat, kdo co může a nemůže, kdo má komu dávat informace. Protiteroristické centrum už bylo celkem dobře rozjeté a obávám se, že navrhované řešení bude bezzubé,"řekl deníku Bublan.


Zatímco se státní rozpočet řítí do historicky rekordního schodku až 127 miliard korun, na účtech jednotlivých ministerstev leží desítky miliard, na které vláda ani Ministerstvo financí nedosáhne. A jak zjistily Hospodářské noviny, navíc má nad jejich utrácením jen minimální kontrolu. Téměř třicet miliard teď zůstává v rezervních fondech jednotlivých resortů. Ministerstvům je nemůže nikdo odebrat, zaručují jim to rozpočtová pravidla. Kvůli plánovanému deficitu státních financí se přitom už Česku nenávratně vzdaluje šance, že by země přijala euro v roce 2010. Rezervní fondy přitom původně vznikly z rozumných důvodů v roce 2004. Do té doby platilo, že ministerstva přišla o všechny přidělené peníze, které nestačila utratit. Ministři proto často na konci roku bezhlavě utráceli, jen aby jejich resort o prostředky nepřišel. Teď ale fondy vedou k tomu, že vláda nemá deficit pod kontrolou a nemůže ovlivňovat, jak ministerstva tyto peníze utrácejí, píší Hospodářské noviny.


V českých městech se objevily posměšné billboardy namířené proti premiérovi a předsedovi ODS Mirku Topolánkovi. Objevuje se na nich portrét předsedy vlády, nad kterým jsou umístěné nápisy: "věrný manžel, moudrý vůdce". Píše to Blesk a Právo. Právo billboardy objevilo v hlavním městě, Blesk je našel na severní Moravě. Podle listů jejich zadavatel zatím není známý. Kampaň zřejmě naráží na spekulace o manželských sporech v premiérově rodině, o kterých psala v minulých týdnech především bulvární média. Topolánek přiznal krizi manželství a nepřímo potvrdil blízký vztah k místopředsedkyni sněmovny za ODS Lucii Talmanové. Média spekulovala o rozvodu. Pavla Topolánková říká, že nikdo z nich žádost o rozvod nepodal. Rozruch poté vyvolala také kandidatura Topolánkové do Senátu za konkurenční stranu Politika 21. Topolánka nominace jeho manželky šokovala, v médiích v této souvislosti hovořil o pomstě. V Ostravě, kde se bude Topolánková ucházet o senátní křeslo, vyvolala pobouření zástupců občanských demokratů.